Medijska pismenost

Stranice virtualne knjižnice uređuje stručna suradnica školska knjižničarka Marija Gajski, sv. mag. bibl. 

MEDIJSKA PISMENOST ZA NAJMLAĐE

Medijska kultura za najmlađe. Crtani film koji na zabavan i jednostavan način objašnjava što je to medijska pismenost i zašto je ona nužni preduvjet slobodnom življenju i pripadanju društvu u kojem živimo. 

Preuzeto sa Djeca medija

Medijska kultura za najmlađe. Dva pitanja koja si postavljaju medijski mudra djeca.

OSVIJEŠTENOST 

 Preuzeto sa Djeca medija

Medijska kultura za najmlađe. 

Medijska pismenost za najmlađe.

Preuzeto sa Djeca medija

Brošura „Mediji (i) naši učitelji“ donosi pregled pojmova važnih za shvaćanje medija, njihove uloge, funkcija i razvoja kroz povijest. Također, brošura na jednostavan način djeci i mladima pojašnjava medijski odgoj i njegovu važnost u svijetu u kojem živimo te daje smjernice kako medije mogu koristiti u svakodnevnom životu, a posebice u školi.


Autori: Katarina Blažina, Ivan Fedor i Danijel Labaš

Preuzeto sa Djeca medija


„Mediji i djeca predškolske dobi: Priručnik za odgojitelje u dječjim vrtićima” nastao je u sklopu trogodišnjeg projekta „Prevencija, a ne intervencija!” uz potporu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, te u partnerstvu s Gradom Velikom Goricom i Centrom za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica. Namijenjen je odgojiteljima i odgojiteljicama, a sadrži radne materijale koje mogu koristiti u svom radu s djecom. 

Autori: Lana Ciboci, Igor Kanižaj, Danijel Labaš 

Preuzeto sa Djeca medija

ČITAJMO IZMEĐU REDAKA

 Priručnik za razvoj medijske pismenosti.

 Preuzeto sa stranice: www.gong.hr


RAZVOJ MEDIJSKE PISMENOSTI

LJUDSKO DOSTOJANSTVO, VRIJEĐANJE, SRAMOĆENJE I GOVOR MRŽNJE

Autori: Lana Ciboci, Igor Kanižaj, Danijel Laba

Nastavni materijal za osnovne škole za učenike od 1.-4. razreda. 

Preuzeto sa Djeca medija

RAZVOJ MEDIJSKE PISMENOSTI

Pozitivni i negativni medijski sadržaji

 Autori: Lana Ciboci, Igor Kanižaj, Danijel Laba

Nastavni materijal za osnovne škole za učenike od 1.-4. razreda. 

Preuzeto sa Djeca medija

RAZVOJ MEDIJSKE PISMENOSTI

Kako prepoznati dezinformacije i lažne vijesti

 Autori: Lana Ciboci, Igor Kanižaj, Danijel Labaš

Priručnik za 1.-4. razred srednje škole. 

Preuzeto sa DKMK.

RAZVOJ MEDIJSKE PISMENOSTI

Sigurnost djece na internetu i elektroničko nasilje

 Autori: Lana Ciboci, Igor Kanižaj, Danijel Labaš

Nastavni materijal za osnovne škole za učenike od 5.-8. razreda. 

Preuzeto sa DKMK.

Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK)

https://dkmk.hr/

Mind over Media - Hrvatska učinkovita analiza propagande

 https://propaganda.mediaeducationlab.com/hr

Medijska pismenost – abeceda za 21. stoljeće

 Edukacija, pojmovnik, preporuke i obrazovni materijal za medijsku pismenost. 

Preuzeto sa stranice: www.medijska pismenost.hr


INTELEKTUALNO VLASNIŠTVO NA INTERNETU

 Priručnik

Ovo djelo je dano na korištenje pod licencom Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno-Dijeli pod istim uvjetima 4.0 međunarodna. 


SIGURNIH PET ZA SIGURNIJI NET

 Projekt o sigurnosti djece na internetu, blog. 

CENTAR ZA SIGURNIJI INTERNET

 BONTON NA MREŽI (NETIQUETTE)

#ŠERAJ POZITIVU BLOKIRAJ NEGATIVU 

 Preuzeto sa DKMK.


Brošura Svijet interneta na dlanu djeci i mladima objašnjava pozitivna i negativna obilježja novih medija, razvoj društvenih mreža, pravila lijepog ponašanja na internetu, kao i važnost zaštite privatnosti prilikom korištenja novim medijima. U brošuri se mogu pronaći i podaci vezani uz nasilje putem novih medija (cyberbullying) te smjernice za zaštitu od takvog oblika nasilja.


