.
Заняття із розвитку зв’язного мовлення
та ознайомлення із природою
Тема: «Ознайомлення із півником»
Мета: Поглиблювати та закріплювати знання дітей про домашніх птахів, їх характерні ознаки, харчування, особливості будови тіла та пересування. Формувати потребу турботливого ставлення до свійських птахів, бажання доглядати за ними. Розвивати увагу, мислення, зв’язне мовлення, пам'ять, дрібну моторику пальців рук. Виховувати інтерес до живої природи.
Матеріал: іграшковий півник, зображення півника на парканчику, конструктор ЛЕГО на кожну дитину, вірш І. Негоди «Півник».
Хід заняття:
І. Ігрова ситуація
Вихователь загадує дітям загадку про півника:
«Кукурі - кукуріку! –
Чути голос за ріку.
То вночі живий будильник
Відбива години …» (Півник)
ІІ. Діти розглядають іграшкового півника. Розповідають, що в нього є, якого він кольору, як він кричить, що півник любить їсти, чим покрите тіло півника?
ІІІ. Читання вірша І. Негоди «Півник»
ІV. Бесіда за змістом вірша:
– Хто будить діток у дитсадок?
– Яку співає пісеньку півник?
– Чому будить півник діток?
V. Заучування вірша
VІ. Фізкультхвилинка:
Півник важко походжає,
Високо лапи піднімає (Ходять високо піднімаючи коліна)
Та зернятка розбирає. (Присідають і стукають пальцями по підлозі)
Підлітає на тинок,
Щоб будити всіх діток. (Підстрибують, змахуючи руками)
VІІ. Розглядають ілюстрацію «Півник сидить на парканчику»
Вихователь.
– Діти, півник дуже любить сидіти на парканчику, тож давайте збудуємо йому парканчик із кубиків та цеглинок. (Вихователь показує, а діти будують із кубиків та цеглинок ЛЕГО парканчик, закріплюючи назви і кольори).
Конструктивно-будівельна гра «Парканчик для півника»
VІІІ. Підсумок заняття
1. Хто у нас сьогодні був на занятті? (Півник)
2. Що є у півника? (Хвіст, лапи, гребінець, борідка, крила, пір’я)
3. Як співає півник? (Ку-ку-рі-ку)
4. Що півник любить їсти? (Зернятка, жучків, черв’ячків)
5. Де любить сидіти півник? (На парканчику)
6. Із чого ми будували парканчик? (Із кубиків і цеглинок)
Конспект підсумкового заняття з розвитку зв’язного мовлення та ознайомлення із навколишнім для дітей раннього дошкільного віку
Тема: «Поїдемо до бабусі у село»
Мета: Закріплювати знання дітей про свійських тварин, вміння розрізняти їх за зовнішнім виглядом, характером поведінки та голосом. Розширювати словниковий запас дітей словами (цуценя, котик-мурчик, півник-співунець). Продовжувати вчити розрізняти основні кольори (зелений, жовтий, синій, червоний). Розвивати дрібну моторику пальців рук за допомогою конструктора ЛЕГО, зв’язне мовлення, увагу, пам'ять. Виховувати любов і доброту до домашніх тварин та бажання доглядати за ними.
Матеріал: українська хата, іграшкові тварини, конструктор ЛЕГО на кожну дитину та схеми для викладання квітки.
Хід заняття
І. Ігрова ситуація
Вихователь повідомляє, що діти поїдуть у село до бабусі поїздом. Пропонує заспівати пісеньку «Поїзд». Діти стають один за одним, імітуючи рух поїзда, і співають пісеньку:
«Паравоз гудок дав
І вагончики помчав.
Чух-чух, чу-чу.
Я далеко вас помчу»
– Ось і зупинка, а ось і дім бабусі. Подивіться хто нас зустрічає першим у дворі. (Діти розглядають цуценя)
Вихователь читає:
Гав-гав-гав. Я маленьке цуценя І навчаюся щодня. Рідний дім охороняти, Все навколо оглядати, Варту пильно я несу, Дім сміливо стережу.
Вихователь: – Кого ми зустріли? (Цуценя) – А що робить собака у дворі? (Стереже двір)
– Як гавкає собака? (Гав-гав-гав)
– Що любить їсти собака? (М'ясо)
Вихователь: – А ще, собака коли злиться, то гарчить. Ось так: гар-гар-гар! (Діти повторюють)
Вихователь: – А хто це там лежить на килимку біля дверей і гріє спинку на сонечку? Має пухнастий хвостик, гострі кігті, хлебче молочко, ловить мишей? Так, це кішка. Її звати Мура. Ось послухайте віршик про неї. (Читає вірш «Киця Мура»).
Вихователь: – Киця Мура, де була? Що ти їла? Що пила?
Діти: – «Ходила на річку, Там пила водичку, А що їла не скажу, Тільки хвостик покажу».
Вихователь: – Діти, а як ви думаєте, що киця їла на річці? (Рибку) – А що ще любить кішка? (Ловити мишей) – Як звати кішку? (Мура) – А що у кішки є? (Пухнастий хвіст, гострі кігті на лапах)
Вихователь: – А ще, кішка , коли не голодна, то мурчить ось так: мур-мур-мур. (Діти повторюють)
Чути спів півня.
Вихователь: – Діти, а хто це співає у бабусиному дворі? (Півник) – Так це півник. А ось і він. (Діти розглядають півника) – А хто знає віршика про півника ? (Дитина читає вірш) Я – півник, гарний співунець, Червоний маю гребінець. Вітаю рано на зорі, Співаю голосно пісні: «Ку-ку-рі-ку!»
Вихователь: – То як співає півник? (Діти відповідають) Вихователь: – Тому його і називають півник-співунець. (Діти повторюють) Вихователь: – А що у півника є? (Пишний хвіст, гребінець, борідка, лапи, на лапах шпори) Вихователь: – Що любить півник? (Зернятка, черв’яків, жуків) – Чому півник зарання встає? (Будить всіх, щоб вставали) Вихователь: – Так, щоб вставали, не проспали, на роботу поспішали. Вихователь: – А зараз ми перетворимося всі на півників.
