Атестація 

Атестація педагогічних працівників може бути черговою або позачерговою. Педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, крім випадків, передбачених законодавством, наприклад, у разі тимчасової непрацездатності педагогічного працівника, який атестується, або настання інших обставин, що не залежать від його волі та перешкоджають проходженню ним атестації, проведення атестації або окремих засідань атестаційної комісії має бути перенесено за рішенням відповідної атестаційної комісії до припинення таких обставин, але не більше ніж на один рік. У такому випадку за педагогічним працівником зберігається раніше присвоєна кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) до проходження ним атестації у зазначеному порядку.


Положенням про Атестацію педагогічних працівників встановлено, що кваліфікаційні категорії та педагогічні звання педагогів, присвоєні до 01.09.2023, є дійсними до проведення нової атестації. Також педагогічні працівники, які мають вищу освіту за спеціальностями, що не відповідають навчальним предметам, але були прийняті на посаду до цієї дати та продовжують працювати, атестуються на відповідність займаній посаді з присвоєнням кваліфікаційної категорії та педагогічних звань як такі, що мають відповідну освіту. 

Вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій 

Відповідно до Положення ключовими умовами для присвоєння кваліфікаційних категорій педагогічним працівникам за результатами атестації є:

• освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень педагогічного працівника, підтверджений відповідним документом про освіту;

• стаж роботи на посадах педагогічних працівників, який визначається за даними його особової справи, трудової книжки або відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та інших документів.

Залежно від наявного освітнього рівня та стажу роботу встановлено такі вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій педагогів: 

«Спеціаліст»:

• освітній рівень – фаховий молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст).

«Спеціаліст другої категорії»:

• освітній рівень – молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Для атестації працівників ЗДО також дозволяється освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр;

• стаж роботи – не менше 3 років.

«Спеціаліст першої категорії»:

• освітній рівень –  бакалавр, магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Атестувати на цю категорію також можна працівників ЗДО, які мають освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр або ступінь вищої освіти молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст);

• стаж роботи – не менше 5 років.

«Спеціаліст вищої категорії»:

• освітній рівень – магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст);

• стаж роботи – не менше 7 років.

Педагогічному працівнику, який має освітньо-науковий/ освітньо-творчий, науковий ступінь та стаж роботи на посаді не менше одного року, може бути присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» без дотримання послідовності на присвоєння.


Положення про атестацію педагогічних працівників.docx