Мета: познайомити учнів із життям і творчістю Т.Г. Шевченка; розкрити полум’яну любов поета до України, віру в перемогу волі, правди; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати творчі здібності дітей, музичний слух, ритмічне відчуття; виховувати гордість за народ, який дав світові геніального Кобзаря.
Обладнання: портрет Т.Г. Шевченка, рушники, хліб, підсвічник, «Кобзар», букет живих квітів, українські костюми, відеоролик «Дитинство Тараса», презентація життєвого і творчого шляху поета після звільнення із кріпацтва, проектор, екран.
Хід уроку:
Учитель:
(Звучить музика «Реве та стогне Дніпр широкий»)
Сурмлять вітри. Синіють луки.
Остання тане сивина.
До сонця, простягнувши руки,
З’явилася Шевченкова весна.
Саме в цю прекрасну пору року все прогресивне людство вшановує великого Кобзаря.
Сьогодні ми зібралися в цій світлиці, щоб також уклонитися Тарасу.
(Заходить дівчинка в українському костюмі зі свічкою в руках, стає навколішки перед портретом Т. Шевченка, читає):
Свічку поставлю, свічку поставлю
І перед образом, й перед тобою.
І хоч у мріях народ свій заставлю
Стати навколішки ,поряд зі мною,
І помолитись за тебе, Кобзарю,
Щиро, – хоч раз би! – як перед Богом.
Все ж українці ми, а не хазари.
Гори ж моя свічко, гори нам ще довго.
(дівчинка підводиться і йде).
Учитель:
(Звучить музика «Гори, гори, моя свіча»)
Є люди, як свічки, –
Згоряють, відходять у небуття.
Є люди, як зірки, –
Горять і світяться все життя.
Та ні, це не зірки, холодні, мертві.
Вони – сонця, засвічені у небі,
Які горять, обігрівають все і не згаснуть.
І не загинуть...
В. Сухомлинський
Інсценізація
Хлопчик: Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?
Мати: Так, мій, синочку, правда.
Хлопчик: А чому так багато зірок на небі?
Мати: Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює. І горить та свічка, поки людина не помре. А як помре - свічка згасне, зірочка падає. Бачив?
Хлопчик: Бачив, матусю, бачив... Матусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
Мати: Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, то її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, робить людям добро, тоді свічечка світить ясно, і світло це далеко видно.
Хлопчик: Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
Мати: Старайся, мій хлопчику.
Вчитель: Чи здогадалися ви, діти, хто дійові особи цієї інсценізації? Що ви знаєте про цю людину? Розкажіть у віршованій формі.
(Читання учнями віршованих рядків)
1-й учень
Щовесни, коли тануть сніги
І на рясті ясніє веселка,
Повні сил і живої снаги
Ми вшановуєм пам'ять Шевченка .
2-учень
В похилій хаті, край села,
Над ставом чистим і прозорим,
Життя Тарасику дала
Кріпачка - мати, вбита горем.
3-й учень
У тяжкій неволі
Ріс малий Тарас
Він не вчився в школі,
Він ягнята пас.
4-й учень
В пана бусурмана
В Петербурзі дім.
Козачком у пана
Був Тарас у нім.
5- учень
Хоче малювати,
Прагне він до знань,
Та за це багато
Зазнає знущань.
6-й учень
Він був поетом волі в час неволі,
Поетом доброти в засиллі зла.
Була у нього надзвичайна доля,
Та доля Україною була.
Словникова робота
Кріпак – це людина, закріплена за паном, яка працює на нього. Пан міг кріпака продати купити, виміняти, як річ.
Козачок – прислужник.
Учитель: А зараз, діти, ознайомтеся з дитинством Тараса.
(Перегляд відеоролика Катерини Бобровни «Дитинство Тараса»).
Учитель: Лише на 24 році життя, а саме 22 квітня 1838 року, Шевченко став вільною людиною.
(Презентація життєвого і творчого шляху поета після звільнення із кріпацтва)
Слайд 2. Зображення Академії мистецтв.
Учитель: Цього ж року Т.Г. Шевченко вступає в Академію мистецтв: вчиться на художника і пише вірші про тяжке життя народу.
Слайд 3. Зображення збірки «Кобзар».
Учитель: В 1840році окремою книжкою під назвою «Кобзар» вийшли Шевченкові поезії та поеми. Україна радо зустріла його.
Слайд 4. Зображення музичного інструменту – кобзи.
Учитель: Назва збірки творів походить від назви старовинного інструменту – кобзи.
Слайд 5. Зображення кобзарів, які співають на дорогах України.
Учитель: Шевченко не грав на кобзі, не співав пісень на дорогах України, як це робили кобзарі.
Слайд 6. Зображення кобзарів, які жебракують.
Учитель: Але, коли читаєш його твори, то ніби чуєш сумну пісню про тяжке життя в неволі.
Слайд 7. Зображення краєвидів України.
Учитель: В 1845 році Шевченко закінчує навчання в академії й виїжджає на Україну.
Слайд 8. Зображення арешту Шевченка.
Учитель: За боротьбу проти кріпацтва та правдивий опис життя знедоленого народу у 1847 році цар наказав заарештувати і заслати Тараса Шевченка до Окремого Оренбурзького корпусу рядовим солдатом із забороною писати й малювати.
Слайд 9. Зображення Шевченка – солдата.
Учитель: Десять довгих років пробув поет на засланні без книжок.
Слайд 10. Зображення напису – 1857рік.
