Українська література 6 клас


16.03.2020,18.03.2020 Всеволод Нестайко "Тореадори з Васюківки". Смішне й комічне у творі. Проблематика повісті. Світ природи у творі. Образи Яви Реня та Павлуші Завгороднього. Характеристика улюбленого героя.

Вивчити біографію Всеволода Нестайка. Скласти і написати в зошитах літературний диктант (з відповідями) на 12 запитань.

Переглянути відео про життя автора твору.

(Літературні диктанти можна надсилати в особисті повідомлення у вайбер.)

Прочитати твір "Тореадори з Васюківки" в підручнику скорочений варіант, за бажанням прочитати книгу.

Обовязково перегляньте уривок з твору на відео.

Виконайте вправу «ШИФРУВАЛЬНИК» - за допомогою спеціальної абетки треба прочитати вислів, який можна вважати основною думкою повісті.

@ - А #- Б $- В ^ - Г &- Д *- Е ~ - Є f- Ж j – З [- И {- І

!- Ї g – Й h – К v – Л : - М « – Н N - О

Z – П < - Р ? – С Y- Т q – У w – Ф 7 - Х = - Ц + - Ч u - Ш

d- Щ b – Ю L- Я R – Ь

« * : @ « { + N ^ N h < @ d N ^ N $ f [ Y Y { j @ & < q f # q

Увага, перші 2 учні, які напишуть фразу правильно, отримують 12 балів (відповіді у вайбер), наступні 2 учні - 11, 2 учні - 10, 2 учні - 9!


Для того, щоб ви вміли аналізувати твір, перегляньте інформацію, за бажанням можете законспектувати в зошит. (При конспектуванні легше запам'ятати)

«ТОРЕАДОРИ З ВАСЮКІВКИ»

АНАЛІЗ Аналіз твору В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»

Тема: зображення різноманітних пригод хлопців, які потрапляли у цікаві та захоплюючі ситуації і намагалися довести власну самостійність у їх вирішенні.

Ідея: уславлення прагнення хлопців, які виявили бажання створити справжній театр у районі і здобути велику славу; засудження легковажності, ліні, безвідповідального ставлення до визначеної справи (вивчення хлопцями акторських ролей до вистави).

Основна думка: кожна розпочата справа повинна мати організаційний початок і вичерпне логічне закінчення.

Жанр: пригодницький та гумористичний твір.

Проблематика: повага до ближнього, вміння розуміти його; турбота про власне здоров’я як одну з людських цінностей.


Вам потрібно написати в зошит характеристику одного з головних героїв твору ( твір 1стор.), фото твору можна висилати на вайбер в особисті повідомлення. План до характеристики додаю.

План

1. Зовнішність героя (вік, риси обличчя, одяг, рухи тощо).

2. Внутрішній світ героя:

а)ставлення до старших і до ровесників;

б)уподобання героя;

в)вчинки за різних обставин.

3. Ставлення інших героїв твору до персонажа.

4. Ставлення автора і читача до героя твору.


30.03.2020 РМ Усний переказ епізодів повісті і докладним цитуванням авторського тексту.

  1. Вибрати найцікавіший епізод з повісті.

  2. Навчитись гарно його переказувати, використовуючи якомога більше авторських слів.

  3. Записати відео на телефон переказу того епізоду, який ви обрали.

  4. Прислати на вайбер в особисті повідомлення.

(переказ має бути до 3 хв.)

01.04.2020 Ярослав Стельмах. Основні відомості про письменника. "Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера". Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті, передані образним словом.

Читаємо твір і біографію в підручнику.


Перегляньте презентацію з біографією.

06.04.2020, 08.04.2020 Уява, фантазія і романтичність у житті сучасної людини. Реальні та пригодницькі події в повісті. Характеристика образів Сергія та Митька. Урок виразного читання прозового уривка з повісті.


Повість Стельмаха розповідає про веселі, незвичайні, таємничі пригоди Сергія та Митька. Історія розпочинається з того, що учні 5 класу одержали від учительки ботаніки завдання на літо-зібрати колекцію комах, а замість цього почали полювати на страшного Митькозавра. Наприкінці той виявився простим хлопцем Василем, який вирішив розіграти двох друзів за веселим характером оповіді ця повість нагадує трилогію В.Нестайко «Тореадори з Васюківки».

Запитання

«Митькозавр із Юрківки…»

Я. Стельмаха

1.

Жанр твору

Пригодницька повість

2.

Кількість головних героїв

Двоє хлопців.

3.

Від чийого імені ведеться розповідь

Від імені одного з героїв.

4.

Особливість назв розділів твору.

З назви можна дізнатися, про що розповідається в розділі.

5.

Риси характеру героїв.

Допитливі, винахідливі, романтики, справжні друзі, фантазери.

Асоціативний диктант

1. Київ (місце народження Ярослава Стельмаха).

2. 1949 (рік народження письменника).

3. Київський інститут (місце навчання Ярослава Стельмаха).

4. Михайло Стельмах (батько письменника).

5. 1975 (бийшла друком перша книжка Ярослава Стельмаха).

6. Перекладач (фах митця).

Гра «Хто швидше?»

1. Як звали… а) головних героїв? (Сергій та Митько); б) учительку ботаніки? (Ірина Семенівна); в) маму Сергія? (Оксана Павлівна); г) бабусю Митька? (Демидівна); д) сусіда-музиканта? (Дядько Гнат)

2. Скільки років було Васі-велосипедисту? (Чотирнадцять)

3. У якому класі навчалися хлопці? (У шостому)

Метод «Незакінчене речення»

1. Хлопці рушили до озера, бо… 2. Біля озера вранці друзі знайшли відбитки… 3. Сергій запропонував назвати чудовисько, що живе в озері… 4. Хлопці вирішили використати як приманку… 5. Друзі вирили яму, щоб… 6. До пастки потрапив…

Опрацюйте вправи усно, в зошит напишіть характеристику одного з хлопців. Скидайте на перевірку.

Почитайте для себе вголос виразно уривок з твору.


10.04.2020, 15.04.2020 Леся Воронина - сучасна письменниця, авторка багатьох книжок для дітей. "Таємне товариство боягузів, або Засіб від переляку №9" - фантастична, романтична повість про виховання гідності та мужності. Роль сім'ї у формуванні життєвих переконань людини. Стосунки між різними поколіннями в родині. Еволюція Клима від боягуза до супергероя.

Прочитати в підручнику с. 194-212.

Фантастичний твір – це будь-який художній твір, в якому введений елемент чудесного, неможливогоабонадзвичайномаловірогідного.

Романтична твір – твір, у якому герой потрапляє у незвичайні обставини, переслідує благородну мету порятунку когось або чогось, виявляючи при цьому незвичайну кмітливість.

Багатоепізодна повість - повість, у якій кожний новий розділ має свій сюжет.

Довести, що «ТТБ» - це фантастична, романтична та багатоепізодна повість.

Розгляньте питання за змістом твору.

- Як починається повість? Яким постає перед нами головний герой Клим Джура? (Зачитати уривок з повісті) (Клим - боягуз, страждає від цього, але ніяк не може позбутися своїх страхів.)

- Чому Клим не намагався дати відсіч Сашкові, адже вони були ровесниками? (Йому заважала невпевненість у власних силах.)

- Чому саме Клим потрапляє до ТТБ? (Він сам себе вважає боягузом і дивується, чому його вибрали для такого героїчного вчинку, як рятування Землі.)

- Чому Климові не відразу повідомили, що саме він має робити, підписавши угоду? (Хлопчик міг злякатися і відмовитися, а ще, крім цього, його хотіли випробувати.)

- Коли Клим зрозумів, що йому відступати нікуди, що він відчув? (Коли йому потрібно було взяти участь у таємній операції в банку, він розгубився і страшенно злякався. В тексті знаходимо слова: «мов загіпнотизований», «мені кінець»; «так просто це не скінчиться»; «клятва зв’язала мене по руках і ногах».)

- Знайдіть у тексті, як сам Клим пояснює, чому він погодився піти на таємну операцію? (Я погодився допомогти цим дивним хлопцям лише через те, що одного дня дав ідіотську клятву вступити до Таємного Товариства Боягузів. Раптом я зрозумів, що в глибині душі у мене жила божевільна мрія: а що як і справді я позбудуся цього огидного страху, що переслідує мене скрізь? І одного разу, коли Кактус крикне мені: «Гей ти, поганський Паганіні! Ходи-но сюди, я трохи тебе відлупцюю!» - я зроблю блискавичний рух рукою, і Кактус полетить шкереберть на асфальт, розмазуючи соплі і сльози.

- Як повівся Клим у банку? (Він переборов свій страх, допоміг Жуку і Зайцю: показав шлях до потрібної кімнати, відволік собаку, не розгубився, коли побачив синьомордиків.)

- Яке відкриття зробив для себе Клим після цієї операції? (Його нові друзі не розбійники, а мисливці за прибульцями. І вірус страху найперше вражає хоробрих, бо в них немає імунітету.)

- Як тепер поводиться Клим по відношенню до Кактуса? (Він вперше протистоїть йому, не боїться виступити проти Сашка і перемагає його, хоча й за допомогою якоїсь таємної сили.)

- Чи могло б таке статися, якби Клим не вступив до ТТБ? Чи тільки таємна сила допомогла Климові перемогти Кактуса? (Клим в ході таємної операції вже спробував свої сили і відчув, що може побороти свій страх. Якщо це йому вдалося один раз, то це може статися і ще. «Мабуть, усе, чого я боявся досі, тепер здавалося мені дитячими забавками». )

- Чи було ще страшно Джурі після цієї пригоди? ( Неодноразово. При зустрічі із синьомордою потворою на буд майданчику, тікаючи від екскаватора ватажка синьомордиків, вирушаючи в подорож на часольоті, спускаючись у підземелля в табір синьомордів та рятуючи планету.)

- Чому ж він не відступив, не побоявся, як це було із Сашком? (Він розумів, що допомоги у більшості випадків йому не було звідки чекати, в нього не було вибору. Хлопець знав, що від його дій залежить доля всієї цивілізації Землі.)

- Якби ви не знали Клима таким, як на початку повісті, ви могли б про нього сказати, що він – боягуз? (В кінці повісті він змінюється із боягуза на мужнього і кмітливого героя.)

- Що допомогло Джурі перебороти свій страх? (Обставини, в які він потрапив, його власне бажання допомогти планеті й водночас перебороти свій страх.)

- Тож, із ким головний герой боровся протягом усього твору? (Із синьомордами і самим собою.)

- Чи дозволить Клим Джура тепер, після такої пригоди, кому-небудь ображати чи принижувати себе? (Ні. Він уже відчув власну гідність, відчув гордість за те, що зміг зробити для землян, тому буде відстоювати власну позицію.)

- Чи можна сказати, що після усіх цих пригод Клим став безстрашним, і він ніколи не відчуватиме страх? (Він буде чогось боятися, але тепер знатиме, як його перебороти. Просто діяти і перемагати.)

Підсумок уроку.

Отож, чого вчить цей твір? (Треба виховувати в собі силу волі, щоб перемагати свої вади, а саме: страх. Так можна допомогти і собі, й навіть планеті.)

Наступний урок Контрольна робота 27.04.2020

27.04.2020 Контрольна робота "Творчість Всеволода Нестайка, Ярослава Стельмаха, Лесі Ворониної."

join.naurok.ua

заходьте за посиланням, вводьте код доступу 293564

Вам пропонується 24 запитання по темі, давши на них відповіді, ви маєте змогу отримати 12 балів.

Успіхів!

29.04.2020, 04.05.2020 Гумористичне й сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів. Роль гумору в житті українців. Леонід Глібов - визначний український байкар і поет. "Щука", "Муха і Бджола", "Жаба і Віл"

Прочитати в підручнику с.216-222

Основні поняття можна записати для кращого запамятовування.

Вміти аналізувати байки, знати біографію Леоніда Глібова.

06.05.2020 Р.М. Написання листа авторові байок Леоніду Глібову.

Ваше завдання пофантазувати та написати лист до Л.Глібова, висловити йому своє ставлення до його творів, а також їх розуміння, можна виразити свої побажання.

Нижче подаю приклад

Лист Леоніду Глібову:

Шановний Леоніде Івановичу!

Пише Вам учениця 6 класу Дубровська Марічка. Я хочу висловити Вам щиру вдячність за чарівні твори, що сповнили нашу літературу новими темами та ідеями. Ваші байки - це справжній витвір мистецтва,який торкається важливих тем, що залишились актуальними навіть у сьогоденні. Леоніде Івановичу, дякую Вам за цікаві акровірші та оригінальні загадки. Ви - справжній майстер слова.


З повагою Марічка.



13.05.2020, 18.05.2020 Степан Руданський. Коротко про письменника. Співомовки С.Руданського - унікальне явище у світовому письменстві. "Добре торгувалось", "Запорожці у короля". Висміювання моральних вад, негативних рис характеру, авторська симпатія до простої людини.

Павло Глазовий "Еволюція", "Найважча роль", "Кухлик" Іронічно-пародійна викривальна спрямованість гумористичних і сатиричних творів.


Опрацюйте в підручнику матеріал ст-223-233

Вам необхідно знати біографію гумористів, законспектувати і вивчити теорію, що таке гумореска, інверсія, співомовка, вміти аналізувати їх твори.



В цих відео-уроках ви знайдете всю необхідну інформацію, якою ви маєте володіти.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ВИВЧИТИ НАПАМ'ЯТЬ ОДНУ ГУМОРЕСКУ НА ВИБІР. ВМІТИ АНАЛІЗУВАТИ ГУМОРЕСКИ, НАСТУПНИЙ УРОК КОНТРОЛЬНА РОБОТА, ОСТАННЯ В ЦЬОМУ РОЦІ, ПО ТВОРЧОСТІ ОСТАННІХ ТРЬОХ ПИСЬМЕННИКІВ (ГЛІБОВ, РУДАНСЬКИЙ, ГЛАЗОВИЙ)


20.05.2020 Контрольна робота. ГЛІБОВ, РУДАНСЬКИЙ, ГЛАЗОВИЙ

код доступу 2714272