Mojih pet (kreativnih) minuta

Budite aktivni, kreativni, snalažljivi, maštoviti...podijelite s nama vaše radove bilo školske, bilo izvannastavne. Pokažite nam vaše hobije, što vas zanima, vaše vještine, dostignuća. Pošaljite nam vaš pismeni uradak, fotografiju, crtež, videozapis.

Poziv učenicima, ali i nastavnicima i svim djelatnicima škole:-)

PROJEKT "SPOLIJE - ZABORAVLJENI SVJEDOCI CIVILIZACIJSKOG KONTINUITETA U KAŠTELIMA"

Što su spolije? Što je cilj Projekta u kojeg su se uključili naši gimnazijalci i nastavnici? Što su vidjeli, zapisali, slikali, ostvarili?

Pročitajte u članku prof. Radojke Hrgović, pogledajte fotografije u fotogaleriji te svakako posjetite virtualnu izložbu: Spolije-projekt SŠ Braća Radić!

Projekt „Spolije – zaboravljeni svjedoci civilizacijskog kontinuiteta u Kaštelima“ SŠ Braća Radić

Spolije – zaboravljeni svjedoci civilizacijskog kontinuiteta u Kaštelima naziv je projekta učenika SŠ „Braća Radić“ iz Kaštel Štafilića, odobrenog u okviru programa Čuvari baštine Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.

Spolije su termin u arhitekturi koji označava ugradnju kamenih elemenata i dijelova skulptura kao građevnog materijala u nove arhitektonske sklopove. Spolija na kaštelanskim kućama, crkvama, zidovima ima značajan broj i svjedoče o kontinuitetu civilizacija, suživotu i praktičnom životu na području našeg grada. Smatramo da su ti mikrolokaliteti skrivena blaga naših sedam mjesta, uglavnom nepoznata, a u kulturnom i turističkom smislu atraktivna.

Cilj je projekta, u kojem sudjeluju učenici drugih i trećih razreda gimnazije s profesoricama Radojkom Hrgović, Andrijanom Skelić i Sanjom Rozga, istražiti, popisati i dokumentirati spolije u gradu, zabilježiti priče i anegdote lokalnog stanovništva koje živi u ili oko građevina ukrašenih tim vrijednim artefaktima, cijeli projekt dokumentirati fotografijama i video zapisom. Ovisno o epidemiološkoj slici, projekt će završiti izložbom u dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću čime se želimo predstaviti kao svjesni čuvari baštine i aktivni sudionici kulturnog i javnog života grada Kaštela.

Nakon prvih online sastanaka i popuštanja epidemioloških mjera, učenici i mentori posjetili su Arheološki odjel Muzeja grada Kaštela gdje je muzejska savjetnica gđa Ivanka Kamenjarin održala predavanje o spolijama u našem gradu te nas uputila na stručnu literaturu koju valja istražiti. Neke smo naslove dobili od Muzeja grada Kaštela, a ostale bitne informacije pronašli smo u zaštićenom fondu Gradske knjižnice Kaštela.

Zahvaljujući susretljivosti lokalnog stanovništva, uz puno smijeha, zabilježili su prve priče o spolijama, jedan nam je gospodin čak pomicao cijevi svog klima uređaja da bismo bolje vidjeli i da bi fotografija bila dobra. I tako smo, neočekivano, snimili prve fotografije. Nekoliko ugodnih jutara proveli smo u u šetnji kaštelanskim kaletama, podižući poglede prema gornjim katovima kamenih kuća, gledajući dovratke i raspravljajući gdje bi mogle biti ugrađene spolije.

Kada je terenski rad završen, ostala je hrpa nesređenih fotografija i video zapisa pa su uslijedili pokušaji da se sve to lijepo sortira. I opet posjet gđi Kamenjarin. Ona je pregledala fotografije, pomogla nam izdvojiti i eliminirati ono što nisu spolije te nas uputila na još nekoliko lokaliteta.