Учитель: Лише в 1857 році друзі добилися звільнення і повернення Шевченка із заслання. Але здоров’я було підірване. Поет боровся із хворобою.
Слайд 11. Зображення букваря Шевченка.
Учитель: В 1861 році ще видав «Буквар» для дітей України.
Слайд 12. Зображення першого поховання Шевченка.
Учитель: Але 10 березня цього ж року перестало битися серце великого Пророка. Поховали Тараса в Петербурзі.
Слайд 13. Зображення перепоховання Шевченка.
Учитель: В травні 1861року тіло Великого Кобзаря було перевезено в Україну. Як заповідав поет, його могила на Чернечій горі біля міста Канева над Дніпром в Україні. Діти, то що ж нам заповідав Тарас?
(Всі учні розповідають «Заповіт» Т.Г. Шевченка)
Учитель:
– До кого звернувся поет у цьому вірші? (До сучасників та наступних поколінь)
– Про що мріє Кобзар? (Кобзар мріє про добру пам'ять, хоче, щоб його згадував рідний народ. Він сподівається, що його ім’я й творчість ніколи не забудуть)
– Над чим поет роздумує у вірші? (Поет роздумує над долею рідної України, яка хвилює його найбільше. Він ніби забув про особистий мотив, яким розпочав вірш, смерть для нього не страшна)
– До чого закликав поет? (Порвати кайдани, вибороти волю)
– Де Тарас просить себе поховати? («Серед степу широкого, на Вкраїні милій»)
Фізкультхвилинка
(Звучить спів пташок)
Працювали, всі стомились,
А, щоб сили відновити,
Нам потрібно відпочити.
Ми крокуєм в цю хвилинку
На стежинку відпочинку.
З сонечком вітаємось.
З джерельця вмиваємось.
Слухаємо солов’я,
Всі щасливі: ти і я,
На сопілці граємо,
Край наш прославляємо.
Вчитель: Т. Г. Шевченко любив милуватися краєвидами рідної природи.
Про її красу він розповів у своїх віршах.
Учитель: А які вірші поета ви, діти, хочете нам прочитати?
(Декламування учнями віршів Великого Кобзаря «Світає», «По діброві вітер віє», «Тече вода з-під явора», «Сонце заходить»)
Учитель: Т.Г. Шевченко, за словами його друга П. Куліша, дуже гарно співав українські пісні. Він був на ту пору найліпшим на всю Україну співаком народних пісень. Можливо, тому його пісні й стали народними.
– Діти, а які пісні на вірші Т. Шевченка ви знаєте? («Садок вишневий коло хати», «Зацвіла в долині», «Якби мені черевички», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Зоре моя вечірняя».) Заспівайте одну з них.
(Виконання учнями пісні «Зоре моя вечірняя»)
Учитель: Ми пам’ятаємо Т.Г. Шевченка ще й як талановитого художника. Тарас малював автопортрети, портрети, картини, ілюстрував свої вірші.
(Перегляд учнями слайдів із зображенням робіт художника)
Слайд 14. Автопортрет
Слайд 15. Портрет Пана Енгельгарда
Слайд 16. Картина «Селянська родина»
Слайд 17. Ілюстрація до вірша «Тече вода з‑під явора»
Творча робота «Зберіть прислів’я».
Про Великого сина народу складено прислів’я. Ось деякі з них. Складіть їх з двох частин.
Шевченко Тарас наче
зорі.
Шевченкові твори сяють, мов
сонце для нас.
Шевченків «Кобзар»-то для народу
не забудем.
Ми Шевченка славить будем і ніколи
великий дар.
Гра «Дерево життя і творчості Шевченка» (Діти дають відповіді на запитання вчителя про основні події в житті поета, прикрашають дерево листочками).
Запитання до учнів
– Коли і де народився Шевченко? (14 березня 1814 року, село Моринці)
– Коли Тараса Григоровича було викуплено з неволі? (22 квітня 1838 року)
– Коли Тарас вступив до Академії мистецтв? (1838 рік)
– Коли вийшла його перша книжка «Кобзар» (1840 рік)
– Коли Т. Г. Шевченко закінчив Академію мистецтв? (1845 рік)
– Коли і за що був заарештований Шевченко? (1847 рік, за виступ проти кріпацтва та правдивий опис життя знедоленого народу)
– Скільки років Тарас був на засланні? (10 років)
– Коли помер великий поет? (1861 рік)
Учитель: Прожив поет всього 47 років. Але народ пам’ятає свого Кобзаря, вшановує його пам'ять. Його іменем названі міста і села, вулиці, театри, а пам’ятники побудовані не лише в Україні, а й далеко за її межами. А ми пам’ятаємо слова:
«Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь».
Що ж ми скажемо у відповідь Великому Кобзареві?
1-й учень (звертається до портрета Т.Г. Шевченка)
Ми здійснили, наш Тарасе,
твої заповіти:
«І Вражою ,злою кров’ю
волю окропіте...»
І ніщо вже не затьмарить
І краси, і згоди.
І тебе в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Ми врочисто споминаєм
Своїм вдячним словом.
2-й учень (Гасить свічку)
Наша свічка згасла, але слово твоє горітиме вічно. Як буде вічною пам'ять про тебе.
Уклін тобі, Тарасе!
Учитель:
Уклін тобі, Тарасе! За те, що ти любив Україну, боровся за долю народу, пророкував щасливе життя. Нехай буде так як ти сказав:
І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син, і буде мати,
І будуть люде на землі.
Електронний ресурс до уроку
1. Відеоролик «Дитинство Тараса» [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Q5YlbciyAm0