Autori: Lana Ciboci, Leali Osmančević i Vladimir Preselj

Preuzeto sa Djeca medija

Brošura Kako prepoznati senzacionalizam u medijima? nudi zanimljiv i jednostavan pregled osnovnih pojmova vezanih uz senzacionalizam i etiku u medijima te kroz niz primjera djeci i mladima pojašnjava kako mogu prepoznati senzacionalizam i koliki je njegov utjecaj u suvremenim medijima. Brošura donosi i niz smjernica za istinito i objektivno izvještavanje, posebice kada je riječ o osjetljivim temama poput izvještavanja o ratovima ili izvještavanja o djeci.


Autori: Mehmed Hatipović, Ines Jurković i Andriana Samardžić

Preuzeto sa Djeca medija

Brošura „Čarobni (varljivi) svijet reklama“ djecu i mlade uvodi u osnovne pojmove vezane uz oglašavanje u medijima te utjecaj koje reklame mogu imati u njihovim životima. Uz pregled pozitivnih i negativnih obilježja reklama brošura pojašnjava osnovne tehnike oglašavanja, kao i pojam prikrivenoga oglašavanja u medijima.


Autori: Lana Ciboci i Leali Osmančević

Preuzeto sa Djeca medija

Brošura „Svijet videoigara“ nudi pregled razvoja videoigara od njihova nastanka do danas. Također, u brošuri se, uz prednosti i nedostatke igranja videoigara mogu pronaći i savjeti za odabir kvalitetnih videoigara, kao i važnost odabira videoigara primjerenih dobi djece i mladih.


Autori: Sebastijan Ivasović, Danijel Labaš, Beatta Lovrečić i Damjan Raknić

Preuzeto sa Djeca medija

STEREOTIPI I MEDIJSKI PRIKAZI LJEPOTE


Brošura „Stereotipi i medijski prikazi ljepote: kako mediji oblikuju naš pojam lijepoga?“ definira pojmove poput stereotipa i predrasuda, pojašnjava kako mediji mogu oblikovati naše mišljenje i stavove, kako se medijska ljepota razlikuje od one stvarne te koje su najčešće posljedice nerealnog prikazivanja muškaraca i žena u medijima. Brošura donosi i niz primjera pozitivnih i negativnih strana medija u promicanju važnosti, prije svega, zdravog, a tek onda lijepog ili privlačnog fizičkog izgleda, kao i smjernica za djecu i mlade.


Autori:  Irina Adamović, Mirta Andrlon i Virna Jogunica

Preuzeto sa Djeca medija

SVIJET INTERNETA NA DLANU: SIGURNOST I PRIVATNOST NA INTERNETU


Brošura „Svijet interneta na dlanu: Sigurnost i privatnost na internetu“ bavi se pozitivnim i negativnim stranama novih medija s naglaskom na zaštiti privatnosti na internetu. Brošura nudi smjernice i savjete o tome kako povećati sigurnost na internetu te što učiniti ako dođe do elektroničkog nasilja.


Autori: Lana Ciboci, Igor Kanižaj, Danijel Labaš, Leali Osmančević, Vladimir Preselj, Ana Milas, Maja Fistrić, Katarina Blažina Mukavec



Preuzeto sa Djeca medija



Brošura „Mediji bez nasilja?“ nastala u okviru projekta „Razotkrivanje, prepoznavanje i prevencija nasilnih sadržaja u medijima“ uz potporu Grada Velike Gorice, 2014. godine.

U brošuri su predstavljeni relevantni podaci i informacije usko vezane uz nasilne sadržaje u svim medijima, statistike i načine zaštite odnosno prevencije štetnih utjecaja. Brošura se sastoji od sljedećih dijelova: Nasilje u medijima, Jeste li znali?, Kako nasilni sadržaji utječu na nas, Nasilje na televiziji, Nasilje u crtanim filmovima, nasilje u   videoigrama, Elektroničko nasilje – cyberbullying i Nasilje i glazba.


Autori: Lana Ciboci i Leali Osmančević

Preuzeto sa Djeca medija

Brošura „Dobro došli u svijet interneta. Sigurni uz Djecu medija“ nastala je u sklopu projekta „Od medijske kulture do nenasilja“ uz potporu Grada Velike Gorice.

Brošura na zanimljiv i moderan, mladima pristupačan i prihvatljiv način donosi informacije o povijesti društvenih mreža i interneta, pozitivnim i negativnim stranama interneta, istinitim pričama korisnika te savjetima kako se zaštititi. Osim djeci i mladima, namijenjena je i njihovim roditeljima i učiteljima – svima koji se žele informirati i educirati.


Autori:  Lana Ciboci, Leali Osmančević, Davor Trbušić

Preuzeto sa Djeca medija

UGOSTILI SMO PREDSTAVNICE DKMK-a

 U četvrtak, 13. veljače 2020. naši su učenici imali priliku slušati predavanja o raznim temam iz područja medijske pismenosti. 

