Зразковий музей історії ЦПО

Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю,

 народ – нацією, країна державою.

М.Грушевський

Музей історії Центру позашкільної освіти заснований у 2002 році, урочисте відкриття якого відбулося у лютому 2003 року на семінарі  для директорів шкіл,  завучів з виховної роботи. Ініціатором створення музею була заступник директора з навчально-виховної роботи Власюк Р.М.. У 2010 році музей став переможцем огляду музеїв при навчальних закладах Волинської області. У 2011році присвоєно звання «Зразковий музей».

Експозиція музею історії Центру позашкільної освіти  розповідає про історію позашкілля з періоду заснування першої у Волинській області дитячої технічної і сільськогосподарської станції у місті Володимир-Волинську (10 вересня 1945р.) по даний час. Включає  тематичні  розділи «Станція юних техніків», «Будинок школяра», «Станція юних натуралістів», «Станція юних туристів», «Центр позашкільної освіти», «Творчість у витворах педагогів та вихованців». Літописи, грамоти, кубки, друковані програми,  вирізки з газет…; предмети побуту, твори  живопису, скульптури, ужиткового мистецтва.

      У 2021році зразковий  музей  історії ЦПО  було  оновлено.

      Загальна кількість музейних експонатів - 320.

Музей систематично поповнюється експонатами, завдяки пошуковій роботі членів ради.  Нові експонати доповнюють уже сформовані експозиції.

Створення музею є результатом цілеспрямованої, творчої, пошуково-дослідницької, систематичної, фондової, експозиційної роботи. Вихованці та педагоги зібрали, дослідили та зберегли для історії дані про позашкілля міста. У кожної речі, представленої  в музеї, своє особливе місце і своя історія.

Літописи, грамоти, кубки, речі побуту  розповідають про історію позашкільних закладів міста: Станції юних техніків (1945 - 2000р.р.), Станції юних туристів (1974 - 2000р.р.), Будинку школяра (1995 - 2000 р.р.), Станції юних натуралістів (1985 – 2000р.р.); матеріали про педагогів, які присвятили своє життя позашкіллю; та історію створення і діяльность Центру позашкільної освіти з червня 2000р. по даний час.

Раритетним експонатом музею є літопис Станції юних техніків «Історія розвитку дитячої технічної творчості» (І частина 1945 -1970р.р.). У ньому -  фотографії випусків 1946р., 1955р… занять гуртків, приміщення СЮТ; ріст гуртків технічної творчості в СЮТ та кількість охоплення учнів ними; громадсько-корисна робота юних техніків; вихованці СЮТ; форми і зміст роботи гуртків технічної творчості; плани на майбутнє. А також свідоцтва, дипломи першого ступеня, якими Волинський обласний комітет ДОСААФ нагороджує команду Володимир – Волинської СЮТехніків (1956р., 1962р..1970р.). Кубки, нагороди з 1957р…

Робота  у музеї  базується на основі  самоврядування,  працює рада з гуртківців та педагогів закладу. На засіданнях члени  ради розглядають теми досліджень «Історичні події в позашкіллі», «Досягнення гуртківців в різні періоди»,  «Відомі випускники  позашкілля» та інші. Вивчення історії позашкілля через залучення активістів до пошукової роботи є ефективною формою роботи. Збираються радою музею матеріали про діяльність талановитого педагога позашкільника – Новосада Богдана Володимировича. Який з жовтня 1961р. працював директором міської Станції юних техніків. В 1972р. був нагороджений значком «Відмінник народної освіти», грамотою Міністерства освіти України… Працював керівником гуртка технічного відділу ЦПО. У музеї зберігається «Особистий листок по обліку кадрів» Новосада Б.В. (1960р.), де підшиті накази, заяви, довідки, копія диплому…

Під час зустрічі членів ради музею з колишнім директором СЮТ Новосадом Б.В. -  дізнались, що в 1958р. було відкрито колективну УКХ радіостанцію - першу в області. Під керівництвом досвідчених операторів Яновича П.І. (директор СЮТ і начальник радіостанції), Броницького Є.Д. (керівник радіотехнічних гуртків) за 1959-1960 навчальний рік на радіостанції було встановлено більше 1000 зв’язків. Навіть з радіоаматорами, які знаходились на Північному полюсі  Землі. Колективна УКХ радіостанція працює і зараз у Центрі позашкільної освіти.

 Цікавими є експонати музею, якими користувались гуртківці  фотолюбительського гуртка:  фотозбільшувач - пристрій для проекційного фотодруку методом проектування зображень з негативів на папір(1989р.), сушка для фотографій(1989р.), бачок для проявлення фотоплівки (1988р.), фотоапарат ФЕТ (1978р.), резиновий валик (1988р.), фотороботи  гуртківців  міста  Володимира-Волинського 1985р..

З матеріалів  літопису члени ради дізнались, що у 1979 році вихованці фотолюбительського гуртка керівник Касимов А.А. прийняли участь в обласному фото-кіноконкурсі, де зайняли І місце. Перший фільм носив назву «Мир-це найголовніше слово на світі». У1981 році гурток визнано кращим на Волині.

     У музеї зберігаються і інші експонати, якими користувались гуртківці: музичні  духові інструменти – труби, корнет (1986р.), сопілка (1990р.), шкільна форма для дівчаток - плаття та фартух (1989р.), рахівниця (1990р.), сумка – планшет (популярною була серед старшокласників, 1989р.), наручний компас (1990р.), ковзани (1979р.), пристрій для випалювання по дереву (1994р.), роботи вихованців авіамодельного гуртка СЮТехніків, (1987р.).

    Центр позашкільної освіти продовжує традицію започатковану Станцією юних техніків – ведуться літописи та збираються копії грамот, дипломів досягнень вихованців та педагогів.

У музеї  зберігаються адаптовані програми розроблені керівниками гуртків, 2000рік.

Зразковий музей історії Центру позашкільної освіти є осередком освіти і виховання учнівської молоді, формування у неї національної свідомості, він забезпечує духовну єдність. Робота музею насичена пошуком, творчою ініціативою і самостійністю вихованців та педагога.

     Музей установи живе в ногу з життям, відгукується на все нове, намагається зберігати актуальність, творчий підхід до справи.