Čitanje na mreži

Portal Digitalne zbirke Knjižnica grada Zagreba na svojim internetskim stranicama pruža pristup zbirkama digitalne i digitalizirane građe pohranjene u repozitoriju Knjižnica grada Zagreba. Zahvaljujući procesu digitalizacije i objave ovih vrijednih primjeraka, i mi možemo pogledati kako su izgledaleknjige u prošlosti te ih prelistati i pročitati.

Šegrt Hlapić

Prvo izdanje remek djela hrvatskog romana za djecu iz pera Ivane Brlić Mažuranić. Izdanje iz 1913. godineposebno je vrijedno i zbog ilustracija poznate hrvatske slikarice Naste Rojc.

Mala zorna obuka

Jedan od prvih višejezičnih slikovnih rječnika za djecu upoznaje najmlađe s pojmovima iz najbliže okoline i njihovim nazivima na hrvatskom, njemačkom i francuskom jeziku. Knjiga obiluje raskošnim i izvrsno otisnutim slikama. Za današnjeg čitatelja knjiga ima prije svega kulturološku vrijednost jer dokumentira ambijent i predmete iz svakodnevnog života s početka 20. st.:odjeću, namještaj, predmete za svakodnevnu upotrebu, dječje igračke, školski pribor, alate za rad u polju i vrtu.

Smilje i kovilje

Harambašić dječjoj književnosti pristupa kao već afirmiran pisac. Književna je zvijezda svoga vremena i jedan od malobrojnih autora koji u ranom razdoblju hrvatske dječje književnosti nisu pripadali učiteljskom staležu. Piše priče i poeziju s naglašeno domoljubnim temama kakve su i u zbirci Smilje i kovilje.

Škola i praznici

Druga knjiga priča za djecu iz pera Ivane Brlić-Mažuranić objavljena je u počecima njezina stvaralaštva. Sadrži šesnaest kraćih pripovijedaka u kojima su glavni likovi djeca. Većina priča ima naglašenu didaktičnu zamisao kroz koju autorica zagovara istinoljubivost, nesebičnost i požrtvovnost kao ideale u odgoju najmlađih.

Čitanka za abecedarce

Čitanka za abecedarce tipična je slovarica svoga vremena namijenjena učenju i pisanju slova abecede. Pisana slova primjer su krasopisa 19. stoljeća.