Nakon toga slijedio je „kabinetski“ dio posla: dotjerivanje fotografija, izbor najboljih, popis i dokumentiranje, izrada virtualne izložbe, montaža filma, izrada fotografija….i planiranje izložbe kada to epidemiološka situacija dozvoli. Bez obzira koliko će se toga i kad uspjeti realizirati, oni sati provedeni na terenu, ukradeno sunce i smijeh pod maskama, razgovori ugodni, nova znanja i spoznaje o bogatstvima našeg grada dijelom su već ostvareni ishodi ovog projekta.

Radojka Hrgović, prof.


ŠETNJA ZAISTA POSEBNIM EUROPSKIM TRGOM U DRUŠTVU NAŠIH KREATIVNIH I VRIJEDNIH GIMNAZIJALACA

U ovom korona i lockdown vremenu, kad nam se putovanja čine neizvjesna i (daleka?) budućnost, naši gimnazijalci i njihovi vršnjaci iz drugih europskih zemalja pozivaju nas u šetnju virtualnim Europskim trgom. Ovaj jedinstveni trg nosi plemenitu multikulturalnu zamisao - simbolizira zajednički trg gdje se pojedinačne kulture i običaji zemalja uključenih u projekt isprepliću i istodobno egzistiraju, dok građani izražavaju svoju zahvalnost drugim kulturama na utjecaju i doprinosu vlastitoj kulturi.

Pod mentorstvom prof. Andrijane Skelić u projektu "Crowddreaming – mladi stvaraju digitalnu kulturu" sudjelovali su učenici 2. g, 3. g i 4. g razreda opće gimnazije te su osmislili digitalne spomenike na sljedeće teme:

2. g – (Kaštelima) Mimo utabanih staza (rad iskazuje zahvalnost Češkoj Republici i njenom narod, a izložen je u paviljonu Češke Republike)

3. g - To smo mi (iskazuje zahvalnost Italiji i njenom narodu)

4. g – Nadahnuto tradicijom – Biblijski vrt Gospe od Stomorije (iskazuje zahvalnost Republici Poljskoj, papi Ivanu Pavlu II. i narodu Poljske)

Učenici 1. g su sudjelovali u radionici „Inauguracija CCD projekta“ te pripremili promidžbeni materijal i postavili pano u prostorima gimnazije te među prvima u školi razgledali digitalne spomenike na Europskom trgu. Bravo za sve naše vrijedne učenike i njihovu nastavnicu!

Pozivamo vas da se svakako prošetate virtualnim Europskim trgom na poveznici: crowddreaming.eu

Neće vam trebati ni osobna ni putovnica, samo registracija vašim CARNetovim korisničkim podacima. O svemu opširnije na mrežnim stranicama škole u članku Prošetajte Europskim trgom.

MEĐUNARODNI DAN ŽENA - 8. ožujka

Iz Učeničkog doma stižu nam ove fotografije zanimljivih ostvarenja malih dama te plakata prigodom obilježavanja Međunarodnog dana žena. Autori su ustvari autorice, neumorna prof. Benka i učenice - korisnice Doma koje sudjeluju u kreativnim aktivnostima.

POKLADE - VJEŠTIČJE SIJELO

Naš Učenički dom svake godine sudjeluje u danima poklada. Ove godine ugostio je ni više ni manje nego pravo vještičje sijelo! Zavirili smo kroz prozor vještičje kuće i oduševili se savršeno ružnim kljukastim licima ovih opskurnih dama okupljenih uz ognjište. Zaslužne za ovaj zanimljivi, neobičan, originalan i simpatičan uradak su naše učenice – korisnice Doma pod kreativnim vodstvom odgajateljice prof. Benke Trošelj. Vještičje sijelo još će neko vrijeme zasjedati u ulaznoj prostoriji Doma. Bravo cure, bravo Benka!

VALENTINOVO

Naši učenici cvjećari izradili su na praktičnoj nastavi ovaj lijepoi plakat: Sretno Valentinovo! te ga postavili na zid ulazne prostorije Doma.

