„Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Radlické radiále, ale báli jste se zeptat“

Historie Radlické radiály v kostce

Kompletní historie Radlické radiály

Radlická radiála („RR“) se začala řešit koncem 70. let minulého století v souvislosti s výstavbou Jihozápadního města („JZM“) a dálnice D5 z Prahy do Plzně a dále do Německa. Jako svodná dopravní komunikace by měla nasát a odvézt jak dopravu s cílem v centru Prahy, tak tranzitní dopravu mezi východní, jižní a západní částí Prahy, která nevyužije (dosud nedokončený) vnější Pražský okruh. Takto její stavbu pojímaly všechny územní plány před rokem 2005, kdy se RR začala detailně plánovat.

Stávající Radlická ulice v Praze 5 byla v 80. letech vybudována jako dočasná, právě na dobu do zprovoznění RR. Provizorium se však protahuje a nabízí se paralela pojmu dočasnosti, na níž jsou zejména pamětníci poněkud alergičtí. A nejen kvůli politickým konotacím tohoto slova, ale pro místní obyvatele i proto, že veškeré investice do infrastruktury v dotčených lokalitách jsou již po desetiletí odkládány s argumentem „až bude RR“.

Již od konce 80. let se projektanti museli vypořádávat ve svých technických studiích s námitkami a požadavky na zlepšení, mnohdy motivovanými zcela osobními zájmy. Po dvou verzích dokumentace pro územní rozhodnutí („DUR“) z roku 2007 a 2011 vznikla verze 2014 a následná aktualizace 2016, která se stala základem pro jednání s orgány státní správy. Investor stavby RR, jímž je Hlavní město Praha, požádalo ke konci roku 2017 Stavební úřad MČ Praha 5 o vydání územního rozhodnutí a ten územní řízení zahájil v lednu 2018. Vzhledem k tomu, že relevantní námitky a připomínky veřejnosti k projektu byly v té době vyřešeny případně do projektu zapracovány, investor předpokládal, že RR bude možno zprovoznit mezi roky 2024-25.

Probíhající územní řízení se opírá o projektovou dokumentaci („DUR“) z roku 2016. Nutno přiznat, že tento projekt byl v mnoha ohledech k okolí RR necitlivý. Proto byla na základě požadavků místního tříčlenného Spolku Jinonice z.s. ustavena při Magistrátu HMP pracovní skupina Za zlepšení RR. Bohužel, obyvatele dalších radiálou dotčených lokalit (Smíchov, Radlice, Staré Butovice atd.) zmíněný spolek nezastupoval, a často z osobních zájmů, projekt dlouhodobě brzdil. Výsledkem bylo to, že mezi roky 2018 až 2022 tak HMP zadalo zpracovat několik dalších návrhů řešení spolkem kritizovaných úseků RR (za cca 10 mil.Kč) – viz. variantní řešení problematických úseků RR.

V lednu 2019 Rada HMP vedená tehdejším primátorem, nyní radním pro dopravu MUDr. Hřibem, uložila prověřit úpravy původního projektu a po jejich schválení je zapracovat formou změny územního rozhodnutí, územního plánu a EIA (pokud budou úpravami vynuceny). V srpnu 2022 Rada HMP schválila spojení Jinonického a Butovického tunelu a koncept technického řešení MÚK Řeporyjská ve variantě B – viz sekce Problematická místa RR. Současně souhlasila, aby na stavebním úřadu MČ Praha 5 pokračovalo územní řízení zahájené v roce 2018. Také uložila dopracovat a připravit do konce srpna 2023 komplexní podklad pro rozhodnutí Rady HMP o změnách a úpravách technického řešení RR. Podklad pro konečné rozhodnutí o variantách musí investiční odbor HMP předložit Radě HMP do konce 2023.

Z uvedených usnesení Rady HMP (v roce 2019 vedených hnutím ANO, v roce 2022 Piráti resp. Praha sobě) jednoznačně vyplývá, že HMP jako investor počítá s tím, že po vydání ÚR dojde v dalších krocích k zapracování vybraného technického řešení do dokumentace. Investor předpokládá, že pokud i) dojde k završení stávajícího územního řízení vydáním územního rozhodnutí v roce 2024, ii) navazující kroky budou realizovány zrychleným způsobem (jak se často děje u velkých liniových staveb) a, iii) nedojde k větším zdržením v důsledek dalších případných snah projekt blokovat, první auta by mohla projet celým komplexem RR mezi roky 2027 - 2028.

