Мета: розширити уяву учнів про літо як пору року, його ознаки; формувати навички правильного, виразного читання, спілкування та співпраці у групах, уміння пояснювати народну мудрість; розвивати уяву, зв’язне образне мовлення, навички виразного читання напам’ять, творчі здібності; вчити дітей самостійно описувати як вони сприймають літо, висловлювати свої думки в логічній послідовності; виховувати любов і бережливе ставлення до природи, уміння відчувати красу літньої пори.
Обладнання: інтерактивна дошка, мультимедійний проектор, мультимедійний екран, презентація.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Учитель:
– Добрий день, діти. Зверніть, будь ласка, увагу на інтерактивну дошку і прочитайте слова, написані на ній.
Слова:
Я всміхаюсь сонечку:
– Здрастуй, золоте! –
Я всміхаюсь квітоньці–
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
– Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся –
Зичу їм добра!
Дидактична гра «Комплімент».
Учитель:
– Любі діти, станьте, будь ласка, разом зі мною в коло, і скажіть один одному по колу добрі слова. (Діти по колу промовляють один одному добрі слова)
Учитель:
– Діти, бачу на ваших обличчях усмішку. З таким позитивним настроєм приємно розпочати роботу. Починаймо.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності. Передбачення теми.
Учитель:
– Послухайте вірш і спробуйте сказати, про що в ньому говориться?
Вірш:
В небі ластівка летить,
З вітром листя шелестить,
Воду п’є лелека.
Сонце палить. Спека.
Дозріває жито.
Яка це пора, діти?
(Літо)
Учитель:
– За якими ознаками вам стало зрозуміло, що йдеться про літо?
(Відповіді дітей)
Слайд 2. Зображення літа
Учитель: Так, це літо – улюблена пора року багатьох із нас.
Робота над загадками
Учитель:
– Діти, ця дивовижна пора має трьох синів. Відгадайте загадки і скажіть,
як їх звати (слайди 2-4, вчитель зачитує загадки, діти відгадують як звати цих синів).
Слайд 3. Зображення місяця червня.
Загадка:
Як настав цей літній місяць
Все росте у нас навколо
Ягідки почервоніли
Спіє в полі щедрий колос.
(Червень)
Слайд 4. Зображення місяця липня.
Загадка:
Цей місяць найяскравіший,
Найстрокатіший, найжаркіший.
Липа солодка цвіте,
Перший боровик росте,
Зацвітає в полі жито.
І зветься цей місяць ... (липень)
Слайд 5. Зображення місяця серпня.
Загадка:
У місяці спекотнім цім
Жарко дуже нам усім
Хочеться в саду побути
Смакувати свіжі фрукти.
(Серпень)
Виступ учнів - дослідників (випереджальне завдання)
Учитель:
– А чому літні місяці так називаються, розкажуть учні – дослідники (учні розповідають, а учитель ілюструє: слайд 6 – зображення комахи-кошеніль (червець); слайд 7 – зображення вибілювання полотна; слайд 8 –зображення серпа)
Учень 1:
Червень походить від слова «червець». Саме в цей час з’являється сокоживна комаха-кошеніль (червець ) (слайд 6). З неї в давнину добували червону фарбу, якою фарбували давньоруські стяги. Її також продавали сусіднім державам. До цього місяць звався: кресень, гедзень, червивий місяць, гнилець, ізок (коник).
За іншою версією, місяць називається червень, бо у цьому місяці ягоди червоніють.
Ще одна версія – найкрасивіший місяць року – все цвіте, яскраве, соковите, красиве, «червоне». Звідси й назва «найкрасивішого» – «червоного» місяця – Червень.
Учень 2:
Липень – дуже давня назва місяця. Походить від слова липець (липовий мед). На цей місяць припадає період основного медозбору. В народі його іноді називали білець (час, коли вибілювали полотно) (слайд 7), грозовик, дощовик.
Учень 3:
Серпень – від слова серп (слайд 8). Це знаряддя, яким жали зернові. Інші назви, що існували в народі, також про жнива свідчили: копень, густар, хлібочол, жнивець, зоряничник, городник, прибериха-припасиха, спасівець, барильник.