Фізкультхвилинка «Півники»
Півники по подвір’ю гуляють, (ходять високо піднімаючи коліна) Зернятка шукають. (Нахиляються і стукають пальчиком по підлозі) Знову гуляють, крилами махають. (Високо піднімають ноги і руками махають)
Вихователь: – А яку користь приносять кури? ( несуть яйця, дають смачне м'ясо)
Вихователь: – А ось за хатою, на лужку пасеться корівка. (Діти розглядають) – А що дає корова людям? (Молоко) – Так, біленьке, смачненьке і корисне молоко. (Діти повторюють) Вихователь: – Давайте згадаємо вірш про корівку. (Діти розповідають вірш про корівку)
– Корівко, корівко,
Дай мені сиру,
Дай мені масла
Я тебе, корівко,
Буду літом пасти.
Вихователь: – А що любить їсти корова? (Траву) Вихователь: – А що у корови є? (Роги, хвіст, вим’я) - А як корова каже? (Мууу) Вихователь: – Діти, подивіться, які гарні квіти є у бабусі у дворі. Бабуся за ними доглядає, тому вони такі красиві. – Якого кольору квіти ви побачили? (Діти називають кольори) Вихователь: – А зараз ми з вами спробуємо викласти кожен свою квітку із конструктора ЛЕГО. (Діти сідають за столи. Вихователь роздає схеми. Діти викладають квітку за схемою)
Підсумок заняття
1. Де ми сьогодні побували?
2. Які тваринки живуть у бабусі?
3. Як називають півника? (Півник-співунець)
4. Як називають кішку? (Кішка-мурка)
5. Яку користь приносять собаки, коти, кури, корова?
6. Що потрібно робити, щоб домашні тварини приносили користь? (Доглядати за ними)
Комплексне заняття з розвитку мовлення та ознайомлення із навколишнім (ранній дошкільний вік)
Тема: «Подорож у країну іграшок»
Мета: продовжувати вчити впізнавати, розрізняти і називати іграшки, відповідати на запитання вихователя, добирати дієслова до іменників-назв іграшок. Закріплювати уміння розрізняти кольори та форми, вміння знаходити їх серед інших. Розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, мислення та дрібну моторику пальців рук. Виховувати бережне ставлення до іграшок, самостійність.
Матеріал: іграшкова машина, іграшки: поросятко, зайчик, лялька, ведмедик; конструктор ЛЕГО для кожної дитини, шаблони плаття.
Хід заняття
Вихователь: – Добрий день, мої малята В цей день і в цей час Рада всіх я бачити вас.
Сьогодні у нас буде цікаве заняття-подорож у країну іграшок. Всі дітки люблять іграшки. Ми граємось і в кімнаті, і на вулицю їх беремо. У нас в групі є багато іграшок і у кожного є своя улюблена іграшка.
– Яка у вас улюблена? (Запитує у кожної дитини) – Як потрібно гратися іграшками? (Обережно, не ламати)
(Чути шум брязкалець, заїжджає машина з іграшками)
Вихователь: - Діти, погляньте до нас приїхала машина із іграшками із сусідньої групи. Вони самі до нас приїхали, тому що діти не вміють ними гратися, ображають їх і ламають. Ось вони приїхали до вас, щоб ви їх захистили.
– На чому приїхали іграшки? (На машині) – А яка машина, велика чи мала? – Які колеса у машини? (Круглі)
Вихователь: – А тепер давайте познайомимось із іграшками, які до нас приїхали. Ось подивіться зайчик Степашка і поросятко Хрюшка. Вони товариші, але Хрюшка сумний, тому що у Степашки є машинка, а у Хрюшки – немає. Давайте ми зробимо із конструктора машинку для поросятка. (Діти будують машинку із конструктора ЛЕГО, підбираючи колеса за кольором і прикріплюючи їх. Потім обігрують і дарують Хрюшці).
Вихователь: – Подивіться який радий Хрюшка і всім вам дякує за іграшки. Вихователь: – А зараз заплющіть очі і послухайте, хтось плаче. Це лялька Оксанка, вона плаче, тому що діти сусідньої групи її ображали, кидали на підлогу. Хіба можна так поводитись із іграшками?
– Давайте зробимо ляльці приємно і заспокоїмо її, щоб не плакала, ми їй подаруємо багато платтячок.
Діти сідають за столи.
Вихователь: – Але спочатку підготуємо ваші пальчики.
Пальчикова гімнастика
«Пальчики – одна сім’я» (Пальці зібрані в кулак. Діти по черзі розгинають пальці) Оцей пальчик – наш дідусь,
Оцей пальчик – баба,
Оцей пальчик – наш татусь,
А цей пальчик – мама,
Оцей пальчик – оце я!
Ось і вся моя сім’я! (Закривають кулачок)
Діти прикрашають готові форми плаття різнокольоровими деталями конструтора Лего. Лялька розглядає роботи дітей і дякує їм.
Вихователь: – Лялька дуже зраділа вашим подарункам і хоче, щоб ви взяли її подружок і потанцювали з ними. (Діти беруть ляльки і довільно танцюють під веселу музику. Кладуть ляльки на місце).
Вихователь: – Діти, подивіться у нас залишився ведмедик, він сумний, його теж ображали. Давайте ми побудуємо для ведмедика із конструктора різнокольорові вежі. (Діти сідають за столи і будують із конструктора ЛЕГО, вихователь допомагає. Діти дарують свої вежі, закріплюють кольори)
Вихователь: – Ведмедик зрадів, дуже вдячний вам і хоче погратися з вами і гру «У Ведмедика в бору» (діти граються ).
Вихователь: - Діти, іграшки залишились задоволені. Тепер вони повернуться у свою групу і розкажуть, які гарні дітки у нашій групі.
– А зараз давайте згадаємо, які іграшки були у нас у гостях?
– Чому іграшки були ображені?
– Як потрібно поводитися із іграшками?
Заняття з мовленнєвого розвитку
Тема: «Зелена ялинка у лісі росла»
Програмовий зміст: учити дітей розуміти зображення на картині, давати відповіді на запитання вихователя реченнями із 3-4 слів. Розвивати спостережливість, увагу, зв’язне мовлення. Активізувати у мовленні слова: стовбур, гілки, голочки, листочки, квіти, трава. Виховувати любов і турботливе ставлення до природи. Розвивати увагу, пам'ять, мову, дрібну моторику пальців рук.
Матеріал: картина із зображенням маленької ялинки в лісі, конструктор ЛЕГО для кожної дитини, шаблони сонечка для кожного.
