Трудове навчання
6 клас
Рада всіх вітати на уроці з трудового навчання!
Посилання на зустріч: https://meet.google.com/wye-zksh-muu
Також домашні роботи можно надсилати на електрону адресу:
mvyslohuzova@pl5.ukr.education
Рада всіх вітати на уроці з трудового навчання!
Посилання на зустріч: https://meet.google.com/wye-zksh-muu
Також домашні роботи можно надсилати на електрону адресу:
mvyslohuzova@pl5.ukr.education
КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ З ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ
6-А 10.11.25
6-Б 10.11.25
6 - В 12.11.25
ТЕМА УРОКУ:Інструктаж БЖД.
Розвиток техніки та знарядь праці.
Мета. Ознайомлення учнів з історією розвитку знарядь праці, із видами сучасної техніки у побуті. Формування знань про знаряддя праці, як елемент трудового процесу. Закріплення правил охорони праці під час користування обладнанням у побуті та у шкільних майстернях. Виховання культури праці та безпечних прийомів роботи з інструментами.
Хід уроку
- А для чого нам потрібні ці інструменти та обладнання? (полегшують працю людини, скорочують час на виготовлення виробів)
- Щодня ви зустрічаєтесь із ними?
- Чи змінюються вони з часом?
- Чи треба нам познайомитися ближче?
- Сучасне виробництво, побутова діяльність не можлива без знарядь праці. Вони є частиною будь якого трудового процесу. До них належать: інструменти, машини, електричні прилади, двигуни, пристосування за допомогою яких обробляють предмети праці, виготовляють продукцію.
«Знаряддя праці, які використовують у побуті».
Але під час роботи з інструментами та обладнанням дуже важливо знати правила охорони праці.
Сучасне виробництво, побутова діяльність не можлива без знарядь праці.
Вони є частиною будь – якого технологічного процесу.
Давайте зазирнемо в минуле й спробуємо дослідити як змінювалися знаряддя праці з часом
«Виникнення знарядь праці»
- Багато століть тому, коли основними заняттями були збирання плодів і полювання, люди використовували знаряддя праці із каміння та кісток – ножі, сокири, голки, наконечники стріл. Слайд Слайд7 Пізніше люди почали вирощувати зернові та інші рослини, розводити тварин. Знарядь праці стало більше, з часом вони ускладнювалися.
У бронзовому столітті з’явилися металеві знаряддя. Кам’яні ножі замінили мідні, що дало змогу збільшити продуктивність праці.
Людина перейшла від виготовлення найпростіших знарядь праці до виробництва складних засобів. Це привело до механізації продуктивних сил, що звільнило людину від тяжкої фізичної праці.
Так, на гірських річках будували водяні млини, які діяли так: на дерев’яне колесо млина падає водяний потік, і воно обертається. Рух передається на жорна, які мелють зерно. З часом з’явилися вітряні млини, які працювали завдяки сили вітру.
Згодом з’явився цілий ряд машин, які замінили дію руки людини. Такими були, зокрема перші швейні, прядильні машини.
Укінці 18 ст. з’явився новий універсальний двигун – паровий. Парова машина дала можливість створити транспорт (паровоз, пароплав).
Сьогодні техніка стрімко розвивається. Прикладом такого розвитку є те сучасне обладнання, що нас оточує. Якщо раніше одяг шили вручну, за допомогою голки, то зараз у цьому допомагають швейні машини. Якщо раніше потрібно було вкручувати шуруп за допомогою викрутки, то зараз це можна швидко зробити шуруповертом. Ручне прання замінили пральні машини.
Значно полегшено побут завдяки появі сучасного обладнання. Якщо раніше змішували тісто за допомогою збивалки, а перекручували м’ясний фарш на ручний м’ясорубці, то зараз використовують електричні прилади (кухонний комбайн, блендер, соковижималка, міксер).
Побутова техніка: пилосос, робот – пилосос, холодильник із вбудованим екраном телевізора.
- Ми дуже вдячні нашим знавцям за цікаві повідомлення. Так, ми зрозуміли, що сучасна техніка надзвичайно різноманітна.
Усі знаряддя праці, які використовують у побуті можна поділити на три групи прості ручні, механічні та електрифіковані.
Станція «Безпека». Правила охорони праці.
- Про що буде розмова? Так про правила безпеки. Найбільший скарб людини – її життя та здоров’я.
Обладнання та інструменти несуть не лише користь, а й небезпеку.
Порушення правил безпечної праці з побутовими приладами та інструментами може загрожувати здоров’ю та життю.
Основними правилами техніки безпеки з електроприладами для 6 класу є: перевіряти справність приладів та проводів перед використанням, не торкатися електроприладів мокрими руками, не перевантажувати мережу, вимикати прилади після використання та не залишати їх без нагляду.
Перед роботою
Перевіряйте прилади: Перш ніж вмикати прилад, переконайтеся, що шнур, вилка та розетка не пошкоджені.
Не торкайтесь вологими руками: Ніколи не торкайтеся увімкнених приладів, розеток чи вимикачів мокрими руками.
Обирайте правильне місце: Не використовуйте електроприлади у вологих приміщеннях, не ставте їх біля легкозаймистих матеріалів.
Під час роботи
Вмикайте та вимикайте правильно: Вмикайте та вимикайте прилади, тримаючись за вилку, а не за провід.
Не перевантажуйте розетку: Не вмикайте одночасно багато приладів в одну розетку.
Не залишайте без нагляду: Не залишайте увімкнені електроприлади (праску, чайник, плиту) без нагляду.
Тримайте подалі від води: Не лийте воду в увімкнені електроприлади, такі як чайники чи кавоварки.
Не чіпайте сторонні предмети: Якщо сторонній предмет потрапив у увімкнений прилад, негайно вимкніть його з розетки перед тим, як діставати предмет.
Якщо виникла несправність
Вимкніть прилад: Якщо з'явилося іскріння, тріск або запах диму, негайно вимкніть прилад з розетки.
Не ремонтуйте самостійно: Заборонено проводити ремонтні роботи самостійно. Зверніться за допомогою до дорослих або кваліфікованого електрика.
Не гасіть водою: Ніколи не гасіть електроприлад, що загорівся, водою, оскільки це може призвести до ураження струмом.
Викличте пожежників: У разі займання одразу телефонуйте за номером 101
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ВИКЛАСТИ З СІРНИКІВ (НЕ КЛЕЯТИ) БУДЬ ЯКЕ ЗНАРЯДДЯ ПРАЦІ ЗА ВАШИМ БАЖАННЯМ (ФОТО ПІДКРІПИТИ НА НЗ)
6-А 20.10.25-20.10.25
6-Б 20.10.25-20.10.25
6 - В 22.10.25-22.10.25
ТЕМА УРОКУ:Інструктаж БЖД. Види деревинних конструкційних матеріалів.
Тема. Види деревинних конструкційних матеріалів.
Мета: Засвоєння знань про види деревинних конструкційних матеріалів. Формування вмінь розрізняти породи дерев за їх текстурою. Виховувати бережливе ставлення до природи. Розвивати логічне мислення, спостережливість, вміння аналізувати інформацію і робити висновки.
Об'єкт вивчення: Породи дерев.
Обладнання, матеріали, інструменти: Заготовки для демонстрації порід дерева, конспект ,.
Тип уроку: Комбінований.
Клас: 6
Література: 1.Трудове навчання (для хлопців):підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Б.М Терещук та ін,- К. : Генеза, 2014 § 3 с. 19-27.
2. Дутка А.В. Гарбузова Н.В., Винятинський В.Д., Методичні рекомендації для проведення пробної педагогічної практики з трудового навчання. – Броди: Просвіта, 2021. – 64с
План уроку (90 хв)
1. Організаційна частина (2хв)
2. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (3 хв)
3. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів (2 хв)
4. Повідомлення теми, мети та завдань уроку (3 хв)
5. Вивчення нового матеріалу (18 хв)
6. Закріплення вивченого матеріалу (2 хв)
7. Практична робота (55 хв)
8. Заключна частина (5 хв)
Хід уроку
1.Організаційна частина.
-Привітання з учнями,
-перевірка присутніх учнів на занятті,
-призначення чергових,
-перевірка наявності спецодягу і готовності учнів до уроку.
2.Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.
1. Пригадай, який матеріал називають конструкційним.
2. З якої сировини виготовляють папір, картон?
3. Назви конструкційні матеріали, які використовують для виробництва автомобілів, літаків, спорудження будинків, виготовлення домашніх меблів. Де виготовляються зазначені матеріали та яку сировину для цього використовують?
3.Мотивація навчально-трудової діяльності учнів.
У 6 класі ми з вами продовжимо роботу над виготовленням виробів з деревини. У проектуванні виробів дуже важливо правильно вибрати матеріал з якого виріб буде виготовлений, тому дуже важливо знати відомості про види порід дерев, види пиломатеріалів, будову дерева і вміти їх розрізняти за текстурою. Ці знання і вміння ми повторимо і узагальнимо на сьогоднішньому уроці.
4.Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
-Отож запишіть тему і план уроку:
Класна робота
Тема. Види деревинних конструкційних матеріалів.
План
1. Види порід деревини.
2. Будова дерева.
3. Виробництво лісо і пило матеріалів.
4. Текстура основних порід деревини.
Завдання на урок:
1. Повторити відомості про види порід дерев.
2. Вивчити види лісо і пило матеріалів.
3. Навчитися розрізняти породи дерев за їх текстурою.
5.Вивчення нового матеріалу.
Розвиток сучасної техніки і технологій залежить від виробництва та використання різноманітних конструкційних матеріалів: деревини, металу, пластичних мас, скла тощо.
Великого поширення набуло використання деревини. Вироби з неї застосовують практично в усіх сферах нашого життя. Із цього матеріалу виготовляють папір, картон, штучний шовк, пластмасу, меблі, елементи будівель, музичні інструменти й сувеніри та багато інших потрібних речей.
Усі деревні породи поділяють на дві групи: хвойні та листяні.
Хвойні породи мають листя у формі голок. До них належать: ялина, сосна, кедр, модрина, ялиця тощо. Листяними породами є вільха, липа, дуб, бук, граб та інші. Дерева використовують для виготовлення конструкційних деревних матеріалів. Деревні матеріали легко піддаються обробці різними різальними інструментами: пилками, ножами, долотами, свердлами, напилками та іншими. Елементи конструкцій з деревинних матеріалів надійно і міцно з’єднуються цвяхами, шурупами, а також склеюванням.
Кожне дерево складається з трьох частин: кореня, стовбура і крони.
Корінь вбирає з ґрунту вологу та розчинені в ній поживні речовини і проводить їх до стовбура.
Стовбур - це основна частина дерева. Він проводить воду з розчиненими в ній поживними речовинами від кореня до гілок і листя.
Крона - верхня частина дерева, яка складається з гілок і листя. Листя дерев вбирає вуглекислий газ, а виділяє кисень, тому ліси називають «легенями планети». Вони покращують стан навколишнього середовища, очищаючи повітря і воду, сприяють розвитку рослинного і тваринного світу - усього живого на Землі.
У лісових господарствах дерева спочатку спилюють. Далі очищені від гілок стовбури, які називають хлистами, переміщують до місця відвантаження. Цей процес називають трелюванням. Потім деревину завантажують і транспортують на спеціальну естакаду, де хлисти розпилюють на частини - колоди. Цей процес називають розкряжуванням. Колоди називають діловою деревиною, а вершину хлиста (де багато сучків) - дров’яною. Для отримання деревних матеріалів ділову деревину розрізають уздовж стовбура на спеціальних машинах – пилорамах. Підприємства, які здійснюють обробку деревини, називаються деревообробними. На них переробляють також відходи деревини: тирсу, кору, гілки, коріння. З них виготовляють різні матеріали: клей, штучний шовк, папір, картон, деревні плити тощо.
У результаті розпилювання ділової деревини утворюються різноманітні деревні пиломатеріали.
З пиломатеріалів виготовляють різноманітні вироби. Проте, щоб виріб був надійним у користуванні, мав привабливий зовнішній вигляд та низку інших якісних ознак, необхідно знати і враховувати під час його виготовлення особливості будови деревини. Її вивчають за трьома розрізами стовбура: поперечним (торцевим), радіальним і тангенціальним.
За поперечним розрізом стовбура та кількістю кілець, які видно на ньому, можна визначити, скільки років дереву, чи швидко воно росло, як змінювалася за час його росту погода тощо. На поперечному розрізі спостерігається чергування світлих і темних кілець.
Розріз деревини вздовж стовбура через серцевину називають радіальним. На ньому видно поздовжні смуги, що утворилися в результаті росту дерева.
Розрізавши стовбур на деякій відстані від серцевини, одержують тангенціальний розріз. На ньому можна побачити характерний для кожного дерева малюнок певного кольору, який називають текстурою. Вона залежить від особливостей будови кожної породи деревини і напрямку розрізу стовбура.
6. Закріплення вивченого матеріалу.