U zajedničkom radu, pod vodstvom profesorica Željane Bašić i Sandi Popović, sudjelovali su 1. c i 2. c te njihovi asistenti.

Već smo odavno navikli da sve što naši cvjećari ostvare po uputama svojih nastavnica stručnih predmeta bude zapaženo, kvalitetno, odlično. Tako i ovaj plakat, jednostavan, efektan, no ujedno i promišljen i kreativan. Bravo naši vrijedni cvjećari za ova rascvjetana srca!


ADVENTSKI VIJENAC

Predivan adventski vijenac već sedmu godinu zaredom izrađuju naši učenici, cvjećari, njihovi asistenti, agroturistički tehničari te nastavnici strukovnog programa poljoprivrede (a i meštri će dat ruke:-).

I ove godine postavljen je oko fontane u parku u Kaštel Novom i svaku subotu u vrijeme došašća, uz vjerski obred, palit će se po jedna svijeća.

Ove fotografije pokazat će vam kako nastaje vijenac u radnim prostorima školskog staklenika, kako se prevozi, smješta oko fontane i ukrašava. Ako je potrebno, koristite lijevu strelicu!

Autorice fotografija: Željana Bašić, dipl. ing. poljoprivrede, prof. i Sandi Popović, dipl. ing. poljoprivrede, prof.

Opširnije o samom doživljaju večernjeg paljenja prve svijeće uz čarobne fotografije našeg vijenca pročitajte na Portalu grada Kaštela.

A ovo su Božićne dekoracije naših vrijednih cvjećara iz 1. f i 3. f. nastale na praktičnoj nastavi koju vode nastavnice Marijana Bjeliš i Mare Midžor. Uz uložen trud, tu su i kreativna rješenja uporabe što više plodova iz prirode i ekoloških materijala.

Opširnije na mrežnim stranicama škole.

Učenici 2. e razreda - tehničari nutricioniste i agroturistički tehničari, vođeni mentoricama Marijom Rapanić, dipl. ing. preh. tehnologije i Petranom Pupić, dipl. ing. preh. tehnologije, nutricionistkinjom, osmislili su kvalitetni, nutricionistički uravnoteženi međuobrok – 100 percent energetsku pločicu.

Bravo za nešto novo, zdravo, prehrambeno kreativno!

SIROVINE:

  • bademi

  • datulje

  • grožđice

  • rogač

  • suhe smokve

  • bob

  • limun

  • maslinovo ulje


O čemu se radi, koji su sastojci pločice, zašto su važni i korisni pročitajte u članku prof. Petrane Pupić.

Opširnije o inovativnim prehrambenim proizvodima doznajte u člancima "Slobodne Dalmacije" "Popularizacija mediteranske prehrane: učenici u pet škola napravili inovativne prehrambene proizvode, spoj su tradicije i lokalnog podrijetla", (26. 11. 2020.) i

Naslovna fotografija ove stranice prikazuje mozaik kojeg je na zidu Učeničkog doma ostvarila naša Ružica Đikić, prof. Hrvatskog jezika, umjetnica i odnedavno umirovljenica. Uvijek nas je oduševljavala svojim ostvarenjima od komadića keramike - vazama za cvijeće, okvirima za slike i na koncu ovim prelijepim morskim mozaikom. Ružica je bila i ostala nezaboravna nastavnica Hrvatskog jezika, dragi član kolektiva, pripovjedačica bezbrojnih duhovitih anegdota, od koje očekujemo još mnogo umjetničkih ostvarenja!

Ima još!!!

Iz privatnog albuma prof. Ružice stigle su ove fotografije njenih ostvarenja.

Bravo, Ružice:-)

Naš kolektiv pozdravlja još jednu mladu umirovljenicu, Elu Radovan, dr. vet. medicine, prof. savjetnicu, nastavnicu strukovnih predmenta u programu veterine. Elina kreativnost je njena sistematičnost, marljivost, temeljitost, posvećenost svojoj struci i pedagoškom radu što je rezultiralo nastavnim materijalima koje je osmislila. Uvijek kolegijalna, pristupačna, spremna na suradnju i pomoć, naša draga Ela nam je ostavila brojne prezentacije nastavnih sadržaja te svoje izvrsne i potpuno uređene skripte iz predmeta koje je predavala.

