KALENDAR ČITANJA

u 2021. - Godini čitanja!

Uvodimo KALENDAR ČITANJA: svakog mjeseca školska knjižničarka predstavit će nekoliko knjiga po svom izboru, no vezano uz obljetnice ili događanja u tom mjesecu. Isključivo se radi o knjigama koje je sama knjižničarka pročitala i preporučuje ih našim učenicima. Budući da nam nije namjera stvaranje top ljestvica, knjige će biti poredane kronološki, po godini izdanja. Također, ne radi se o književnoj kritici već o kratkim naznakama ili bilješkama kojima vam želimo približiti pojedinu knjigu.

KOLOVOZ 2021. - vrijeme ljetnih vrućina koje traju

tema: lagano i zabavno, literatura za plažu

Za kolovoz preporučujem beletristiku laganu za čitanje, nešto zabavno i odmarajuće. Ako ste ih preskočili u osnovnoj školi, možete potražiti brojne romane o djetinjstvu i odrastanju Adriana Molea spisateljice Sue Townsend, ili, za još niže uzraste, odlične zabavne strip priče autora Jeffa Kinneya odnosno književni serijal Gregovi dnevnici. Obuhvaćaju 14 knjiga u kojima pratimo kroz tekst i jednostavne i smiješne crteže doživljaje američkog srednjoškolca Grega. Djevojkama će se sigurno svidjeti draga i smušena Bridget Jones autorice Helen Fielding i njezini problemi, koju sam već spomenula u preporukama za veljaču i Valentinovo. Jedan od najpoznatijih i vrlo cijenjenih zabavnih autora je i Ephraim Kishon; na hrvatski je prevedeno 25 njegovih humoreski. Spomenimo da je jedna od njih, obiteljske priče Kod kuće je najgore, najčitanija hebrejska knjiga poslije Biblije.

Kao što sam već u najavi Kalendara čitanja napisala, moje preporuke za čitanje su isključivo vezane uz naslove koje sam osobno pročitala. Kod ovog žanra "lagane" literature primijetila sam da imam problem jer vrlo često knjige koje odabirem za ljetno čitanje (lagane, zabavne, neopterećujuće teme) ne ispunjavanju moja očekivanja i budu preplitke, stereotipne, nerazrađenih psiholoških osobina glavnih likova, banalne, nemaštovite, nedovoljno "literarne". Stoga sam zaista morala razmisliti i sjetiti se što sam pročitala laganije, a što bih vam mogla predložiti. I evo, nastavno na temu putopisa i kulturoloških razlika iz srpnja, lagano, a kvalitetno; moj kratki izbor:

Amerikanac Cody McClain Brown napisao je "Propuh, papuče i punica: vodič za preživljavanje u Hrvatskoj" (2014.) i svojevrsni nastavak "Hrvatska uzvraća udarac" (2016.).

U ovim uistinu pravim ljetnim zabavnim knjigama doznat ćete kako se jedan američki profesor i doktor znanosti, došavši živjeti u Hrvatsku snašao u hrvatskim običajima i načinu života. Suočio se s pojavama koje u rođenoj Oklahomi nikad ne bi doživio (propuh je ubojit, dobronaklonost i zainteresiranost susjeda, lik punice, kavica više puta na dan itd.). Čitajući ove knjige postajemo svjesni koliko nam je lijepo u našim hrvatskim međuljudskim običajima, a da toga nismo svjesni. Autor nam na komičan način otkriva svoja zapažanja o našoj svakodnevnici no ukazuje i na probleme poput traženja posla (nitko mu nije dao podršku i vjerovao da će naći posao na našem fakultetu) ili traženja stana (tipična CRO priča i borba s administracijom). Je li Hrvatska postala dragi dom ovog simpatičnog Amerikanca otkrijte u ovim zanimljivim kronološkim zapisima koji će vas zabaviti i nasmijati.

"Danci i stranci" (autorica: Kristina Wolsperger Danilovski, 2013.) donosi nam jedno zanimljivo, duhovito, subjektivno viđenje Danaca i života u Danskoj. Autorica (Zagrepčanka) odlazi s obitelji (suprug i dijete u jasličkoj dobi) u Kopenhagen te u kratkim anegdotskim pričama opisuje svoj trogodišnji privatni i poslovni život u dalekoj sjevernoj zemlji. Ono što je nit vodilja kroz sve priče su kulturološke razlike koje izazivaju čuđenje autorice, a time i nas čitatelja. Istovremeno, u prvi plan donose neke naše navike i običaje kojih uopće nismo svjesni da bi drugima mogli biti neobični i čudni. Autorica navodi svoje doživljaje, ali ne istražuje uzroke, ne ide u dubinu kulturalnih razlika, pušta čitatelja da uživa u neobičnim i za naše pojmove totalno čudnim događajima i prilikama i sam donosi zaključke. (Možda: Divno li je u Hrvatskoj!)