Робота над картиною (учитель відкриває слайд 9 – зображення репродукції літньої природи.)
Учитель:
– Діти, літо – це прекрасна пора року. Подивіться на зображення літньої природи. Скажіть, яке літо? (Небо синє-синє, а хмарки в ньому пливуть біленькі-біленькі. Раненько прокидається сонечко. В нічному небі мерехтять зорі. Усміхаються сині очі волошок).
Гра «Віднови слова»
С_йв_м с_нця вс_ з_лит_,
Д_ нас в г_сті ід_ літ_.
(Прочитайте тему уроку)
Учитель:
– Сьогодні на уроці ми говоритимемо про літо, його ознаки, своє ставлення до нього і в кінці уроку ви спробуєте самостійно написати твір, як ви сприймаєте цю чудову пору року.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Складання асоціативного куща.
Учитель:
– З якими ознаками у вас асоціюється літо? (ласкаве сонячне проміння, блакитне небо, зливи, грози, довгі дні, короткі ночі, привітне море, подорожі, відпочинок, найдовші канікули, спів пташок, цвітіння квітів, смачні фрукти та ягоди).
Поетична хвилинка.
Учитель:
– Учні нашого класу, готуючись до уроку, вивчили напам’ять вірші про літо. Надамо їм слово.
1-й учень (читає вірш Максима Рильського «Дівчина»)
Вірш:
Бджілки золотисті
В квітах літають,
Роси перлисті
З трав опадають.
З золота зіткане сяєво ллється,
Ліс в нім купається, листя сміється.
В шатах зелених
Вийшла дівчина,
В косах студені
Роси-перлини.
З золота зіткане сяєво ллється,
Ліс в нім купається, листя сміється.
В квітах барвистих
Дівчина сяє,
В оченьках чистих
Сонечко грає.
З тих оченяток маєво ллється...
Дівчина літом веселим зоветься...
2-й учень (читає вірш Т. Корольової «Щедре літо»)
Вірш:
Літня спека, грози, грім,
Літо, ти прекрасне всім!
Скільки в тебе є скарбів:
В лісі – ягід та грибів;
У садках – смачна малина,
Аґрус, яблука, ожина.
Фрукти й зелень соковита –
Це смачні дарунки літа.
Ген тече срібляста річка...
Ой і тепла ж в ній водичка!
Можна влітку засмагати,
Можна плавати й пірнати.
Робота над прислів’ями.
Учитель:
– Поміркуйте, чому так говорять?
Червень – рум’янець року( у червні червоніють вишні, черешні, полуниці, суниці).
Липень – вершина літа (на середину липня припадає середина літа).
Як у серпні дбаєш, так узимку маєш (серпень – пора збирання урожаю).
Учитель:
– Літо–свято барв, адже зацвітає кожна рослинка.
Саме в цю пору розпускаються і цвітуть найкрасивіші квіти.
Робота над загадками.
Учитель:
– Прочитаємо загадки і спробуємо відгадати про які квіти йдеться в них мова. Тож, читаймо ланцюжком (діти читають і відгадують загадки, ознайомлюються із зображенням квітки-відга-дки).
Слайд 10.
Загадка:
Стоять у полі сестрички
Жовте очко, білі вічка.
(Ромашки)
Слайд 11.
Зображення ромашки.
Слайд 12.
Загадка:
На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять
Мов шматочки неба голубого,
Виграють, виблискують, горять.
(Волошки)
Слайд 13.
Зображення волошки.
Слайд 14.
Загадка:
Дівчинка тримає в руці
Хмарку пух на стебельці
Як «подмеш» ти на нього
Не залишиться нічого.
(Кульбабка)
Слайд 15.
Зображення кульбабки.
Слайд 16.
Загадка:
Стебельце шорстка драбинка,
У середині чорна вуглинка,
Пелюстки блискучі, як лак
Це квітує в полі
(Мак)
Слайд 17.
Зображення маку.