Ela Radovan, razrednica, u školskoj knjižnici sa svojim učenicima; bila je aktivni i redoviti sudionik mnogih predavanja i radionica.

Dr. sc. Živko Skračić, profesor savjetnik, nastavnik strukovnih predmeta programa poljoprivrede, utemeljitelj i voditelj školskog vinskog podruma, enolog, odnedavno i doktor znanosti, čestitamo!!!

U svoj životopis mogao bi staviti i sljedeće:

U mladenačkim danima prvi bubnjar u prvoj grupi pok. Dina Dvornika („Dok“) te dugogodišnji počasni bubnjar na školskim maturalnim plesovima:-)

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning...

Predavač, autor znanstvenih članaka, kolumna u novinama, publicist, glumac statist u jednoj epizodi jedne domaće serije, česti predstavljač knjiga, sudionik mnogih „Pričigina“ i poznatih domaćih i međunarodnih sajmova knjiga.

Nezaboravna je njegova "muka" kad se probudio shvativši da je postao ravnatelj jedne srednjoškolske ustanove. Evo što je ispričao pred brojnom publikom "Pričigina", početak je na 31. minuti...

Pisac je kratkih priča i autor zbirke Bobu bob - dalmatinski gurmanski herbarij koja je prevedena i na druge jezike. Evo našeg omiljenog profesora u društvu klasika književnosti, Krleže, Andrića, Marinkovića!

I evo koja slika s radnog mjesta.

Listopad, 2020. U školskom podrumu prerađuje se crno grožđe, pravi se Nehajsko crno.

Vrijedni učenici pod budnim okom, slijede upute i savjete svog mentora.

Benka Trošelj i njen (kreativni) svijet.

Predstavljamo kreativni rad Benke Trošelj, dipl. ing. šumarstva, prof., odgajateljice u Učeničkom domu naše škole. Benka i naše učenice, korisnice Doma, stvaraju i ostvaruju zanimljive, naizgled obične, a tako neobične i otkačene dekorativne predmete, kutije, lutke, pokladne maske, nakit, košarice, blagdanske ukrase, suvenire i još štošta. Donosimo raznolikost njihova svijeta bez tematskog svrstavanja; fotografije koje nam je Benka ustupila neka se nižu bez reda i rasporeda, jer svijet umjetnosti je baš takav, slobodan...bez ograda i granica.


VID-20200921-WA0040.mp4

Pladanj s grickalicama na Benkin način:-)

Benka, brodograditelj:-)

Po originalnim uputama prof. Benke pokušajte i vi izgraditi (nevjerojatno, ali istinito - od role toalet papira!) ovaj prelijepi kaić!

I za kraj jedna najava: nakon male brodogradnje Benka i njen tim kalafata brodova od papira u novom poduhvatu...stigla je jedna od prvih fotografija, "veliki brodić u sušenju".

Draga Benka i svi pripadajući Kreativnom kutku Doma, s radošću očekujemo porinuće vašeg "velikog brodića" prostorijama Učeničkog doma i hrpu fotografija!

Ivica Lolić, odgajatelj u Učeničkom domu, aktivni član Gorske službe spašavanja, Planinarskog društva Perun, Kulturno-umjetničkog društva Žrvanj... svestrani sudionik društvenih, povijesnih, kulturnih, sportskih događanja, priredbi, manifestacija; ljubitelj prirodne i kulturno-povijesne baštine svoga kraja.

O Ivici je nedavno naslovnica mrežnih stranica naše škole donijela članak uz uvodni tekst: Udruga "Žrvanj" je našem dragom kolegi Ivici Loliću zasluženo dodijelila titulu "Vitez Peruna" za dugogodišnji nesebični doprinos očuvanju kulturne i prirodne baštine Žrnovnice.

