БАТЬКАМ НА ЗАМІТКУ
ПАМ'ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ
ШАНОВНІ БАТЬКИ!
Пам’ятайте, що ваша сім’я – найперша і найважливіша ланка виховання, оскільки саме в ній закладається духовне ядро особистості, основи її моралі, народжується і поглиблюється любов до батьків, сім’ї, роду, народу, до усього живого, повага до рідної мови, історії, культури. Взірцем гуманних якостей маєте бути насамперед ви самі, характер взаємин у вашій сім’ї.
Отож:
· Шануйте одне одного, будьте чуйними, уникайте сварок, образ.
· Показуйте дітям приклад доброзичливого ставлення до інших членів сім’ї, сусідів, інших дорослих, а також до незнайомих людей, що потребують допомоги. Пам’ятайте: діти копіюють дії дорослих і насамперед батьків!
· Стежте, щоб ваші слова не розходилися з вашими справами. Діти дуже спостережливі і допитливі, і навіть невеличка фальшива нотка у сімейному оркестрі може спровокувати недовіру вашої дитини.
· Будьте моральним зразком для своєї дитини.
· Шануйте дитину, її гідність і почуття. Вмійте поставити себе на її місце, цікавтеся її успіхами і невдачами.
ВИТЯГ З НОРМАТИВНО – ПРАВОВИХ АКТІВ УКРАЇНИ ЩОДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ БАТЬКІВ ЗА НЕВИКОНАННЯ ОБОВ’ЯЗКІВ ПО ВИХОВАННЮ ДИТИНИ.
КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
Стаття 52. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідується за законом.
Стаття 53. Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.
КОДЕКС ПРО ШЛЮБ ТА СІМ'Ю УКРАЇНИ
Стаття 59. Батьки користуються рівними правами і несуть рівні обов'язки щодо своїх дітей і у випадках, коли шлюб між ними розірвано.
Стаття 60. Захист прав та інтересів неповнолітніх дітей лежить на їх батьках...
Стаття 61. Батьки мають право і зобов'язані виховувати своїх дітей, піклуватися про їх здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, готувати їх до праці. Батьківські права не можуть здійснюватися в суперечності з інтересами дітей. При неналежному виконанні батьками (одним з них) обов'язків по вихованню або при зловживанні батьківськими правами, діти вправі звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органів опіки і піклування.
Стаття 70. Батьки або один з них можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дітей, в тому числі при відмові без поважних причин взяти дитину з пологового будинку (відділення) та інших дитячих лікувально-профілактичних і навчально-виховних закладів, або зловживають своїми батьківськими правами, жорстоко поводяться з дітьми, шкідливо впливають на дітей своєю аморальною, антигромадською поведінкою, а також, якщо батьки є хронічними алкоголіками або наркоманами. Позбавлення батьківських прав проводиться тільки в судовому порядку.
Стаття 74. Позбавлення батьківських прав не звільняє батьків від утримання дітей.
Стаття 76. Суд може прийняти рішення про відібрання дитини і передачу її на опікування органів опіки і піклування незалежно від позбавлення батьківських прав, якщо залишення дитини в осіб, у яких вона перебуває, небезпечне для неї. У виняткових випадках при безпосередній загрозі життю або здоров'ю дитини, органи опіки і піклування вправі прийняти рішення про негайне відібрання дитини у батьків або інших осіб, на вихованні яких вона фактично перебуває.
ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ОСВІТУ"
Стаття 59. Відповідальність батьків за розвиток дитини:
1. Виховання в сім'ї є першоосновою розвитку дитини як особистості.
2. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.
3. Батьки та особи, які їх замінюють, зобов'язані: постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до державної і рідної мови, сім'ї, старших за віком, до народних традицій та звичаїв; сприяти здобуттю дітьми освіти у навчальних закладах або забезпечувати повноцінну домашню освіту відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу; виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини.
АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Стаття 180. За доведення неповнолітнього до стану сп'яніння (шляхом особистого прикладу, або психічного чи фізичного спонукання до вживання спиртних напоїв).
Стаття 184. (ч 1). За систематичне ухилення від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Стаття 184.(ч.4). До неповнолітніх, які не досягли 14-16 років і відповідно до ст.22 кримінального кодексу не є суб'єктами злочину і не можуть нести кримінальної відповідальності, застосовуються примусові заходи виховного характеру, які передбачені ст.23 Кримінального кодексу, а батьки несуть адміністративну відповідальність.
КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Стаття 166. Злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною або за особою, якій встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки - карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років та позбавленням волі на той же термін.
Стаття 167. Використання опіки чи піклування з корисливою метою на шкоду підопічним карається штрафом до п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян та виправними роботами на термін до двох років.
