Zelena knjižnica

Od ove školske godine naša školska knjižnica uključuje se u projekt "Zelena knjižnica".

Projekt "Zelenu knjižnicu" pokrenulo je Društvo bibliotekara Istre u ožujku 2011. godine, a potom se proširio na cijelu Hrvatsku.

Cilj projekta je educirati javnost i širiti svijest o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša i to kroz portal Zelena knjižnica, projekcije dokumentarnih filmova, stručna predavanja, tribine i promocije knjiga.

Školska knjižnica zalaže se za podizanje ekološke svijesti i razvijanje zelene pismenosti.

Na ovoj stranici bit će objavljeni prilozi o "zelenim" događanjima u našoj knjižnici, školi, lokalnoj zajednici kojima je cilj očuvanje i zaštita okoliša.

Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj

U projekt udruge Sunce "Održiva učenička poduzeća u hrvatskim srednjim školama – zelena poduzeća promiču održivo poduzetničko razmišljanje i djelovanje mladih ljudi u Hrvatskoj", uključena je i naša škola.

Više na: http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/?news_hk=1&news_id=3057&mshow=290#mod_news (8. 6. 2021.)


Sudionici projekta „Održiva učenička poduzeća u hrvatskim srednjim školama” na putovanju

Više na: http://ss-bracaradic-kastelstafilicnehaj.skole.hr/?news_hk=1&news_id=3070&mshow=290#mod_news (6.7.2021.)


Popis i opis filmova:

http://zk.dbi.hr/6-zajednicka-akcija-pokrenimo-zelene-knjiznice/

OKOLIŠNI FILMSKI FESTIVAL

Okolišni filmski festival (OFF) kao ideja rodio se 2014. godine u Aktivističkoj grupi Zelene akcije, s ciljem da se putem dokumentarnih i igranih filmova, kao i popratnog sadržaja, okolišne teme približe novoj, široj publici.

Od sela na drugom kraju svijeta, malih akcija koje rezultiraju velikom promjenom, do međunarodnih ugovora iza zatvorenih vrata, zanima nas sve; smatramo da je okolišna pravda cjelina koja obuhvaća ekološku, društvenu i ekonomsku pravdu, te da ih je za sustavnu promjenu kakvu zagovaramo nemoguće promatrati odvojeno.

Nastojimo prikazati filmove i organizirati tribine, radionice i sadržaj koji informira, ali i inspirira, upravo kako bismo potaknuli na kritičko promišljanje, promjenu, povezivanje i akciju. Festival pažljivo i volonterski organizira Aktivistička grupa, te je bez obzira na resurse kojima raspolažemo, ulaz na sav sadržaj festivala uvijek besplatan. Primarni cilj uvijek je širenje svijesti i mobilizacija, a ne stvaranje profita, stoga dobrodošle_i!


JESENSKI EKO-SEMINAR

Jesenski eko-seminar najstarija je edukativna aktivnost Zelene akcije te se održava redovito već 23 godine. Cilj Eko-seminara je obrazovati i informirati građane i građanke o problemima održivosti i zaštite okoliša, ali i potaknuti na kritičko razmišljanje i djelovanje.

Ovogodišnji Eko-seminar se iznimno u cijelosti održava online preko platforme Zoom te je otvoren za sve bez ograničenog broja sudionika.


Predavanja se održavaju utorkom i četvrtkom od 18:00 do 19.30 sati, počevši od 17. studenog. Sav sadržaj je besplatan te nisu potrebne prethodne prijave.

Sva održana predavanja možete naknadno pogledati na Youtube kanalu Zelene akcije https://www.youtube.com/channel/UC2K4RdVx2QgoRRJszO6mmBw

Više o samom događaju i program događanja pročitajte na linku

https://zelenaakcija.hr/hr/opcenito/najave/najava_jesenski_eko_seminar_2020_ odine

Poveznica na Facebook događaj

https://www.facebook.com/events/64650090269035


Preuzeto s http://zk.dbi.hr/jesenski-eko-seminar/

Mali zeleni rječnik

  • zelena knjižnica - knjižnični programi i usluge usmjereni na razvoj zelene pismenosti (eng. green library; njem. grüne Bibliothek)

  • zelena knjižnica - knjižnična zgrada oblikovana u skladu s ciljevima održivog razvoja (eng. green library)

  • zelena pismenost - svijest i informiranost te sposobnost kritičkog promišljanja o ekološkim temama (eng. green literacy; njem. Informationskompetenz im Bereich Ökologie)

  • zeleno poslovanje - knjižnično poslovanje usmjereno prema maksimalnoj iskoristivosti resursa kako bi se minimalizirao štetan utjecaj na okoliš (eng. green business; sustainable business; njem. grüne Wirtschaft; umweltfreundliche Wirtschaft)

  • zelena usluga - knjižnična usluga koja pridonosi razvoju i promicanju zelene pismenosti (eng. green service; njem. Grüne Dienstleistung)

Članak "Mali zeleni rječnik" donosi nekoliko naziva obrađenih u sklopu projekta Hrvatsko knjižničarsko nazivlje - Biblion i objavljen je u HKD Novostima, tema broja: Zelene knjižnice.