Što izdvojiti iz svih tih neobičnosti? Evo nekoliko pitanja preuzetih iz bilješke o knjizi (Izvor: https://shop.skolskaknjiga.hr/danci-i-stranci.html) na koja ćete naći odgovor u ovoj knjizi iznimno laganoj za čitanje, a koju ćete upamtiti i sjetiti se s osmijehom kad god naiđete na temu života u skandinavskim zemljama:

Je li hladan sjeverni vjetar ima terapeutska svojstva na male bebe? Koji je najteži ispit na medicinskom fakultetu u Danskoj, a uopće ga nema u Hrvatskoj? Kad se na sjeveru ide u krevet? Je li Božićni domjenak stavka u ugovoru o radu? Što znači partnerstvo i dijeljenje u vezi? Što zapravo znači kad Vas neko pozove na poslijepodnevnu roštiljadu? Zašto su penzioneri rijetka zaštićena vrsta u Kopenhagenu? Kako se pada razred u vrtićkoj dobi? Je li se banke brinu o građanima? Kako se unesrećiš ako nešto naslijediš? Koliko košta kad te prijatelji pozovu k sebi na večeru?

SRPANJ 2021. - vrijeme odmora, druženja, ljetnih radosti i putovanja (?)

tema: putopisi

Evo nas u dugo očekivanim ljetnim mjesecima odmora, kupanja, večernjih šetnji ili izlazaka. Za neke je ovo vrijeme baš bez knjige ili ikakvog čitanja, za druge mogućnost da se više družimo s knjigom. Do vremena pandemije COVID-a 19, vrijeme ljetnog odmora vezivali smo uz turiste i putovanja. Turisti nam ovo ljeto stižu u ogromnom broju, ali vrijeme možda osobnih putovanja nekako je u drugom planu ili uopće nije u planovima. Za sve ljubitelje putovanja predlažem, pročitajte koji putopis!

Što je putopis? Kaže Hrvatska enciklopedija: putopis, u širem značenju općekulturna, književna, vjersko-religiozna, znanstvena i popularnoznanstvena vrsta teksta u kojoj autor izlaže svoje putničko iskustvo. Putopis je kao književna vrsta ušao u kurikulum Hrvatskog jezika i književnosti u ovoj Cjelovitoj kurikularnoj reformi i u knjižnici možete naći nekoliko popularnih autora putopisa: Davor Rostuhar, Jasen Boko, Stipe Božić, Hrvoje Šalković.

Zadnjih godina vrlo su popularni i putopisi vezani uz Camino de Santiago, odnosno Put svetog Jakova, hodočasnički put dug oko 800 km. Iako ima različitih ruta iz raznih gradova (država) i iz raznih smjerova, najčešće mislimo na put iz pravca Francuske koji vodi u španjolski grad Santiago de Compostela, u kojem se nalaze moći svetog apostola Jakova. Popularizaciji ovog hodočašća doprinio je i odličan film "Put" (The Way) temeljen na istinitim događajima. Pročitala sam samo jedan putopis vezan uz Camino. Iz njega doznajem da je u zadnjim danima hodočasničkog puta sudjelovao i Stipe Božić i njegova snimateljska ekipa koji će u dokumentarnom filmu prikazati hodočasnika - autora putopisa na njegovom putu odnosno dolasku na cilj. Ne bih željela preporučiti baš ovaj putopis, ne bi bilo u redu prema svim drugima koje nisam još (stigla) pročitati, a opisuju iskustvo Camina. Zato, u bilo kojoj knjižnici pitajte za putopise iz Camina (Puta svetog Jakova) i odlučite sami koji izabrati.

Ali, evo ipak osobna preporuka: moje omiljene putopise je napisao Tomislav Perko. Zovu se "Tisuću dana proljeća" (2014.) i "Tisuću dana ljeta" (2016.) Jedan običan mladi zagrebački momak imao je sređen život: unosan posao, složnu i blisku obitelj, puno prijatelja. A onda su se dogodili financijski gubitci i veliki dugovi prema ljudima koji su mu ukazali povjerenje. Život mu se "preko noći" okrenuo, napustio je udobnost gradskog života i krenuo na put s par eura, a s ciljem zaraditi dovoljno da vrati dugove. Proputovao je cijeli svijet, svih pet kontinenata, trošeći minimalno i živeći punim plućima, stekao neopisiva životna iskustva. Lagano i zanimljivo napisano, iskreno i autentično, popraćeno fotografijama i malim zrncima životne mudrosti i iskustva. Iako se ne mogu složiti sa svim njegovim životnim iskustvima, s nekim izborima i odlukama, ove putopise doživljavam i kao put sazrijevanja i odrastanja. Pročitati!!!

"Pisao sam o studentskim danima, o vremenu kad sam imao cijenjeni i odlično plaćeni posao brokera, o naizgled bezizlaznim financijskim problemima, o preokretanju života naopačke, o prvim upućivanjima na cestu s ruksakom na leđima, te o pronalaženju puta kojeg ću slijediti idućih godina – putujući.

Pisao sam o autostopu po nebrojenim državama, spavanju u domovima neznanaca, kampiranju pored ceste, hranjenju po supermarketima i ispijanjima pivi na klupicama, volontiranju, brojnim anegdotama koje su me zadesile na putu, prirodnim ljepotama koje su me ostavljale bez daha, i o predivnim ljudima koje sam susretao usput. Pisao sam o ljubavi." Izvor: Moderna vremena ("Tisuću dana proljeća")

Ovo nije tipični putopis. Nije ni autobiografija. A definitivno nije ni vodič. Moglo bi se reći da je ovo književni putokaz koji pomaže čitatelju da pronađe svoj put k sreći. Baš kao i u svojoj prvoj knjizi “1000 dana proljeća”, Tomislav i ovaj put iskreno i nesebično dijeli svoja zabavna i inspirativna iskustva s putovanja. On nam ne govori koliki je i kakav put do slobode, ali nam odaje na kojem bismo mjestu mogli potražiti njegov početak i potiče nas da krenemo u njegovu potragu. Izvor: Hoću knjigu ("Tisuću dana ljeta")

I još jedna preporuka - čitajte Šalkovića. Hrvoje Šalković je pisac romana, kratkih priča i putopisa. Pročitala sam skoro sve što je napisao i iako sam općenito sklonija romanima, njegove kratke priče su zaista odlične. A što reći o putopisima; "Pala karta" (2003.) i "Nulti meridijan" (2011.) Uvijek nevjerica, ma je li stvarno to moguće? Je li se stvarno dogodilo? "Pala karta" prvi je njegov putopisni roman i opisuje doživljaje s puta po Americi na kojeg je otišao bez nekog konkretnog plana. Pisac kaže da su svi likovi, jednako kao i opisi gradova, hostela, krčmi i kolodvora u ovom romanu autentični. Meni je najluđe kad se polomio na skijanju, a bez zdravstvenog osiguranja ni novaca da plati liječenje. I opet se izvukao...kao mačak s devet života. "Nulti meridijan", put oko svijeta, jednako je zanimljiv, uzbudljiv, nevjerojatan; radi se o autobiografskom putopisnom romanu s uvijek začuđujućim dogodovštinama i okolnostima u kojima se putopisac zatekao (i ostao živ i zdrav). Pročitajte, zabavit će vas, a autentični zapisi i fotografije potaknuti na razmišljanje!

LIPANJ 2021. - Međunarodni dan protiv zlouporabe droga (26. lipnja)

tema: droga (ovisnosti) i mladi

Ispovijest "Mi djeca s kolodvora ZOO" i desetljećima nakon prvog izdanja (1978., a kod nas 1983. g.) šokira nas bolnim opisima potonuća jedne berlinske djevojčice u mračni svijet droga. Jer probala ih je sve, od najlakših do najtežih, uporno se zavaravajući da se može "skinuti" kad god hoće. Istinita svjedočanstva Christiane F. o stvarnim djevojčicama i dječacima na berlinskoj narkomanskoj sceni sredinom 70-tih godina 20. st. zapisali su novinari Hermann i Rieck i uobličili u knjigu, a uključene su i autentične fotografije. Postala je obvezna lektira u Njemačkoj, a kod nas kinjiga koja se preporuča mladima jer osvješćuje i upozorava na zlo droga i ovisnosti koja vode u propast i često u smrt. Vjerojatno je najpoznatija i najpotresnija knjiga o užasima droge u mladenačkoj dobi. Preporučila bih još dva naslova koja također imamo u našoj školskoj knjižnici. Na temelju istinitih događaja ove knjige donose priče o dvije srednjoškolske djevojke i njihovom tragičnom iskustvu ovisnica: "Dnevnik jedne narkomanke" (objavljen 1971., a kod nas 2001.) i "Strmoglavi pad" (objavljena 2003., kod nas 2005.). Sve su knjige pisane u prvom licu, jednostavnim svakodnevnim jezikom, iskrene, potresne, potiču na razmišljanje, to su knjige koje se pamte.

U našoj školskoj knjižnici možete naći niz korisnih i informativnih priručnika koji se bave temom ovisnosti i odgovaraju na niz pitanja vezanih uz razne vrste ovisnosti, prevenciju, liječenje, probleme ovisnika i njihovih obitelji.

SVIBANJ 2021. - Svjetski dan kulturne raznolikosti (21. svibnja)

tema: knjige iz dalekih zemalja/drugačijih kultura - Afganistan

Povodom Svjetskog dana kulturne raznolikosti evo kratkog izbora suvremenih djela s jednog drugog kontinenta, iz jedne druge kulture, koja su na mene ostavila veliki dojam. Moj izbor će biti djela koja govore o Afganistanu. Dok sam čitala ove knjige stalno mi je u mislima bilo pitanje je li to moguće? Zar se stvarno tako tamo živi? Ovo su knjige koje se čitaju „u jednom dahu“ i donose puno upitnika i emocija. Ove se knjige ne zaboravljaju.

Moj prvi susret s nevjerojatnom afganistanskom stvarnošću bile su "Kabulske lastavice" (2009.). Roman govori o tragičnom razaranju građanskog života i ljudskih prava pod talibanskom vlašću. No djelo koje me je uistinu potreslo i koje zaista preporučam je autobiografski roman "Utvrda s devet kula" (2013.) autora Qaisa Akbara Omara. Govori o običnoj građanskoj obitelji, sretnoj u lijepoj svakodnevnici mirnog dobrostojećeg života koji će se potpuno promijeniti pod diktatorskim političkim režimima. Razaranja, pljačke, selidbe, mučenja, ponižavanja, patnje, a s druge strane velika obiteljska povezanost, gostoprimstvo kao plemeniti običaj i obveza, preživljavanje malog čovjeka u ratnim okolnostima. Ovo je topla, iskrena, autentična priča prožeta mudrim narodnim izrekama, pričama i mitovima, pisana u prvom licu, dokument jednog vremena, koja prati djetinjstvo i odrastanje glavnog lika u ratnom Kabulu.

Khaled Hosseini je najpoznatiji autor afganistanskog porijekla. Budući da od 15 godine živi u Americi, piše na engleskom i pripada američkoj književnosti. Jedan je od najčitanijih i najpoznatijih svjetskih književnika. Svjetsku slavu mu je donio već prvi roman "Gonič zmajeva" (2003.) koji govori o dva dječaka Hasanu i Amiru. Pripadaju različitim narodima (Hazari i Paštuni), i različitim staležima u podijeljenom afganistanskom društvu i zemlji razorenoj ratnim zbivanjima (sovjetska okupacija, mudžahedini, talibani). Snažna i bolna priča s autobiografskim elementima koja zaista ostaje u sjećanju.

"Tisuću žarkih sunaca" (2007.) osobno mi je najdraža od svih Hosseinijevih knjiga iako nimalo manje potresna. Ovo je priča o napaćenim ženama u patrijarhalnom svijetu, o odnosima djece i roditelja, supružnika, ratnim strahotama i stradanjima, političkim previranjima i posljedicama svih tih nesretnih zbivanja po obične ljude. U središtu ovog romana su sudbine nekoliko žena, prije svega Majram i Lejle koje je život na neobičan način povezao jer pripadaju istom domaćinstvu (muškarcu). Iz suparništva moraju preći u savezništvo kako bi izdržale sve nedaće svoj položaja, kako bi preživjele.

"I odjeknuše gore" (2013.) je priča o bratu i sestri, Abdulahu i Pari, koje je život razdvojio. Roman otkriva brojne teme: obiteljski odnosi, političke prilike, socijalne i kulturološke razlike, moralna pitanja... Priča se odnosi na vremenski raspon od preko pedeset godina, a svi likovi imaju direktnu ili indirektnu vezu sa spomenutim bratom i sestrom. Ono što je drugačije u ovom romanu u odnosu na prethodne je način pripovijedanja. Umjesto kronološki navedenih događanja imamo fragmente (priče pojedinih likova) koje povezujemo kako bi rekonstruirali priču.

Ljudske sudbine iz dalekog Afganistana prelaze granice zemalja i kontinenata, dopiru do svakog čitača i ostavljaju trag, ostaju u sjećanju, što je odlika istinski kvalitetnih literarnih ostvarenja.

TRAVANJ 2021. - MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE - 2. travnja

tema: knjige za djecu i mlade

U travnju obilježavamo Međunarodni dan dječje knjige i to 2. travnja, na dan kad je rođen veliki danski pisac Hans Christian Andersen.

Zovu ga i ocem dječje književnosti, prema kojem su nazvane i nagrade za područje dječje književnosti. Njegova su djela prevedena na čak 150 jezika, s mnoštvom adaptacija za ekranizaciju i kazališne izvedbe.

Sjećate li se „Ružnog pačeta“, „Djevojčice sa šibicama“, „Male sirene“ , „Carevog novog ruha“, „Kraljevne na zrnu graška“ ? Divnih priča iz našeg djetinjstva... Sjećate li se bajki braće Grimm ili Charlesa Perraulta? Pročitajte ih ponovo, iznenadit ćete se!

A evo i kratkog popisa najznačajnijih djela dječje književnosti u 19. st.

Mnoga od njih su doživjela i više filmskih adaptacija.

"Pinocchio" (1883.), autor: Carlo Collodi

Izdvojit ću s ove liste jednog omiljenog literarnog junaka iz našeg djetinjstva.

Sjećate se? Bio je problematičan, nepouzdan, lažljiv, neodgovoran, nezahvalan, neposlušan, nepromišljen, povodljiv, nerazborit, ma grozan drveni lutak. Možda smo ga baš zato i voljeli, zbog svih njegovih nesavršenosti...i zbog plemenosti i iskupljenja pomoću kojeg je postao pravi dječak, na radost svog oca Geppetta. Pinocchio je puno više od priče o problematičnom drvenom lutku koji je svojim plemenitim djelom zavrijedio preobrazbu u pravog dječaka, puna je simbolike vezane uz talijanske društveno-političke prilike krajem 19. st. Najprevođenija je knjiga nereligioznog sadržaja na svijetu! A knjigu je proslavio i Walt Disney, u izvrsnom crtanom filmu o Pinocchijevim avanturama.

"Anne od zelenih zabata" (1908.) autor: Lucy Maud Montgomery

Serija knjiga o djevojčici iz sirotišta koja (greškom) dolazi u obitelj starijih ljudi, brata i sestre koji žive na farmi, osvojila je ne samo kanadsku čitateljsku publiku kroz 20. st. nego stekla popularnost širom svijeta. Doživjela je brojne filmske i kazališne adaptacije, no, naravno, preporučam prvo pročitati knjigu! To nije samo dječja knjiga, već poput mnogih izvrsnih knjiga koje svrstavamo u dječju kategoriju, spada u književne klasike, knjige za sva vremena i sve uzraste.

Izvor fotografije u pozadini (replika Cavendish farme na kojoj se događa radnja romana): https://en.wikipedia.org/wiki/Anne_of_Green_Gables

„Hlapića“ nazivaju kamenom temeljcem hrvatske dječje književnosti

„Priče iz davnine” proglašene su najboljom hrvatskom zbirkom umjetničkih bajki svih vremena.

A najznačajniji autori dječje hrvatske književnosti?

Ivana Brlić Mažuranić

Nazivali su je hrvatskim Andersenom...Četiri puta je nominirana za Nobelovu nagradu za književnost, prva je hrvatska književnica koja je postala članica JAZU. Napisala je prave bisere dječje književnosti: „Priče iz davnine“ (1916.) i „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ (1913.).

U svojim djelima kombinira slavensku mitologiju i andersenovske elemente te ujedno obrađuje važne teme majčinstva, prirode, žetve, religije, ljudskih odnosa i pronalaska samog sebe koristeći u gotovo svakoj svojoj bajci, baš kao i u „Hlapiću”, element putovanja.

Dva velika hrvatska književnika, Mato Lovrak, u prvoj polovini 20. st. i Ivan Kušan, u drugoj polovini 20. st. ostvarili su mnogo lijepih dječjih knjiga. Mato Lovrak je bio seoski učitelj te je mnoga svoja iskustva i doživljaje u radu s djecom utkao u svoje romane. Ivan Kušan nam je najpoznatiji po seriji romana o Kokovim avanturama, a čak su četiri ekranizirana.

"Harry Potter" (1997. - 2007.), autor: Joanne Kathleen Rowling

Najveći fenomen u književnosti za djecu u novije vrijeme bila je pojava knjige o malom čarobnjaku Harryju Potteru.

Roman, kojeg su isprva odbili brojni izdavači, postala je najčitanija dječja knjiga svih vremena. Znatno je porastao interes djece za čitanjem knjiga, a željno se iščekivao svaki novi nastavak, kao i filmska adaptacija.

Sedam romana: Harry Potter i Kamen mudraca, Harry Potter i Odaja tajni, Harry Potter i zatočenik Azkabana, Harry Potter i Plameni pehar, Harry Potter i Red feniksa, Harry Potter i Princ miješane krvi te Harry Potter i Darovi smrti govore o Harryijevom školovanju u školi čarobnjaštva u Hogwartsu i avanturama (često vrlo dramatičnim i mračnim) koje Harry i prijatelji proživljavaju boreći se protiv zlih sila.


OŽUJAK 2021. - VRIJEME KORIZME

tema: duhovost

U kršćanskom kalendaru, korizma je vrijeme priprave za Uskrs, najveći kršćanski blagdan. U vrijeme korizme evo par riječi preporuke vezano uz duhovnu literaturu.

