Gloseindlæring kan ske indirekte ved at læse og bruge gloserne nok gange, men den hæmmes nu af, at det er meget let at slå gloserne op eller ligefrem få oversat hele teksten. Der er derfor behov for aktivt at arbejde med gloseindlæring i lektier, i timer og i afleveringer.
Artiklen beskriver, hvordan man med eleverne kan opbygge en delt portfolio med gloselister. Den kan tydeliggøre progression, bruges til øvelser og ikke mindst danne ramme for samtaler og opgaver, så eleverne lærer at udtrykke sig med det sprog de kan og kun slår få gloser op.
Glostelisterne kan helt enkelt samles i en delt mappe, men det er oplagt at bruge et site, hvor man kan oprette og dele flash cards. Her træner elever gloser ved at se den danske glose, prøve at huske oversættelsen og så tjekke den anden side, hvor den står på fremmedsproget.
Quizlet skal fremhæves, da det her er enkelt at opbygge gloselister, og de automatisk kan bruges som flash cards, men også i en række spil: match, test og samarbejdsspillet quizlet live, hvor eleverne konkurrerer om at matche gloser. Den gratis version er fin, mens der i den betalte version også er mulighed for at oprette hold og se gloser, de har let eller svært ved.
Giv eleverne ejerskab til gloseportfolioen ved helt fra første time at oprette en basal gloseliste. Gem gloser her efterhånden, som I støder på dem i fx tekster, videoer eller øvelser. Listen må gerne komme op på et par hundrede af de mest anvendte gloser.
Herefter oprettes lister med enten tematisk eller kommunikativt fokus i takt med, at I arbejder med dem i timerne. Opbyg også dem sammen ud fra det materiale og sprog, eleverne hører i timerne. Gloser må gerne gå igen.
Træn gloser sammen i hver time
Eleverne skal træne gloser hjemme og i timerne, så de ser dem flere gange og på forskellige måder. Øv gloser i hver timer og hav eksempelvis en fast struktur med øvelser enten i timens begyndelse og afslutning. Det er vigtig ikke at slippe en gloseliste helt, når eleverne kan den, introducer nye, men gentræn også de gamle med større og større intervaller, så de ikke bliver glemt, men sidder fast. Eks. på gloseaktiviteter er:
Spil og konkurrér om gloser
Eleverne kan træne gloser ved at skiftes til at sige en glose eller udfordre den anden med en glose. Gloserne kan også printes og klippes ud og bruges i små konkurrencer: Find glosen først, brug flest gloser eller træk en glose og mim den, forklar den, stav den i luften...
En anden variation er at printe en ordsky med gloser, som kan bruges til findespil, loppespil m.m. Endelig kan man også bruge strukturer fra Cooperative Learning (CL) som vælg-fra-viften, mix og match eller ping-pong-par.
Samtaleøvelser kan kobles til gloselisterne ved have en gloseliste fremme i eksempelvis en ordsky som print eller på projektor og bede eleverne bruge flest mulige. Henvis til gloserne, når eleverne går i stå, eller bed dem krydse gloserne ud, når de bruger dem for at få dem til at bruge flere.
Gloserne kan også danne udgangspunkt for samtaleøvelser. Bed eks. eleverne trække gloser, de skal bruge samtalen, eller inddrag dem i CL-strukturer som dobbeltcirkel og quiz-og-og-byt, hvor elever hører andre bruge gloserne i en samtale og selv kan bruge dem, når de skifter til en ny samtalepartner.
Hav også gloserne fremme, når eleverne skal skrive. Bed dem om først at skrive sætninger ud fra gloserne, så de husker at bruge det sprog, de er blevet introduceret til. Samspil kan her ske i skrivecirkler: Inddel eleverne i grupper af 3-4, og giv hvert medlem en skriveopgave med bestemt person, gloser eller perspektiv. De skriver 10 minutter og sender så teksten videre til den næste, som læser, retter og skriver videre. Fortsæt til eleverne har deres starttekst tilbage. En oplagt øvelse til start på en aflevering.
Aflevering med gloseportfolio som ramme
Indfør gloserne som en striks ramme, eleverne skal bruge i aflevering. Det træner dem i at (om)formulere sig i et sprog de kender og kan overskue. Efterhånden kan man åbne op for brug opslag fra ordbog, men hoveddelen skal stadig tage afsæt i gloserne, som de kender. Dermed bliver afleveringer også til glosetræning, og det kan hjælpe eleverne til at skrive i et sprog, de kan overskue.
Får man afleveringer der går langt ud over de kendte gloser, kan man bruge det som afsæt for en snak om uhensigtsmæssig hjælp. Det er vigtigt herefter at guide eleverne til at formulere det samme med kendte gloser. En feedback kan eks. også give et bud kendte gloser vendinger, de kunne have brugt, og så kan man bede dem om at prøve igen. Se mere i Uge 3: Afleveringer i sprog i en AI-tid.
Jacob Stenløkke Bendtsen, Falkonergårdens Gymnasium & HF.