V polovině ledna 2023 byla projektanty na společném zasedání Výboru pro dopravu („VYDO“) a Výboru pro územní rozvoj („VUR“) představena studie možných variantních řešení RR v oblasti Botanica a v oblasti MUK Řeporyjská. Po skončení tohoto jednání bylo několik občanů, kteří se zájmem prezentaci sledovali, členy Spolku Jinonice z.s. informováno o tom, že spolek hodlá klást další překážky tomu, aby bylo dokončeno probíhající územní řízení resp. aby bylo zcela zrušeno. Tato informace byla podnětem pro dopis spolku Za přívětivé Jinonice z.s. na předsedy obou výborů a starostu MČ, v němž byly m.j. položeny i dotazy, zda mají odpůrci dokončení územního řízení jasnou představu o všech důsledcích jejich snahy (časové posuny, nehodovost, celospolečenská újma atd.). Do konce dubna t.r. tyto dotazy nebyly zodpovězeny. 

Na následném jednání VYDO v polovině února t.r., přes nesouhlas zástupců opozičních stran ve výboru, bylo přijato rozhodnutí doporučit Radě MČ Praha 5 v dalších krocích preferovat variantu tunelového řešení v oblasti Botanica (var. C) a variantu BC pro oblast MUK Řeporyjská. Opozice poukazovala mimo jiné na to, že toto doporučení je činěno aniž jsou známy, mimo jiné,ekonomické a časové souvislosti jednotlivých variant.

Jako důsledek předchozích událostí vzniká ke konci února 2023 občanská iniciativa, která dosavadní postup obou výše zmiňovaných výborů kritizuje. Občané proto se svou kritikou a řadou dotazů oslovili zastupitele na jednání Zastupitelstva MČ dne 7.3.2023. Bohužel, na některé dotazy odpovědi vůbec nedostali, tam, kde dostali, odpovědi byly jen obecnými frázemi nebo byly slíbeny písemně (do konce dubna t.r. jsme žádné odpovědi neobdrželi). Opoziční politické strany na jednání současně otevřeli otázku konfliktu zájmů předsedy VYDO, který je evidentní.

Ve stejné duchu a se stejným výsledkem jako zasedání VYDO v polovině února se neslo jednání VUR počátkem dubna t.r.


Poslední vývoj sledujte v sekci Aktuality.


Variantní řešení problematických úseků RR

Téměř 70 procent délky trasy RR je bezproblémových a nebude dotčeno přijetím jakékoliv z variant zlepšujících návrhů, jejichž projednávání probíhalo na úrovni MČ Praha 5 souběžně s územním řízením.

V současné době existují vedle základní varianty z roku 2016 (var. D) tři další, lišící se zejména mírou zakrytí RR a řešením křižovatky Řeporyjská (MUK Řeporyjská).


Úsek Botanica: délka úseku radiály cca 660m

Var. D – s touto variantou pracuje DUR z roku 2016 a je předmětem probíhajícího územního řízení. Podle předchozích rozhodnutí MHMP se s realizací této varianty, jako hrubě necitlivé k okolí, prakticky již nepočítá. Jedná se o zahloubení radiály s několika překlenutími umožňujícími prostup mezi prostory sousedícími s radiálou. Jedná se nejméně finančně nákladnou variantu. Nevyžaduje jakoukoliv změnu ÚP, EIA.

Var.A1 - je v souladu s dokumentací pro probíhající ÚR. Částečné konzolovité překrytí zahloubené trasy RR formou sedmi rozšířených mostů (každý max.70 m) umožňující prostup mezi Botanikou a obytnými domy JZM Nové Butovice + jeden široký prostup. Vyžaduje technické zabezpečení jen jako pro „krátké tunely“. Nejlevnější varianta (1,029 mld. Kč bez DPH). Nevyžaduje změnu ÚP a pravděpodobně ani EIA.

Var. B1 – širší mostní překlenutí RR (5x 26-100 m) střídané 53-97m dlouhými otevřenými úseky. Výhledově možnost vzniku komerčních budov a občanské vybavenosti mezi RR a ulicí Bucharova i mezi Bucharovou a stávajícím sídlištěm. Technické zabezpečení jen jako pro „krátké tunely“. Z urbanistického hlediska varianta skýtá více dalších rozvojových možností podmíněných změnou ÚP. Varianta středně finančně nákladná (1,159 mld. Kč). Tato varianta je preferována projektanty. Pravděpodobná nutnost schválení změn EIA. 

Var. C1 – Plnohodnotný tunel délky 660 m vyžadující vznik objektu vzduchotechniku, únikové cesty, propojovací chodby mezi dvěma tubusy tunelu, požární vodovod a nádrž, nástupní plochy IZS a heliport, technologické a bezpečnostní centrum. Na tunelu parková úprava, hřiště apod. s možností částečné bytové výstavby. Varianta výrazně nejdražší jak stavebně (1,899 mld. Kč), tak provozními náklady (cca 30 mil/rok). Vyžaduje změnu ÚP s ohledem na využití prostoru podél Bucharovy ulice a užití prostoru nad a kolem tunelu (m.j. i pro technologické centrum tunelu). Bude pravděpodobně vyžadovat zahájení zcela nového procesu získání souhlasu EIA a změnu ÚP.

Úsek MÚK Řeporyjská

Var.D – původní řešení podle dokumentace z roku 2016 pro probíhající územní řízení. Předpokládalo vedení RR ve výši cca 10 m nad zemí v relativně dlouhém úseku a kruhový objezd s vjezdy/výjezdy do ulic Řeporyjská (směr Jeremiášova) a Karlštejnská. Do objezdu zaústěny i vjezdy/výjezdy z RR ve směru od D5 i z centra.

Var. A2 – varianta neuvažuje s nadzemním vedením RR. Relace mezi oblastí Jinonic a Nových Butovic zajištěna pouze přemostěním radiály jako pokračováním nové páteřní komunikace v Jinonicích. Území kolem této páteřní komunikace je urbanisticky využitelné. Stavební náklady 2,442

mld. Kč.

Var. B2 – liší se od var. A2 vyvedením dopravy z RR z centra do směru Řeporyjská (a dále Jeremiášova) tunelem pod RR. Z hlediska urbanismu řešení shodné s var. A2. Ze všech variant znamená nejnižší zátěž pro tzv. Novou radlickou (5,800 vozidel/den). Z hlediska hluku nejpříznivější varianta. Stavební náklady 2,749 mld. Kč.

Var. C2 – relace Jinonice-Nové Butovice pouze přemostěním RR. Absence napojení ze směru Jeremiášova (Řeporyjská) na RR ve směru do centra, výjezd z RR ze směru z centra po nové páteřní komunikaci v Jinonicích, zaústěné do předpolí přemostění RR. Díky absenci tunelového podjezdu RR větší možnost urbanistického využití území stávajících brownfieldů. Tato varianta je na hraně technické proveditelnosti. Stavební náklady 2,622 mld. Kč. 


Z hlediska imisního zatížení jsou tyto tři varianty prakticky totožné. Z hlediska územního plánu změnu si vyžádají v různém rozsahu všechny varianty. Změnu EIA většího nebo menšího rozsahu bude pravděpodobně vyžadovat jakákoliv varianta, která řeší křižovatku Řeporyjská v terénu nebo pod úrovní terénu. 


Var. BC – varianta je průnikem variant B a C (v souladu s doporučením IPR z 6/2022). Relace Jinonice-Nové Butovice (Jeremiášova-Řeporyjská-Karlštejnská) přemostěním RR blíž k centru se  zaústěním do nové páteřní komunikace v Jinonicích. Doprava z centra do Řeporyjské-Jeremiášovy tunelem pod RR (= var. B). Stavební náklady v tento okamžik neznámé.


Všechna variantní řešení úseku Botanica a MUK Řeporyjská lze vzájemně kombinovat. Finanční náročnost varianty BC ještě nebyla vyčíslena. Nejlevnější kombinace variant pro oba úseky (Botanica a MUK. Řeporyjská) představuje navýšení investičních nákladů oproti řešení var. D z roku 2016 o 1,6 mld., zatímco nejdražší kombinace (bez zohlednění var. BC) zdraží projekt o 2,7 mld.. Tyto hodnoty jsou však pravděpodobně na dolní hranici reálnosti a navíc vůbec nezohledňují dosavadní, natož pak budoucí očekávaný cenový nárůst u materiálů a stavebních prací.


Poslední vývoj sledujte v sekci Aktuality.