DOGAĐANJA

OBAVIJESTI I SAVJETI

Na 11. Natječaju Podravina u stihovima u finale je prošlo 29. autorskih recitala učenika od 5. do 8. r. Učenici su pisali o običajima i životu čovjeka u Podravini, njenim prirodnim ljepotama, savršenostima i manama.  Na satovima Hrvatskoga jezika pisali su pjesme na hrvatskom standardnom jeziku ili na kajkavskom narječju. Uz literarno, glazbeno i plesno druženje na javnoj priredbi organizirali smo natjecanje učenika u krasnoslovu. Odlukom stručnog povjerenstva u sastavu Božice Jelušić, Zdravka Seleša i Vladimira Miholeka najbolje stihove napisali su Arijan Marković, Vita Flamaceta, Martin Leščan, Lana Gračan i Katja Patačko. Mentori svih finalista su učitelji hrvatskoga jezika Antonela Carek, Vjekoslav Čordašev, Ivana Jakopčević, Ivana Skender i Vedran Dautanec. Nagradu publike za krasnoslov osvojila je Karla Marija Funtek. 

Koordinatorica projekta je Nataša Švaco. Scenu za priredbu izradili su učenici likovne grupe s mentorima Zoranom Vidakovićem i Sanjom Flajs – Vidaković. Pripremu glasovanja i obradu podataka odradila je profesionalno kao i uvijek učiteljica informatike Davorka Hrženjak. Tehnička podrška bio je Šimun Vujčić, učenik 6. d razreda, snimatelj Goran Švaco, fotograf Danijel Domišljanović, dok su voditelji programa bili Franka Martinčić i Ivan Špoljar, učenici 6.d razreda. Sponzori natjecanja su Osnovna škola Đurđevac, Grad Đurđevac, Gradska knjižnica, izdavačke kuće Profil i Školska knjiga. Finalisti su: Za sliku narisati – Ema Mikulić, 6.d; Put Drave – Ilija Petar Sinjeri Horvat, 7.c; Zadnji pozdrav rodnom kraju – Katarina Mehkek, 5.c; Podravsko selo – Magdalena Đuroci, 8.e; Čepelovečki breg – Ana Lenardić, 8.b; Proljeće – Karla Marija Funtek, 5.c; Školske pajdašice – Lana Gračan, 8.a; Hrast – Marta Kaić, 5.b; Podravski den – Morena Kožar, 6.a; Jedina – Barbara Blažeković, 6.c; Kmica v selu – Dominik Šamarija, 5.c; Ljepotica – Paola Šestak, 8.e; Špigel sonca – Marta Imamović, 5.d; Vinograd – Nikolina Fuk, 7.c; Lepa kaj anđeoska krila – Sara Svetec, 8.d; Crveni mak – Ana Franičević, 5.d; Lepa – Laura Goll, 6.d; Vinograd u ranu zoru – Vita Flamaceta, 7.a; Podravski poti – Martin Leščan, 8.a; Blago – Petra Čeko, 8.e; V Đurđevcu – Hana Nikša, 6.a; Dravska vila – Ana Domišljanović, 7.a; Drevo – Tara Mišulin Horvat, 5.a; Odlazak – Ivan Hodalić, 7.d; Igralo se kolo – Gabrijela Horvat, 8.b; Moja Drava – Arijan Marković, 5.b; Spijena kap lubavi – Katja Patačko, 8.d; Podravino moja – Lorena Bahun, 8.c; Proščenje - Franciska Antolović, 8. e

U kulturno-umjetničkom programu, čekajući rezultate glasovanja za najbolji krasnoslov, zabavili su nas učenici Malog folklora pod vodstvom Monike Rupčić te Martin Leščan, učenik 8.a. pod mentorstvo Ivane Jakopčević.


Županijsko natjecanje 

Čitanjem do zvijezda

2023./24.

Dana 29. 2. 2024. g. u našoj školi održana je županijska razina Natjecanja Čitanjem do zvijezda. U kategoriji Kviz znanja (KZ) sudjelovalo je 13 škola, a u kategoriji Kreativni uradak (KU) 6 škola.  Na gore navedenoj poveznici na internetskoj stranici OŠ Đurđevac možete pročitati kako je bilo i koji su rezultati natjecanja. Čestitke našim učenicima 8. razreda Luki Saboliću, Gabrijeli Horvat, Petri Čeko i Karlu Saboliću na odličnim rezultatima i predivnim porukama.  