Хід заняття
Вихователь звертає увагу дітей на картину із зображенням маленької ялинки в лісі.
Вихователь: – Навесні, коли розтанув сніг, народилась у лісі маленька ялиночка. Погляньте, яка вона красива та струнка. – Що є у ялинки ? (Діти називають частини будови дерева – стовбур, гілки) Вихователь: – Озирнулася ялинка і що вона побачила біля себе? (Дерева, кущі, траву) – Дерева, кущі були великі, а ялинка? (А ялинка була маленька) – Діти, а що росте на гілочках ялинки? (На гілочках ростуть голки) – Якого кольору голочки у ялинки? (Зелені) – Якого кольору листочки на деревах, трава? (Зелені) Вихователь: – Так, голочки на ялинці і листочки на деревах та кущах і трава однакового кольору.
Вихователь: – А які рослини менші за ялинку? (Трава, квіти) – А де ростуть трава, квіти? (Під деревами і кущами) Вихователь: – Усі дерева і кущі зраділи, що у лісі народилася ялинка і вирішили її привітати і зробити їй подарунок і погратися у веселу гру. (Діти танцюють під веселу музику) Вихователь: – А я вам пропоную теж погратися у гру «Відшукай ялинку» (Діти серед зображення інших дерев відшукують ялинку) Вихователь: – Діти, а щоб ялинка швидше виросла, що для цього потрібно? (Вода, сонце) – Так, для ялиночки потрібно і водичка і сонечко. Давайте подаруємо ялинці свої сонечка. (Діти викладають сонечко із конструктора ЛЕГО по готовому шаблону, закріплюють назви деталей та колір )
Підсумок – Хто народився в лісі? – Що ми дарували ялинці?
Вихователь: – Ялинка дуже вдячна і дарує вам солодощі. (Діти пригощаються)
Заняття з сенсорного розвитку
Тема: «Хто в будиночку живе?»
Програмовий зміст: учити дітей вибирати предмети за величиною та формою; формувати уміння співвідносити різнорідні предмети за величиною та формою; закріплювати знання назв величини предметів: великий-маленький; розвивати дрібну моторику пальців рук, уважність, уяву, пам'ять. Виховувати бажання допомагати друзям.
Матеріал: іграшки: вовк, курчата, каченята, макет будиночка з вікнами різних геометричних форм, деталі конструктора ЛЕГО жовтого і зеленого кольору різної кількості.
Хід заняття
Вихователь:
– Дітки, всі до мене йдіть,
Гра чекає нас в цю мить
Камінці ви всі збирайте,
В подорож всі вирушайте.
– Для подорожі ми побудуємо дорогу, але замість камінців ми використаємо цеглинки жовтого і зеленого кольору. (Діти збирають розсипані цеглинки конструктора ЛЕГО жовтого і зеленого кольору і будують із них доріжки відповідних кольорів).
Вихователь: – А тепер давайте подивимося, чи однакові ці доріжки? Так, зелена доріжка довга, а жовта – коротша. ( Вихователь простеляє на підлозі тканину жовтого кольору (коротшу), а за нею зелену (довшу), утворюючи стежку).
Вихователь: – Ось наша доріжка по якій ми будемо мандрувати, спочатку по жовтій – коротшій, а потім по зеленій – довшій.
(Діти ідуть до будиночка по доріжці) – Ось крокують наші ніжки По чарівній, по доріжці. Ось побігли наші ніжки По чарівній, по доріжці (Діти підходять до будиночка) Тук-тук, хто тут є, Хто в будиночку живе?
З будиночка виглядає курча
Вихователь: – Хто це? (Курча) – Яку пісеньку співає курча? (Пі-пі-пі) – Поспівайте пісеньку курчати голосно. – А тепер тихо. (Діти імітують голос)
(Знову стукають)
– Тук-тук, хто тут є? Хто в будиночку живе? ( З будиночка виглядає каченя)
– Яку пісеньку співає каченя? (Ках-ках) – Проспівайте пісеньку каченяти голосно. – Поспівайте тихо.
Фізкультхвилинка
Хмарка поле, ліс і хату
Стала дощиком вмивати. (Стукають пальчиком по долоні)
У долину із грибочків
Потекли брудні струмочки. (Рухи кистями рук вниз)
І швиденько Квочка-мати
У курник веде курчаток (Марширують)
Качка мовить – ви куди? (Розводять руками в сторони)
Не лякайтеся води!
Плавать каченят учу ( Вільні рухи руками)
Не тікаймо від дощу!
Вихователь: – Діти, погляньте курчата і каченята поховалися від дощу у будиночку. Сидять і у віконечка виглядають. Обведіть віконечка пальчиками. Подивіться віконечка різні – є з куточками і без куточків.
Вихователь: – Діти, подивіться, а ось і вовк до нас завітав. (Показує іграшку вовка)
Вовк: – Я страшний і дуже злий,
Кого побачу – того з’їм.
Вихователь: – Діти, наші курчатка і каченята дуже злякалися, давайте допоможемо їм позакривати віконечка.
Д/г «Закрий віконечко»
(Діти підбирають віконця відповідних геометричних форм і радіють, що врятували друзів від злого вовка)
Підсумок заняття
– Хто живе у будиночку?
– Як кажуть курчата?
– Як кажуть каченята?
– Якого кольору доріжки ми збудували?
– Яка доріжка була довша?
– А яка була жовта?
– Від кого ми врятували курчат і каченят?
Конспект заняття
з конструювання та сенсорного розвитку
Тема: «Подорож в Lego-країну»
Мета: Продовжувати знайомити з основними елементами конструктора Лего. Вчити класифікувати предмети за кольором, розміром. Розвивати дрібну моторику. Виховувати дружні взаємини між дітьми, вміння працювати в колективі.
Матеріал: набори конструктора Лего.
Хід заняття:
Вихователь: Зібралися всі діти в коло
Я твій друг, і ти мій друг
Разом за руки візьмемося і один одному посміхнемось
Давайте скажемо один одному «Доброго ранку» і посміємося.
Вихователь: Хто пам'ятає яка зараз пора року? В якому одязі ходять взимку? (В куртці або в плаття? У чоботях або в сандалях?)
