Психологічна підтримка під час війни

Презентація Методи самодопомоги в тревожному стані.pptx

Широкомасштабна війна в Україні кидає багато викликів усім українцям незалежно від того, де вони проживають і до якої сфери життя належить їхня діяльність. Постали нові завдання і перед психологічними службами, які працюють задля підтримки ментального здоров’я дітей і дорослих.

Аби обговорити специфіку роботи під час війни, свої сильні та слабкі сторони та знайти шляхи співпраці для збереження психічного здоров’я українців, які страждають від війни, представники  4-х великих служб надання психологічної допомоги, що працюють в Україні, провели круглий стіл.  

До зустрічі долучились фахівці ГО «Ла Страда-Україна», Служби турботи про психічне здоров’я БФ «Право на захист», Гарячої лінії Lifeline Ukraine та Національної психологічної асоціації.

Так, Служба турботи про психічне здоров’я благодійного фонду «Право на захист» допомагає проживати війну, працює над подоланням психологічних наслідків війни та підвищенням обізнаності про стрес для цивільних. Фокус діяльності спрямований на внутрішньо переміщених осіб, осіб без громадянства, біженців. 

Працюють у кількох напрямках. Це — просвітництво, зокрема створено курс лекцій про надання психологічної допомоги, які можна переглянути під час вебінарів та у запису на каналі Служби в YouTube, а також просвітницький телеграм-канал «Психолог на зв’язку». У ТГ-каналі зібрані статті з рекомендаціями, як проживати війну, а також анонси подій Служби. 

Lifeline Ukraine — всеукраїнська гаряча лінія, яка була створена насамперед для надання кризової психологічної допомоги ветеранам і членам їхніх сімей, а згодом — для всіх жителів України. 

Основна тематика роботи — запобігання суїцидам, психологічна підтримка психічного здоров’я в періоди кризи (складності в стосунках, втрата роботи, депресія тощо). Організація здійснює інформаційне та кризове дистанційне консультування. Окрім того, фахівці Lifeline Ukraine надають емоційну підтримку, найчастіше по неї звертаються люди з інвалідністю.

Допомога надається цілодобово за коротким телефонним номером 7333 або через текстове чатове консультування у фейсбук, телеграм і на сайті Lifeline Ukraine.

Громадська правозахисна організація «Ла Страда-Україна» працює для забезпечення ґендерної рівності, запобігання ґендерно зумовленому насильству, зокрема домашньому насильству та протидії торгівлі людьми. Окрім того, підтримка надається дітям, підліткам та студентській молоді, які опинились у будь-яких складних життєвих ситуаціях. Дорослі можуть проконсультуватися з психологами, юристами, соціальними працівниками та соціальними педагогами щодо ситуацій, які стосуються дітей та порушення їхніх прав.

Допомога надається в цілодобовому режимі за принципами анонімності і конфіденційності.

Підтримку можна отримати за Національною гарячою лінією за номерами 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

Національна гаряча лінія для дітей та молоді працює за номерами 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (з мобільного).

Також допомога надається в електронному форматі на сторінках в інстаграмі та телеграмі.

Національна психологічна асоціація — професійне об’єднання, фахівці якого надають безкоштовні психологічні консультації для осіб, яким потрібна допомога внаслідок ситуації, що склалась навколо. Платформа працює у форматі первинної психологічної допомоги (кризові та консультації з травмотерапії), що надається дорослим і підліткам.

Консультації надаються в телефонному форматі чи через відеозв’язок для мешканців з усієї України. Телефон гарячої лінії — 0 800 100 102. 

Пережитий стрес може позначатись і на успішності в школі.

Адже під час небезпеки в людини вмикається "режим виживання", за який відповідає лімбічна система (її ще називають "мозок ящірки"), – пояснює спеціалістка. Включаються автоматичні реакції "бий", "біжи" або "завмри".

У цей момент блокується раціональне мислення, тобто лімбічна система не дає нашому еволюційному надбанню – префронтальної корі – допомогти нам зосередитися, аналізувати, запам’ятовувати й вчитися. Тож, наприклад, якщо хтось міг скласти ЗНО на 200 балів, за обставин тривалого стресу має ризик провалити іспит.

Сигнал тривоги в мозку спрацьовує швидко та автономно, а от для стишення потрібен час. Втім можна допомогти собі стишитися та "увімкнути" префронтальну кору, пояснює Наталія.

Тому важливо пояснити батькам і дітям, що з ними відбувається. Що це не тому, що хтось "розсіяний нездара", а тому, що нашому мозку потрібен час на відновлення.

Також важливо і батьків, і дітей навчити впоратися як із досвідом, що травмує, щоб зменшити вірогідність розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР), так і з подібними стресами у майбутньому. 

Як зрозуміти, що дитині потрібна допомога

Головною ознакою є зміна поведінки підлітка.

"Була активна дитина, а стала надто тиха, раніше малювала, а тепер ні. Підліток замкнувся. Був "колючий" – став слухняний, "хоч до рани прикладай". Це теж має насторожити. Все, що нетипово для дитини, – привід звернути увагу", – пояснює Наталія Строєва.

Найпоширеніші запити підлітків і як на них відповісти батькам

Відсутність спілкування з однолітками/друзями. 

Якщо підліток, навпаки, прагне контактів та спілкування – можете допомогти йому залучатися у ті нові громади, де він зараз, поступово познайомитися з новими людьми. 

Зазначимо: у містах, де приймають тих, хто вимушено полишив свої домівки, зазвичай є центри для дітей з безкоштовними майстер-класами, цікавими уроками й розвагами.

Відчуття безсилля через неможливість ухвалювати рішення щодо свого життя.

Часто підлітки скаржаться, що батьки їх вивезли за кордон, натомість їхні друзі залишилися в Україні.

Буває навпаки: коли друзів вивезли за кордон, а сім’я підлітка не може цього зробити з певних причин. Тут важливо говорити про це з дитиною, допомогти їй зрозуміти, чому ваша родина ухвалила таке рішення і які позитивні результати це може мати для підлітка (мати свій простір, свою кімнату, робити звичні справи, спілкуватися у звичному колі людей тощо).

Можливо, якщо підліток доволі самостійний і за кордоном чи в безпечнішому місті є кому прихистити дитину, а ви лишити своє місце проживання з певних причин не можете, запропонуйте підлітку тимчасово виїхати та перебувати далі від сирен чи бомбардувань. Обов’язково узгодьте, як це зробити, з місцевою службою у справах дітей, яка проконсультує щодо можливих варіантів виїзду дитини з країни без батьків, з іншими родичами. 

Втім тут є також можливі ризики розлуки дитини з сім’єю, мова йде про безпечну прив’язаність, яка існує в межах сім’ї, наголошує спеціалістка.

"Коли дитина їде до інших дорослих, вони можуть це забезпечити тою чи іншою мірою або ні. Тому якщо дитина має прив'язаність до батьків, то розрив цих стосунків для дитини буде таким, що ще більш травмує".

Відчуття провини, бо "війна, а я нічого не роблю".

Як допомогти собі?


Щоб допомагати своїм близьким та країні, важливо самому залишатися в ресурсі. Щоб зберігати життєву енергію, вам необхідно:


Як пережити кризу та зберегти спокій