Prečo tymian?

Prečo názov tábora TYMIAN?

  • Pomenovanie tábora je skratkou vety: „Tematické táborY pre Miništrantov a ich ANimátorov“, teda jednoducho TYMIAN.
  • Tábor je pomenovaný aj podľa liečivej bylinky a korenia tymian, ktorý je oddávna symbolom odvahy, sily a statočnosti, Biblicky a liturgicky je známy ako kadidlo.


Tymian obyčajný

Latinský názov: Thymus vulgaris

Jednou z najznámejších byliniek, ktorú sa využíva pre jej liečivé účinky, je tymian. Tymian je 20–30 cm vysoký poloker, veľmi rozkonárený s priamymi, štvorhrannými a drevnatejúcimi konármi. Listy sú čiarkovito kopijovité a podvinuté. Chudobné prasleny drobných belavých až bledočervených kvietkov sú zoskupené vo vrcholových hlávkach.

Plody sú tvrdky. Kvitne od mája až do septembra. Patrí do čeľade hluchavkovitých a je blízky príbuzný nášmu domácemu druhu, materinej dúške obyčajnej. Tymian je aromatická bylinka, ktorá po rozdrvení nápadne a veľmi výrazne vonia.

Oddávna sa používala ako korenie a liek. Pochádza zo Stredomoria /Španielsko, Albánsko, Taliansko, Francúzsko, Grécko.../, a dnes sa pestuje aj v záhradkách ako teplomilná rastlina vhodná aj pre suché stanovištia.

Názov rastliny sa odvodzuje od gréckeho slova thymos, čo znamená odvahu a silu. Rimania ho spájali so statočnosťou a preto ho pridávali do kúpeľa vojakom, ktorí sa chystali do boja. V starom Egypte z neho izolovali silicu, ktorá bola zložkou mumifikačného balzamu. Tymian sa tiež používal ako kadidlo a vykurovadlo magických priestorov v chrámoch. Počas pohrebov ho pozostalí umiestňovali na truhly, čo malo zaistiť prechod duše do ďalšieho života. V stredoveku ženy dávali rytierom idúcim do boja dary s vetvičkami tymianu, aby im dodali odvahu. Iné pramene uvádzajú pôvod názvu rastliny podľa slova thymus, čo v preklade znamená navoňať. Obidva významy sú zaujímavé a výstižne charakterizujú vlastnosti tejto rastliny.

Hlavnú obsahovú látku tvorí silica, s význačným obsahom najmä tymolu. Táto dôležitá zložka rastliny je obsiahnutá v rodovom mene rastliny takmer vo všetkých jazykoch – anglicky thyme, nemecky der Thymian, francúzsky thym a španielsky tomilo.

Tymian sa používa ako expektorans; uplatňuje sa nielen pri ľahších chorobách horných dýchacích ciest z prechladnutia, ale aj pri liečbe chronických kašľov. Ako účinné antiseptikum sa využíva aj v zubnom lekárstve, pri výrobe zubných pást a ústnych vôd ako prostriedok odstraňujúci zápach. Pôsobí tiež proti hnačkám, nafukovaniu a pri zápaloch tráviaceho ústrojenstva. Stimuluje produkciu bielych krviniek a tým zvyšuje odolnosť organizmu. Tiež podporuje krvný obeh. Zvonka sa používa ako obklad a do kúpeľov. Hojí zapálené rany, vredy a preležaniny. Čerstvú vňať môžeme použiť i po poštípaní hmyzom. Pri dlhodobom užívaní alebo neprimeraných dávkach je toxický a môže poškodzovať štítnu žľazu, preto sa neodporúča užívať vnútorne v tehotenstve a počas kojenia. Tymian ako prírodné antibiotikum sa často využíva pri výrobe hojivých mastí, krémov a kúpeľov.

Aromatické vlastnosti tymianu sa výborne uplatňujú aj v gastronómii, kde je dlho známym a užívaným korením, hlavne vo francúzskej a stredozemskej kuchyni. Tymian môžeme použiť na dochutenie syrov, pizze, mäsových pokrmov, šalátov, omáčok a zveriny. Pridáva sa aj pri údení mäsa a konzervovaní rýb. Je prísadou známeho provensálskeho korenia. A ešte niečo. V prírode napr. mravce vnášajú semienka tymianu do mraveniska, aby si tak zabezpečili ochranu proti vírusom a baktériám.