DRUŽENJE S JADRANKOM ČUNČIĆ BANDOV U OŠ ĐURĐEVAC

www.os-djurdjevac.hr/druzenje-s-jadrankom-cuncic-bandov/ 

Na poveznici možete pročitati kako smo se družili s Jadrankom Čunčić Bandov u našoj školi 8. travnja 2024. Bilo je ludo i nezaboravno. U interaktivnoj predstavi u društvu sa spisateljicom i mnoštvo njenih lutkica koje je sama izradila od recikliranih materijala. 

U sklopu projekta Bilo kuda – Hrvati svuda financiranoga sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske učenici Osnovne škole Đurđevac sudjelovali su u kulturno-umjetničkim, jezičnim, povijesno-geografskim i sportskim aktivnostima zajedno s učenicima Osnovne škole i čuvarnice Mihovila Nakovića u mađarskom gradu Koljnofu (Kopházi).

Domaćini su priredili program dobrodošlice: scensko-dramski prikaz Život i rad naših Gradišćanskih Hrvata nekada i danas. Njihov školski tamburaški orkestar odsvirao je splet pjesama na tamburicama.

Na kraju su učenici jedni druge intervjuirali, odigrali stolni nogomet i odbojku.

Nakon toga uslijedio je naš program. Kratkom prezentacijom predstavili smo našu školu i Đurđevac, nakon toga učenice Petra Čeko i Gabrijela Horvat predstavile su knjigu Pas zvan gospodin Bozzi mađarskog autora Istvana Bekeffija prezentacijom na hrvatskom i mađarskom jeziku s video mamcima i kvizom za nazočne. Učenik Tin Turbelija izveo je monolog Zaljubljen do ušiju, a učenik Stjepan Horvat krasnoslov Špageti alla život. Učenice polaznice našeg zbora otpjevale su himnu Naša škola, a polaznici Dječjeg folklora prikazali su koreografiju “Savila se bijela loza vinova“. 

Posjetili smo Interpretacijski centar i kulturne znamenitosti u Koljnofu i Kisegu, slušali predavanje o glagoljici i usporedbu hrvatskog i mađarskog jezika i pisma.

Projektom je ostvarena razmjena iskustva između dviju škola, učenici su se međusobno upoznali i povezali putem zajedničkih aktivnosti i druženja što je glavni ishod projekta. Međunarodnom suradnjom potičemo interkulturalnost, povezivanje s kulturom i tradicijom Gradišćanskih Hrvata u Mađarskoj, učenici razvijaju javni nastup, suradnički rad, socijalizaciju, čitalačke i informacijske kompetencije te dječje kreativno stvaralaštvo.


Priča jedne pčelice s Davorom Šokecom 

Dana 29.3.2023. u našoj školi organiziran je susret s našim učiteljem Davorom Šokecom koji je održao zanimljivo i poticajno predavanje o vrijednim pčelicama. Predstavio je svoju slikovnicu Priča jedne pčelice učenicima 1. i 2. razreda. Slikovnica je od ove školske godine uvrštena na popis djela za cjelovito čitanje zavičajnih autora u 1. razredu u našoj školi. 

Svi su postavljali mnoštvo pitanja na koje je učitelj i autor slikovnice živopisno odgovarao. Osjetili smo miris meda i vrijednih pčelica na okvirima saća. U jednoj košnici može se naći i oko 60000 do 70000 vrijednih pčelica, da su pčele vrlo vrijedne, ali i nemilosrdne prema lijenčinama te kad nisu zadovoljne s maticom vrlo brzo izaberu novu. Pčele se prihranjuju zimi, u vrijeme kada nema cvatnje i prije ispaše šećerom koji im daje snagu. Med je vrlo zdrava namirnica koja zamjenjuje šećer. 

Učenici i učitelji bili su oduševljeni pokaznim materijalima, priborom i prekrasno ilustriranom slikovnicom.

Svi zajedno u jednom školskom satu ušli smo u čudesni svijet pčela u kojem smo i te kako uživali. Saznali smo vrlo zanimljivu informaciju da pčele jako sabo vide, a međusobno se sporazumijevaju plesom. 

Učitelj je donio pravu košnicu, dimilicu, zaštitni šešir i slikovnicu koju je uživljeno pročitao. Učenici i učitelji naučili su neke nove činjenice o vrijednim pčelicama, matici i trutu. Saznali su da se dogovorno svake godine matica označava određenom bojom na leđima, saznali su da trut nema žalac.

Hvala učitelju na odličnom živopisnom predavanju. Zaključili smo da jedva čekamo nastavak slikovnice...

PROJEKT "NAŠA PODRAVINA U STIHOVIMA"

Već devetu godinu provodimo projekt „Naša Podravina u stihovima“ u kojem sudjeluju učenici predmetne nastave.

Na web stranicama naše škole objavljujemo 9. Natječaj "Naša Podravina u stihovima" za mlade pjesnike. Pozivamo sve učenike od 5. do 8. razreda da nam se pridruže.

Svim sudionicima projekta želimo uspješno kreativno pisanje o ljepotama zavičaja, životu ljudi, tradiciji i njihovim običajima. Sretno učenicima i njihovim mentorima!

U ovom projektu objavljujemo Natječaj za mlade pjesnike te provodimo natjecanje u pisanju. Nakon upoznavanja s uvjetima Natječaja te uvodne motivacije koju provode učitelji hrvatskoga jezika, učenici pišu pjesme na nastavnim satovima. Knjižničarka snima audiozapis, krasnoslov svakog učenika. Sve audiosnimke bit će objavljene na web stranicama Virtualne knjižnice OŠ Đurđevac

Nakon toga organiziramo javnu priredbu u školi uz krasnoslov, pjesmu i ples koja će se (u slučaju povoljne epidemiološke situacije s COVID-19) održati 9. lipnja 2022. godine u 11:00 sati u našoj maloj sportskoj dvorani. U natjecateljskom dijelu ovog događanja autori finalnih pjesama krasnoslove svoje stihove pred publikom.  U finalu je sudjelovalo 27 učenika.

U kratkom dijelu kulturno-umjetničkog programa učenici naše škole su pokazali što su radili u izvannastavnim aktivnostima. 

Učenici od petog do osmog razreda pisali su pjesme na hrvatskom standardnom jeziku i kajkavskom narječju. U pjesmama su prikazali tradiciju, običaje, život ljudi i ljepote zavičaja, a na završnoj svečanosti su krasnoslovili svoje pjesme.

Stručno Povjerenstvo u sastavu: Božica Jelušić, Zdravko Seleš, Vladimir Miholek izabrali su najuspješnije radove učenika koji su jednako rangirani:

Oblok – Jana Maronić, 6.a; mentorica Ivana Jakopčević

Tu sem z vami – Katja Patačko, 6.d; mentorica Ivana Skender

Podravska deca – Laura Konjarek, 7.b; mentorica Antonela Carek

Rijeka u magli – Luka Gračan, 8.c; mentorica Ivana Skender

Snena moja Podravina – Rajna Zrakić, 7.c; mentorica Antonela Carek


Nagradu publike za najbolju izvedbu s uvjerljivo najviše glasova dobio je Martin Leščan, učenik 6.a razreda sa svojom pjesmom Dravski breg. Mentorica učenika je Ivana Jakopčević.


Pohvala svim učenicima i mentorima koji su prošli u finale:


U bogatom kulturno-umjetničkom programu nastupili su:

Tamburaški sastav škole s pjesmom Kalendara, mentorica Kristina Benko Markovica

– učenici 2.d razreda s igrokazom  „Patuljci pojma imaju“ za koji su sami izradili lutke, a tekst je napisala njihova učiteljica Marijana Kralj

– učenik 5.c razreda Ilija Petar Sinjeri-Horvat napisao je basnu Orao, riba i zec koju je čitala Idora Lopar, učenica 5.b razreda

– plesni par Ema Lovrak i Borna Šimunic, članovi KUD-a „Petar Preradović“ Đurđevac izveli su plesne motive Međimurja, a autorica koreografije Klinček stoji pod oblokom je Kristina Benko Markovica


Na kraju programa publiku je čekalo iznenađenje. Sretni posjetitelj koji je glasovao za najizraženiji nastup učenika dobio je na poklon knjigu Đuke Tomerlina Picoka.

Svi natjecatelji su uz pohvalnice dobili zbirke pjesama Zdravka Seleša i Slavka Čambe, poklon Gradske knjižnice Đurđevac. Također najuspješniji radovi proglašeni od stručnog Povjerenstva, a nagrađeni su diplomama, knjigama i poklon paketima kao i njihovi mentori i stručno Povjerenstvo. Sponzor: Grad Đurđevac i Gradska knjižnica Đurđevac.

Zahvaljujemo stručnom Povjerenstvu, Gradskoj knjižnici, Gradu, Podravskom radiju i Podravskom listu na podršci, sponzorstvu i praćenju ovoga jedinstvenoga događaja, vrijednog kulturnog identiteta naše škole.



U kategoriji kviza znanja natjecanje je bilo vrlo zahtjevno. Ispitivali su se detalji i poveznice svih knjiga i filmova, razlike, podudarnosti, smještaj geografskih pojmova, povijesni podatci, godine, bilo je i matematičkih zadataka i pitanja opće kulture.

