Školska godina 2023. / 2024.

Stranice virtualne knjižnice uređuje stručna suradnica školska knjižničarka Marija Gajski, sv. mag. bibl. 

MEĐUNARODNI DAN KULTURNE BAŠTINE - 23. rujna 

Kulturna baština, materijalna i nematerijalna, zajedničko je bogatstvo čovječanstva u svojoj raznolikosti i posebnosti, a njena zaštita jedan je od važnih čimbenika za prepoznavanje, definiranje i afirmaciju kulturnog identiteta. 

Na UNESCO-vom popisu svjetske materijalne baštine ponosno stoje: Plitvička jezera, povijesni grad Trogir, katedrala Sv. Jakova u Šibeniku, Povijesni kompleks Splita i Dioklecijanova palača, kompleks Eufrazijeve bazilike u Poreču, Starogradsko polje, Stari grad Dubrovnik i Stećci – srednjovjekovna groblja nadgrobnih spomenika.

PRVI SUSRET S KNJIŽNICOM

Naši su prvašići svi redom došli u knjižnicu na upoznavanje i na čitanje priče. Počevši od 8. rujna, Svjetskog dana pismenosti, učenici su se mogli pohvaliti slovima koja znaju napisati, a najhrabriji su malo i čitali.

U 2-3 sata u knjižnici upoznali su prostor, čitali priče, razgovarali o njima, slikali i naučili kako se treba lijepo ponašati u knjižnici.

Jedva čekaju doći opet!

NACIONALNI PROJEKT DAJ ŠAPI GLAS 

Učenici razredne nastave OŠ Ivana Mažuranića u Zagrebu krenuli su ponovo u avanturu nacionalnog projekta „Daj šapi glas“. 

28. 9. - Dan svjesnosti o važnosti posvajanja ljubimaca

U svakom je razredu koji sudjeluje predstavljen projekt.  Razgovaralo se azilima, zašto životinje treba zbrinjavati i kako se može tim životinjama pomoći. Više naših učiteljica su uspješne posvojiteljice kućnih ljubimaca te su bile sjajan primjer učenicima.

4. 10. - Međunarodni dan zaštite životinja – početak akcije

Na međunarodni dan životinja učenici su predstavljali svoje kućne ljubimce, a započela je i akcija prikupljanja hrane (suhe i mokre), igračaka, dekica i vodilica za pse u azilima. Odlučili smo prikupljeno pokloniti nekom azilu koji ovisi o dobročiniteljima. Svi učenici koji su mogli, donijeli su donacije. 

10. 12. Dan prava životinja – kraj akcije


Učenici 4. b su sve donacije sortirali po životinjama:


i vrstama:


... i lijepo posložili u kutije.

Dostava donacije 



Prikupljeno je donirano u tri azila:


1.Sklonište za životinje Velika Gorica


2. Udruga Rina


3. Udruga Šapa u srcu – Ogulin

NINA - REHABILITACIJSKIM PAS U PRO


Povodom Svjetskog dana čitanja naglas održana je radionica koju je vodila gospođa Sanja Kobešćak iz Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet. 

Došla nam je i Nina, rehabilitacijski pas posebno educiran za rad s djecom u ovakvim radionicama. Radionica je provedena u posebnom razrednom o djelu razredne nastave u sklopu programa R.E.A.D.® u suradnji sa školskom knjižničarkom.

REHABILITACIJSKI PAS BOY S UČENICIMA REDOVNIH RAZREDA 


Došao nam je još jedan pas - Boy. To je rehabilitacijski pas za učenike s poteškoćama u čitanju kojeg je doveo gospodin Sergej Jonke. 


Kad se učenici opuste uz psa kojem pričaju i kojeg maze, zaborave na stres pri čitanju. Učenici su Boyu čitali tekstove o čijim su sadržajima razgovarali. Pas je pomno slušao, a učenici su bili jako zadovoljni. 


ČITANJEM DO ZVIJEZDA

I ove smo godine sudjelovali u nacionalnom projektu u čitanju i kreativnosti. Naše su tri učenice sudjelovale u županijskom natjecanju na kvizu znanja, a jedna u natjecanju u kreativnosti. 

PUT NA MJESEC - ŠKOLSKI PROJEKT

Namjena ovog projekta koji  je pokrenut povodom 55 godina od spuštanja čovjeka na Mjesec je potaknuti učenike na istraživanje stručnih i znanstvenih izvora znanja, na čitanje s razumijevanjem, kritičko čitanje i razmišljanje te na potrebu za istraživanjem. 

OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG TJEDNA SVEMIRA

(WORLD SPACE WEEK, 4.-10- 10- 2023.)


Obilježili smo Svjetski tjedan svemira u knjižnici. Učenici četvrtih razreda su proučavali enciklopedije i drugu referentnu literaturu kako bi pronašli informacjie Sunčevu sustavu, Mjesecu, Putu na Mjesec i astronautima. 

Ove godine obilježavanje je u sklopu projekta "PUT NA MJESEC" povodom 55. godišnjice od kad je čovjek prvi put stao na Mjesečevo tlo. 

SUNČEV SUSTAV NA SATU GEOGRAFIJE

Na satu Geografije s profesoricom Glasnović Skenderović učenici osmih razreda su proučavali Sunčev sustav. 

PUT NA MJESEC


Učenic svih četvrtih razreda su uživali u istraživačkim radionicama u knjižnici.

MJESEČEVE MJENE NA SATU PRIRODE

Učenici šestih raureda su nazabavn način saznali sve o Mjesečevim mijenama uz Oreo kekse. 

145. rođendan ALBERTA EINSTEINA

Učenici 1. a su učili o Albertu Einsteinu, velikom znanstveniku. Nakon osnovnih informacija o njegovim postignućima obojali su bojanku i napravili portrete.

ŽIVOTNE LEKCIJE ALBERTA EINSTEINA

1. Pratite svoju radoznalost - Što vas najviše zanima? Praćenje znatiželje je tajna vašeg uspjeha.

“Nisam nešto posebno talentiran. Samo sam strastveno znatiželjan. ”

 

2. Ustrajnost je neprocjenjiva - Jeste li spremni ustrajati sve dok ne stignete do odredišta? Kažu da se sva vrijednost poštanske marke sastoji u njenoj sposobnosti da se drži za pismo sve dok ne stigne. Budite poput poštanske marke, završite utrku koju ste počeli!

“Nisam osobito pametan; ja samo duže rješavam problem.”


3. Mašta je moćna - Koristite li svakodnevno svoju maštu? Einstein je izjavio da je mašta važnija od znanja! Vaša mašta unaprijed određuje vašu budućnost. Također je izjavio, “Pravi znak inteligencije nije znanje, već mašta”. Ne dopustite da vam nešto tako moćno poput mašte leži uspavano.

“Mašta je sve. Ona je pregled svega zanimljivog što nadolazi. Mašta je važnija od znanja.”

 

4. Griješite - Ne bojte se pogriješiti. Greška nije neuspjeh. Ako ih pravilno iskoristite pogreške će vas učiniti boljima, pametnijima i bržima. Ako želite uspjeti otkrijte moć pogrešaka. Utrostručite broj pogrešaka.

“Osoba koja nikada nije napravila grešku nije nikada pokušala nešto novo.”


5. Stvarajte vrijednost - Ne gubite vrijeme pokušavajući biti uspješni, umjesto toga se trudite stvoriti vrijednost. Ako budete vrijedni, privući ćete uspjeh. Otkrijte talente i darove koje posjedujete i naučite kako ih ponuditi na način koji najviše odgovara drugima. Težite tome da budete vrijedni drugima i uspjeh će zakucati na vaša vrata.

“Ne trudite se postati uspješni, već biti od koristi.”

 

6. Ne očekujte različite rezultate - Drugim riječima, ne možete nastaviti istom vrstom treninga ako želite izgledati drugačije. Za promjenu života, morat ćete se promijeniti do te mjere da promijenite načine na koje razmišljate.

“Ludilo: raditi istu stvar iznova i iznova očekujući različite rezultate.”

 

7. Znanje dolazi s iskustvom - Znanje proizlazi iz iskustva. Možete razgovarati i razmišljati o zadatku koji je pred vama, ali razgovor će vam dati samo filozofsko razumijevanje o njemu. Uprljajte ruke i steknite iskustvo! Ne trošite vrijeme razgovarajući, učinite to što je potrebno. Tako se stječe neprocjenjivo znanje.

“Informacija nije znanje. Jedini izvor znanja je iskustvo.” 

KEMIJA MJESECA

 

"I like to think that the moon is there, even if I am not looking at it."

