Українська для кожного

     Завдяки мові та мисленню суспільство здатне змінювати навколишній світ. Безумовно, мова для народу є його скарбницею, живою схованкою людського духу. Вона утворює невидимий зв’язок між усіма поколіннями минулого та майбутнього. 

      Приємно усвідомлювати, що сьогодні українська мова збирає все більше справжніх прихильників, адже усе більше людей в усьому світі намагаються дізнатися про історію абетки, розвиток писемності,  навчитися правильно говорити і писати нею.  Яскравим свідченням цьому є проведення Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності — традиційної щорічної загальнонаціональної акції, що проходить у День української писемності та мови27 жовтня. Організатор — Українське радіо. До 2023 року радіодиктант відбувався 9 листопада (у 2019 році — 8 листопада). Радіодиктант називають наймасовішим флешмобом осені. 

        Цьогоріч долучилися до його написання й учні та педагоги нашого закладу. Тема тексту диктанту "Дороги України" близька і зрозуміла багатьом із нас. Тому учасники цієї акції  були зосереджені не лише на правильності написання, а й на змістові тексту. Сподіваємося, що зовсім скоро ці дороги приведуть нас рідного додому...

05 лютого 2022 року гостинно відчинив двері учасникам фінального етапу ХІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка Комунальний заклад вищої освіти «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» Запорізької обласної ради.

Незважаючи на ковідно-природну непередбачуваність 30 учасників-фіналістів зібралося, щоб причаститися словом Тараса Шевченка. Серед них і учениця 8 класу нашої школи  Мельничук Алінка.

Учасників конкурсу та їх наставників привітали і вручили грамоти за перемогу в обласному етапі. 

Словами підтримки для конкурсантів були привітання Міністра освіти і науки України Сергій Шкарлета, Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня.

       Водохреща - тадиційна назва народних та церковних святкувань, що проходять у день Богоявлення та Хрещення Господнього. Інші назви: Водохрещі, Водохрище, Водохрища, Водохрестя, Водосвяття, Водохрищі, Йордан, Єрдань, Ордан. Хрещення Господнє — хрещення Іваном Хрестителем Ісуса Христа на річці Йордані, а також велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке християни відзначають щороку. Також, у цей день відбулось Богоявлення, однак ці свята слід розрізняти. Богоявлення присвячене хрещенню Ісуса Христа в річці Йордан, де Христос об'являє себе людям як Месію і Спасителя. 

     Свято Водохреща християни східного обряду відзначають 19 січня. Цього дня закінчувалися Святки (цикл зимових різдвяно-новорічних свят). Також вважається, що з цього дня починаються Водохресні морози. Напередодні, у Водохресний святвечір, який ще називали Голодна кутя або Голодний вечір, проводили обряди, пов’язані з освяченням води. У цей період припинялися веселощі і рясні застілля, а господині готувалися до посту, варили прісне сочиво (кутю) без масла і сиру.  На Водохреща відбувалося освячення водойм, купалися в ополонці та починали готуватися до зимового весільного сезону.

Коли щедрувати на Старий Новий рік

       Вечір напередодні Старого Нового року, 13 січня, називається Щедрий вечір або Маланчин. На нього заведено готувати щедру кутю, робити гарне застілля у родинному колі, а також переодягатися у тварин та фольклорних персонажів. Особливу увагу приділено козі: хлопці мають переодягтись у «козу Маланку» і саме тоді, починаючи з ночі 13 на 14 січня, варто йти щедрувати. Завершують щедрування до ранку, а вранці 14 січня починають посівання. За традицією, на свято Маланки коза мала «буцнути» господаря хати, до яких зайшла щедрувати. 

          Через те, що 13 січня за церковним календарем — це ще й День преподобної Меланії, щедрівки можна називати маланками. Кажуть, що в цей день Меланка-Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем, для того, аби сповістити господарів про наступні урочистості та справити гостини. 14 січня вже настає Василів день (або День Святого Василя). 

Вітаю з Новим роком! Бажаю, щоб майбутній рік приніс нам стільки радощів, скільки днів у році, і щоб кожен день дарував нам посмішку і частинку добра. Нехай все, що ми планували, обов'язково збудеться: все те, що хотіли почати, - почнеться, а що хотіли закінчити - закінчиться. Нехай наступного року ми всі станемо щасливішими, добрішими і уважнішими до людей, що нас оточують, а світ відкриє нам нові двері! 

Маємо, ким пишатися! 