(Стукіт у двері)
Вихователь: Ой, дітки, ви чуєте, хто це стукає, піду подивлюся. Подивіться, ви знаєте хто це? Це Лего чоловічок, з чого він зроблений?
Вихователь: Він каже, що в його лего-місті сталася біда, почався ураган, сильний вітер, і зламав всі-всі будиночки друзів Лего людей.
-Допоможемо йому? Тоді вирушаємо в лего-місто.
-А на чому можна дістатися до іншого міста? (Варіанти дітей)
Пальчикова гімнастика «Літаки»
Показали пальчики,
стиснули в кулачок,
завели мотори р-р-р,
полетіли ....
Вихователь: А ось і чарівна країна. Подивіться, всі будинки зруйновані, давайте розберемо деталі.
Вихователь: А всі деталі однакові? Чим відрізняються? Кольором, вони різнокольорові.
Вихователь: Лего-чоловічок забув назви всіх кольорів. Допоможемо йому згадати?
Гра «Вгадай і назви» (діти беруть деталь, називають колір)
-Подивіться, якого кольору цеглинку я взяла? І т.д.
Гра «Розклади за кольором»
-Давайте розкладемо деталі за кольорами в кольорові відерця. Всі впоралися? Молодці. Деталі ми з вами розібрали.
Вихователь: Ми з вами розібрали всі кубики. Давайте тепер допоможемо нашому другові лего чоловічку побудувати нові будинки.
(Будівництво будиночків за зразком)
-З чого складається будинок?
- Що спочатку візьмемо, а тепер стіни, вікно, стеля і дах. (Конструктор Лего-Дупло)
Вихователь: ми побудували будинки, тепер нам пора вирушати в сад, а на чому ми відправимося в сад? (Варіанти дітей) «Літак».
Рефлексія:
-Хто приходив?
-Де ми були?
-Сподобалося вам в Lego - країні?
-А що сподобалося найбільше?
-Чи складно вам було?
Вихователь: Ви всі молодці, допомогли, тепер можете і відпочити.
Конспект заняття з конструювання
Тема: «Будинок для собачки»
Мета: Вчити дітей індивідуальному і спільному конструювання.
Програмовий зміст:
-вчити будувати по запропонованим інструкціям, враховуючи способи кріплення деталей; передавати особливості предметів засобами конструктора LEGO;
- закріпити уявлення про будівельні деталі, їх властивості; визначати призначення частин предметів, їх просторове розташування; вибирати правильну послідовність дій;
- сформувати у дітей стійкий інтерес до конструктивної діяльності; бажання експериментувати, творити, винаходити;
- розвивати увагу, здатність зосередитися, пам'ять, логічне мислення; дрібні м'язи кистей рук (моторику);
- розвивати вміння аналізувати, виділяючи характерні особливості предмета, функціональні частини; встановлювати зв'язок між їх призначенням і будовою; продовжувати вчити правильно і швидко орієнтуватися в просторі;
- закріплювати математичні знання про форму, пропорції, симетрії;
- виховувати дбайливе ставлення до тварин, повагу до своєї і чужої праці.
Матеріал:
1. Фото та іграшки різних порід собак; зображення буди.
2. Кошики з деталями LEGO;
3. Готова споруда буди для собаки;
4.Магнітофон або ПК: аудіо запис: «гавкіт собаки», дитяча пісня «Людина собаці друг».
5. Іграшка собачка для кожної дитини.
Попередня підготовка:
1. Перегляд мультфільмів, презентацій про собак, особливості їх життя;
2. Читання літератури, розглядання ілюстрацій про собак.
Хід заняття:
Вихователь: Дітки скажіть будь ласка, у вас є друзі?(Відповіді дітей)
- А що таке дружба? (Відповіді дітей: коли разом граємо, гуляємо)
Вихователь: Без друзів наше життя було б нудним і не цікавим, нам не було б з ким гратися, ділитися іграшками, розповідати секрети, придумувати різні цікаві історії. Послухайте вірш «Про дружбу»:
Дружить хмарка з дощиком: носить воду горщиком.
Дощик — із травичкою, а трава — з копичкою,
а копиця — з коником, що гасає з дзвоником.
А іще — з телятком, баранцем, лошатком.
Всі вони — з Даринкою, дівчинка — з хмаринкою,
з тою, що із дощиком носить воду горщиком.
Ось замкнулось дружнє коло, подружились всі довкола.
(Леся Вознюк)
Вихователь: Дітки але ж ми можемо дружити не тільки з дітками з дитячого садка. З ким ще ми можемо дружити? Кого ще називають другом людини? Відповіді дітей: Собаку
Вихователь: Правильно. Собака - це найвідданіший друг людини. Вона ніколи не підведе і не зрадить. Вона охороняє житло людини.
- Подивіться на картинки собак. Вони всі такі різні.
- А як називається місце, де живуть собаки? (Собача будка, будка)
Фізкультхвилинка
(Діти рухаються по групі під дитячу пісню «Людина собаці друг» (1 куплет) і повторюють рухи за вихователем, згідно з текстом)
Вихователь: Я думаю, що ми зможемо допомогти нашим вірним друзям. Ми змайструємо їм ось таку будку. А побудуємо ми її з ЛЕГО-конструктора. Давайте розглянемо будиночок собачки. З яких основних частин він складається?
- Яка форма біля основи будиночка?
- Подивіться, на яку фігуру схожий сам будиночок?
- На яку фігуру схожий дах?
- Що ще потрібно обов'язково зробити, щоб собачка могла потрапити в свій затишний будинок?
- Що можна сказати про розміри цих частин? Де ми будемо використовувати найбільші деталі конструктора ЛЕГО?
-Найбільші деталі конструктора ми використовуємо на підставу буди.
- З яких деталей складається сама буда?
- Які деталі конструктора нам знадобляться для даху?
Відповіді дітей: підстава, сама буда, дах
(прямокутна, квадрат, трикутник)
Вихователь: Правильно. Найбільші деталі конструктора ми використовуємо для побудови підстави для буди; середні і маленькі для побудови самої буди; завершимо нашу споруду трикутними деталями, зробивши з них дах.
-А якого кольору буває буда у собаки? (коричнева, жовта, зелена)
Вихователь: Звичайно, адже господар може пофарбувати будь-якою фарбою за своїм бажанням. Дах може бути пофарбована в зовсім інший колір. А зараз, перед початком роботи, ми погріємо наші ручки.
Пальчикова гімнастика «Будинок для цуценяти»
Буду будувати цуценяті будинок. (Підняти руки над головою будиночком)
І віконце буде в ньому. (З'єднати великі і вказівні пальці обох рук, щоб вийшов прямокутник)
Щоб красивий вхід в нього. (Повернути долоні до себе і зімкнути бічними ребрами, випрямивши все пальчики)
Паркан навколо буде стояти (Розташувати руки перед собою кільцем, з'єднавши пальчики)
І пес все буде всіх охороняти (Склали долоньки разом, підігнув вказівні пальчики, відстовбурчені великі пальчики «вушка», показали пальчиками відкривається рот «собачки», тобто зобразили «собачку».)
Вихователь: А тепер приступимо до роботи. Починаємо з побудови підстави з найбільших деталей, докладаємо рівненько один до одного довгою стороною. Зараз побудуємо стіни у буди з того чи іншого боку з середніх деталей, ставимо їх один на одного. Кількість деталей повинно бути з обох сторін однакова. Прикріпимо задню стінку буди з такою самою кількістю деталей, що і бічні стіни. А вхід ми побудуємо з найбільш маленьких деталей, прикріпивши їх до бічних стінок нашого будиночка. Залишилося побудувати дах з трикутних деталей, з'єднавши їх між собою бічною стороною так, щоб прямий кут дивився вгору. Найбільші деталі конструктора ми використовуємо на підставу буди
- Ті, хто зібрав будку для свого цуценя, може допомогти іншим. Або викласти килимок перед будкою з додаткових деталей ЛЕГО-конструктора.
(Діти повторюють за вихователем. Самостійна робота дітей)
Вихователь: Всі діти завершили будівництво будиночка для свого чотириногого друга. Приступаємо до заселення наших улюбленців. Подивіться, які чудові будиночки для наших друзів у нас вийшли.
-Тобі чий будиночок більше сподобався. Чому? А тобі чий? Чому?
-А хто пам'ятає, як називається будиночок для собаки? (Відповіді дітей)
-Який матеріал ми використовували для побудови? (ЛЕГО-конструктор)
-Вам сподобалося наше заняття? Що найбільше? Що нового і цікавого ви дізналися на занятті? (Відповіді дітей)
Вихователь: Молодці! Ви славно потрудилися, мені сподобалося, як ви мені відповідали. Наше заняття підійшло до кінця. Дякую всім.
(Діти розсаджують своїх собак біля їх буд)
Конспект заняття із нетрадиційного малювання
штампуванням деталями від Lego-конструктора
Тема: «Масляна»
Мета: Знайомство дітей із старовинними звичаями зустрічі весни. Ознайомити дітей з новим видом нетрадиційної техніки малювання - штампуванням деталями від Lego -конструктора. Формувати інтерес до народного фольклору, народних рухливих ігор.
Розвивати дрібну моторику пальців рук, акуратно, не виходячи за контур розфарбовувати млинець.
Виховувати шанобливе ставлення до традицій українського народу, бажання застосовувати їх в житті.
Матеріали та обладнання: гуаш жовтого і помаранчевого кольору, деталі від – Lego конструктора, шаблони з клейонки бежевого кольору, одноразові тарілки, музичний програвач.
Попередня робота: бесіда про народні звичаї і святах, заучування потішок, народної творчості, хороводні ігри з дітьми.
Хід заняття:
Вихователь: Дітки, подивіться, яке яскраве сонечко за вікном. Сонечко стало світить яскравіше, тому що скоро прийде весна. А щоб весна прийшла швидше, давайте заспіваємо сонечку пісеньку!
Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір'ячко,
На весняні квітоньки,
На маленькі дітоньки,
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
Вихователь: Молодці дітки! Ой, діти, я ж там млинці печу! Зараз підгорять! Побігли швидше, ви мені допоможете спекти багато млинців для гостей!»
(Діти сідають за столи, у кожного стоять тарілочка з «заготівлею» млинця, гуаш і деталь від Lego-конструктора)
Вихователь: Дивіться діти, перед вами лежить тарілочка з млинцевим тістом, його треба підсмажити, зануривши пензлик (деталь від Lego -конструктора) в маслечко (гуаш, для рум'яної скоринки). А спочатку ми розігріємо наші ручки»
Пальчикова гімнастика
Зчепити пальці в замок і струшуючи «замком», вимовляти
На дверях висить замок,
Хто його відкрити б зміг?
Постукали, постукали, (не розчіплюючи пальці, постукати долонями)
Покрутили, покружляли (покрутити зчепленими пальцями),
Потягнули, потягнули
І відкрили! (Розчепити пальці, розвести руки в сторони).
(Вихователь показує хід роботи. Діти починають працювати. Грає музика і народні пісні на тему «Масляна»)
(Вихователь продовжує бесіду з дітьми)
Вихователь: Дітки раніше в старовину відзначали найяскравіший і веселе свято Масляна. Із соломи робили опудало, возили його по селу. Тривала масляна всього сім днів на сьомий день його спалювали. Водили на площі хороводи, співали пісні, каталися на санчатах, веселилися, а символ масниці символізував млинець. Млинці пекли цілий тиждень, пригощали гостей і дітей. А у вас мами і бабусі печуть млинці? (Відповіді дітей). А з чим ви любите млинці (відповіді дітей). А ви мамі допомагаєте пекти млинці (відповіді дітей).
Після завершення роботи вихователь пропонує пограти в хороводну гру під пісню про Масляну.
«Ходим, ходим хороводом
Перед усім чесним народом.
Сіли, сідаємо
Встали, встаємо
Себе показали.
Пострибали, стрибаємо
потупали тупотимо
У долоньки ми поплескали, поплескали»
Вихователь:
-Дітки, про яке свято ми сьогодні з вами говорили? (Відповіді дітей).
-Що ми сьогодні з вами малювали? (Відповіді дітей)
-Подивіться які «смачні» млинці у нас вийшли для наших гостей!»
