Sudjelovanje na edukaciji

Učenici koji polaze dodatnu nastavu Hrvatskog jezika sudjeluju u edukaciji pod nazivom Zašto mladi trebaju čitati popularnoznanstvene tekstove, i to odmah?

  1. radionica: Kome danas trebaju knjige održana je 30. rujna 2021. (19:00 - 20:30)

Učenici su za prvu radionicu trebali pročitati 2 teksta te ispuniti priloženi obrazac. Isto je trebala učiniti i voditeljica. Prvi tekst je iz knjige Znati(želja): Zašto mladi trebaju čitati popularnoznanstvene tekstove i to odmah? autorice Vedrane Stantić i Anite Peti-Stantić. Drugi tekst je iz knjige Putovanje u nepoznato istih autorica, ali je tekst napisala znanstvenica Tena Dubček. Preko Zoom aplikacije učenici su saznali zašto je potrebno da mladi čitaju, kakva je povezanost između razgovora, čitanja i govora, mogli su postavljati pitanja autoricama knjiga, čuti kako o čitanju promišljaju njihovi vršnjaci, ali i učenici srednjih škola i rasprava je bila vrlo živa te trajala i dulje od predviđenog vremena.

2. radionica: Što su i čemu služe zakoni? održana je 20. listopada 2021. (19:00 - 20:30)

Učenici su se za radionicu pripremili čitajući tekst Saše Cecija, poznatog fizičara, Blesimetar treći: Svjetlo na kraju tunela smo mi te tekst matematičara Zvonimra Šikića Knjiga za klikeraše, Logički pogled na čovjeka i društvo. Na edukaciji se razgovaralo o tim tekstovima, učenici su imali priliku pitati znanstvenike o temama koje ih zanimaju, a učenici su osobito bili oduševljeni Sašinim objašnjavanjem gradiva iz fizike. Njegov tekst je učenicima bio bliži jer nije imao nepoznate riječi, dok je tekst Zvonimira Šikića više pisan za srednjoškolce i odrasle osobe. Učenici su dobili informacije kako uočiti lažne vijesti i kako je važno široko opće znanje (koje se stječe učenjem i čitanjem) da nam netko ne podvali lažnu vijest. Naučili su da je znanost način na koji ljudi uspijevaju spoznati svijet. Najviše ih je zanimalo kako pomiriti vjeru i znanost. Dobili su savjet: "Religija je neznanstvena, a znanost nereligiozna."

4. i posljednja radionica pod naslovom Možemo li mijenjati svoj mentalni sklop? održala se 25. studenoga 2021. godine u vremenu od 19 do 20.30 sati na platformi Zoom. U organizaciji, financiranju i provedbi ove edukacije sudjelovali su HRZZ projekt MEGAHR (voditeljica Projekta prof. dr. sc. Anita Peti-Stantić); Naklada Ljevak; Ministarstvo kulture i medija; Agencija za odgoj i obrazovanje (voditeljica Mirela Barbaroša-Šikić, prof.).

Učenici su se za radionicu trebali pripremiti čitajaću ulomak iz teksta Mentalni sklop: nova psihologija uspjeha Carol S. Dweck i ulomak iz teksta Mozak: čudesna priča o tebi Davida Eaglemana. Učenicima je bilo zanimljivo pratiti razmišljanja o funkcioniranju mozga te pozitivnim i negativnim razmišljanjima, o brzom i sporom mišljenju i imali su pregršt pitanja koja su postavljali u Čavrljanje, a na njih su odgovarale gošće dr. sc. Gordana Keresteš i dr. sc. Marina Ajduković.