Зміст виховання

Як російська пропаганда привласнює перемогу у Другій світовій війні?

 

3-го травня 2022 року Верховна Рада України ухвалила заяву про неприпустимість монополізації Росією перемоги у Другій світовій війні. 


«Верховна Рада України заявляє про неприпустимість монополізації Російською Федерацією перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, яка [перемога] стала спільним досягненням Антигітлерівської коаліції та визвольних рухів, а сама війна спільною трагедією народів світу», – йдеться в заяві.


Починаючи з другої половини 20-го століття, радянська пропагандистська машина вирощувала низку міфів і легенд, пов’язаних із Другою світовою війною. Наведемо лише кілька фактів, які проливають світло на справжні події того часу.


👉 Справжня дата початку Другої світової війни — 1 вересня 1939 року, а не 22 червня 1941 року. У цей день гітлерівські війська вторглися в Польщу. А вже 17-го вересня без оголошення війни на Польщу (на той момент до її складу входила територія Західної України) напав і Радянський Союз. Ці події отримали назву «Золотий вересень» і подавалися як визволення українців і білорусів від польського гніту. СРСР був таким же агресором у цій війні, як і Німеччина.


👉 Назва «Велика Вітчизняна війна» використовувалася Радянським Союзом, а тепер і Росією, щоб відволікти увагу від справжніх причин війни, підсилити внесок росіян і нівелювати зусилля інших країн у спільну перемогу.  Напад Німеччини на СРСР 22 червня 1941 року дав можливість радянським і російським пропагандистам  говорити про СРСР як про жертву, а не агресора, тому саме з цієї дати вони й ведуть відлік воєнних дій. 


👉 Перемога над нацизмом стала можливою завдяки зусиллям Антигітлерівської коаліції, а не лише Радянського Союзу. Наприклад, дія закону про ленд-ліз, який Конгрес США ухвалив у березні 1941 року, поширилася на СРСР у листопаді того ж року. Західна техніка, яку СРСР отримав за ленд-лізом, склала у бронетанкових військах — 12‒16%, в авіації — 10‒15%, і найбільше на флоті — 32,4%. 70% автомобілів радянської армії були американськими. 


👉 Українці захищали свою землю у боротьбі одночасно з тоталітарним та нацистським режимами. Так, на нараді в Рівному 5 червня 1943 року за участю нацистського міністра окупованих східних земель Альфреда Розенберґа окупаційний керівник Волині та Поділля Гайнріх Шене доповідав, що його адміністрації «українські націоналісти завдають більше труднощів, ніж більшовицькі банди». Натомість радянська влада представляла воїнів УПА «нацистськими посіпаками, які були створені за сприяння німецького командування».


👉 Росія монополізує перемогу у Другій світовій війні, применшуючи втрати інших країн, які входили до складу СРСР. Наприклад, за даними Українського інституту національної пам’яті, під час Другої світової війни загинуло від 3 до 4 млн військових з України та до 5 млн цивільних. Демографічні ж втрати України – понад 13,5 млн осіб (загиблі, біженці, «переміщені особи», «остарбайтери», ті, що не повернулися та ненароджені). Джерело


У новітній історії російська пропаганда зробила все, аби вкоренити своє бачення історії, створюючи підґрунтя для нової війни, яку ми переживаємо в Україні сьогодні. 


Пропонуємо переглянути низку відео, які розвінчують головні міфи російської і радянської пропаганди про Другу світову війну.


🔹 День Перемоги: чи виграла б Росія війну з гітлерівською Німеччиною? – канал «Історія без міфів»  

🔹 Україна у Другій світовій війні – канал UATV  

🔹 Німецько-радянська війна: ціна перемоги СРСР – канал «Історія без міфів»  

🔹 Ленд-ліз. Хто допоміг СРСР перемогти у Другій світовій? – канал WAS: Популярна історія  

🔹 5 МІФІВ радянської та російської пропаганди про 22 червня 1941 року – «Історія без міфів»

️Ще більше інформації з цієї теми ви знайдете на сайті Українського інституту національної пам'яті. 

ПОРАДИ ВІД ЕКСПЕРТІВ ЮНІСЕФ: “ЯК ПІДТРИМАТИ ДІТЕЙ У СТРЕСОВИХ СИТУАЦІЯХ”

Наразі тисячі людей вимушені перебувати в укриттях, щоб врятуватися від обстрілів у зоні активних бойових дій. Експерти ЮНІСЕФ підготували поради, як підтримати дітей у стресових ситуаціях та допомогти їм подолати тривогу та страх.

Що батькам потрібно говорити та робити, аби дитина почувалася спокійно?


1. Поясніть дитині план дій.

Складіть маршрут до укриття та розкажіть, якою має бути послідовності її дій. Говоріть короткими та чіткими фразами.

Намалюйте карту укриття: що і де розташовано, як воно функціонує, де вхід і вихід, де ваше місце, де будуть перебувати рідні (намалюйте, зобразіть, напишіть — діти ліпше сприймають, якщо це буде візуалізовано).


2. Запитайте дитину, як вона почувається.

Спостерігайте за станом та реагуйте на потреби дитини. Ставте їй відкриті запитання, стежте за емоційною реакцію та рівнем активності. Важливо, щоб дитина говорила про те, що з нею відбувається, сама могла запитувати, проявляла емоції.

Якщо дитина перебуває у стані ступору, її важливо повернути до вербальної комунікації та активної діяльності.

Для цього поставте три прості питання і чекайте відповіді.

Можна також помасажувати дитині кінчики пальців, мочки вух, запропонувати гру, або ж дати завдання, орієнтоване на дію (принеси, подай, зроби). Дайте їй води або чаю, нагодуйте та обійміть.

Реагуйте на потреби дитини та задовольняйте їх поможливості. Це поверне відчуття безпеки.


3. Поділіться з дитиною власними відчуттями.

Проговорюйте і проявляйте емоції. Якщо ваша дитина переживає чи відчуває злість або роздратування через те, що відбувається навколо, не кажіть фраз на кшталт «Не переживай» чи «Тобі не варто злитись».

Натомість скажіть: «Я бачу / мені здається, що ти налякана / злишся». Так дитина буде розуміти, що вона не залишилась наодинці зі своїми переживаннями.

Не варто давати обіцянок, які від вас не залежать. Натомість, щоб сказати «Все буде добре», «Нічого не станеться», поясніть: «Що б не сталось, головне – ми разом». 

Якщо діти грають чи малюють війну – не забороняйте їм. Програйте, прокричіть, озвучте чи візуалізуйте емоцію (наприклад, можна спробувати ричати, як собака). Саме так ви можете допомогти впоратися з емоціями та знизити рівень тривоги.


4. Дозволяйте себе обіймати та обіймайте у відповідь.

Тілесний контакт допоможе знизити рівень напруження та заспокоїтись. Можна спробувати одну з вправ:

Допоможе вийти зі стану ступору та знизити рівень стресу стабільне дихання. Для цього спробуйте таку вправу: вдих носом і повільний видих ротом, можна зі звуками «А», «О», ефективним також є дихання животом. Важливо відновити стабільне дихання та фізичну активність.


5. Нагадуйте дитині про режим дня.

У час невизначеності важливо відтворювати послідовність дня. Це надасть відчуття контролю над власним життям. З самого ранку і до вечора загинайте пальчики і проговорюйте все, що ви щоденно робите.


6. Піклуйтеся про себе і дитину.

Дбайте про себе. Ви краще допоможете дитині, якщо будете піклуватися про себе. Дитина бачить, як ви реагуєте на новини, та копіює вас, тому важливо, щоб вона розуміла, що ви зберігаєте спокій і маєте чіткий план дій.

Якщо ви занепокоєні або засмучені, знайдіть час для себе, за можливості поспілкуйтеся з друзями та рідними. Важливо почути голос інших. Це надасть відчуття єдності та зв’язку зі світом.


7. Нагадуйте дитині, що ви разом і з усім впораєтеся.

Дитині важливо знати, що вона не залишиться на самоті. Кінець розмови робіть максимально позитивним,  також звертайте увагу на мову тіла дитини, постійно оцінюйте її рівень занепокоєння.

Створюйте спільні традиції завершення дня (обіймайтеся, моліться, пийте чай або ж співайте).

Обмежте кількість розмов та прослуховування новин про війну в присутності дитини. Надавайте їй лише перевірену інформацію, робіть це дозовано і відповідно до віку.


Бережіть себе і своїх близьких!

Усе буде Україна!


Культура добросусідства. Батьківськізбори по-новому : актуально, інтерактивно, корисно. Програма та методичні рекомендації / [редакториукладачі : О. В. Аніщенко, М. А. Араджионі, А. І. Гусєв, В. І. Потапова]. – Київ: ТОВ «Прометей», 2019. – 544 с.

Завантажити  посібник можна за посиланням:

https://drive.google.com/file/d/1fxvNdj7cXBW_GWwyeQZfsLf9Z6lROfya/view


Ціннісні орієнтири сучасної української школи.pdf

"Не треба вказувати молоді, що робити, вона розбереться сама. Важним є виховати в ній правильні цінності і дати правильні орієнтири"

Любомир Гузар


За результатами звіту «Ціннісні засади Нової української школи очима вчителів», складеного у межах проєкту Українського католицького університету «Простір освітніх ініціатив», було розроблено збірку  матеріалів "Ціннісні орієнтири сучасної української школи" за редакцією Руслана Савчинського.  Запропоновані матеріали можуть стати основою для розроблення програми виховання в класі, школі.  

ПРОГРАМА ВИХОВАННЯ.docx

За дорученням Міністерства освіти і науки України науковці Інституту проблем виховання НАПН України за участю наукових працівників Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» під керівництвом академіка, доктора психологічних наук І. Д. Беха розробили Програму «Нова українська школа» у поступі до цінностей, яка  допоможе вчителеві, класному керівнику, вихователю, адміністрації закладів освіти осмислити сучасні виклики виховання та його головні засади, базові моральні цінності сучасного виховання, з обов’язковим урахуванням вікових особливостей учнів. 

Програми є експериментальною та проходить апробацію  (Наказ МОН від 18.03.2019 №369 “Про проведення експерименту всеукраїнського рівня з реалізації Програми “Нова українська школа у поступі до цінностей”  на базі закладів загальної середньої освіти Донецької, Кіровоградської, Київської, Миколаївської, Одеської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської областей на 2018 – 2022 роки".