Ivica je sudjelovao u organizaciji uprizorenja jedne staroslavenske legende te se pojavio u ulozi boga Peruna. O čemu se radi pročitajte više u članku "Slobodne Dalmacije".

KAŠTELANSKI GLOBOVCI NAŠE ŠKOLE ZAPAŽENI I POHVALJENI U MEĐUNARODNIM GLOBE ŠKOLAMA

Naše snage uključene u Međunarodni projekt Globe: učenik Mate Ćurić, 4.g, te mentori: profesori Ivanka Stipoljev i Mihajlo Lerinc uz suradnju prof. Jelenom Buljan, ostvarili su zapažen uspjeh radom „Osjetljivost masline (Olea europea L.) na niske temperature“. Rad je uvršten na Međunarodni simpozij znanosti Globe 2020 te su mu dodijeljeni bedževi i priznanja. Čestitamo!!!

Više na mrežnim stranicama škole.

Više na Portalu grada Kaštela.

Više na GLOBE SŠBraća Radić Facebook stranici.

Tijekom prošle školske godine naš učenik JOSIP IVANČEV poslao je nekoliko svojih radova koji se mogu pronaći i pogledati u Virtualnoj knjižnici 2019./2020. - Nastava.

Lako ćete primjetiti da su Josipovi izvannastavni interesi vezani uz medije, posebno radio i TV. Ipak, za ovu prigodu odlučila sam ponovo postaviti jedan Josipov školski rad jer se ne radi samo o ispunjavanju školske obveze, već je vidljiva privrženost i ljubav prema svom zavičaju. Josipe, u novoj šk. godini javi se s novim radovima, rado ćemo ih postaviti!


Krajem prošle šk. godine naši učenici agroturistički tehničari zaputili su se u šetnju prirodom, u izvršenje zadatka iz praktične nastave iz poljoprivrede „Moćne biljke moga kraja.“

Donosimo video uradak naših učenika braće Josipa i Bruna Ivančeva, sadašnjih maturanata iz 4. b. Prošetajmo njihovim zavičajem, vrsinskim krajem, upoznajmo biljke koje izdvajaju kao moćne, posebne, snažne, a doznat ćemo i zašto. Neka vas ovaj video podsjeti na vaše zavičaje, zavičaje vaših roditelja ili predaka i vrati uspomene na sve lijepe trenutke koje ste tamo proveli uživajući u čistoj prirodi.

Josip Ivančev, agroturistički tehničar iz 4. b, poslao je ovaj odlični videozapis ekološke akcije iz svog vrsinskog kraja.

Radi se o čišćenju jame duboke 65 m, a na dnu jame je pravo jezero. Akciju "Čisto podzemlje" provode udruga Eco selo Vrsine i speleolozi iz splitskog "Špiljara". Josip nam je pripremio ovaj videozapis, kratku reportažu s lica mjesta, koristeći vlastite video snimke i snimke našeg poznatog speleologa Tončija Rađe. Iza brda smeća krije se prelijepa špilja! Uvjerite se i sami!

Bravo za našeg Josipa, udruge i sponzore za odličan projekt čišćenja podzemnih jama te podizanje ekološke osviještenosti stanovnika vrsinskog kraja i sviju nas. Čuvajmo naš planet i držimo ga čistim!

Volite li fotografirati? Pošaljite nam neke omiljene ili posebne fotografije, možete s par rečenica opisati ili objasniti vaš izbor. U očekivanju vaših radova, evo kako to rade majstori!

Kaže se da je priroda najveći umjetnik...njena kreativnost je neiscrpna.

Ove fotografije su finalistice natječaja za najsmješnije fotografije iz prirode. Pogledajte izvrsna ostvarenja izvrsnih fotografa.

Kliknite na sliku s majmunčićima, pa na kvadratić sa strelicom koji će se pojaviti u gornjem lijevom uglu i nađite svoje smiješne favorite:-)