Albert Einstein

Mjesec, Zemljin prirodni satelit, najbliže je nebesko tijelo našeg planeta.  Udaljen je oko 384 401 kilometara. Na njemu se ne nalazi niti voda niti atmosfera. Mjesec u sklopu reljefa ima mora i kopna. Mjesečeva mora su tamni dijelovi Mjeseca i nemaju veze s moramo kao što ih ima naš planet, dok su kopna svijetli dijelovi Mjeseca. Temperatura površine jako oscilira te se kreće od – 160°C noću do + 120 °C danju. 

Jezgra Mjeseca najveća je nepoznanica ali smatra se da u njoj ima puno željeza i sumpora. Mjesečeva kora je poznatija te je sačinjena od aluminija (područje kopna) te kalija i fosfora. I ako ovdje sad ne stanemo s kemijskim opisom Mjeseca tekst će biti nepregledan i dug stoga su nam učenici sedmih razreda olakšali sve i o kemiji Mjeseca napravili maštovite i kreativne plakate u sklopu nastave kemije. U nastavku možete proučiti radove naših učenika.

PROJEKT ČITAM SVOJU KNJIGU

Učenici 3.a razreda s učiteljicama Mirnom Vranić i Lorenom Petreković uključili su se u projekt školske knjižnice "Čitam svoju knjigu". Uz redovnu lektiru učenici čitaju još jednu knjigu koja nije za lektiru koju odabiru u školskoj knjižnici još koliko žele knjiga iz bilo kojeg izvora. 

Uza svaku knjigu učenici ispunjavaju Knjigovnicu, putovnicu kojom putuju knjigama i natječu se tko će više knjiga pročitati. Tri najbolja učenika dobit će na kraju godine nagradu, a svi će učenici dobiti priznanje za trud. Učenici predstavljaju pročitane knjige učiteljicama, knjižničarki i prijateljima u razredu kao svojevrstan festival knjige. Okrugli stol se provodi, radi raznovrsnosti, u knjižnici, učionici, predvorju i igralištu škole. 

BOŽIĆ PRED VRATIMA


Pred odlazak na zimske praznike svaki je učenik dobio na poklon nešto za čitanje (časopis, knjiga, slikovnica). 

SVJETSKI DAN ČITANJA NAGLAS

U predvorju škole naši su učenici predstavljali pročitane knjige drugim učenicima i čitali im zanimljive kratke odlomke. Uz puno smjeha i zabave učenici su "navalili" u knjižnicu posuditi nove knjige. 


PROGLAŠENJE POBJEDNIKA

Nakon četiri Okrugla stola u kojima smo predstavljali knjige, ovo je biti najveća svečanost! :-) 

18. lipnja proglasili smo pobjednike našeg natjecanja u čitanju. 

Budući da su svi dali sve od sebe i pročitali puno dodatnih knjiga svi su dobili priznanja, a troje najčitača dobilo je na poklon i knjige. 


DOBROTA KAKO GOD OKRENEŠ - ŠKOLSKI PROJEKT

Škola kao multikulturalna sredina idealno je mjesto za upoznavanje običaja i kultura pripadnika drugih nacionalnosti i religija. Naša je želja bila uključiti izbjeglice, migrante i manjine u zajedničke aktivnosti s vršnjacima kako bi se potakla njihova integracija, ojačalo njihovo samopouzdanje i olakšalo suočavanje s novim izazovima.

Na tom putu poticanja mira i tolerancije budućih generacija osmišljen je niz aktivnosti od kojih je prva božićno ukrašavanje škole. Jedan od simbola Božića je božićna kuglica. Kuglica je okrugla i jednako važna i lijepa sa svih strana, a aktivnosti su usmjerene na empatiju i dobrotu pa je prema njoj nazvan cijeli taj niz aktivnosti „Dobrota, kako god okreneš!“.

Ukrašavali smo školu ukrašenim kutijama i natpisima na raznim jezicima, svaki prozor - jedan jezik. Učenici govornici stranih jezika pomogli su u pripremi natpisa u obliku božićnih kuglica na kojima su raznim jezicima ispisane pozitivne blagdanske riječi: „Daruj nadu, ljubav, radost, mir, osmijeh, dobrotu, pažnju i zagrljaj!“. 

Šetnjom školom učenici su pogađali jezike na kojima su napisani natpisi i zatim njihova značenja, pritom su tražili i "poklone" koje su sami donijeli. 

Na satu Geografije učenici su učili su jezičnoj rasprostranjenosti u svijetu, a na satu Povijesti o doprinosu znanstvenika iz raznih država tehnološkom napretku i o načinu kako su se ljudi diljem svijeta izborili za svoja prava, odnosno kako u nekim zemljama ta borba, na žalost, još uvijek traje

Odabravši jedan jezik sudjelovali su na radionicama u knjižnici i na satu Engleskog jezika istražujući državu u kojoj se taj jezik govori.

Istraživanje država - radionice

Upoznajemo zanimljivosti o državama

Svaki prozor na školi predstavlja jedan jezik ili kulturu.

Istražujući razne religije učenici su shvatili da je u svim religijama i u svim državama DOBRO UVIJEK DOBRO.

Na interkulturalnim susretima dogovarali smo predstavljanje država. Učenici koji su željeli mogli su predstaviti državu iz koje potječu. Mara je predstavila Nizozemsku, Hanna Sjevernu Makedoniju, a Vitalina Ukrajinu.

Učenici su s velikim zanimanjem pratili predavanje o Nizozemskoj koju je održala naša učenica 5.a Mara P. C.

PROJEKT MJUZIKL "CIRKUS EMOCIJA" 

Autorski projekt Laure Petti, učiteljice Biologije i Kemije. U suradnji s učiteljicom Hrvatskog jezika Antonijom Jelavić Bednjanec i Andrejom Šnajder Jurković pripremili su veliku priredbu za učenike, roditelje, djelatnike i goste.

Učenici su ispričali zanimljivu priču o emocijama kroz pjesmu i ples.

Osnovna škola Ivana Mažuranića Zagreb | Zagreb | Facebook 

PROJEKT  MAŽURANCI IZ DAVNINE

Povod ovog projekta je 150 godina rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, 210 godina rođenja Ivana Mažuranića, 165 godina od smrti Frana Mažuranića, 135 godina od smrti Antuna Mažuranića i 75 godina od osnutka naše škole OŠ Ivana Mažuranića u Zagrebu.

U sklopu nastave i izvannastavnih aktivnosti Povijesti, Geografije, Likovne i Glazbene kulture, Hrvatskog jezika, a u razrednoj nastavi i Prirode i društva učenici su iz raznih kutova proučavali navedene znamenite osobe, njihova postignuća, krajeve iz kojih dolaze te ih na različite načine prikazali.

Učenici su upoznali njihov kulturno-političku ostavštinu u hrvatskom javnom životu i njihovu važnost u hrvatskoj književnoj baštini. Upoznali su i slavensku mitologiju i uočili njene elemente u djelima Ivane Brlić Mažuranić.

Rezultati rada su prikazani na Dan škole, 29. svibnja 2024., te na stranicama škole i na mrežnim stranicama školske knjižnice. Suradnja s OŠ Marije Jurić Zagorke - uzajamni posjet nekolicine učenika i predstavljanje uradaka. 

Prekrasnim likovnim uratcima učenici su nas zadivili. Ovdje je priložen samo mali dio dječjih uradaka.


IVAN MAŽURANIĆ

Učenici osmih razreda su plakatnim prikazom i stripovima obradili Smrt Smail-age Čengića.

IVANA BRLIĆ-MAŽURANIĆ

ŠEŠIR ZA IVANU - učenici produženog boravka

PORTRETI I ČESTITKE

JELA IZ IVANINIH DJELA: Hlapičev tvrdi kruh sa mekom korom, i Palunkovo varivo od lobode

STRIBOROVA ŠUMA

Učenici 4. d napravili su diorame Šume Striborove, a učenici dodatne nastave Enggleskog jezika preveli su Šumu Striborovu na engleski jezik i ilustrirali te uvezli u knjigu koja je bila izložena u središtu škole.

IZLET U OGULIN

Učenici četvrtih razreda su razgledati Ogulin, posjetili zavičajni muzej i Ivanin muzej bajke te upoznali kulturnu i prirodnu baštinu ogulinskog kraja znanog kao zavičaj bajke, a učenici osmih razreda su posjetili na riječkom području Vilu Ružić u kojoj je živjela Ivana Brlić Mažuranić te koja služi kao muzej ostavštine obitelji Mažuranić.

 FRAN MAŽURANIĆ - Lišće