Izvor: Brbora, Sanja. Mali zeleni rječnik. Novosti Hrvatsko knjižničarsko društvo. Zagreb. Broj 82, ožujak 2020. https://www.hkdrustvo.hr/hkdnovosti/ (pristupljeno 19. 9. 2020.).

Zelena knjižnica u kurikulumu srednje škole

"Zelena je knjižnica pojam koji smo upoznali s promocijom mrežne stranice Zelena knjižnica i istoimenim projektom koji je pokrenulo Društvo bibliotekara Istre 2011. godine. Međutim, Međunarodni savez knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) u svojoj je Izjavi o knjižnicama i razvitku (2013.) naglasio važnost svih knjižnica za osiguranje pristupa informacijskim sadržajima i uslugama kako bi poticale održivi razvoj čovjeka i društva. Stoga je Hrvatsko knjižničarsko društvo 2014. godine osnovalo Radnu grupu za zelene knjižnice radi promicanja održivoga razvoja u knjižnicama . Tako su se i brojne školske knjižnice svojim edukacijskim programima uključile u nacionalni projekt Zelena knjižnica kako bi različitim aktivnostima poticale zelenu pismenost među svojim učenicima.

Zelena pismenost izrazito je širok pojam, pismenost koja u sebi uključuje različite oblike pismenosti: od čitateljske, informatičke, informacijsko-komunikacijske, medijske, održivoga razvoja, osobnog i socijalnog razvoja, zaštite okoliša, zdravlja do građanskog odgoja i obrazovanja i sl.

U školskim knjižnicama je moguće planirati programe razvoja zelene pismenosti kroz školske knjižničarske kurikulume, kao i knjižnično-informacijski i medijski odgoj i obrazovanje učenika. Edukacije zelene pismenosti organiziraju se kroz stručna predavanja, promocije knjiga, prigodnih okruglih stolova i tribina, (eko)radionica, projekcija dokumentarnih filmova, projekata i slično. Cilj svih oblika takve edukacije jest potaknuti učenike na kritičko razmišljanje o kvaliteti vlastitoga života i osobnom utjecaju na prirodu i prirodnu ravnotežu, a čije posljedice mogu biti dalekosežne.

Nacionalni okvirni kurikulum ističe kako društvo i vrijeme brzih promjena u kojemu živimo zahtijeva razvijanje što većega broja učeničkih kompetencija. Ciljevi razvoja kompetencija mogu se uključiti u edukacije zelene pismenosti, kako bi se kod učenika razvijala inovativnost, stvaralaštvo, rješavanje problema, kritičko mišljenje, poduzetnost i slično.

Kurikulum školske knjižnice svakako obuhvaća razvoj pismenosti, osobito zelene pismenosti koja je neophodna za tijek odrastanja, odgoja i obrazovanja učenika. Učenici se razvijaju u ekološki samosvjesnu osobu koja štiti čistoću i ljepotu planeta Zemlje te aktivno sudjeluje u očuvanju prirode u svom lokalnom okruženju..."

Izvor: Pavin Banović, Alta. Zelena knjižnica u kurikulumu srednje škole. Novosti Hrvatsko knjižničarsko društvo. Zagreb. Broj 82, ožujak 2020. https://www.hkdrustvo.hr/hkdnovosti/ (pristupljeno 19. 9. 2020.).


Eko datumi kroz školsku godinu

07.09. Dan hrvatskih voda

16.09. Međunarodni dan zaštite ozona

22. 09. Europski dan bez automobila

26.09. Svjetski dan čistih planina

01.10. Svjetski dan ljudskih naselja

04.10. Međunarodni dan zaštite životinja

10.10. Dan zahvalnosti za plodove zemlje

15.10. Međunarodni dan pješačenja

20.10. Dan jabuka

29.12. Međunarodni dan biološke raznolikosti

02.02. Međunarodni dan zaštite močvara

07.02. Međunarodni dan života

14.03. Dan pokreta prijatelja prirode Lijepa naša

21.03. Svjetski dan šuma

22.03. Svjetski dan voda

27. 03. Dan akcije protiv prometa

22.04. Dan planete Zemlje

26.04. Dan obnovljivih izvora energije

03.05. Dan Sunca

15. 05. Dan akcije za klimu

22.05. Međunarodni dan biološke raznolikosti

24. 05. Europski dan parkova

05.06. Svjetski dan zaštite okoliša

08.06. Dan zaštite planinske prirode u Hrvatskoj/ Svjetski dan oceana

17. 06. Svjetski dan suzbijanja erozije i suše

16.07. Dan stabla

28.07 Dan zaštite prirode

06. 08. Antinuklearni dan (dan Hiroshime)

24.08. Dan roda

Izvor: http://os-svete-ane-os.skole.hr/?kat=5709&dict_letter=D

Predstavljamo VIDEO rad našeg učenika Josipa Ivančeva, 4. b, i speleologa Točija Rađe, o akciji čišćenja jame duboke 65 m u vrsinskom polju.