(Частування гостей млинцями)
Інтегроване заняття з розвитку мовлення
та ознайомлення з природою
Тема: «Качка йде, каченят веде»
Мета: Уточнити та узагальнити знання дітей про об’єкти живої природи – качку, та неживої – водичку. Продовжувати вчити дітей описувати іграшку з допомогою вихователя, відповідати на запитання простими реченнями, що складаються із двох слів. Узгоджувати іменники з прийменниками в роді, числі та відмінку. Формувати виразність, емоційність мови. Закріплювати знання кольорів – вміти розрізняти і називати. Розвивати дрібну моторику пальців рук та творчі здібності. Виховувати любов до природи та бережне ставлення до навколишнього.
Обладнання: іграшка качка, гумові каченята на кожну дитину, гніздечко, пір’ячко, тазик з водою, сачки, кошик для сюрпризу, великий кін дер-сюрприз із солодощами, матеріал до гри «Підбери за кольором» (цеглинки ЛЕГО різних кольорів для кожного, картки із зображенням каченят із різними бантиками)
Словник: качечка, каченята, пір’ячко, водичка, плаває, пірнає, крякає.
Хід заняття
І. Сюрпризний момент. Діти знаходять пір’їну.
– Діти, а що це? (пір’я)
– Яке воно? (легеньке, м’якеньке, гладеньке, пухнасте)
– А чиє це пір’ячко? (курки, качки, гуски)
– Давайте пограємось із пір’ячком у гру «Вітерець» (діти дують на пір’їну і вона летить). Якщо сильно дути, то пір’їна летить вгору, а якщо легенько, то вона падає донизу.
– А зараз пір’їна заховається, а ви відгадаєте де вона. (Д/г «Де пір’ячко»)
– Ой гляньте, куди полетіло пір’ячко. (Пір’ячко опускається на гніздечко, де сидить качечка-іграшка)
– Діти, чиє це пір’ячко? (Діти розглядають іграшкову качечку)
– Яка качечка? Якого кольору?
– А що є у качечки? (голівка, шия, тулуб, крила, хвіст)
– Якого кольору очі у качки? (чорні)
– На що схожі? (на намистинки)
– А ще у качки є дзьоб? На що схожий дзьоб? (на лопатку)
– Навіщо качці дзьоб? (щоб їсти і пити)
– Що їсть качечка? (зернятка, травичку)
– Покажіть як качечка п’є водичку, як літає. (діти імітують)
– А хто це ще кричить? Давайте подивимось. (Діти підходять до гніздечка і заглядають)
– Це маленькі дитинчата. Як їх називають? (каченята). Подивіться, які вони маленькі та гарненькі. Якого кольору каченята? Що полюбляють робити каченята? (Крякати, плавати у водичці, бігати по травичці)
– От зараз і поведе мама-качка каченят до води. Я буду вашою мамою-качкою, а ви мої дітки-каченята. (Каченята йдуть один за одним рядком за мамою-качкою. Витягують шийку та вирівнюють спинку).
Качка йде,
Каченят веде,
На попасочку,
Та по рясочку,
На холодну водицю
На зелену травицю.
(Діти підходять до водички)
– Ось ми і прийшли з вами до ставка. Гляньте, як плещеться водичка. Яка водичка? (чиста, прозора, тепла). Давайте пустимо наших каченяток на водичку. (Діти пускають каченят у воду). Покажіть як каченята пірнають. (Діти присідають і встають)
– Що роблять каченята у воді? (пірнають, плавають)
– Нехай наші каченята поплавають, а ми пограємось у гру. (Діти сідають за столи. Д/г «Підбери за кольором». Діти підбирають цеглинки за кольором бантика у каченят). Вихователь запитує у дітей якого кольору бантики, чому така цеглинка, а не інша?
– Які ви всі молодці, всі справилися із завданням. А зараз час каченяток повернути до мами-качки. (Діти виловлюють сачком каченят із води і садять біля гніздечка, щоб висохли)
– Діти, а ви не бачили, де ділося пір’ячко? Давайте пошукаємо. (Діти знаходять пір’ячко на кошику, в якому лежить кіндер-сюрприз)
– Це, напевно, пір’ячко приготувало нам сюрприз. (Відкривають кіндер-сюрприз і дістають солодощі)
Підсумок заняття
– Діти, з ким ми сьогодні зустрічалися? (Качечкою)
– Як називають діток качечки? (Каченята)
– Куди ходили каченята? (До ставочка)
– Що робили каченята? (Плавали, пірнали, купалися)
Заняття з розвитку мовлення
та ознайомлення з навколишнім
Тема: «Святкова ялинка»
Мета: формувати знання дітей про свято ялинки. Ознайомити з просторовими поняттями: «вгорі», «внизу». Розрізняти та називати кольори: червоний, жовтий, зелений, синій, білий. Розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, дрібну моторику пальців рук. Виховувати уміння слухати мову вихователя, відповідати на запитання.
Словник: сніжинка, біла, пухнаста, легка, блискуча.
Обладнання: «чарівна» сніжинка (витинанка), силует ялинки, ялинкові прикраси різної форми і величини, дидактичний матеріал до гри «Ялинкове намисто», набір ЛЕГО для кожної дитини.
Хід заняття
І. Сюрпризний момент. Діти звертають увагу на сніжинку. Яка вона? (біла, пухнаста, блискуча, легка). Вона може літати. Де вона зараз знаходиться?
Д/г «Скажи де?» (вгорі, внизу).
Вихователь ховає сніжинку в різних місцях, а діти називають де знаходиться. Востаннє сніжинка лягає на ялинкові прикраси.
– Що це? (іграшки)
– Скільки їх? (багато)
вихователь пропонує взяти по іграшці. Діти по черзі називають форму і колір іграшки, що в руках.
– Скільки іграшок у тебе? (одна)
– Для чого потрібні іграшки? (прикрашати ялинку)
Вихователь пропонує прикрасити ялинку у групі. Діти милуються красою прибраної ялинки.
Вихователь читає вірш: У зеленої ялинки
Голки гострі, мов щетинки,
На гілках ялинки шишки і прикраси і горішки.
– На святкову ялинку прийшли подивитись зайчик, вовчик та лисичка. (Діти імітують звірів під музику)
– А для ведмедика та їжачка, які взимку сплять, ми прикрасимо ялинку окремо. (Д/г «Прикрась ялинку». Діти за допомогою конструктора ЛЕГО прикрашають силует ялинки на папері)
Підсумок заняття
1. Куди нас привела «чарівна» сніжинка?