Kad spominjemo kršćanstvo i najznačajniju knjigu kršćanstva (dijelom i židovstva), to je bez dvojbe BIBLIJA. Ona je je puno više od vjerske knjige. Uključuje elemente židovske i kršćanske religije, povijesti, filozofije, književnosti. Biblijskih prevodi bili su značajni za osnivanje i razvoj pismenosti i književnosti mnogih europskih naroda, pa tako i hrvatskog. Biblija, "knjiga nad knjigama", sadržava mnoštvo simbola, slika, likova, parabola, prispodoba, predaja i legendi. Biblijski motivi ušli su u ne samo u književnost već i u likovnu umjetnost, glazbenu umjetnost, kulturu općenito te su sastavni dio naše civilizacije. Biblija je najprodavanija knjiga svih vremena. Ima ih u stotinama raznih izdanja, od izvornih tekstova Starog i Novog zavjeta do prerade tih tekstova u izdanjima Biblija za djecu i mlade. Rekla sam da ću u Kalendaru čitanja pisati preporuke samo za knjige koje sam pročitala. "Pravu" Bibliju sam počela čitati, od prve stranice Starog zavjeta, ali nisam daleko dospjela. Zato sam "Bibliju u stripu" (1988.) pročitala cijelu. Preporučam!

BIBLIJSKA TRILOGIJA MIRE GAVRANA

Biblijske teme čest su motiv u hrvatskoj književnosti još od Marka Marulića i njegove "Judite" do danas. Nadahnut Biblijom, Miro Gavran, jedan od najznačajnijih suvremenih hrvatskih pisaca, napisao je tri romana: "Judita" (2001), "Krstitelj" (2002.) i "Poncije Pilat" (2004.) koje je književna kritika nazvala „biblijska trilogija“.

Pisac nam daje svoje viđenje ovih biblijskih osoba. Iznimni je to pokušaj ulaženja u njihov unutarnji svijet, misli, osjećaje, postupke. Ono što je mene oduševilo su jezik i stil kojim su romani pisani te dramska napetost koja se osjeća. Miro Gavran svojom interpretacijom biblijskih likova i tema potiče na dijalog i razumijevanje, iskrenost i toleranciju, ljubav i ljudsko uvažavanje, slobodu izbora i oprosta.

ROMANI TESSE AFSHAR

Nedavno sam po prvi put pročitala jedan roman autorice Tesse Afshar kojeg ću i predstaviti: "Polje milosti" (2016). Temelji se na biblijskoj priči o Ruti i Noemi, pa kad sam ga pročitala, pogledala sam i biblijski izvornik. Autorica je zaista je vješto iskoristila ovu biblijsku priču da bi nam prikazala život jednog vremena i položaj žene u društvu. Doznat ćete ponešto o socijalnim odnosima u stara vremena u Svetoj zemlji, što su ljudi radili, što su jeli, kako su rješavali neke probleme. Ovo je i ljubavni roman. Glavni lik je žena, Ruta, koja se suočava sa životnim teškoćama i zahvaljujući svojoj požrtvovnosti, strpljivosti, hrabrosti i vjeri nalazi svoj životni put.

Ono što je zanimljivo jest sama autorica, muslimanka iz Irana, koja je prihvatila kršćansku vjeru i studirala teologiju u SAD-u, a inspiraciju traži u ženskim biblijskim likovima.

VELJAČA 2021. - povodom VALENTINOVA (14. 2. 2021.)

tema: romantična ljubav

LJUBAVNI ROMANI (ZA MLADE)

Ljubavna tematika je jedna od najčešćih, ako ne i najčešća inspiracija u književnom stvaralaštvu.

U poplavi „ljubića“ kako odvojiti naslove koji bi bili bliski srednjoškolcima? Možda upravo slijedeći vaše preporuke! Ponekad mi učenici kažu što su pročitali i što im se jako svidjelo, a pitam i kolegice koje rade u gradskim knjižnicama što mladi traže. Primjećujem da bi ti naslovi mogli pripadati jednom zasebnom podžanru – ljubavnim romanima koji se bave mladima, mladenačkim vezama i životnim problemima.

Autor John Green je dosta omiljen među mladom publikom, njegove knjige sve redom postaju bestselleri. Pročitala sam i "U Potrazi za Alaskom" (2013.) i "Gradovi od papira" (2015.), no ovom prilikom preporučila bih "Grešku u našim zvijezdama" (2012.), priču o Hazel i Augustusu, o ljubavnoj vezi u sjeni bolesti, suočavanju sa strahovima, borbi za svaki dan, za život. Autoru izražavam divljenje jer je jednu tešku temu prikazao na prihvatljiv, zanimljiv i životan način.