Učenicima petih i šestih razreda održano je predavanje "Utjecaj video-igara na djecu i mlade", a učenicima sedmih razreda predavanje "Senzacionalizam". 

Učenici su predavanja pažljivo slušali i čuli mnoštvo zanimljivih i korisnih informacija, te su nam napisali svoje dojmove.

UTJECAJ VIDEO IGARA NA DJECU I MLADE

 Naučila sam na predavanju da možemo završiti u bolnici zbog video igara, da postoje oznake za video igre i da ne bismo smjeli igrati video igre neprimjerene našoj dobi.

Na ambalaži video igara postoji dobna podjela kako bismo znali koje bismo video igre mogli igrati. Neprimjeren sadržaj za neke dobne skupine su: tučnjava, alkohol, droga... 

Negativna strana video igara je što možemo postati ovisni, a simptomi te ovisnosti su nesanica, neprestana želja za igranjem i agresivnost.

Možemo pitati starije osobe da igraju s nama, a ako nam se video igrica ne sviđa možemo je prestati igrati. Moramo se prije svega dogovoriti koliko ćemo dugo igrati video igru. 

Pozitivne strane video igara su to što pomoću nekih videoigara razvijamo mozak. 

Ova je tema zanimljiva i važna, a Ivona i Lina su jako dobre i lijepe i održale su odlično predavanje. 

Iva Gale, 5.b


UTJECAJ VIDEO IGARA NA DJECU I MLADE

Na jučerašnjem predavanju naučila sam značenje nekih znakova u videoigrama. Naučila sam što se sve može nalaziti u video igrama za starije i koliko to može utjecati na mozak.

Dobna podjela videoigara postoji zbog neprimjerenih sadržaja (svađa, psovka...). Podjela na dobne skupine je za: 3, 7, 12, 16 i 18 godina. 

Negativna strane video igara je da djeca počnu raditi ono što su vidjeli u video igrama i ovisnost. Jedan od simptoma ovisnosti je da se dijete ne odaziva kad ga netko zove. 

Doskočiti problemima možemo tako da odrasla osoba bude u istoj prostoriji s nama dok igramo igricu koja nije primjerena za našu dob.

Pozitivna strana video igara je da postoje edukativne igre. Nije u redu igrati igru koja nije za nas. 

Naše predavačice Lina i Ivana su imale lijepo predavanje i jako mi se svidjelo. 

 Gabrijela Bertović, 5.b

UTJECAJ VIDEO IGARA NA DJECU I MLADE

Zapamtila sam s predavanja da smijemo igrati i gledati samo igre primjerene našoj dobi i da ne bismo smjeli igrati više od dva sata dnevno.

Igre trebaju biti primjerene nama. Na to nas upućuju znakovi za dobnu podjelu. Za svaki uzrast postoji ono što ne smijemo gledati, za svake godine neprimjereni sadržaj (pucnjava, krv, neprimjereni rječnik, nasilje, droga, alkohol, cigarete, neprimjereno ponašanje).

Negativna strana video igara je mogućnost da postanemo ovisni, ružno se ponašamo i radimo sve kao što je prikazano u igri. Simptomi ovisnosti su da ne mogu spavati, stalno razmišljam o igri i igram igru previše sati dnevno. Uvijek možemo doskočiti problemima tako da se posavjetujemo s odraslim osobama (roditeljima).

Pozitivno kod video igara  je da naučimo puno stvari koje nam trebaju, a pogotovo se nauče jezici. 

Moje je mišljenje da su Lina i Ivana održale super predavanje i neka samo tako nastave.

Doma Antić, 5. b

UTJECAJ VIDEO IGARA NA DJECU I MLADE

Najvažnije kod video igara je da igramo igrice primjerene dobi, da preko igrica ne razgovaramo s nepoznatim ljudima, da ne igramo igrice na kojima piše 18+ jer to može izazvati agresivno ponašanje i bijes.

Dobna podjela postoji zato što igrice za starost od 3. godine mogu igrati gotovo svi, a igre za 7, 12, 16 i 18 godina su krvavije i neprimjerene igrice.

U igricama koje nisu primjerene mlađima od 12 godina ima puno nasilja, krvi, droge, alkohola, slika koje nisu primjerene i ružne riječi.

Ovisnost o video igrama uzrokuje kratak san, agresivnost, ljutnju, ljubomoru i gubi se apetit. Roditelji tada trebaju zabraniti igranje igara na neko vrijeme.

Moje je mišljenje da igrice treba igrati 15 do 30 minuta i da je dobro da neke igre mogu i pomoći djeci. 

 Nikolina Cahunek, 5.b

Svi materijali na ovoj stranici su u trenutku objave bili slobodni za besplatno i javno objavljivanje u odgojno - obrazovne svrhe, sukladno člancima 84., 85. i 88. Zakona o autorskim i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07, 80/11, 125/11, 141/13, 127/14, 62/17, 96/18).