2. Яка ялинка? (зелена, колюча, пухнаста, красива)
3. Чим прикрашали ялинку? (іграшками)
4. Хто приходив на свято до ялинки? (зайчик, лисичка, вовк, білка)
5. Для кого ми прикрашали паперову ялинку ? Чому?
Заняття з розвитку мовлення
та ознайомлення з природою
Тема «Вийди, вийди, сонечко»
Мета: формувати знання дітей про об’єкт неживої природи – Сонце.
Закріпити уявлення про те, що сонце світить і гріє, сонечку раді і люди, і рослини, і тварини. Закріпити поняття «один» і «багато». Розвивати мову дітей, мислення, пам'ять, дрібну моторику. Виховувати вміння слухати мову вихователя, відповідати на запитання, розуміти і виконувати прохання.
Обладнання: іграшкове сонечко, клубок ниток жовтого кольору, паперові квіти, конструктор ЛЕГО, матеріал до д/г «Виклади зображення»
Хід заняття
Вихователь: – Діти, давайте покличемо до нас у гості сонечко, а то без нього щось сумно. (Діти промовляють закличку разом із вихователем «Вийди, вийди, сонечко». Зверху на нитці з’являється макет сонця.)
– Ось і прийшло до нас сонечко, давайте привітаємось із ним. (Діти вітаються)
– Скажіть, яке сонечко? (жовте, кругле, ясне, тепле)
– Діти, нам подобається, коли є сонечко?
– Покажіть, як ви радієте сонечку. (Діти стрибають, плескають у долоні, посміхаються)
– Покажіть, як сонечко ховається за хмаринку. (Діти закриваються долонями)
– А зараз я покажу вам картинку, а ви скажете, що робить сонечко. (Діти відповідають: «Сонечко світить», «Сонечко заховалось за хмаринку», «Сонечко гріє нам щічки…»)
– За те, що ви так гарно відповідали, сонечко дарує вам свій золотий промінець. (Вихователь показує клубок ниток жовтого кольору. Вихователь котить клубок до столу, де стоять квіти у вазі).
– Подивіться, які гарні квіти подарувало нам сонечко. Давайте уявимо, як ростуть квіти під теплим сонечком. (Діти присідають, а потім повільно встають і гойдаються з ноги на ногу)
– Ось яку веселу галявину подарувало нам сонечко. А ми теж можемо для сонечка виготовити квіти. (Діти сідають за столи і викладають із конструктора ЛЕГО квіти по готових схемах. Д/г «Виклади квітку».
Вихователь підходить до кожної дитини і запитує, якого кольору квітку виклав.
Підсумок заняття.
1. З ким ми зустрічалися на занятті? (сонечком)
2. Яке сонечко? (жовте, тепле, яскраве, лагідне, кругле)
3. Що робить сонечко? (світить, ховається за хмару, гріє)
4. Що ми подарували сонечку? (квіти)
Заняття з конструювання
Тема «Доріжка до осіннього парку»
Мета: розвивати у дітей сенсорні відчуття і сприймання, дрібну моторику. Ознайомлювати з деталями конструктора. Вчити викладати доріжки із цеглинок, добираючи кольори відповідно до заданих умов (для червоного листочка – червона доріжка, для зеленого – зелена, для жовтого – жовта), приставляти цеглинки щільно одна до одної. Стимулювати інтерес до процесу і результату конструкторської діяльності.
Матеріал: конструктор ЛЕГО (цеглинки червоного, жовтого, зеленого кольорів, фігурки людей); кошик із паперовими кольоровими листочками; макет парку.
Словник: цеглинка, червоний, жовтий, зелений, доріжка, листочок.
Хід заняття
І.Сюрпризний момент. Діти розглядають листочок.
– Що це? (листочок)
– Якого він кольору? (жовтого, зеленого, червоного)
– Де живуть листочки? (на деревах і кущах)
Вихователь: – Сьогодні ми з вами помандруємо до парку де є багато листочків і вони різного кольору, тому що наступила пора року – осінь. (Діти ідуть за вихователем по кімнаті, тупаючи ногами під закличку)
Тупотять маленькі ніжки
По рівнесенькій доріжці –
Весело ідуть малята
На галявину гуляти.
(Діти підходять до макету парку і розглядають його)
Вихователь: – Ось ми і прийшли з вами до парку. Що ви тут бачите? (дерева, кущі, листя)
– Де є листочки? (на деревах, кущах, на землі)
– Якого кольору листочки? (жовті, зелені, червоні)
Вихователь: – А зараз візьміть собі листочок, який вам подобається. (Діти і вихователь беруть по листочку. Вихователь пропонує всім дітям сісти за столи, де знаходиться конструктор ЛЕГО).
Вихователь: – Сьогодні ми з вами будемо будувати доріжку до осіннього парку, але не звичну, а кольорову. Якого кольору листочок, такого кольору буде доріжка. У мене листочок зелений, тому я буду будувати зелену доріжку. (Вихователь будує і пояснює дітям, закріпивши назву будівельного матеріалу – цеглинка). Вихователь запитує кожну дитину, якого кольору у неї листочок і якого кольору буде доріжка. Діти будують, а вихователь допомагає.
Вихователь: – Які ви молодці, всі побудували дуже гарні кольорові доріжки.
– Де ми сьогодні побували? (у парку)
– Якого кольору листочки? Чому вони кольорові?
– Що ми будували? (доріжки)
– Із чого будували? (цеглинок)
– Якого кольору була у тебе доріжка? (запитує декількох дітей)
Заняття з розвитку мовлення
та ознайомленням з навколишнім
Тема: «Пригоди Півника»
Мета: закріплювати знання дітей про свійських птахів та тварин, їхній зовнішній вигляд; продовжувати вчити називати частини тіла півника, описувати його зовнішній вигляд та спосіб життя; сприяти розвитку позитивного ставлення до природи, збагачувати активний та пасивний словник, розвивати пам'ять, увагу, мовлення, сенсорні еталони, логічне мислення, творчі здібності; дрібну моторику рук. Спонукати піклуватися про тварин та птахів.
Матеріал: іграшковий півник, курочка, жабка, кінетичний пісок, вода у мисці, «сміття» (пластмасові кришечки від пляшок), зображення свійських тварин і птахів, «хустинка» для баби, бриль для діда, конструктор ЛЕГО.
Хід заняття
Вихователь: – Зручно вмощуйтесь і уважно слухайте. Вранці по дорозі до дитячого садка я зустріла свою знайому ворону, яка заспівала мені свою пісню. Хто пригадає, як співає ворона? (Діти відповідають: кар-кар-кар)
Ворона прилетіла від бабусі і розповіла новину, що у бабусі пропав птах, який голосного кожного ранку співав: ку-ку-рі-ку! Хто це? (Діти відповідають)
– Хто і ще живе у бабусі із свійських тварин і птахів? (відповіді дітей)
Чути стук у двері і заходить Півник. Він каже, що вийшов із двору й заблукав і не може знайти дорогу назад. Він запитує, куди потрапив, діти відповідають. Півник каже, що дуже зголоднів, поки шукав свій дім.
Вихователь: – А чим же ми нагодуємо Півника? Що він любить їсти?
А давайте ми наліпимо йому смачних пиріжків із піску. (Діти ліплять із піску пиріжки для півника, якими частують його)
Вихователь: – Поки Півник буде їсти, ми його розглянемо. (Діти називають частини тіла Півника)
Вихователь: – Щось наш Півник не повеселішав. Давайте ми розповімо про півника віршика, який ми вчили нещодавно (Діти розповідають вірш І.Негоди «Півник»)
Вихователь: – Але Півник іще сумний, напевно дуже скучив за бабусею, давайте його відвеземо у село. Ми поїдемо потягом, сідайте швидше у вагон і вирушимо у дорогу. (Діти стають за вихователем один за одним і «їдуть» до бабусі під пісню «Паравоз гудок дав»)
Вихователь: – Наш потяг зупинився біля озера. Чуєте, хтось просить про допомогу. Відгадайте хто це?:
У зеленому береті
Галасує в очереті
І не риба, і не рак.
Хто співає: «Квак-квак-квак!»
(Діти відгадують, вихователь показує жабку, яка просить про допомогу, бо люди засмітили її озеро. Вихователь роздає сачки, щоб діти виловили сміття. Діти виловлюють пластикові кришечки і складають у відеречко)
Жабка дякує дітям і стрибає в озеро, а діти продовжують мандрувати потягом.
Ось і село. За столом сидять Дід і Баба, а між ними – Курочка Ряба. Півник радіє, дякує дітям і біжить у двір.
Вихователь: – А щоб Півник не мандрував і все навколо бачив, давайте побудуємо йому вежу, щоб вранці Півник залітав на неї і будив всіх. (Діти сідають за столи, де є конструктор ЛЕГО і будують вежі. Вихователь закріплює назви деталей і кольори. Діти обігрують споруди, садячи Півника зверху)
Підсумок заняття
1. Хто був у нас у гостях? (Півник)
2. Де живе Півник? Хто ще живе в селі?
3. На чому ми мандрували? (на потязі)
4. Кого зустріли по дорозі? (Жабку)
5. Як ми їй допомагали? (збирали сміття)
6. Хто у селі чекав на Півника? (Дід, Баба, Курочка Ряба)
7. Що ми будували для Півника? (вежу)
Заняття із логіко-математичного розвитку
Тема «Зайчикові іменини»
Мета: формувати уміння дітей складати з частин ціле та сприяти розумінню того, що між собою частини різняться за величиною незалежно від їхнього кольору та форми. Закріплювати знання основних кольорів. Формувати співпрацю одне з одним під час дидактичних ігор. Розвивати пам'ять, логічне мислення, дрібну моторику рук. Виховувати наполегливість.
Матеріал: декорація лісової галявини, лист від зайчика, хатинка, іграшка-лисичка, Зайчик, кошик із морквою; дидактичні ігри «Прикрась ялинку», «Склади сніговика», «Закрий віконечко», «Великий, маленький», конструктор ЛЕГО.
Хід заняття
І. Сюрпризний момент. Заходить листоноша і просить листа.
Листоноша: – Добрий день, дітки. Ось вам лист від зайчика.
Вихователь (забирає листа і дякує). – Малята хочете дізнатися, що в ньому? (Вихователь читає листа)
«Дорогі мої малята,
Любі хлопчики й дівчатка!
Холодної зимової днини
Я святкую свої іменини.
Всіх вас до себе в гості
Хочу запросити
Й чимось смачненьким пригостити
Тож до лісу вирушайте,
Мою хатку відшукайте».
Вихователь: – Ну що, вирушимо до лісу на пошук зайчикової хатинки, щоб привітати його з днем народження. Малята, а що любить їсти зайчик? (Відповіді) Так, він дуже полюбляє моркву. Ось у мене кошик. Ми можемо зібрати зайчикові у дарунок морквинки. (Д/г «Великий, маленький»)
Вихователь:– Погляньте, малята на нашій галявині багато ялинок, а біля них лежать якісь цікаві ялинки, давайте їх візьмемо і прикрасимо, щоб вони були красивими. Д/г «Прикрась ялинку». (Діти беруть ялинки і сідають за столи з конструктором ЛЕГО і викладають деталі відповідно форм , позначених на ялинках).
Вихователь: – Чудово! Подивіться, дітки, які у нас вийшли гарні ялиночки. А ми помандруємо далі по лісі. Ось подивіться, що наробила хуртовина із сніговичками. (Деталі сніговичків розкидані)
Давайте складемо наших сніговичків. Д/г «Склади сніговика»
Вихователь: – Погляньте, які сніговими веселі, давайте потанцюємо з ними. (Звучить весела музика. Діти рухаються довільно)
Вихователь: – Вирушаємо знов у дорогу. А це що за хатинка? У неї замість вікон – порожні отвори. У них, напевно, задуває холодний вітер. Хто ж мешкає у цій хатинці? Погляньте, тут живе лисичка. Давайте, полагодимо її хатинку, щоб було тепло.
Д/г «Закрий віконечко» (Діти добирають віконця до хатинки за кольором та формою)
Вихователь: – Ви молодці, упоралися із завданням. Але ж нам потрібно відшукати хатинку зайчика. Ось, подивіться, під ялинкою сидить зайчик і чекає на нас. (Дітки підходять до ялинки, вітають зайчика із днем народження і дають йому кошик із морквинками. Зайчик дякує дітям)
Вихователь: – Діти, вам сподобалась наша подорож? Я задоволена вами. Ви зробили багато добрих справ, але нам час повертатися до садочка. (Діти прощаються із зайчиком)