Popular Issues

Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit-on (2023. június)

Megjelent Tuboly Ádám Tamás "Hogy titkolták el a fizikusok a gravitációs hullámák felfedezését?" című írása a Qubit.hu-n

Karakas Alexandra és Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit-on (2023. június)

Megjelent Karakas Alexandra és Tuboly Ádám Tamás "Novák Katalin és a tudomány társadalmi szerepe" című írása a Qubit.hu-n.

Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit-on (2023. június)

Megjelent Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit.hu-n "5 ok, amiért nehéz egyetérteni a tudományról" címmel.

Karakas Alexandra írása a Qubit-on (2023. április)

Megjelent Karakas Alexandra "Hogyan formálhatják a kutatók döntései a kutatási eredményeket?" című írása a Qubit.hu-n.

Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit-on (2023. április)

Megjelent Tuboly Ádám Tamás "A tudománykommunikáció ötven árnyalata" című írása a Qubit.hu oldalon.

Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit-on (2023. március)

Megjelent Tuboly Ádám Tamás "Nem minden bizonyíték bizonyít, de minden, ami bizonyít, bizonyíték" című írása a Qubit.hu oldalon.

Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit-on (2023. Február)

Megjelent Tuboly Ádám Tamás "Mit nem tudtam meg a szcientológiáról?" című írása a Qubit.hu oldalon.

Dombrovszki Áron írása a korizmusról a Qubit-on (2023. jan)

Megjelent Dombrovszki Áron írása a korizmus problémájáról a Qubit.hu oldalon.

Bíró Gábor recenziója (2023. január)

Megjelent Bíró Gábor recenziója a Qubit.hu oldalon a "Hayek: A Life, 1899-1950" című kötetről.

Tuboly Ádám Tamás recenziója (2022. december)

Megjelent Tuboly Ádám Tamás recenziója a Qubit.hu oldalon Pléh Csaba és Nyíri Kristóf "A tények utáni világ mítosza" című szerkesztett kötetéről.

Dombrovszki Áron írása Bas van Fraassen filozófiájáról a Qubit.hu oldalon (2022. június)

A hétköznapi tárgyakat – asztalt, széket, fát, hegyet – meg tudjuk figyelni, de mi a helyzet a nanoplanktonnal vagy a rádióhullámmal? Bármennyire beépültek a köztudatba bizonyos fizikai, kémiai vagy biológiai tárgyak, létezésük korántsem triviális, és a mai napig filozófiai viták tárgyát képezi.

Dombrovszki Áron írása a Qubit.hu oldalon az egyetemekről és azok természetéről (2022. május)

Az elmúlt évtizedekben az egyetemek a vállalati szférát mímelő átalakítások mentén a hallgatói elégedettséget üldöző neoliberális diplomagyárakká, a kutatóközpontok pedig a tudománymetriai mutatók megszállottjaiként üzleti modell alapján működő tudástermelő üzemekké alakultak, állítja Peter Fleming ausztrál professzor az egyetemek halálát bemutató könyvében. Igaza van? - teszi fel a kérdést Dombrovszki Áron.

Karakas Alexandra és Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit.hu oldalon a földönkívüliekről és a tudományos módszerről (2022. május)

Közel öt éve, hogy áthaladt a Naprendszeren egy különös objektum, az 'Oumuamua, amely a kezdetektől megosztotta a tudósokat: furcsa kisbolygóról, csillagközi üstökösről vagy egy földöntúli civilizáció építményéről van szó? Utóbbi elméletet a Harvard világhírű asztrofizikusa, Avi Loeb képviselte a leghangosabban, erről írt könyve nemrég magyarul is megjelent.

Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit.hu oldalon az óceanográfióról és annak hadiipari finanszírozásáról (2022. ápr.)

Naomi Oreskes, a Merchants of Doubt szerzőjének legújabb kötete, a Science on a Mission meggyőző esettanulmányokon keresztül mutatja be, hogyan segítette és hátráltatta az amerikai haditengerészet az oceanográfia fejlődését a második világháború és a hidegháborús időszak alatt.

Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit.hu oldalon tudományról és annak peremvidékéről (2022. Március.)

Az árnyékban is emberek élnek. Kezeljük kritikusan és következetesen azokat a mozgalmakat, amik tényleg kárt okoznak, a többit pedig fogadjuk a kortárs kulturális élet élénk, de többnyire nem fenyegető jelenségeként – írja Michael D. Gordin, a Princeton professzora legújabb könyvében.

Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit.hu oldalon (2022. Jan.)

Mi lesz abból, ha a német egyeteme és osztrák kiadója által száműzött nyugalmazott professzor, Dr. Sucharit Bhakdi és felesége, Dr. Karina Reiss egy kötetben találkozik a tisztánlátó magyar orvosokkal, Dr. Gődénnyel, Dr. Póccsal és Dr. Tamasival? Sztárparádé!

Tuboly Ádám Tamás írása a Qubit.hu oldalon (2022. Jan.)

A tudósok munkájának demokratikus átláthatósága egyelőre nem feltétlenül vált a tudomány hasznára. Noha a laikusok belelátnak a kutatók bizonytalanságaiba, mindennapi kudarcaiba, vívódásaiba és szakterületük ellentmondásaiba, kevés segítséget kaptak ahhoz, hogy megértsék, miért mondanak a tudósok hétfőn á-t, kedden b-t.

Karakas Alexandra írása a Qubit.hu oldalon (2022. Jan.)

A tudomány és az áltudomány közötti határ egyre inkább elmosódik. Ezt használják ki a tudománymosók, akik hitelességet keltő eszközökkel zavarják össze a közönséget, legyen szó biokozmetikumok marketingjéről, szándékosan félreértelmezett kutatási eredményekről vagy a fogkrémről, amit mindig 10-ből 9 fogorvos ajánl.

Dombrovszki Áron írása a Qubit.hu oldalon a fast fashionről (2021. december)

Megjelent Bárdos Dániel és Tuboly Ádám Tamás írása "Segíthetnek-e rajtunk a tények ebben az őrült világban?" címmel a Qubit.hu oldalon (2021. december)

A tudományellenesség, az álhírek és az összeesküvés-elméletek ellen nem a még több tudományos tény a gyógyír, hanem az, ha a tudományra úgy tekintünk, mint egy hihetetlenül komplex világban túlságosan is emberi lények által végzett sajátos tevékenységre, a maga korlátaival, hibáival és gyarlóságaival egyetemben.

Megjelent Tuboly Ádám Tamás írása a Fornettiről és az egészségről a Qubit.hu oldalon (2021. Október)

Miért ne ehetne egy csecsemő a bébiételekre jellemző DON-toxin-szintet megközelítő lisztből készült péksüteményt a cég hirdetésével összhangban? Például mert semmi sem garantálja, hogy a termék más szempontból is megfelel a bébiétel kategóriájának, vagy épp megközelíti azt.

Megjelent Tuboly Ádám Tamás esszéje és kritikája arról, "Hogyan vitte félre a fizikát a szépség eszméje?" A Qubit.hu oldalon. (2021. Szeptember)


"A fizikusok jelentős része a szépség ideálját követi saját fizikai kutatásában és amikor mások eredményeit kell megítélnie. Ha nincsenek tesztelhető állításaink, az elméletek közötti választás szükségképpen szubjektív szempontokon alapul, és személyes preferenciáink csataterévé válik. Vajon az következik ebből, hogy a tudományt el kell vetnünk azzal, hogy az egy csődtömeg, egyfajta irracionális társadalmi konstrukció?"