Školska godina 2020./2021.

Dan otvorenih vrata

Moje buduće zanimanje- virtualna izložba

Projektni dan

Manifestacije u Vinkovcima- turistička karta

Dječji časopisi

U četvrtak 10. lipnja 2021. godine održana je radionica s učenicima 2. a razreda. Na radionicu su učenici naučili što su časopisi, a što novine, koliko često izlaze, a posebnu pažnju posvetili smo dječjim časopisima.

Naučili su što je naslovnica i koje podatke sadrži, što je rubrika, a što članak, kako koristiti kazalo/sadržaj...

Kroz kviz i nastavni listić su ponovili naučeno.

Cilj radionice bio je upoznati učenike s dječjim časopisima i potaknuti ih na čitanje istih.

Noć knjige 2021.

Ljekovita moć knjige

U petak 23. travnja 2021. godine povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige te u sklopu Godine čitanja održava se deseta Noć knjige, najmasovnije kulturno događanje u Hrvatskoj. Noć knjige je najveća manifestacija posvećena knjizi i čitanju.

Tema ovogodišnjeg jubilarnog izdanja je Ljekovita moć knjige, a zaštitno je lice pripovjedačica ljekovitih priča babuška Knjiguška.

Pročitaj dobru knjigu i izliječi se, a pogledaj i preporuku za malu kućnu ljekarnu (svakako je nabavi ili dođi u školsku knjižnicu!): https://www.canva.com/design/DAEcSRA_BRQ/pwA4yCsKj4B9xPH6giwzsA/view?utm_content=DAEcSRA_BRQ&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

Uz to zaigraj kviz na sljedećoj poveznici. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd-r5J4B5zZyaJTIlc4oKd0ipaJqvJc1X8CG2dDT-UdGRHn5w/viewform


Dani hrvatskog jezika

11. – 17. ožujka 2021.


Za učenike je pripremljena prezentacija kako bi saznali nešto više o ovoj kulturnoj manifestaciji, o Deklaraciji te križaljka kako bi provjerili svoje znanje o hrvatskom jeziku rješavajući križaljku te prigodni digitalni plakat.

HRVATSKI JEZIK https://drive.google.com/file/d/1SiE3HVKsc_xBbcD9ByNojLNiB74Jf-D9/view?usp=sharing

KRIŽALJKA https://crosswordlabs.com/embed/hrvatski-jezice-moj-2

Svi materijali su objavljeni na mrežnoj stranici škole kako bi bili dostupni svim učenicima i ostalim zainteresiranim.


Projekt: Naša mala knjižnica

Na početku ove školske godine 2020./2021. uključili smo se u projekt Naša mala knjižnica. Međunarodni je to projekt ( Hrvatska, Slovenija, Estonija)

poticanja kritičkog čitanja od najranije dobi.

Namijenjen je učenicima od 7. do 10 godina, a učenici kroz ovaj projekt upoznaju kulturu i književnost ostalih europskih država.

Projektom se povezuju učenici, nastavnici, stručni suradnici i roditelji.


Projekt provodi školska knjižničarka s učenicima 3. b razreda, u suradnji s učiteljicom Zvjezdanom.



Drhturavi vitez

Kestusius Kasparvicius: Drhturavi vitez

Dana 9. studenoga 2020. g. održana je prva radionica s učenicima 3. b u okviru projekta Naša mala knjižnica.

Čitali smo slikovnicu Drhturavi vitez, a nakon čitanja smo razgovarali o pročitanome i rješavali prigodne zadatke.

Naučili smo da je Kestutis Kasparavičius poznati i cijenjeni litavski pisac i ilustrator za djecu, da je Vilnius glavni grad Litve, kako izgleda litavska zastava i još puno toga....

Učenicima su podijeljene knjižnice za rad. Napravili smo lokomotivu s vagonima koju ćemo dopunjavati svakom pročitanom knjigom.

Tko je Antonio?

Susanna Mattiangeli, Tko je Antonio?

U ponedjeljak 14. prosinca 2020.g. održana je druga radionica s učenicima 3. b razreda u okviru projekta Naša mala knjižnica.

Na radionici smo čitali knjigu Tko je Antonio? autorice Sussane Mattiangeli.

Osim teksta koji se zanimljiv, učenicima su se jako svidjele ilustracije te zadatci u projektnoj knjižici.

Antonio je dječak, sin, bratić, unuk, učenik… Antonio može biti bilo tko od nas. Svaki učenik se lako zamislio u ulozi Antonija.