Стаття 303. Дії щодо примушування чи втягнення до заняття проституцією неповнолітнього караються позбавленням волі на термін від трьох до п'яти років.
Стаття 304. Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми - карається, обмеженням волі на термін до п'яти років та позбавленням волі на той же термін.
Відповідальність батьків:
· контроль за відвідуванням дитини навчального закладу в будь – якому форматі навчання;
· контроль за дотриманням дитиною режиму дня;
· контроль та організація зайнятості дитини в після урочний час;
· контроль за спілкуванням дитини та об’єднанням в неформальні групи, А ТАКОЖ ЗА СПІЛКУВАННЯМ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ ;
· контроль за наявністю в дитини необхідного навчального приладдя;
· контроль за зовнішнім виглядом дитини;
· забезпечення та контроль за належним станом фізичного, психічного здоров’я дитини;
· контроль за витратою кишенькових грошей дитиною.
Результати анкетування учнів 5 - 9 клас "Правова культура школяра"
Навіть коли довкола відбуваються страшні події, які важко сприймати з "холодною" головою, все одно пам’ятайте:
Спокійні ви – спокійна дитина
Намагайтеся поводитися спокійно принаймні при дитині. Це допоможе їй легше адаптуватися до складних життєвих обставин.
Також важливо дотримуватися звичної для дитини рутини.
Не забувайте про обійми
Намагайтеся якомога частіше обіймати дитину. Вона має відчувати, що ви поруч.
Грайте з дитиною
Живий контакт з батьками допоможе дитині відволіктися. Не залишайте її наодинці з гаджетами.
Раніше Центр громадського здоров'я опублікував перелік простих ігор, за допомогою яких батьки зможуть допомогти своїм дітям зняти напругу.
Транслюйте дитині відчуття безпеки
Проговорюйте дитині, що у будь-якому випадку захистите її від небезпеки.
Пояснюйте, що саме ви робите для її та вашої безпеки: для чого залишаєте квартиру та спускаєтесь в укриття. Якщо доводиться евакуюватися, слід пояснити, чому це життєво необхідно.
Психологиня Світлана Ройз разом з Міністерством освіти і науки також розповідали, як правильно говорити з дитиною, якщо хтось із батьків йде на війну
Варто пояснити дитині, що дорослі її захищають, долаючи ворога. Вона має знати, що життя змінилось не назавжди. Частіше кажіть їй, що колись війна обов'язково скінчиться, але не називайте жодних часових термінів.
Кажіть дитині правду
Важливо бути відвертими з дітьми навіть тоді, коли стається найгірше. Не обов'язково вдаватися до жахливих подробиць, але вона має знати правду.
Також в НСЗУ наполегливо радять не дивитися при дитині відео з вибухами та ненормативною лексикою.
ПСИХОЛОГІЧНЕ ЗДОРОВ’Я: МАТЕРІАЛИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ КОНТРОЛЮВАТИ РЕАКЦІЇ ОРГАНІЗМУ В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ УМОВАХ
Через непередбачувані воєнні дії з боку рф неможливо втримувати психоемоційні реакції. І це нормальна реакція організму на ненормальні ситуації. У межах Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки за ініціативою першої леді України Олени Зеленської команда МОН спільно із психологами телеграм-каналів «Подбай про себе» та «Підтримай дитину» продовжують публікувати поради та рекомендації.
У Довіднику безбар‘єрності «Етика взаємодії у періоди стресу» зібрано матеріали, які допоможуть контролювати реакції організму в екстремальних умовах:
загальні поради, що допоможуть підтримати себе у непрості періоди;
вправа на повільне дихання, яка допоможе під час тривог;
вправа, що допоможе зняти напругу в тілі, яку спричинив стрес;
методика «Коло контролю» допоможе визначити проблеми;
типи реакцій на екстремальні ситуації.
ПСИХОЛОГІЧНЕ ЗДОРОВ’Я: КОРИСНІ ПОРАДИ
У межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» за ініціативою першої леді України Олени Зеленської педагоги та психологи телеграм-каналу «Подбай про себе» продовжують надавати актуальні поради.
За посиланнями дізнавайтесь про таке:
як боротися із впливом тригерів,
як полегшити адаптацію дитини до іншого місця проживання через вимушене переселення.
Більше вправ та ігор, казок і різноманітних матеріалів психологічного та ігрового напряму знаходьте у телеграм-каналі «Підтримай дитину».
ПСИХОЛОГІЧНЕ ЗДОРОВ’Я:
ЧОМУ ВАЖЛИВО ЗАДОВОЛЬНЯТИ БАЗОВІ ПОТРЕБИ ДИТИНИ?
Педагоги та психологи телеграм-каналу «Підтримай дитину» в межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» за ініціативою першої леді України Олени Зеленської нагадують про базові потреби дітей.