15 грудня 2021 року відбувся обласний етап XII Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, у якому взяла участь  учениця  8 класу Андріївського різнопрофільного ЗЗСО Мельничук Аліна  і посіла ІІ місце.  Вітаємо Алінку із перемогою і бажаємо успіхів у фінальному етапі  змагань, який пройде у січні. Пишаємося тим, що любов до рідного слова, до рідної культури живе в наших вихованцях!

День пам’яті жертв голодоморів щорічно відзначається в Україні в четверту суботу листопада.

    У ХХ столітті українці пережили три масових голоди: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років геноцид українського народу, який здійснювався радянською владою.

           Цієї суботи, 28 листопада, на всій території України буде приспущено державні прапори. О 16:00 відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання.

       Долучаймося до міжнародної акції «Запали Свічку пам'яті», аби вшанувати пам'ять про мільйони замучених голодом українців.

           Ми пам’ятаємо!

В Україні 21 листопада, відзначають День Гідності та Свободи

         Його встановлено згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року на честь початку цього дня двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року, повідомляє Укрінформ.

         День Гідності та Свободи став своєрідним наступником свята Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але був скасований.

       Саме 21 листопада 2013 року відбулись перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

       Міжнародний день терпимості (толерантності) був оголошений ЮНЕСКО в листопаді 1995 року з нагоди 50-річного ювілею цієї організації і відзначається щорічно 16 листопада.

        16 листопада 1995 року держави-члени ЮНЕСКО ухвалили Декларацію принципів терпимості. В 1996 році Генеральна Асамблея запропонувала державам-членам щорічно 16 листопада відзначати Міжнародний день толерантності, приурочивши до нього відповідні заходи, орієнтовані як на навчальні заклади, так і на широку громадськість. Тепер відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/51/95.

     Кожен із нас повинен прагнути підтримувати принципи терпимості, плюралізму, взаємної поваги та мирного співіснування. Ми повинні бути завжди готові усувати стереотипи і спотворені уявлення і виступати на захист жертв дискримінації.

             Із 8 по 15 листопада при ЗОІППО відбувся дистанційний тренінг для вчителів, які забезпечуватимуть реалізацію нового ДСБСО відповідно до Концепції "Нова українська школа ".  Навчання здійснювалася під час проходження двох модулів:

Перший модуль мав теоретичне спрямування. Був опрацьований матеріал відеолекцій на теми «Нова українська школа: принципи та засади»,   «Стандарт базової середньої освіти. Освітня програма закладу освіти».  Залікова робота (письмова) «Реалізація Концепції Нової української школи в адаптаційному циклі базової середньої освіти» була проведена на основі вивченого Державного стандарту (мовно-літературна галузь). Також учасники тренінгу пройшли тестування на платформі  Moodle ЗОIППО.  

Другий модуль «Новий зміст освітньої галузі у 5-6 класі (Українська мова. Українська література)» передбачав і роботу із нормативною базою НУШ (опрацювання Державного стандарту, модельних навчальних програм мовно-літературної галузі, рекомендацій тощо) і виконання цікавих та креативних завдань за допомогою різних онлайн-інструментів. 

Кожна залікова робота мала практичну значущість для вчителя, була цікавою, потребувала не лише розумових зусиль, а й креативності, творчості. Багато видів робіт носили груповий характер, що свідчило про нестандартність підходу тренера до організації навчання педагогів. Матеріали, які отримали від тренерів, власні творчі роботи, спільні вправи стануть гарним  підґрунтям для якісної і ефективної роботи в НУШ. А вже від кожного з нас, від нашої творчості, від нашого бажання залежатиме те, наскільки зможемо реалізувати ідеї НУШ. Чи зможемо змінитися самі і сприяти змінам в освітньому процесі?  Тож уперед до НУШ!

Відгомін "Учитель року-2021"... 

20 жовтня 2021 року відбувся  обласний семінар-бенефіс "Учитель року" як засіб презентації, самореалізації й саморозвитку педагога".  Кожна з фіналісток конкурсу презентувала одне із випробувань цього змагання. Цікаві та змістовні виступи організаторів, членів журі та конкурсанток можна подивитися за покликанням.

Також можна подивитися фотозвіт на сторінці  ФБ


Хай Богородиця завжди

Своїм покровом покриває.

Завжди веде світлим шляхом

Та завжди поруч прибуває!

Любові, радощів, тепла,

Натхнення, посмішок та вдачі.

Господь хай вірою надихає

І буде так, та не інакше!


29.09.2021 року в концертному залі ім. Глінки в місті Запоріжжі відбулася урочиста церемонія нагородження Лауреатів конкурсу "Учитель року 2021". Відчувала себе на сьомому небі від щастя, адже увійшла в п'ятірку кращих учителів області 

в номінації "Українська мова та література".  

А тепер УПЕРЕД! до нових ВЕРШИН!!!

    Найбільше у світі щастя – це мир, коли люди живуть дружно та спокійно, земля не здригається від страшних вибухів, не ллються сльози горя та втрат. Цей день присвячений ідеалам миру як у відносинах усередині держав, так і у відносинах між усіма державами, народами та покликаний змусити всіх не тільки задуматись, але й зробити щось заради спокою на Землі.

     Міжнародний день миру встановлений резолюцією Генеральною Асамблеєю ООН від 30 листопада 1982 р. і відзначалася в 3-й вівторок вересня, згодом Генеральна Асамблея в резолюції 55/282 від 7 вересня 2001 р. ухвалила, що починаючи з 2002 р. Міжнародний день миру буде щорічно відзначатися 21 вересня.

     Асамблея заявила, що День миру буде відзначатися як день глобального припинення вогню і відмовлення від насильства, запропонувавши всім державам і народам дотримувати припинення воєнних дій протягом цього дня.

     В Україні День миру закріплено відповідно до Указу Президента України № 100 від 5 лютого 2002 р.

     В якості емблеми на 21 вересня, Міжнародний день миру, використовують зображення білого голуба з оливковою гілкою. Її творцем є Пабло Пікассо. Вперше цей символ був представлений на Всесвітньому конгресі прихильників миру, що проходив у Парижі в 1949 р. 

Мир на землі — це затишок і тиша,

Це сміх дитячий і душі політ,

Коли поет чарівні вірші пише

Про незвичайний, дивовижний світ.

Мир на землі — це росяні світанки,

Краса і творчість, пісня у гаях.

Мир на землі — це вечори і ранки

Із радістю і щастям у серцях.

Мир на землі — це дім і мама, й тато,

Й любові стільки — просто через край!

Це та земля, де щастя є багато

І в кожній хаті — хліба коровай.

Це та земля, де сміх і пісня лине,

А діти йдуть до школи знов і знов.

Й ніколи у боях ніхто не гине,

Бо там господар — щастя і любов. 

                                             Надія Красоткіна 

14 вересня 2021 відбувся майстер-клас  «Мнемотехніка як спосіб оптимізації інтелектуальної діяльності учнів у процесі підготовки до ЗНО з української мови та літератури» (Корицька Г.Р., Ляшок Л.В.). Із великим задоволенням стала учасницею цього  заходу і взяла активну участь в інтерактивностях. 

День знань — це особливий урочистий і зворушливий день, адже саме з нього починається незвіданий, цікавий і, водночас, нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень, до самостійного життя. Нехай цей навчальний рік пройде щасливо і результативно як для учнів, так і для педагогів. Нових відкриттів і вражень вам у новому навчальному році! 

30 серпня 2021 року. Креативні філологічні посиденьки тривають... Разом із Оленою Варяницею, вчителькою Новогорівського опорного закладу загальної середньої освіти І –ІІІ ст., переможницею-фіналісткою конкурсу "Учитель року-2021" ми мізкували над підвищенням мотивації до вивчення української мови та літератури шляхом упровадження технології BYOD.

30 серпня стала учасницею філологічних посиденьок у межах Серпневих студій-2021. Майстер-клас  "Застосування засобів візуалізації й ІКТ на уроках української мови та літератури з метою розвитку ключових компетентностей здобувачів освіти" проводить Оксана  Лісняк, учителька-методистка Мелітопольської ЗОШ № 7. 

Пам’ятаємо! Перемагаємо! 

До Дня пам’яті та примирення та 

Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 

Більше інформації тут:

Великдень 

Завела нас веснянка у коло,

Красне сонце веде всіх за руки.

І квітки, наче струни, навколо

Таємничі розхлюпують звуки.

І земля – ніби писанка світла –

Кольорова, весела сьогодні.

В церкві люди – святкові й привітні.

Воскресаєм у дні Великодні.

Христина Білоус

В Україні сьогодні проходять пам’ятні заходи до 35-х роковин катастрофи на ЧАЕС

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 26 квітня 1986 року. Вона стала найбільшою в історії ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків, так і за економічними збитками та впливом на довкілля. Вибух на четвертому енергоблоці спричинив зростання радіаційного рівня до межі, в 30-40 разів більшої, ніж під час вибуху в Хіросімі в 1945 році.


Про Чорнобильську аварію.ppt
Про Чорнобиль.pptx

Всесвітній день Матері-Землі (Міжнародний день Землі)


       22 квітня відзначається міжнародною спільнотою як Всесвітній день Землі. У цей день в різних куточках світу проводять різноманітні акції, що покликані спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого навколишнього середовища на планеті Земля. 