Potpuno drugačijom tematikom bavi se roman "Tri metra iznad neba" (2012., autor: Federico Moccia) koji govori o vezi Babi i Stepa, dvoje mladih iz dva različita svijeta, socijalno suprotstavljena. Zabranjena ljubav dobre cure i buntovnog momka ujedno je i slika odrastanja jedne generacije i jednog vremena, a radi se o 80-tim godinama prošlog stoljeća.

Još jedna knjiga s vrha ljestvica 2012. je "Bijela kao mlijeko, crvena kao krv" (autor: Alessandro D'Avenia) . Nažalost, opet se radi o temi bolesti i odrastanju kroz iskustvo ljubavi. Glavni lik je Leo, a djevojka u koju je zaljubljen je Beatrice. Izvrsno djelo, literarno snažno, stilski izražajno, dirljivo, ali ne i patetično.

Dodajmo i jednu našu autoricu, Nadu Mihelčić, i njen roman "Bilješke jedne gimnazijalke" iz 2015. popularan među mlađim čitateljima. Priča o petnaestogodišnjoj gimnazijalki Almi koja odrasta uz pomoć brata pomorca, no živi sama; bavi se kućom, psom, školskim obvezama, košarkom, suočava s problemima koje joj život donosi, a i osjećajima vezanim uz prvu ljubav.


Za sve koji vole lagane i ležerne romane, ljubavnu temu s dobrom dozom humora, preporuka: Bridget Jones. Autorica četiri romana o Bridget Jones je Helen Fielding.

Bridget je jedna draga dobrica u potrazi za romansom, ljubavi, brakom (pogotovo u prve dvije knjige), a u međuvremenu se bori s viškom kilograma, sa zahtjevima na poslu, vlastitom simpatičnom smotanošću, napornom mamom i puno sitnica koje život čine...

A za sve mlade i nešto starije, spomenut ću još nekoliko odličnih knjiga za istinske knjigoljupce i romantičare: "Orkanski visovi" (autor: Emily Brontë, 1847.), "Ljubav u doba kolere" (Gabriel Garcia Marquez, 1985.), "Bilježnica" ( Nicholas Sparks, 1996.), "Povijest ljubavi" (Nicole Krauss, 2006.)

Jednog dana pročitati!!!

SIJEČANJ 2021.

27. siječanj - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti

Teme:

Holokaust/II. svjetski rat

Osuda ratnih zločina, osuda svih oblika kršenja građanskih prava

DNEVNIK ANNE FRANK (1947.)

Sretno djetinjstvo Anne Frank u Frankfurtu prekinule su zloglasne najave tragičnih zbivanja koja će uskoro uslijediti po dolasku Hitlera na vlast. Židovska obitelj seli u Amsterdam. Miran život ne traje dugo, nacisti okupiraju Nizozemsku, a obitelj se skriva u jednom dijelu kuće gdje su poslovni prostori očeve tvrtke. Trinaestogodišnja Anne započinje pisati svoj dnevnik…

U njemu opisuje svoju svakodnevnicu, život osmero ljudi u skučenom prostoru, u potpunoj izolaciji, iza zamračenih prozora. Pratimo njene misli i osjećaje. Anne odrasta u nehumanim uvjetima zarobljenosti unutar četiri zida, nemogućnosti privatnog prostora, u čestim manjim ili većim sukobima s drugim stanarima, pomanjkanju hrane, potpunom nepostojanju svježeg zraka i što je najgore, stalnom strahu da ih okupatori ne otkriju u njihovom skloništu i ne deportiraju u logor. Usprkos teškim uvjetima života, Anne ne gubi nadu u dobrotu ljudi i ljepotu življenja, planira svoju budućnost, želi se baviti pisanjem. U njenom dnevniku miješaju se strah i strepnje sa zahvalnošću da su dobro skriveni, nježnim osjećajima koje razvija prema svom vršnjaku, sustanaru, nadi da će uskoro rat završiti i da će moći izaći vani. Nažalost nakon dvije godine života u sakrivanju, stanari su otkriveni i poslani u logore.

Ovo djelo zaista ne ostavlja nikog ravnodušnim. Autorica dnevnika je stvarna osoba, stvarna žrtva holokausta i od samog početka djela nosimo tu misao i znamo da će kraj biti tragičan. Zbog toga, sve lijepe misli koje Anna stavlja na papir, njene nade, optimizam, vjeru u bolja vremena još su dojmljivije i potresnije jer će, nažalost, ostati neostvarene.

Njen dnevnik je holokaust viđen očima djeteta, a njena tragična smrt osuda zločina koji su uzrokovali njenu pogibelj odnosno u smrt poslali 1,5 milijuna djece.

KRADLJIVICA KNJIGA (2005.)

autor: Markus Zusak

Snažan, dojmljiv, potresan, odličan ratni roman. Glavni lik je njemačka djevojčica Liesel Meminger, što je vrlo neobično, a ono što je baš posebno jest pripovjedač, a to je sama Smrt.

Radnja je smještena u 1939. godinu i događa se u nacističkoj Njemačkoj. Roman govori o Liesel koja dolazi živjeti u udomiteljsku obitelj Hubermann. Oni su je naučili čitati i pisati te ona otkriva strast za čitanjem. Budući da joj ova obitelj nije mogla priuštiti nove knjige, Liesel ih “posuđuje” te postaje “kradljivica knjiga”. Moć pisane riječi utječe na sve likove. Jezik, čitanje, pisanje...otpor je nacističkom režimu koji spaljuje nepoćudne knjige. Liesel ih dijeli sa susjedima i prijateljima pa i s mladim Židovom kojeg obitelj skriva u podrumu...

Veliki svjetski hit - priča o životu i smrti, ljubavi i nadi, ljepoti i užasu, sreći i patnji, knjiga koja se pamti.

SARIN KLJUČ (2006.)

autor: Tatiana de Rosnay

Roman nam donosi dvije priče i govori o dvije obitelji koje je život na čudan način povezao.

Autorica roman temelji na povijesnoj činjenici, tragičnom događaju iz vremena holokausta u Francuskoj o kojem se desetljećima šutjelo. Radi se o masovnom uhićenju Židova u Parizu 16. srpnja 1942. godine i njihovom odvođenju na zimski biciklistički stadion. Uhićenja je izvršila francuska policija, a ne nacistički okupatori.

Usred srpanjske noći francuska policija došla je po Sarinu obitelj. U panici, želeći sakriti svog mlađeg brata na sigurno, 10-godišnja djevojčica ga zaključava u tajni ormar u zidu. Policija odvodi na stadion roditelje i Saru koja ključ nosi sa sobom ne sluteći da se neće tako skoro vratiti...

60 godina poslije, novinarka Julia Jarmond piše članak o žrtvama masovnog uhićenja u Parizu. Obilazi u međuvremenu srušeni stadion, razgovara s rođacima preživjelih Židova i dolazi do iznenađujućih saznanja...Istovremeno, bori se sa svojim osobnim problemima.

Bolna tematika (djeca stradala u holokaustu) otvara niz moralnih pitanja.

SLAVUJEVA PJESMA (2015.)

autor: Kristin Hannah

Roman započinje 1995. godine, u Oregonu bolesna starica priča svoju životnu priču.

Glavni likovi su dvije sestre, potpuno različitih osobnosti, Vianne i Isabelle, koje žive u Francuskoj uoči i za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Vianne, supruga i majka male djevojčice, 1939. g. živi u idiličnom francuskom provincijskom gradiću mirnim i ispunjenim životom no uskoro, zahvaćena ratnim zbivanjima, bori za opstanak svoje obitelji i prijatelja. Mlađa sestra Isabelle pridružuje se Pokretu otpora u borbi protiv nacista i izdajnika koristeći kodno ime – Slavuj i izvršavajući povjerene zadatke mnogo puta riskira svoj život. Svaka sestra na svoj način doživjet će i preživljavati strahote rata. Svaka će na svoj način pokazati snagu, hrabrost, suočiti sa svojim izborima, svojim odlukama i posljedicama svojih odluka.

Ovaj ljubavno-povijesni roman je zanimljiva ratna priča o preživljavanju malih ljudi za vrijeme II. svjetskog rata, ljubavi i borbi za slobodu. A na samom kraju doznajemo i tko je pripovjedačica.

HITLEROVE KUŠAČICE (2019.)

autor: Rosella Postorino

Od samog početka, vrlo zanimljiv roman zasnovan na povijesnim činjenicama. Naime, posljednja preživjela kušačica hrane, Margot Wölk, u 96-oj godini ispričala je svoju priču novinarima, što je nadahnulo autoricu na pisanje ovog iznimnog romana.

1943. godine Hitler je u svom tajnom skrovištu, Wolfsschanze, Vučjoj jazbini u istočnoj Prusiji. Tri puta dnevno dovode grupu od 15 žena da kušaju hranu pripremljenu za njegove obroke. Petnaest žena, različitih sudbina i životnih priča, svaka sa svojim strahovima, tajnama i dramama, slabostima i vrlinama, a svaka ima samo jedan cilj - preživjeti.

Ovaj roman o životu malih ljudi (žena i njihovih obitelji) u nacističkom režimu otvara niz tema i pitanja o ljubavi, moralu i borbi za preživljavanje.