Якщо дорослі (батьки, вчителі) задовольняють потреби дитини, вона розвивається гармонійною особистістю, з цілісним світобаченням, переконаннями та самоцінністю.
Докладніше – ось тут.
УРОКИ ПРО БЕЗПЕКУ ПІД ЧАС ВІЙНИ ДЛЯ УЧНІВ 1-11 КЛАСІВ ВІД ПРОЄКТУ #STOP_SEXТИНГ
Формування ключових та стійких компетенцій у дітей про безпечну поведінку у час війни та після її завершення – одне з головних завдань батьків та освітян. Нині воєнні ризики є частиною життя, тому маємо бути готовими захистити себе і дітей.
Освітній проєкт #stop_sexтинг створив уроки щодо безпечної поведінки під час війни для дітей трьох вікових груп. Ці уроки представили під час вебінару «Ключові навички дітей шкільного віку у воєнні часи. Як навчити дітей безпечної поведінки». Запис вебінару доступний за посиланнями на Ютубі та у Фейсбуці.
Уроки доступні на сайті:
За проведення уроків та перегляд вебінару передбачено отримання сертифіката про підвищення кваліфікації. Деталі – за посиланням.
В умовах, коли в Україні діє воєнний стан, варто кожному бути готовим до всього, навіть якщо ви – цивільна особа. У час повномаштабної війни знати як правильно надати першу домедичну допомогу та не нашкодити – це необхідність кожного, адже прості знання рятують життя. Знання, уміння та чітке розуміння алгоритмів дій під час надання домедичної допомоги потерпілому, допомогає взяти себе в руки в екстреній ситуації та правильно надати першу домедичну допомогу постраждалому.
Перша домедична допомога – проведення базових медичних заходів для порятунку життя постраждалого, збереження здоров’я та попередження погіршення його стану.
Рекомендуємо вчителям закладів загальної середньої освіти ознайомитися із алгоритмами дій при наданні першої домедичної допомоги, скориставшись посиланнями:
– базові правила домедичної допомоги – https://bit.ly/3Isp3G6;
– домедична допомога при підозрі на інсульт – https://bit.ly/3soz29j;
– домедична допомога у разі судом – https://bit.ly/3w9hnUa;
– домедична допомога у разі, якщо людина втратила свідомість – https://bit.ly/3N5fmiN;
– як проводити первинну обробку ран – https://bit.ly/3qx76zi;
– міфи про домедичну допомогу – https://bit.ly/3TYPGbP та https://bit.ly/3BtThHt.
Ознайомитися з порядками надання домедичної допомоги, які відповідають міжнародним стандартам, можна за посиланням: https://bit.ly/3RAqMgS.
Збірка інфографіки «Абетка безпеки учасників освітнього процесу в умовах сучасних викликів»
Посібник містить 10 тематичних рубрик, що стосуються правил техніки безпеки, домедичної допомоги та інфопідтримки під час війни.
Безпекові питання є пріоритетом освітнього адміністрування в умовах сучасних викликів, зокрема воєнного стану. Інфографіка, створена зусиллями багатьох досвідчених фахівців та інші навчально-методичні матеріали, укладені нами в окрему збірку, допоможуть сформувати в учасників освітнього процесу позитивну мотивацію щодо дотримання особистої та колективної безпеки, скоригувати їх поведінку, зорієнтувати на безпечний спосіб життя. Дбаймо про свою безпеку! Разом переможемо!
Матеріали абетки за посиланням
Діти дуже чітко відчувають тривогу, паніку та страх своїх батьків. Щоб мінімізувати негативний вплив на психіку дітей Державна служба якості освіти рекомендує дотримуватися фахових порад, розроблених Міністерством охорони здоров’я України:
1. Говоріть із дитиною про те, що вона відчуває, обговорюйте емоції. Поясніть, що страх перед невідомим – це нормально. Можна спілкуватися різними способами: вербально, малюнками або ж в ігровій формі.
2. Будьте поруч. Дитина має відчувати вашу підтримку. В ситуації, коли вас охоплює паніка, згадайте, що поруч – дитина, яка просто не розуміє, що відбувається. Намагайтеся опанувати себе.
3. Обговоріть разом можливий план дій. Роз’ясніть, як діяти в тій чи іншій ситуації, складіть план. Поясніть, чому важливо дотримуватися ваших рекомендацій («Так ми будемо у безпеці», «Так я буду спокійним/ою за тебе»).
4. Зробіть щось разом. Спробуйте почитати чи послухати книги з дитиною, помалювати, поспівати – у спільній діяльності дитина відчуватиме вашу підтримку.