   Кожен житель планети може зробити свій маленький вклад у справу захисту та відновлення довкілля: очистити від сміття берег улюбленої річки, посадити дерево, хоча б на один день відмовитись від користуванням автотранспортом. 

      Земля – це величезний дар, ресурси якого буде неможливо використовувати вічно. Ми не зможемо врятувати планету, згадуючи про неї лише один день на рік, – цього недостатньо. Саме тому варто піклуватися про навколишнє середовище постійно

     Здавалося б, яка дрібниця в масштабах Планети – вимкнути за собою світло в кімнаті, здати макулатуру на переробку чи пройтися пішки до роботи, та саме з таких дій складаються великі справи! Уявіть – тисяча людей посадила по одному дереву – ось Вам і ліс! Мільйон людей закрутили кран, коли чистили зуби, – річку врятували від пересихання. Мільярд людей вимкнули світло, виходячи з кімнати, – одна ТЕС не потрібна. Саме такі справи, саме такі дрібниці допомагають нам врятувати природу Землі, зберегти добробут нашого великого спільного Дому.

   З Днем Землі!

До Шевченківських днів

ДУХ СВОБОДИ

Олег Шупляк

Шевченко завжди із тобою!

І сьогодні Шевченко з тобою,

Бо звучить його слово легке

В боротьбі, у нещасті й любові,

Воно вільне, пророче, святе!

 

Він – наш батько, турботливий, щирий,

Бо страждав за народ, бо горів.

Його мрії про волю  стокрилі

Долітають  крізь сотні років.

 

Він – наставник, суворий, умілий,

Що любові навчає людей,

Щоб у душах горіли – не тліли

Іскра волі й братерства вогонь.

Він нам друг, оборонець сміливий,

Дух святий, що в складній боротьбі

Заповів не ставать на коліна

Ні в час миру, ні на війні!!

 

Він Кобзар, поводир і провидець,

Що у дружбі спасіння шукав.

Він слов’янам і іншим народам

В мирі жити заповідав!

 

Тож згадаймо його настанови,

Будьмо сильні й єдині в борні

Проти тих, хто знову і знову

Україну плюндрує в огні!!!

Баєва Аміна

2019 рік

До  Дня народження Ліни Костенко

19 березня - День народження Ліни Василівни Костенко

           Легендарна поетеса, прозаїк і громадська діячка  Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року в м.  Ржищів, на Київщині. Вона є автором понад 15-ти поетичних збірок: «Вітрила» (1958),  «Мандрівки серця» (1961), «Над берегами вічної ріки» (1977), «Сад нетанучих скульптур» (1987),  «Річка Геракліта» (2011), роману «Записки українського самашедшого» (2010). За історичний роман у віршах «Маруся Чурай» (1979) була удостоєна Державної премії Тараса Шевченка.

        Ліна Костенко – беззаперечний моральний авторитет для багатьох українців, адже за свій вік не заплямувала себе компромісами з жодною владою. У неї завжди вистачало сміливості дивитися правді в очі й казати категоричне «ні» підлості, брехні, зрадництву. Її поезія – це позиція, вчинок. Ліна Костенко підписувала в 1965 році лист-протест проти арештів української інтелігенції. У 1966 році під час львівського судилища над братами Горинями кинула їм квіти. Згодом написала лист на захист В’ячеслава Чорновола у відповідь на наклеп на нього в газеті «Літературна Україна» й робила безліч інших вчинків, які засвідчували її активну громадянську позицію. Після цього вона майже десять років писала «у шухляду», розплачуючись за власну принциповість. Тодішня влада, зрозумівши, що її «не приручити», позбавила права друкувати власні твори, що для поета – майже смерть. Але вона вистояла.

       У 2005 році Ліна Костенко відмовилася від звання Героя України. У 2015 році письменниця приєдналася до гуманітарної акції «Другий фронт АТО». Ліна Костенко передала на фронт кілька збірок своїх поезій із побажаннями та словами підтримки.

 Любі семикласники! Ось і підходить до кінця  вивчення одного із найвідоміших творів І.Я. Франка про далеке минуле нашого народу  "Захар Беркут".  Сподіваюся, що  ця  повість вам сподобалася, у вашій уяві ожили картини героїчної боротьби  українців проти монголо-татарських нападників.    І, безумовно, кожен із вас засвоїв золоті правила співжиття в одному колективі, в одній команді, в одній державі. Давайте ще раз їх нагадаємо, здійснивши віртуальну подорож сторінками цього прекрасного твору. Тож,  запрошую вас до участі у квесті! Маю надію, що він буде для вас цікавим і корисним! 

Усім, хто хоче приєднатися до квесту, необхідно перейти за  посиланням: