Školska godina 2019./2020.

SAŽETAK

Stranice virtualne knjižnice uređuje stručna suradnica školska knjižničarka Marija Gajski, sv. mag. bibl. 

Akcijski plan Nacionalne strategije poticanja čitanja za 2019. godinu, usvojen je 2017. godine s ciljem doprinosa razvoju kulture čitanja i omogućavanja što većem broju pripadnika hrvatskog društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem s općim ciljem: razvijati čitalačku pismenost i poticati čitatelja na aktivno i kritičko čitanje, posebice djece i mladih.

Projekti poticanja čitanja školske knjižnice:

ČITAM SVOJU KNJIGU

ČITAJ MI! - Nacionalna kampanja za poticanje čitanja

NAŠA MALA KNJIŽNICA - međunarodni projekt

Čitateljski kutak 2.a 


PROJEKT "Čitam svoju knjigu"

Projekt poticanja čitanja ČITAM SVOJU KNJIGU provodi se u našoj školi i u školskoj godini 2019./2020. U projektu sudjeluju svi učenici drugih razreda.

Nakon svladavanja čitanja u prvom razredu potičemo učenike na redovan posjet školskoj knjižnici, odabir knjige po vlastitom ukusu i čitanje oblikujući vlastiti čitateljski ukus.

PROJEKT "Čitaj mi!"

Sudjelovali smo u Nacionalnoj kampanji za poticanje čitanja "Čitaj mi!". Provedene su razne aktivnosti Kako bismo potakli učenike na čitanje.

Okrugli stol o pročitanim knjigama - izrada plakata

Namjena projekata:

 1. Poticanje učenika na čitanje i čuvanje knjiga

2. Razvijati i poticati znatiželju učenika

3. Širiti obzore i zavoljeti čitanje

4. Razvijanje dječjeg interesa za knjigu i poticanje na razvoj čitalačkih navika

5. Djelotvorno korištenje slobodnog vremena

6. Posjet kulturnim ustanovama i priredbama

7. Sudjelovanje u prigodnim natjecanjima

Aktivnosti u sklopu projekta "Čitaj mi!"

Učenici od drugog do četvrtog razreda čitali su naglas jedni drugima. Čitanjem naglas čitač uvježbava dikciju i jasno izgovaranje riječi prilikom čitanja, a slušatelji vježbaju koncentraciju. Na kraju čitanja učenici su diskutirali o pročitanom. 

Učenici 3. b razreda uhvatili su se ukoštac sa Čitateljskim izazovom. 

Neki od izazova: pronađite sliku i razgovarajte o njoj, čitajte u grupi, posjetite obližnju gradsku knjižnicu, pronađite u priči nepoznatu riječi i razgovarajte o njoj...

Poster koji je povodom Noći knjige izradila Nika Pavunc, 2.c

Način realizacije projekta

Svaki dan, učenici 15 minuta čitaju knjigu po vlastitome izboru. Knjigu uglavnom odabiru u školskoj knjižnici, ali mogu donijeti i svoju omiljenu knjigu koju će čitati.

Knjigu ne nose kući već je ostavljaju u učionici.

Nakon svakog ciklusa čitanja, koji traje oko dva mjeseca, u školskoj se knjižnici organizira okrugli stol gdje učenici raspravljaju o pročitanim knjigama i preporučuju jedni drugima svoje omiljene naslove. Izbor knjiga za projekt isključuje lektirne naslove.  

ROĐENDAN KAMPANJE "ČITAJ MI!"

 PORUKA DJECI SVIJETA 2020.

Ovogodišnju Poruku djeci svijeta napisao je Peter Svetina, slovenski književnik.

Ilustrirao je Damijan Stepančič, slovenski ilustrator i slikar.

Kampanja “Čitaj mi!” koja slavi sedmi rođendan objavljuje prijevod Poruke.

Natjecanje u videonajavi knjige

U sklopu Nacionalne strategije za poticanje čitanja Ministarstvo kulture i medija uputilo je javni poziv osnovnim i srednjim školama za izradu videonajave književnog djela po izboru (book trailera). 

U tom su natjecanju sudjelovali i naši učenici iz 4.b, 7. b i 7.c.


OKRUGLI STOL

 U sklopu projekta „Čitam svoju knjigu“ učenici drugih razreda okupljaju se svakih dva mjeseca na Okruglom stolu. To znači da je mišljenje svakoga jednako važno.

Učenici razgovaraju o pročitanim knjigama, razmjenjuju informacije i dojmove i ukratko opisuju na malom plakatu za pano knjižnice kako bi i ostali učenici u školi bili upoznati sa zanimljivim knjigama koje vrijedi pročitati.


BIRAJMO KNJIGU PREMA ODLOMKU

Učenici 5. a razreda dobili su na izbor knjige u jednakim omotima na kojima je bio zalijepljen odlomak iz knjige. Knjige su birali prema odlomku na omotu. 

Jedan je razred omotao knjige u jednake omote, drugi je razred pretipkao odlomak, a treći je razred lijepio odlomke na knjige kako bi učenici birali koju će knjigu posuditi prema odlomku na knjizi. Kod svih učenika koji su sudjelovali u tom procesu probuđena je znatiželja.

 ZAPELI ZAJEDNO

Autorica slikovnice "Zapeli zajedno" Ida Marinić namijenila je slikovnicu tome da uči djecu odnosima prema drugima, prema sebi i svijetu oko sebe.

Slikovnica je namijenjena djeci i odraslima, o tome kako se slagati sa svojom obitelji i sa svijetom uopće dok smo zaglavljeni jedni s drugima u ovim čudnim vremenima.

U svakom slučaju...preuzmite slikovnicu besplatno - autorica ju slobodno dijeli na linku:

https://tinyurl.com/s7h6lgv

ČITALAČKI IZAZOV ZA SEDMAŠE

Učenici sedmih razreda birali su knjige prema različitim kriterijima:

Pročitaj knjigu:

Na ta način učenici su imali odriješene ruke pročitati knjigu koju žele. Učenicima se to diosta svidjelo.

Međunarodni projekt NAŠA MALA KNJIŽNICA

Tijekom školske godine 2019./2020. provodi se projekt „Naša mala knjižnica“ u 4.b razredu. Projekt provode učiteljica Nada Ban i školska knjižničarka Marija Gajski u suradnji s izdavačkom kućom Ibis grafika koja je hrvatski partner projekta, dok je projekt osmislilo Umjetničko udruženje "Sodobnost".

Osnovna namjena projekta usmjerena je na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bismo u budućnosti dobili publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela i upotrijebiti svoje znanje za istraživačko učenje.

U projektu sudjeluje sedam zemalja Europske unije. Zemlja partner ove godine je Slovenija. Učenici čitaju knjige koje su napisali i ilustrirali mladi slovenski književnici i ilustratori, provode literarne, dramske, likovne i druge kreativne aktivnosti i uče o Sloveniji iz enciklopedija i žive riječi (gost predavač o Sloveniji).

CILJEVI PROJEKTA

 1. Poticanje čitanja i razvijanje ljubavi prema pisanoj riječi

2. Promoviranje vrhunskih književnih djela hrvatskih i stranih autora koja prate ilustracije izrađene prema najvišim umjetničkim standardima

3. Pristupačnost kvalitetnih knjiga stranih autora na hrvatskom jeziku našim čitateljima

4. Uvažavanje različitosti i solidarnosti kao temeljne vrijednosti u zajednici

5. Suradnja učitelja/knjižničara, roditelja i učenika

6. Uključivanje roditelja u školsku zajednicu

Zamišljeno je da jedna od nagrada za sudjelovanje u projektu bude gostovanje autora u nekoliko škola i vrtića ili susret s autorima djela koja čitaju. Malo smo prilagodili nastavak provođenja projekta zbog epidemioloških mjera i nastave na daljinu, ali učenici i dalje čitaju i izvršavaju aktivnosti s jednakim entuzijazmom.

POPIS KNJIGA ZA PROJEKT

Zbirka vrijednih knjiga za provođenje projekta, naslova koje je Ibis grafika odabrala kao vrijedna djela čije su autori i ilustratori zaslužili dodatnu međunarodnu promociju, uključuje niže navedene naslove koje nam je Ibis grafika usutupila u e-obliku. 

KNJIGE ZA PROJEKT U ELEKTRONIČKOM OBLIKU

Kestutis Kasparavičius: Podvodna priča

Iva Dužić, Davor Schunk: Bodljikava knjiga 

Jana Bauer: Ding dong priče 

Nada Horvat, Pika Vončina: Brljibanovo kazalište 

Marijana Križanović, Vanda Čižmek: Čarobni kalendar 

Branka Žodan, Tajana Ivić: Dječarac Sjeverac i Patka Selica 

PREDAVANJE O SLOVENIJI

Da bismo znali odakle nam dolaze naši pisci i ilustratori u posjet nam je na poziv došao g. Marijan Husak. Učili smo o Sloveniji, njenim gradovima, rijekama, jezerima, jeziku, običajima... Učili smo slovenski jezik. Učenici su priredili doista lijepu izložbu i tumačili izloške.

Jako smo se lijepo družili, slušali zanimljivo predavanje, a g. Husak je razgledao izložbu koju smo mu priredili. 

ŽELIŠ LI PROČITATI VIŠE - KLIKNI NA STRELICU NA DNU SLIKE!

Marijana Križanović, Vanda Čižmek

ČAROBNI KALENDAR

Marijana Križanović posljednjih se godina nametnula kao plodna spisateljica priča za djecu. Prije nego je počela objavljivati slikovnice, objavljivala je u dječjim časopisima pjesmice i priče. Završila je hrvatski i engleski jezik i književnost i predaje engleski jezik u osnovnoj školi.

ČAROBNI KALENDAR Zbirka pjesama za djecu o mjesecima u godini. Stihovi su jednostavni i poučni, a u svaku je pjesmu utkana neka upečatljiva slika karakteristična baš za određeni mjesec. Time su ove pjesme zapravo spoj zanimljivog i edukativnog koji će i najmlađim čitateljima omogućiti kroz igru naučiti nešto novo i lako upamtiti ime svakog mjeseca.

Ilustracije je, svojim prepoznatljivim, duhovitim stilom, izradila Vanda Čižmek.

ŠTO SMO SVE RADILI UZ OVU KNJIGU?

Podijelili smo si međusobno dijelove knjiga i naučili cijeeeelu knjigu napamet kao igrokaz. Učenicima drugih razreda smo najavili priredbu o čarobnom kalendaru. Svi smo bili jako uzbuđeni zbog najavljenog događaja.

Na žalost onaj dan kad je priredba trebala biti izvedena počela je "nastava na daljinu" zbog pandemije  i naš je plan tužno propao.  

Kestutis Kasparavičius

PODVODNA PRIČA

Kestutis Kasparavičius poznati je i cijenjeni litavski ilustrator i pisac djela za djecu, poznatih među djecom Europe, Azije, Sjeverne i Južne Amerike. Ilustracije je počeo objavljivati 1984. u Litvi, a svoj prvi tekst za svoje ilustracije napisao je 2003. Više puta nominiran je za Andersenovu i za nagradu Astrid Lindgren, a 2012. došao je i na IBBY-jevu Časnu listu. Ove godine napisao je, u ime međunarodne organizacije IBBY, Poruku djeci svijeta povodom Međunarodnog dana dječje knjige.

PODVODNA PRIČA, knjiga za rane čitače, govori o avanturama ribica koje su zaista zaslužile godišnji odmor marljivo čisteći more nakon svake oluje kojih je bio popriličan broj. Nisu mogle otići dok nisu pronašle zamjenu. Kada su srele hobotnicu, nisu ni sanjale da će im upravo ona pomoći.

 ŠTO SMO SVE RADILI UZ OVU PRIČU?

Izrađivali smo trodimenzionalni PODVODNI SVIJET u kutiji.

Podvodna priča - NMK (nasamalaknjiznica.hr) 

Proučavali smo koje sve poslove treba odraditi u moru s ekološkog aspekta. 

Zamisli da kao i ove ribice svoj cijeli život provodiš u moru... tamo su ti prijatelji, škola.. imaš svoje običaje i zanimacije... Pisali smo sastav o tome. Sastavak se zvao"Da sam ribica..."

Da sam ribica…

 Ja sam ribica Đuro. Narančaste sam boje i volim brzo plivati.

Živim u Jadranskom moru i plašim se velikih riba poput kitova i morskih pasa. Trenutno pravim skrovište da se sakrijem od njih, a pomažu mi moji morski prijatelji.

Volim sunce i život u moru, ali ne volim kada ljudi zagađuju naše lijepo more.

Josip Antić, 4.b

Da sam ribica

 Zdravo, ja sam Njuškica. Danas ću vas upoznati sa svime što je u mojem životu prisutno. Pa krenimo!

Ja sam, zapravo, neka vrsta klaun ribe, samo što dijelovi koji su narančasti, kod mene su tamno plavi, a dio koji je bijeli, kod mene je popunjen srebrnim šljokicama.

Živim u vlasulji, to je kao da živiš u nečijoj kosi, a volim se i motati između koralja. Jedem planktone, jako se dobro skrivam od grabežljivaca i volim se igrati s prijateljima kao što su jastog Lovro, rak Eugen, lignja Kalamarko i zvjezdac Patrik. Volim svoje prijatelje!

I to je sve od mene! Bok!

Tihana Cmuk, 4.b

Da sam ribica...

 Ribica sam. Moje je ime Vragolasti dupin.

Živim u najljepšem moru na svijetu koje se zove Jadransko more. Najljepše je zato jer ima mnogo otoka, otočića, uvala i uvalica. Takvo more sve ribice svijeta vole jer njegove uvalice pružaju nam zadovoljstvo za okupljanja i ribarska prepričavanja.

Moji svakodnevni poslovi su plivanje, ronjenje, a najviše volim plivati uz ribarske brodice i promatrati ribare.

Ribari za nas dupine nisu opasni jer ribari vole nas promatrati kako izlazimo na površinu mora, skačemo i opet nastavimo plivati uz njihove brodice.

Kad mi to dosadi otplivam dalje u obilazak otoka, otočića i uvalica. Ja, dupin, mnogo volim ljeto jer tada u uvalama ima mnogo kupača, a među njima i djece. Kad se pojavim na površini mora svi se kupači dive mojim vragolijama, a najviše me razveseli vrisak djece koja mi se dive.

Eto, takav vam je moj život u dubinama plavog Jadrana.

 Nino Gulam, 4.b

 Da sam ribica…

 Ja sam ribica Miro. Živim između puno morskih trava.

Uvijek sam pored jata riba. Ja sam jako mala ribica. Pošto sam mala moram se paziti malo većih riba.

Uživam u tome što stanem i tamo gdje veće ribe ne mogu. Ja mogu sve, a opet ne mogu ništa.

Eto to sam ja – ribica Miro!

Karlo Zebec, 4.b

ŽELIŠ LI PROČITATI VIŠE - KLIKNI NA STRELICU NA DNU SLIKE!

Branka Žodan, Tajana Ivić

 SJEVERAC DJEČARAC I PATKA SELICA

Branka Žodan bavi se prevođenjem književnih tekstova, proze i poezije, s osobitim interesom za šaljivo i apsurdno. Njen smisao za dramatizaciju vidi se i u ovoj priči koju je u retro stilu ilustrirala TAJANA IVIĆ.

SJEVERAC DJEČARAC I PATKA SELICA Slikovnica sadrži priču o jednoj toploj zimi kada nije bilo snijega kao i šumskim životinjama koje je takva zima zbunila, a mogli bismo ga svrstati u kategoriju scenske bajke. Likovi su: južni i sjeverni vjetar, zima, patka koja ne želi odletjeti na jug, medvjedi, jazavci i druge šumske životinje koje raspravljaju o tome zašto zima ne dolazi i zašto patka ne odlazi na jug. Što se dogodi kada zima stigne onda kad je više nitko ne očekuje, otkrit će čitatelji u ovoj priči.

ŠTO SMO SVE RADILI UZ OVU PRIČU:

Vježbali smo čitanje naglas i pažljivo slušanje, rješavali smo četverosmjerke i pisali ČINKVINE.

Učili smo koje životinje spavaju zimski san i kakvi sve vjetrovi pušu u našim krajevima.

Jana Bauer, Bojana Dimitrovski 

DING DONG PRIČE

Slovenska spisateljica Jana Bauer, autorica je zbirke Ding dong priče koja je podijeljena na pola tako da postoje dvije prednje korice. Na jednoj iza vrata stoji djevojčica, a na drugoj se iza vrata skriva dječak. Oboje su glavni likovi u vlastitoj polovici knjige, od koji se svaka sastoji od 6 kratkih priča.

Glavna značajka zbirke DING DONG PRIČE je humor i likovi koji su prikazani na humorističan način i nisu ono što bismo očekivali. Primjerice, vitez nije hrabar, kraljevna je pasivna i izbirljiva, gusari nisu odviše pametni, vodenjačić jede kolače i pati od loše savjesti, a vještica je opterećena svojom slikom u bajci “Ivica i Marica”… 

Dječak i djevojčica su hrabriji, snalažljiviji i razumniji od svih “gostiju” u pričama. Sa svakim novim “diiing dooong!” spremni su za akciju, a na kraju svakog posjeta oni su sada i tu – u stvarnosti s odraslom osobom koja im pripovijeda ove priče.

U pričama dominiraju živahni dijalozi u kojima se ističu izrazi slenga i dijalekta. Opušteni su i pogodni za čitanje djeci svih uzrasta.

PISALI SMO ČINKVINE O GODIŠNJIM DOBIMA

  KAKO SE PIŠE ČINKVINA?

PRVI STIH: Napiši naslov - jednu imenicu.

DRUGI STIH: Napiši dva pridjeva.

TREĆI STIH: Napiši tri glagola i razdvoji ih zarezima.

ČETVRTI STIH: Napiši rečenicu od četiri riječi vezanu uz temu. 

PETI STIH: Napiši jednu imenicu koja je zaključak pjesme. 

 Pjesma je gotova!

 LJETO   JESEN ZIMA

 Vruće, veselo. Hladna, kišovita. Snježna, hladna. 

Gori, pliva, zabavlja se. Pada, pljušti, šušti. Pada, puše, sniježi. 

Ljeto je najbolje doba! Počinju padati jesenje kiše. Medvjed spava zimski san.

Ljetovanje! Plodovi! Praznici.


Tihana Cmuk, 4.b Josip Antić, 4.b Ivana Novoselec, 4.b

ŽELIŠ LI PROČITATI VIŠE - KLIKNI NA STRELICU NA DNU SLIKE!

Iva Dužić , Davor Schunk 

BODLJIKAVA KNJIGA

IVA DUŽIĆ je prva je dobitnica Nagrade “Kitica” Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade za najbolji rukopis poezije za djecu i mlade 2016. godine Objavila je još nekoliko slikovnica, pjesama, priča i stručnih članaka.

BODLJIKAVA KNJIGA - Dječji roman čija je radnja smještena na dno Jadrana, točnije u Moregrad. Priču pričaju ježevi, koji idu u školu, uče, druže se, proživljavaju prve ljubavi,... poput dječaka i djevojčica koji žive na kopnu. Priča je to o prijateljstvu i odrastanju, puna napetih pustolovina uz koju ćemo upoznati svijet podmorja i prirodne ljepote Jadrana koje trebamo sačuvati.

ŠTO SMO SVE RADILI UZ OVU PRIČU:

Čitali smo priče  i svatko je jednu priču predstavljao razredu na što originalniji način. Bilo je jako veselo!

Proučavali smo morski biljni i životinjski svijet. Nakon pručavanja rijetkih i zaštićenih vrsta u Jadranskom moru proučavali smo divlje životinje i na kopnu. 

Bodljikava knjiga - NMK (nasamalaknjiznica.hr) 

“Bodljikava knjiga” dostupna je za online čitanje na adresi: https://issuu.com/ibisgraf/docs/bodljikava_knjiga_issuu-lores2

    SUSRET S KNJIŽEVNICOM

BOLJIKAVO PISMO

Nada Horvat, Pika Vončina 

BRLJIBANOVO KAZALIŠTE

Nada Horvat diplomirala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu teorijsku matematiku, no nakon toga matematikom se gotovo više uopće nije bavila, nego se posvetila prevodilaštvu i pisanju. Do sada je objavila zbirke priča, pjesama i igrokaza za djecu te desetak slikovnica i dva romana. Ilustracije je napravila Pika Vončina, višestruko nagrađivana ilustratorica svojih i tuđih priča. 

U zbirci BRLJIBANOVO KAZALIŠTE skupljeno je više od stotinu kratkih lutkarskih igrokaza (tzv. lutkarskih minijatura) koje je autorica napisala u tridesetak godina. Igrokazi se kreću od lirski intoniranih dijaloga do malih parodija, kratkih bajki, groteski, originalnih igara riječima koje mogu biti nadahnute i narodnim motivima. 

ŠTO SMO SVE RADILI UZ OVU PRIČU:

Čitali smo priče, odabrali najljepšu svatko po svom ukusu i naslikali prekrasne stripove. 

Brljibanovo kazalište - NMK (nasamalaknjiznica.hr) 

BRLJIBANOVO KAZALIŠTE dostupno je za online čitanje na adresi: https://www.google.com/url?q=https%3A%2F%2Fwww.ibis-grafika.hr%2Fshop%2Fproizvod%2Fbrljibanovo-kazaliste%2F&sa=D

    SUSRET S KNJIŽEVNICOM

Nada Horvat odgovara na Vaša pitanja na ovom linku: https://nasamalaknjiznica.org/razgovor-s-piscem-nada-horvat/

Svaki je učenik jednu priču iz "Bodljikave knjige" predstavio ostatku razreda na što inventivniji način.

Najbolje smo uratke poslali na natječaj Ministarstva kulture "Videonajava knjige".

   Patricia Čičić i Antonija Cirimotić su prikazale priču "Princeza Mucavica", a Leona Botički je prikazala priču "Moregrad".

ŽELIŠ LI PROČITATI VIŠE - KLIKNI NA STRELICU NA DNU SLIKE!

Dojmovi s projekta

 Na našem putovanju, međunarodnom projektu Naša mala knjižnica jako mi se sviđalo naše druženje i različiti razgovori.

Najviše mi se sviđalo kada nam je u goste došao profesor Husak iz Slovenije i održao nam predavanje o svcojoj zemlji i njezinim prirodnim ljepotama. Uz njega smo puo toga naučili!

Branko Glasnović

Dojmovi s projekta

 Najviše mi se svidjelo predavanje o Sloveniji. Volim njihove nošnje. Imaju malu ali predivnu državu. Lijepe trgove i planine.

Svašta nas je gospodin Husak naučio i jako mi je drago da je doputovao skroz iz Slovenije da bi nas nečemu poučio.

 Tihana Cmuk

Svi materijali na ovoj stranici su u trenutku objave bili slobodni za besplatno i javno objavljivanje u odgojno - obrazovne svrhe, sukladno člancima 84., 85. i 88. Zakona o autorskim i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07, 80/11, 125/11, 141/13, 127/14, 62/17, 96/18).