Ema Domišljanović je odlično predstavila kreativni uradak te je nakon obrane vrlo uspješno odgovorila na sva postavljena pitanja.


državno natjecanje u znanju i kreativnosti "čitanjem do znanja"

Naše učenice Paola Šestak, 6. e, Judita Maznik, 7. b i Sara Martinčić, 7. c osvojile su 16. mjesto u kategoriji kviza znanja.

Mentori: Nataša Švaco, Antonela Carek

U kategoriji natjecanja za kreativni uradak učenica Ema Domišljanović, 8. d osvojila je 10. mjesto.

Mentori: Nataša Švaco, Zoran Vidaković

Čestitke svim sudionicama državnog natjecanja.

Velimir Piškorec u osnovnoj školi bio je vrlo aktivan u Novinarskoj grupi, pisao je i bio urednik našeg školskog časopisa Sunčanim stazama, a koji se danas zove Đurek.

„Vesel sem kaj sem pak f svoje stare nove škole i kaj mi je Frau Šalamon Nemet donesla teste z povesti i domačinstva z šk. god. 1977./78.“, Velko Piškorec, Lessie.

Gost nas je upoznao s ostalim svojim publikacijama i projektima dostupnim na internetu. Većina je digitalizirana te se nalaze na slijedećim poveznicama:

https://openbooks.ffzg.unizg.hr/index.php/FFpress/catalog/book/59

https://openbooks.ffzg.unizg.hr/index.php/FFpress/catalog/book/63

https://www.sprachatlas.at/lehnwoerter/data/atlas.html

Membe o jeziku i jezikoslovlju

Na današnjem Aktivu učitelja hrvatskoga jezika i knjižničarke gostovao je naš svestrani kolega i sugrađanin dr. Velimir Piškorec, redoviti profesor na Odsjeku za germanistiku, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. U svom predstavljanju dotaknuo se germanizama u đurđevačkom govoru. Upoznao nas je sa svojim radom, projektima i djelovanjem na fakultetu i šire te u našoj lokalnoj sredini. Podržava njegovanje dijalektalnih govora, a posebno našeg kajkavskog narječja na koji je ponosan.

Razgovarali smo o jeziku i jezikoslovlju, germanizmima i jezičnoj baštini. Pokazao nam je projekt Zvučnog atlasa hrvatskih govora na kojem je kao voditelj projekta radio s vanjskim suradnicima.

Zvučni atlas hrvatskih govora zanimljiv je interaktivni prikaz hrvatskih mjesnih i gradskih govora u Republici Hrvatskoj i izvan nje. Na njemu za svaki prikazani govor izvorni govornici kazuju mjesne inačice zadanih rečenica hrvatskoga standardnoga jezika. U svakoj rečenici nalaze se riječi s određenim dijalektnim obilježjima, a što možete vidjeti i čuti na slijedećoj poveznici: http://hrvatski-zvucni-atlas.com/interaktivni-zemljovid

Svrha Zvučnoga atlasa hrvatskih govora je bilježenje, čuvanje i promicanje žive hrvatske jezične baštine. Na globalnoj razini atlas je vrlo vrijedan doprinos predstavljanju i očuvanju svjetske jezične raznolikosti.

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja) u našoj ćemo knjižnici obilježiti manifestaciju Noć knjige.

Proslavit ćemo postojanje knjige timskim radom knjižničarke, učiteljice informatike i učiteljice njemačkog jezika. 

Na dan 25. 4. 2022. nakon nastave od 17:45 do 20:00 zakazujemo sastanak u knjižnici.

Cilj: potaknimo interes za slobodnim čitanjem i maštanjem; dijelimo radost čitanja i pisanja.

Tema: Knjiga kao prostor slobode

Radionica: Blackout poetry

Istraživanjem pojma slobode u tekstovima, ostvarit ćete pravo na:

– slobodu mišljenja

– slobodno pretraživanje knjiga na policama

– slobodno kreativno izražavanje

Prijavite se na Natječaj Nabavi ili osvoji majicu Noći knjige! do 9. 4. 2022. Smislite kreativan slogan za majicu u Noći knjige na zadanu temu, a poveznice su: knjiga, čitanje, sloboda.

Na natječaju će dvije najoriginalnije poruke prema izboru organizatora Noći knjige biti nagrađene majicom s natpisom koji su osmislili.

Pošaljite slogan na:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5679260405423707&id=427303297286137

Pošaljite svoj slogan i u Teamse knjižničarki u chat.

Tražite literaturu za referat ili seminar? 

Želite saznati sigurne informacije za određenu temu?

Trebaju vam kvalitetni podatci za domaću zadaću ili dodatnu nastavu?