Екологічна хвилинка
Учитель:
– Діти, як ви вважаєте, що потрібно живій квіточці? Як до неї потрібно ставитись? (Діти відповідають)
Учитель:
– Мені приємно, що ви бережливо ставитеся до квітів – неймовірної краси на землі. Опікуєтеся ними, адже, природа – справжнє багатство для нас.
Зверніть, будь ласка, увагу на інтерактивну дошку і разом прочитайте гасло Максима Рильського.
Гасло:
(на інтерактивній дошці)
Люби природу не як символ
Душі своєї.
Люби природу не для себе,
Люби для неї.
Виконання фізичної хвилинки під звучання твору П. Чайковського «Пори року. Літо»
– Діти, Петро Чайковський, композитор, який написав чудовий твір, присвячений усім порам року, в тому числі й літу. Запрошую вас під звучання цього твору виконати танок цій прекрасній порі року.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Робота в групах
Учитель:
– Кожна людина по-своєму сприймає літо. Прочитаємо, як змальовано цю пору року в поданих текстах.
– Попрацюємо в групах (у кожного учня на парті лежить кружечок червоного, синього або жовтого кольору. Відповідно кольору кружечків формуються групи учнів. Завдання різнорівневі).
1-ша група (середній рівень).
Потрібно прочитати текст, додаючи кінцівку слів.
Текст:
Літ... – найтепліша пор... року. Довг... сонячн... дні змінюють коротк... теплі ночі. Погод... на двор... найчастіше ясна. Над голов... розкидається безкрає син... небо.
Початок літ... – це одночасно й наступ літніх канікул. Хоч вони тривають три місяц..., але час проходить дуже швидко.
2-га група (достатній рівень).
Речення в даному тексті треба читати справа наліво.
Текст:
Гущі лісовій в ягоди спіють рясно та садах у плоди наливаються густо. Степах у трави пахнуть терпко. Горизонту до простягається зелені килим м’який. Килим цей на промені перші свої кидає сонце ранку кожного. Відтінками смарагдовими вигравати й тремтіти починає яка, росою нічною вкритий він. Красою своєю виграє раз ще літо, а права свої вступає день так.
3-тя група (високий рівень).
– Прочитати текст, додаючи слова, що підходять за змістом.
Текст:
Після довгої пори ________ сплячки та _______ періоду цвітіння у природі настає _____ буйна та спекотна – літня. Мабуть, не знайти когось, хто б не розділяв _______ від приходу перших червневих днів. Кожен _______ літній порі. Вона несе з собою густе _____ трав, _____ квітів та потоки живої води літніх _______ дощів. Куди не _______ манить своїми барвами густе розмаїття природних шатів. Тут і городи, і поля, і сади тяжіють до землі ________ й квітами.
V. Узагальнення і систематизація знань учнів
(Кожна група виконує своє завдання).
Учитель:
– Діти, ви гарно виконали завдання, вмієте спілкуватися і працювати в групах.
– Про те як ви сприймаєте літо спробуйте написати у своїх творах
1-ша група.
Поширити речення.
Відійшла весна. Настало літо. Пішов дощ. Розквітли квіти. Заколосилися поля. Достигли плоди.
2-га група.
Написати твір за поданим планом.
План:
1.Пора року – літо.
2. Зміни в природі влітку:
3.Вдячність літові.
3-тя група.
Написати твір за власними спостереженнями.
Учні читають написані твори, обговорюють їх.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
Учитель:
– Діти, про що ми сьогодні говорили на уроці? (Відповіді дітей)
– Які ознаки літа називали? (Відповіді дітей)
– Чим так любе літечко людям? (Відповіді дітей)
– Діти, сьогоднішній урок уже завершується. Я вважаю, що ви гарно пригадали ознаки літа, пори року, яка на вас чекає.
Бажаю всім гарно провести літні канікули, відпочити, набратися сил. Обов’язково спостерігайте за природою. А у вересні, коли прийдете до школи, спробуєте свої набуті спостереження висловити у власних невеличких віршах.
Дякую за роботу. До зустрічі.