Nakon pročitanog teksta, naučili smo nešto o autorici i ilustratorici, pomoću karte Europe naučili smo gdje se nalazi Italija (zapadno od RH, na Apeninskom poluotoku..), prisjetili smo se nama poznatih talijanskih pisaca (C. Collodi) i talijanskih jela koje volimo jesti (pizza, njoke), obojali smo talijansku zastavu i odigrali igru.

Učenici su se podijelili u parove (pri tome pridržavajući se epidemioloških preporuka) i pokušali saznati što više o svome paru. Nakon razgovora, svatko od njih je predstavio svog prijatelja/-icu: što voli ili ne voli, s kime živi, koja mu/je je nadraža boja, ima li kućnog ljubimca, gdje živi i sl.

Nakon igre učenici su rješavali zadatke u knjižici koje će završiti kod kuće.

Knjiga je predana učenicima te će je još jednom sami pročitati kod kuće.

Na kraju radionice smo ispunili vagone koje smo stavili na pano. Naš čitateljski vlakić je povećao za još nekoliko vagona.


U blizini živi djevojčica

Ida Mlakar Črnič, U blizini živi djevojčica

U ponedjeljak 1. veljače 2021. g. održali smo treću radionicu u sklopu projekta.

Čitali smo knjigu U blizini živi djevojčica. U blizini živi djevojčica priča je o djevojčici bez imena, bez prijatelja i bez vlastite sobe. To je djevojčica na koju nitko ne obraća pažnju i ne poziva u društvo. Ona čezne za nježnošću i društvom baš kao i svi ostali i u sebi skriva tužnu priču.

Knjiga je kratka, ali ima jaku poruku te u nama izaziva empatiju. Shvatili smo da i mi možemo biti ta djevojčica koja živi u blizini te smo se zapitali jesmo li se i mi ponašali kao likovi iz priče prema nekome kao oni prema djevojčici.

Naučili smo nešto o Sloveniji, nama susjednoj državi odakle nam ova priča dolazi. Upoznali smo novu autoricu i novog ilustratora kroz tekst i sliku, saznali smo da je Triglav najveći slovenski vrh, da je Ljubljana glavni grad, da je Slovenija zemlja planina, šuma i špilja, da je jedno od najpoznatijih jela gibanica i još puno toga.

Nakon pročitanoga učenici su rješavali zadatke u knjižici te smo igrali zanimljivu igru kojom smo jedni druge pohvalili.


Tiko i Piko: Slučaj Prepolovitelja

Tiko i Piko: Slučaj Prepolovitelja

Aino Havukainen i Sami Toivonen


Dana 22. ožujka 2021. g. održana je četvrta radionica projekta Naša mala knjižnica s učenicima 3. b razreda pod mentorstvom knjižničarke, a u suradnji s učiteljicom Zvjezdanom. Pročitali smo i odradili brojne aktivnosti nakon pročitane knjige Tiko i Piko: Slučaj Prepolovitelja ( Aino Havukainen i Sami Toivonen).

Učili smo o Finskoj (o finskim specijalitetima, o polarnoj noći, tražili smo Finsku na karti Europe, o Laponiji…), rješavali smo šifrirane poruke, pomagali smo detektivskom paru pronaći tko je prepolovio sve predmete…

Učenici su, nadahnuti detektivskim parom Tikom i Pikom, odigrali igru zapažanja te su pokazali koliko su dobri u tome, otkrivali su tajne poruke, uživali su tijekom detektivskog pokusa i pisanja svojih tajnih poruka…

Učenici su nakon čitanja priče nacrtali strip o detektivima koji su uspješno riješili slučaj Prepolovitelja.


Slučajevi Macana Detektiva

Nada Horvat

ilustratorica Pika Vončina


U ponedjeljak 19. travnja 2021. g. održana je radionica s 3. b razredom, u okviru projekta Naša mala knjižnica, pod mentorstvom knjižničarke u suradnji s učiteljicom Zvjezdanom.

Pročitana je peta knjiga Slučajevi Macana Detektiva, autorice Nade Horvat i ilustratorice Pike Vončine.

Na početku sata, kroz prezentaciju, učenici su se upoznali s biografijama autorice i ilustratorice, naučili su da Hrvatska zemlja s preko tisuću otoka, da je soparnik tradicionalno hrvatsko jelo (pogača s blitvom), da su Stonske zidine, nakon Kineskog zida, najduži očuvani obrambeni sustav, da je kravata nastala u 17 st. u Hrvatskoj, da Ludbreg nazivaju „centrom svijeta“…

Učenici su se igrali detektiva, otkrivali su koga nema i tko je skriven u prostoriji. Na staklu su ostavljali otiske prsta, na otisak nanosili izmrvljenu kredu te su prozirnom ljepljivom trakom prenosili otisak na tamni papir.

Učenici su zaključili da svatko ima jedinstven otisak prsta. U Dokeo enciklopediji pronašli su bilješku o hrvatskim izumiteljima te su saznali da je Ivan Vučetić hrvatski izumitelj daktiloskopije. Vučetić je uspostavio vlastiti sistem za klasifikaciju otisaka prstiju koja je prihvaćena diljem svijeta.

Na kraju sata spajali su specijalitete sa zemljom kojoj pripada i pisali putopis.


Rozica i Fazan i druge priče

Tamara Bakran

ilustratorica Ana Vujasić

U ponedjeljak 3. svibnja 2021. g. održana je šesta, a ujedno i posljednja radionica, u ovoj školskoj godini u okviru projekta Naša mala knjižnica.

Pročitana je knjiga Rozica i Fazan i druge priče, autorice Tamare Bakran i ilustratorice Ane Vujasić.

Sat smo počeli zagonetkom koju učenici riješili s lakoćom, a potom su se igrali slažući online puzzle (slagalice). Slagalica je poslužila kao najava naslova koji ćemo čitati.

Naglas smo čitali priču Rozica i Fazan koja im se posebno svidjela zbog elemenata humora. Nakon čitanja uslijedio je razgovor o knjizi.

Kroz prezentaciju su se upoznali biografijama autorice i ilustratorice, zatim su učili o mitološkim bićima koja se pojavljuju u ovoj bajkovitoj knjizi. Kada su naučili što je vila, nimfa, trol, faun i sl., spajali su pojmove s ilustracijama.

Učenici su se upoznali umnom mapom i obiteljskim stablom te su dobili zadatak istražiti svoje obiteljsko stablo i nacrtati ga.

Učenici su pozitivno ocijenili naš projekt te su izrazili želju nastaviti s ovim projektom i u novoj školskoj godini.


Čitateljski vlakić

U okviru projekta Naša mala knjižnica učenici 3. b razreda pročitali su svih šest naslova. U projektu je sudjelovalo dvanaestero učenika (cijeli razred), dvije asistentice u nastavi, učiteljica i knjižničarka.

Čitateljski vlakić ima sedamdeset i osam vagona.

Naša mala knjižnica

Čitateljski kut

Ispod procvjetale trešnje, u kutu učionice, pronašli smo svoje mjesto pod suncem za čitanje.

Na kori drveta smo ispisali pjesme iz zbirke Grga Čvarak koje volimo iznova čitati, a na policu smo stavili knjige i časopise iz naše knjižnice.

Ispod ovog smo stabla pročitali hrabre podvige drhturavog viteza, saznali smo tko je Antonio, istraživali smo s detektivima Tikom i Pikom, vidjeli smo nevidljivu djevojčicu, rješavali smo slučajevi s Macanom Detektivom i plovilo smo svijetom mašte s Rozicom i Fazanom...

Čitateljski kutak su izradili učenici 3. b & učiteljice Zvjezdana & Ena & Vlasta


„Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj”


U okviru Međunarodnog dana darivanja knjiga, koji se obilježava 14. veljače, a u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Vinkovci i Društvom „Naša djeca” Vinkovci prikupljali smo slikovnice, knjige i slatkiše za djecu na potresom pogođenom području.

Učenici 3. b razreda s učiteljicom Zvjezdanom su se odmah odazvali na poziv školske knjižničarke i donijeli paketiće u školsku knjižnicu.

Paketići će biti dostavljeni u GKVK, a odatle će otputovati i nadamo se donijeti osmijeh na lice djeci.


Godina čitanja 2021.

Svjetski dan čitanja naglas obilježavamo 3. veljače.

Izdvojili smo nekoliko naslova koje bismo predložili za čitanje u veljači. Veljaču posvećujemo ljubavi pa pročitajte neku pjesmu ili naslov upravo te tematike.

Radionica: Dječji časopisi

U utorak 2. veljače održana je radionica s učenicima 2. b razreda pod nazivom Dječji časopisi. Učenici su učili što je tisak, razliku između novina i časopisa, koliko često izlaze, o vrstama časopisa, a posebnu pažnju posvetili smo dječjim časopisima.

Učenicu su igrali kviz kako bi ponovili naučeno te su na kraju sata imali zadatka nacrtati naslovnu stranicu dječjeg časopisa sa svim bitnim podatcima kako smo naučili na satu.

Radovi su izloženi na panou u knjižnicu. Izabrali smo najbolji rad koji je imao sve tražene elemente i nagradili učenicu Luciju s jednim primjerkom dječjeg časopisa.


Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Svake godine 27. siječnja sjećamo se svih žrtava nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježen je online radionicom koju su održale nastavnice Ivana Spajić i Vlasta Pavlović Elez s učenicima viših razreda.

Tema ovogodišnje radionice „Zašto je važno sjećati se?“ ujedno je i pitanje koje bismo si svi mogli postaviti.

U svakom skrivenom kutku našeg bića treba vladati empatija, a upravo ovom radionicom se željela probuditi empatija koja će pobijediti predrasude.


Izrađen je digitalni Adventski kalendar za učenike.

Otvaranjem prozorčića, otkrivaju nešto novo vezano za Božić.

https://calendar.myadvent.net/?id=84fbbacddf41165c02bbc6d384c70892


Natječaj Slavimo rođendan Savez DND Hrvatska



Učenica 7. C Maja Nađorđ izradila je crtež s motivima djece i brojem 70. Naime, Savez DND Hrvatska pozvao je učenike da se prijave na natječaj kakko bi se obilježio 70 godina postojanja.

U školskoj knjižnici je ispunjena prijavnica i poslana.

Majin rad objavljen je na FB Saveza.

https://m.facebook.com/savezdnd/photos/a.434270316645468/4715016775237446/?type=3&source=54


Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama 25. studenoga

Dan sjećanja na žrtve

Domovinskog rata

18.11.

Radionica: Priča o gradu

Učenici osmih razreda svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj svake godine na terenskoj nastavi u Vukovaru uče o značaju Grada u Domovinskom ratu. Ove godine, s obzirom na situaciju s koronavirusom, nije realizirana terenska nastava.

U školi je obilježen Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata (18. 11.) radionicom pod nazivom Priča o gradu. Radionicu su pripremile i održale učiteljica povijesti Ivana Spajić i knjižničarka Vlasta Pavlović Elez s učenicima 8. razreda.

Portal za škole - Iz prakse - Priča o gradu (skole.hr)

Poveznice na izrađene materijale za radionicu:

Motivacija: Priča o Vukovaru https://sites.google.com/view/pria-o-vukovaru/po%C4%8Detna-stranica

Prezentacija: https://drive.google.com/file/d/1VQO-AUKiE9ytCfqf94F5UjIrFWb15qr4/view

Kviz: https://create.kahoot.it/details/897cc87c-1243-4a23-abe4-ca5d0905c223

Naša priča o gradu: https://sites.google.com/view/pricaogradu/po%C4%8Detna-stranica


Mjesec hrvatske knjige 2020.


Danas počinje manifestacija Mjesec hrvatske knjige koja se provodi od 15. 10. do 15.11.

Tema ovogodišnje manifestacije je moto Razlistaj se!

Sve aktivnosti i programi posvećeni su našem planetu Zemlji i pozivaju nas da čuvamo i

volimo svoj planet Z.

Pozivamo sve zainteresirane učenike da se priključe kako bismo u što većem broju obilježili

ovu manifestaciju.

Aktivnosti u knjižnici:

Jedan okret za Zemlju!- provozaj se biciklom, a ne autom ili sredstvom javnog prijevoza,

ulicama svoga gradu, fotografiraj se i pošalji fotografiju.

Istraživači planeta Z.- sudjelovanje u online kvizu za poticanje čitanja na:

https://www.mhk.hr/kviz/

Planet Z.- izrada online plakata i panoa sa zanimljivim činjenicama o Zemlji.

Zemlja-to smo mi!- natječaj za najbolju priču ili pjesmu posvećenu našem planetu.

Planet ili Planeta?!- edukativna radionica /pretraživanje online izvora i referentne zbirke u

knjižnici.

Radove (fotografije, priče, pjesme) možete slati na knjiznicaosbkvk@gmail.com.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2020.-pobjednici

ISTRAŽIVAČI PLANETA Z.

Ove smo godine Nacionalni kviz za poticanje čitanja prilagodili novonastaloj situaciji- umjesto čitanja knjiga, trebalo istražiti online izvore informacija.

U školskoj knjižnici su učenici čitali i proučavali mrežne izvore o čudesnom planetu Z., a sve uz pridržavanje epidemioloških mjera.

Izvučeni su i pobjednici, među njima je i naša učenica 7. c Maja Nađorđ.

Čestitke našoj Maji!

POPIS POBJEDNIKA



MHK 2020.

Pismo iz Zelengrada

Učenici 2. b uključili su se u obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige u školskoj knjižnici.

Pročitali su slikovnicu Pismo iz Zelengrada i nacrtali prizore kao životinje spašavaju šumu.

Pano s njihovim radovima izradili su knjižničari i izložili ih u predvorje škole.

Planet Z.

Cilj: Zemlja!

Zemlja...tek jedan planet Sunčeva ustava, a nama toliko važan!

Čitateljski klub i knjižničari su pretraživali online izvore te referentnu građu u knjižnici kako bi naučili nešto novo o našem jedinom staništu.


PROČITAJ!


22. listopada

Međunarodni dan svjesnosti o mucanju

Međunarodni dan svjesnosti o mucanju u svijetu se obilježava od 1998., a kod nas od 2000. godine u organizaciji Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju "Hinko Freund" sa željom da se informiranjem javnosti doprinese kvaliteti života osoba koje mucaju.

U svijetu je 70 milijuna osoba koje imaju problem s mucanjem, no i dalje vrlo malo znamo o tom problemu.

Često se te osobe susreću s diskriminacijom, predrasudama i izoliranošću.

Hrvatski sabor proglasio je 22. listopada Dan svjesnosti o mucanju u Republici Hrvatskoj te je time RH prva država u svijetu koja je na ovaj način i službeno otvorila vrata podizanju svjesnosti o mucanju, boljem razumijevanju i pomoći osobama koje mucaju u našoj zemlji.

Izvor: http://www.skole.hr/aktualno/vazni-datumi?news_id=4065

PROJEKT RAZMJENE STRANIČNIKA-listopad 2020.



Ciljevi i namjena projekta:

Potaknuti učenike na istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje. Poticanje pismenosti uz istraživački rad (korelacija s nastavnim predmetima); razvijanje čitalačkih vještina; osvještavanje važnosti vlastite kulture i baštine (predstavljanje iste drugim kulturama); širenje učeničkih obzora uz nuđenje vizije šireg svijeta u kojem žive (gdje svaki učenik/ dijete ima svoju ulogu

I ove godine smo se prijavili za sudjelovanje u Međunarodnom projektu razmjene straničnika. Ove godine partner nam je bila škola u SAD-u.

Izradili smo straničnike s motivima hrvatske kulturne baštine- Licitarska srca.

U projekt je bilo uključeno sedam učenica .


Dan hrvatskog sabora

Dana 8. listopada u Hrvatskoj se obilježava sjećanje na dan kada je Hrvatski sabor 1991. godine jednoglasno donio Odluku o raskidu svih državnopravnih veza Republike Hrvatske s bivšom državom SFRJ.

Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije koja više, kao takva, ne postoji.

Ovaj datum se spominje nekoliko puta u povijesti.

U Solinu 8. listopada 1075. godine okrunjen je kralj Zvonimir, jedan od najmoćnijih hrvatskih vladara.

Eugen Kvaternik je pokrenuo 8. listopada 1871. godine Rakovičku bunu čiji je cilj bio izboriti hrvatsku neovisnost. No, buna nije uspjela, a Kvaternik je ubijen.




Vinkovačke jeseni u knjižnici

Vinkovačke jeseni, dani veseli...

VINKOVAČKE JESENI

Vinkovačke jeseni je tradicionalni hrvatski folklorni festival u Vinkovcima.

Već pedeset i pet godina traje i postao je najveći i najpoznatiji kulturni događaj grada Vinkovaca, cijele Slavonije pa čak i cijelog kontinentalnog dijela Hrvatske.

"Vinkovačke su jeseni izašle iz duše slavonskoga čovjeka, one su potvrda ljepote ove ravnice, one su želja da se sačuva od zaborava nekadašnje selo, njegovi ljudi i običaji, a posebice glazbena baština, koju treba otkrivati suvremenom čovjeku i ljubitelju narodnih glazbenih umjetnina. "

vinkovackejeseni.hr/o-nama/

Mali podsjetnik

by World Health Organization