 Pitajte knjižničare. 

Kolikom na gore navedeni link pristupit ćete mrežnoj stranici Pitajte knjižničare. 

Knjižničari hrvatskih narodnih knjižnica pretražuju i odgovaraju.

"Čitanje je jedan od preduvjeta za sudjelovanje u kulturi te ono kao takvo utječe na poboljšanje kvalitete života pojedinca i društva." (MZO) 

Godina 2021. proglašena je Godinom čitanja. Provodimo različite programe, projekte i aktivnosti. Poruka nacionalnog projekta: “Čitajmo da ne ostanemo bez riječi”

   (ilustracije Vanda Čižmek)

    (ilustracije Davor Pavelić)

   (ilustracije Branka Hollingsworth Nara)


Pokreni kviz!

Počinje 13. sezona Nacionalnog projekta za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja “Čitanjem do zvijezda”

Sudjeluju učenici od 5. do 8. razreda. Zainteresirani se mogu javiti u školsku knjižnicu.

Tema: "Knjiga i film"

Knjige i filmovi s kojima ćemo se družiti:

Mjesec hrvatske knjige 

(15.10-15.11.)

Organiziraju se programi promicanja kulture čitanja i pisanja kao izrazito važnih društvenih vrijednosti. 

Cilj: upozoriti na važnost knjige i čitanja 

Održava se u okviru Godine čitanja. 

Tema: Hrvatski autori u Godini čitanja

Moto: Ajmo hrvati se s knjigom! 

Moto ima dvostruku konotaciju – asocira na hrvatsku književnost i na šaljiv način daje poticaj pojedincima da se uhvate ukoštac s knjigom i čitanjem.

Mindfulness vježbe za prepoznavanje i kontrolu neugodnih osjećaja i ponašanja koje su pripremile stručnjakinje Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba doc. prim. dr. sc. Vlatka Boričević Maršanić, dr. med., Ella Selak Bagarić, mag. psych. pomoći će u usmjeravanju pažnje prema sadašnjem trenutku. 

Otvorite ovu brošuru koja će vam pomoći kad ste uznemireni, kad nemate fokusiranu koncentraciju,  za bolju kontrolu osjećaja i ponašanja. 

Mindfulness pomaže umiriti se, sabrati svoje misli i reagirati svjesnije u stresnim i izazovnim situacijama života. Vježbe su jako korisne u stanjima uznemirenosti praćenih neugodnim osjećajima kao što su strah, ljutnja ili tuga, a koji se mogu javiti tijekom stresnih situacija.

Pogledajte edukativni webinar o psihičkom zdravlju i brizi za sebe, o pitanjima: što i zašto se događa, kako olakšati sebi i djeci?

Moderator: Blanka Orhanović, apsolventica psihologije

Sudjeluju: prof. dr. sc. Nataša Jokić-Begić, redovni profesor na katedri za kliničku psihologiju Filozofskog fakulteta, psihoterapeut kognitivno – bihevioralne terapije, ACT terapeut; izv. prof. dr. sc. Anita Lauri Korajlija, predstojnica Katedre za zdravstvenu i kliničku psihologiju s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu; dr. sc. Marina Grubić, klinički psiholog na Klinici za pedijatriju KBC Zagreb; prof. dr. sc. Dražen Begić, pročelnik Katedre za psihijatriju i psihološku medicinu Medicinskog fakulteta u Zagrebu

Kako si pomoći-pripremila psihologinja Marija Sladoljev.pdf
Sretan Božić svakome OŠĐ.mp4

Učitelji Osnovne škole Đurđevac su pripremili božićni program za svoje učenike. Ovog Božića, zbog epidemije COVID-19 virusa, dječja priredba za građane je otkazana, no učitelji su odlučili održati dobro raspoloženje u blagdansko vrijeme.  Uz sviranje klavira, gitare, boomwhackers štapova, šejkera poslali u veselu čestitku svim učenicima, roditeljima i ostalim građanima. 

Učitelji ovim videom svima žele podijeliti veselje, radost i pregršt pozitivnih emocija u blagdansko vrijeme.

PRAVILNO PRANJE RUKU!

Sve što trebate znati o pranju ruku za zaštitu od koronavirusa (COVID-19) - UNICEF:

UPUTE ZA ČIŠĆENJE I DEZINFEKCIJU:

Bez oboljelih od COVID-19: 

Osobe pod sumnjom ili oboljele od COVID-19: 


Upoznajte se s projektom Živjeti zdravo koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Proučite korisne savjete na linku:

„Onaj tko ne voli čitati 

nije pronašao pravu knjigu za sebe.” 

 J.K. Rowling