5. Контролюйте себе. Основна допомога дитині – ваш самоконтроль. Коли ви здатні критично мислити, оцінювати ситуацію та вгамовувати паніку.
Важливо! У дитини має бути своя «тривожна валізка». Покладіть всередину інформацію зі своїми контактами, а також занотовані медичні дані: про групу крові, можливі алергічні реакції та медичні стани дитини. Підпишіть одяг, в якому буде малюк.
Навчаймо без бар’єрів!
Державна служба якості освіти та її 25 територіальних органів в областях долучені до реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року (https://sqe.gov.ua/gromadskosti/bezbariernist).
Дізнайтеся про основні принципи безбар’єрності в «Довіднику безбар’єрності» (https://bf.in.ua), створеному з ініціативи першої леді України Олена Зеленська у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.
Довідник, реагуючи на реальності війни, отримав новий розділ. Він містить поради та інструкції, актуальні зараз для найуразливіших категорій населення – сімей з дітьми, людей старшого віку та їхніх близьких, людей з інвалідністю.
ВПРАВИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ДІТЯМ ВПОРАТИСЬ ЗІ СТРАХОМ І ТРИВОГОЮ
Ви в школі й пролунала повітряна тривога? ЮНІСЕФ спільно з МОН та Культурною платформою Закарпаття підготували вправи, які допоможуть дітям впоратися зі страхом та тривогою. Одна з них, яку добре виконують діти від 7 до 10 років, називається «Покажи емоцію».
У відео за посиланням наша менторка і викладачка акторської майстерності Вікторія Коновалова показує, як виконати цю вправу разом з учнями. Інші вправи ви можете знайти у пораднику для вчителів зі всіма вправами під час повітряної тривоги. Він тут: bit.ly/3BfrudV. Повторити алгоритм дій під час повітряної тривоги можна за цим посиланням – uni.cf/3qfM5Zh.
ПСИХОЛОГІЧНЕ ЗДОРОВ’Я: КОРИСНІ ПОРАДИ
Психологи та педагоги у межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» за ініціативою першої леді України Олени Зеленської, дитячі психологи телеграм-каналу «Підтримай дитину», а також команда #stop_sexтинг продовжують інформаційно підтримувати дорослих. За посиланнями читайте матеріали на такі теми:
як побороти стан завмирання від впливу війни;
як говорити з дитиною, якщо вона поводиться з ризиком для здоров’я через вплив на неї контенту в Мережі;
техніки, які допоможуть стабілізувати психологічний стан;
як впливає на дітей шкідливий контент та як дитина сигналізує про те, що з нею щось трапилось в інтернеті;
поради для тат на випадок, коли вони перебувають далеко від дитини;
куди звертатися у разі онлайн-ризиків для дітей та де дізнатись більше про інтернет-безпеку.
НАВЧАННЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ: МОЖЛИВОСТІ ТА МАТЕРІАЛИ
Усі охочі й надалі можуть користуватися навчальною платформою дистанційної школи «Оптіма» безоплатно. Для навчання не потрібно документів чи обґрунтувань, тільки бажання та доступ до інтернету.
Школярі, які навчаються за благодійним пакетом, наприкінці навчального періоду зможуть завантажити довідку з оцінками для надання в основний заклад освіти. Також можна отримати всі необхідні документи про освіту державного зразка. Заявку можна подати на сайті школи за посиланням.
У межах меморандуму між МОН із приватною дистанційною школою «Атмосферна Школа», учням 1-11 класів, які залишилися на тимчасово окупованих територіях, надається можливість на безоплатній основі завершити навчальний рік і отримати відповідні документи у «Атмосферній школі».
Для проходження річного оцінювання в дистанційній формі батькам достатньо написати заяву на сайті школи та мати доступ до інтернету. Школа навчає школярів дистанційно за очною програмою 1-11 класів, що повністю відповідає навчальній програмі МОН. Дистанційна школа є ліцензованим освітнім закладом і має право надавати учням свідоцтва про загальну середню освіту державного зразка.
Електронна бібліотека на порталі Інституту модернізації змісту освіти налічує 1288 підручників і посібників. На сайті доступні електронні версії підручників для 1-11 класів з усіх предметів, різних видань, для корінних народів, національних меншин та осіб з особливими освітніми потребами. Завдяки QR-коду вчителі та учні можуть за лічені секунди знайти необхідні підручники.
Нагадуємо про єдиний перелік корисних ресурсів для дорослих та дітей щодо психологічної підтримки, навчання та інформування – він за посиланням. Як відомо, понад 20 приватних онлайн-шкіл надали безкоштовний доступ до власних ресурсів від початку вторгнення рф на територію України. Зокрема – Ольгинський ліцей міста Києва, який дозволяє учням безоплатно навчатися на освітній платформі, а також використовувати записи відеоуроків.