Pogledajte ovu kratku (2:35) i zanimljivu reportažu s lica mjesta koju nam je Josip pripremio. Bravo za našeg Josipa, udrugu Eco selo Vrsine i „Špiljare“ za odličan projekt „Čisto podzemlje“ te podizanje ekološke osviještenosti stanovnika vrsinskog kraja i sviju nas.

Čuvajmo naš planet i držimo ga čistim! Jer, kao što piše na naslovnici portala Zelenih knjižnica:

"Nemojmo uprskati - dobre planete je teško pronaći!"

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige održava se pod motom RAZLISTAJ SE!“ i posvećen je Danu planeta Zemlje koji se obilježava već 50 godina.

Povodom Međunarodnog mjeseca knjižnica (pod motom "Put do zdravlja i dobrobiti") i Mjeseca hrvatske knjige (posvećenog prirodi, pod motom "Razlistaj se"), 30. 10. 2020. organiziran je nastavni sat u knjižnici za učenike pomoćnih zanimanja: Naša školska lipa.

Nakon šetnje parkom i uočavanja jesenskih krošnji naših moćnih lipa, u knjižnici su pogledali pripremljenu prezentaciju i video zapise. Pričali smo o vrsti lipa u parku, mjesecu lipnju kad nam procvatu, lipa čaju i medu od lipa koji blagotvorno djeluju na naše zdravlje.

U kviz pitalicama prepoznali su lipe iz školskog parka u slikama kroz sva četiri godišnja doba, a potom sudjelovali u likovnoj radionici - izrade slagalice-plakata.

Obojali su djeliće slagalice i uspjeli ih složiti dobivši tako jednu zanimljivu i veselu lipu. Ukrasili su joj krošnju cvjetićima. No cvijeće je niklo i iz trave pod lipom, našao se tu pokoji pužić, a zazujale su i pčele.

U okolišu škole, u vrtu začinskog i ljekovitog bilja, 7. 11. 2020., zajedničkom akcijom učenika, nastavnika i članova Udruge "Permakultura Dalmacija" podignut je novi niski suhozid u dužini od pedesetak metara. Korišten je postojeći kamen te novi kamen kojeg je osigurala škola.

Na FB stranici Permakulture možete vidjeti njihov članak i brojne fotografije o ovom događaju, a kako ga je doživio naš učenik, Josip Ivančev iz 4. b pogledajte u njegovoj reportaži.

Josip Ivančev, učenik 4. b razreda, snimio je zanimljiv informativno-edukativni video o maslini i maslinovom ulju.

Naime, OŠ Vladimira Nazora u Postirama na Braču se projektom Maslina - snaga života uključila u promidžbu održivog razvoja pa su učenici 4. b razreda naše škole i razrednik Nikola Škarić, dipl. ing. agronomije željeli ovom malom video edukacijom dati svoj doprinos.

Video je sniman u našem školskom stakleniku, a što su razrednik-nastavnik strukovnih predmeta iz programa poljoprivrede i sugovornici, maturanti agroturistički tehničari, ispričali svom razrednom kolegi, Josipu, doznajte iz samog videa.

Kaštelanska komunalna tvrtka Zeleno i modro objavila je upute o postupanju s miješanim komunalnim otpadom, biorazgradivim komunalnim otpadom i reciklabilnim komunalnim otpadom.

Školska knjižnica se pridružuje svim nastojanjima da živimo u čistijim i ljepšim Kaštelima i zdravijem okolišu!

Doznajte više u članku: Razvrstavanjem otpada do nižih računa i čistih Kaštela

Pika i prijatelji - zanimljiv portal s mnoštvom eko i zelenih tema za djecu i mlade

Tko je Pika? Virtualna djevojčica koja je zajedno sa svojim prijateljima krenula u misiju spašavanja Zemlje.

Pika je simbol borbe za održiva rješenja, čišći okoliš, ljepšu prirodu.

Mrežne stranice donose mnogo tema i članaka koji su bliski učenicima naše škole: Biodinamički vrt, Zašto su pčele važne, Pčelinji otrov, Boja leptira, Dan planeta Zemlje, Jestive korovne biljke, Dinara - park prirode, Kompostiranje...

A evo i poveznica na najčitanije članke: