Плагиатство (и автоплагиатство) и Квазинаучност в 3-те тома писания по систематична анатомия с автори Воденичаров, Ковачев и Георгиев!

Plagiarism (and selfplagiarism) and Quasiscience in the 3 volumes on systemic anatomy co-authored by Vodenicharov, Kovachev and Georgiev!

ОЩЕ ЧАКАМЕ ОТГОВОРИ ОТ МОН, КОМИСИЯ ПО АКАДЕМИЧНА ЕТИКА ТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ И НАОА СПОРЕД СЪОТВЕТНИТЕ ИМ КОМПЕТЕНЦИИ!

НАШИТЕ ПОДРОБНИ ЖАЛБИ С ДОКАЗАТЕЛСТВА, ОБЕДИНЕНИ В ОБЩ ДОКУМЕНТ (29 стр.) с 10 Приложения (в pdf формат вж. линкове по-долу), ДО СЪОТВЕТНИТЕ ИНСТИТУЦИИ СЪГЛАСНО ТЕХНИТЕ ПРАВОМОЩИЯ.


До Г-н Министър

До Г-н Председател

Комисия по академична етика

Министерство на образованието

бул. "Княз Дондуков" 2A

гр. София 1000

До Г-жа Председател

и г-жа Заместник-председател по следакредитационно наблюдение и контрол

Национална агенция за оценяване и акредитация (НАОА)

бул. Цариградско шосе № 125

бл. 5, ет. 4, северно крило

гр. София 1113

До Г-н Ректор

До Г-н Декан

Ветеринарномедицински факултет

До Г-н Ръководител

Катедра Ветеринарна анатомия, хистология и ембриология

До Г-жа Председател

Комисия по академична етика

Тракийски университет

Студентски град

гр. Стара Загора 6000

ЖАЛБИ

От д-р Ваня Василева Царвуланова-Гаджева, пенсионер, настоящ адрес и адрес за кореспонденция: гр. Велинград, ул. „Криволак“ № 22, ет. 1, ап. 2, постоянен адрес: гр. Стара Загора, ул. „Братя Жекови“ № 38, ет. 3, ап. 10, тел: 0886229044, vanya.gadzheva@abv.bg.

адв. Мая Стоянова Гаджева, LLM, адрес за кореспонденция: гр. Велинград, ул. „Криволак“ № 22, ет. 1, ап. 2., постоянен адрес: гр. Стара Загора, ул. „Братя Жекови“ № 38, ет. 3, ап. 10, тел: 0888867591, gadzheva.maya@gmail.com.

Уважаеми Дами и Господа,

Тези жалби, обединени в общ документ поради взаимносвързаност, са от името на д-р Ваня Царвуланова-Гаджева и адв. Мая Гаджева, LLM, съответно съпруга и дъщеря на покойния доц. д-р Стоян Гаджев (1940-2017), дългогодишен реномиран преподавател в катедра “Ветеринарна анатомия, хистология и ембриология” на Ветеринарномедицински факултет, Тракийски университет, гр. Стара Загора. Доц. д-р Стоян Гаджев имаше 42 г. непрекъснат трудов стаж, от които 9 г. като практикуващ ветеринарен лекар и 31 г. като университетски преподавател. Публикувал е самостоятелно 4 учебника по топографска и систематична ветеринарна анатомия: Приложна и топографска анатомия на домашните животни и птици (2-ро прер. и доп. изд., 2014) – единственият учебник по топографска анатомия в България в момента от десетилетия; Анатомия на домашните животни Том I (2-ро изд., 2016), Анатомия на домашните животни Том II (1999) и Анатомия на домашните птици (2-ро прер. и доп. изд., 2019) – единственият учебник в продажба в момента) и първата и единствена научнопопулярна книга Всичко за магарето в България. Публикувал е и повече от 50 научни и 40 научнопопулярни статии, ръководства за упражнение и др. За повече информация https://sites.google.com/view/stoyangadjev

Учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев са единствените университетски учебници в България в момента, след много години, на международно ниво, с библиография и използвана съвременна номенклатура, като внимание е обърнато и на приложния характер на анатомичните данни.

Накратко, тези жалби до съответните институции съгласно техните правомощия, са относно:

1. Плагиатство, автоплагиатство след плагиатството и недостоверност на научните данни в трите тома по систематична анатомия на домашните животни с автори Георги Ковачев, Георги Георгиев и Ангел Воденичаров - Анатомия на домашните животни, том I Двигателен апарат, том II Вътрешни органи и том III Съдова, нервна система и сетивни органи. Като изключим няколко по-ранни издания, и трите тома писания по систематична анатомия са под редакцията на Воденичаров, който не спира да ги преиздава почти всяка година с незначителни промени.

1.1. Липса на задължително авторско позоваване - библиография, правилно цитиране и др. (съгласно международните научни стандарти) на трите тома писания по систематична анатомия.

1.2. Няколко примера за плагиатство от учебниците на проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) от 60-70-те год. на 20 век и др.

1.3. Автоплагиатство след плагиатството и стари научни данни в Анатомия на домашните животни Том I Двигателен апарат.

2. Забрана на трите тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия на Воденичаров и сътр. от ръководството на Тракийски университет.

2.1. Нарушения при провеждане на провеждане на процедурите за пидобиване на научната степен „доктор на ветеринарномедицинските науки“, за заемане на академична длъжност „професор“ и редовната атестация на Воденичаров. Въпреки, че е пенсионер вече, трябва да му се отнемат правата произтичащи от двете титли.

3. Летопис за 90 г. ВМФ (1923-2013) - Липса на професионална етика от страна на Воденичаров и бездействие на ръководството на Тракийски университет, което поддържа и дава шанс на посредствеността.

3.1. Воденичаров нагло е изтрил учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев от Летопис за 90 години Ветеринарномедицински факултет (1923 – 2013).

3.2. Ръководството на Тракийски университет бездейства във връзка с нарушенията извършени от единствената в момента книжарница в централната сграда на университета.

4. Министърът на образованието и науката и Комисията по академична етика трябват да упражнят контрол върху дейността на Ветеринарномедицински факултет на Тракийски университет относно спазването на изискванията на Закона за висшето образование (ЗВО) и Закона за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ) и други подзаконови актове, съгласно съответните им правомощия дадени от законодателството.

4.1. Контрол от Комисията по академична етика относно наличието на плагиатство в представените за оценяване публикации и недостоверност на представените научни данни в трите тома писания по систематична анатомия без задължителното авторско позоваване - библиография, правилно цитиране и др., със недостоверни и стари данни на Воденичаров и сътр. (вж. и т. 1 на тази жалба).

4.2. Контрол от Министъра на образованието и науката.

5. Нарушения при програмната акредитация на специалност от регулираните професии „Ветеринарна медицина” във Ветеринарномедицински факултет на Тракийски университет – гр. Стара Загора. Нужда от по-адекватно и по-стриктно следакредитационно наблюдение и контрол като неделима част от процеса на акредитацият осъществяван от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) (чл. 71 и сл. от Правилник за дейността на НАОА).

Пандемията на коронавирус COVID-19 е пример за болест, предавана от животни на хора – зооноза, (https://epthinktank.eu/2021/12/15/what-is-the-european-union-doing -за справяне с-бъдещи-епидемии-на-болести-предавани-от-животни-към-човеци/?amp=1&fbclid=IwAR0l1Y-0sYRNq8OEF2tf8ugRSxf2HCWsNmpO_yCSQ8GsznfpkO9NMAUO, което допълнително показва, че правилното обучение на бъдещото поколение ветеринарни лекари е изключително важно.

1. Плагиатство, автоплагиатство след плагиатството и недостоверност на научните данни в трите тома по систематична анатомия на домашните животни с автори Георги Ковачев, Георги Георгиев и Ангел Воденичаров - Анатомия на домашните животни, том I Двигателен апарат, том II Вътрешни органи и том III Съдова, нервна система и сетивни органи. Като изключим няколко по-ранни издания, и трите тома писания по систематична анатомия са под редакцията на Воденичаров, който не спира да ги преиздава почти всяка година с незначителни промени.

Съгласно чл. 5 от Закона за авторското право и сродните му права, Автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение.

Съгласно § 1, т. 7 от ДР на ЗРАСРБ "плагиатство" е представяне за собствени на трудове, които изцяло или частично са написани или създадени от другиго, или използването на публикувани от другиго научни резултати, без позоваване или цитиране в процедурите за придобиване на научни степени или за заемане на академични длъжности“.

Съгласно § 1, т. 17 от ДР на ЗРАСРБ, "недостоверност на представените научни данни" е умишлено използване на неистински и/или манипулирани изходни данни при създаването на научен труд.“

През 2005 Европейската комисия прие Европейска харта за научните изследователи (European Charter for Researchers) и Кодекс за професионално поведение при набора на изследователи a (Code of Conduct for the Recruitment of Researcher)[1][2], съгласно които Изследователите следва да спазват всепризнатите етични практики и основни етични принципи, съответстващи на тяхната/ите дисциплина/и, както и етичните стандарти, установени в различните национални, секторни или институционални етични кодекси“, както и да имат професионална отговорност като „положат усилия да гарантират, че техните изследвания имат отношение към обществото и не повтарят изследвания, извършени преди това на друго място. Те трябва да избягват всякакъв вид плагиатство и да спазват принципа за интелектуалната собственост и съвместното притежаване на данни, в случай че изследванията се извършват в сътрудничество с надзорник/ци и/или други изследователи....“

В т. 2.7 на Европейския етичен кодекс за почтеност на научните изследвания[3] на ALLEA - All European Academies, преработен през 2017 г., се казва, че при публикуване и разпространяване на резултатите „всички автори носят пълна отговорност за съдържанието на публикацията, освен ако не е посочено друго...като...“авторите признават по подходящ начин важната работа и интелектуалния принос на други лица, включително сътрудници, помощници и финансиращи организации, които са повлияли на докладваните научни изследвания, и цитират коректно сродните трудове“. В т. 3 Нарушения на почтеността на научните изследвания се казва „От решаващо значение е изследователите да владеят знанието, методите и етичните практики, свързани с тяхната област. Неспазването на добрите научноизследователски практики е нарушение на професионалната отговорност. Така се разстройват научноизследователските процеси, влошават се отношенията между изследователите, подкопава се доверието в научните изследвания и тяхната надеждност, разхищават се ресурси и може да се изложат на ненужни вреди изследователите, субектите на научни изследвания, потребителите, обществото или околната среда... В т. 3.1. Кодексът определя неетичното поведение при научните изследвания „традиционно като фалшифициране (изфабрикуване или изопачаване) или присвояване (т.нар. класификация „FFP“ — F[abrication], F[alsification], P[lagiarism]) при предлагането, осъществяването или рецензирането на научни изследвания или при докладването на резултатите от тях:

• Изфабрикуване означава измисляне на резултати и регистрирането им като достоверни.

• Изопачаване означава подправяне на научноизследователски материали, оборудване или процеси или подменяне, пропускане или премълчаване на данни или резултати без основание.

• Присвояване (плагиатство) означава използване на работата и идеите на други хора, без да се отдаде дължимото на първоначалния източник, като по този начин се нарушават правата на първоначалните автори върху техните интелектуални продукти.

Тези три вида нарушение се считат за особено тежки, тъй като изкривяват картината на научните изследования. Има и други нарушения на добрата научноизследователска практика, които накърняват почтеността на научноизследователския процес или на изследователите“.

Съгласно Кодекса, „освен преките нарушения на добрите научноизследователски практики, изложени в настоящия етичен кодекс, някои други неприемливи практики са:

• подправяне на авторството или омаловажаване на ролята на други изследователи в публикациите;

• преиздаване на значителна част от собствени по-ранни публикации, включително преводи, без да се направи надлежна препратка или да се цитира оригиналът („самоплагиатство“);

....

• пренебрегване на предполагаеми чужди нарушения на почтеността на научните изследвания или прикриване на неподходящи ответни действия, предприети от страна на институциите срещу неетично поведение или други нарушения;“

и др....

Съгласно §4в. от ДР на ЗРАСРБ, „Сигнали за наличието на плагиатство и/или недостоверност на представените научни данни по отношение на приключили процедури по придобиване на научни звания и за заемане на академични длъжности по реда на този закон, както и за придобиване на научни степени и научни звания по реда на отменения Закон за научните степени и научните звания се разглеждат и проверяват от Комисията по академична етика по реда на чл. 30, ал. 5 - 12 от този закон“.

1.1. Липса на задължително авторско позоваване - библиография, правилно цитиране и др. (съгласно международните научни стандарти) на трите тома писания по систематична анатомия.

И трите тома писания по систематична анатомия (те не могат да напишат учебници по топографска анатомия) с автори Георги Ковачев, Георги Георгиев и Ангел Воденичаров - Анатомия на домашните животни, том I Двигателен апарат, том II Вътрешни органи и том III Съдова, нервна система и сетивни органи, по редакцията на Воденичаров – са без задължителното авторско позоваване - библиография, правилно цитиране, препратки и др. Всеки от томовете има около 250-300-400 страници, което прави общо повече от 800-900 страници, плагиатство и недостоверност на представените научни данни. Единствената причина за липсата на библиография е да се прикрие присвояването на чужд интелектуален труд и изфабрикуването и изопачаването на представените научни данни т.е. преписвали/копирали са буквално от друг източник, перифразирали са чужди фрази без цитиране на източника и др. Ветеринарната медицина не започва от Воденичаров и сътрудници!!!

Както ще видим по-долу е преписвано дословно от други автори от преди десетилетия. Тези три тома писания по систематична анатомия на домашните животни според покойния доц. д-р Стоян Гаджев са със стари данни от преди 60-100-120 години от Ellenberger & Baum (чиито учебници са преведени на български език през 40-те г. на 20 век), проф. Стефан Иванов (1908-1987) и др., без задължителното авторско позоваване - библиография, правилно цитиране и др. и липсва академично ниво при преставянето на материала. Има само няколко вътрешнотекстово съкратено споменаване на автори, което не може да се нарече цитиране, защото няма библиография и най-вероятно са преписвани заедно с текста от други автори. Под фигурите също има някакво споменаване на автори, без правилно цитиране - години и др.; в противен случай щеше бъде много голяма и очевидна наглост. Самият Воденичаров и сътр. признават в предговорите към трите тома, че са „заимствали“ фигурите, цитат: „учебникът е добре илюстриран, като фигурите са заимствани от както от по-старите така и от по-новите учебници и атласи, а също и от Illustrated Veterinary Anatomical Nomenclature (IVAN)“ Кои учебници, кои атласи, от кои автори, от коя година при условие, че липсва библиография? т.е. Воденичаров и сътр. са присвоили чужд интелектуален труд без коректно позоване на източника в нарушение на добрите научноизследователски практики. Под фигурите пише само името на първия автор и е добавено сътрудници, без година (за лъжите за фигури от IVAN ще обясним по-подробно по-долу в т.1.2 на тази жалба); при условие, че липсва библиография, как ще се знае името на всички сътрудници също; това е най-малкото неуважение към първоизточника; това е плагиатство.

Доц. д-р Стоян Гаджев винаги е казвал за Воденичаров „който не е влизал в библиотека, не може да пише учебници”. Недопустимо е след 30 години демокрация и 15 години в Европейския съюз, Тракийски университет, който вероятно има претенции за модерен университет, да допуска това.

Въпреки, че според регистъра на Национален център за информация и документация (НАЦИД), Воденичаров има, публикувани няколко статии в научни издания, реферирани и индексирани в световноизвестни бази данни с научна информация, Воденичаров и съавтори, още не са научили, че учебниците трябва да имат библиография с правилно цитиране в текста също, липсата на които, което казахме, е плагиатство и недостоверност на представените научни данни. В повечето от тези статии (с малки изключения) Воденичаров не е на първо място. Никоя от тях не е написана самостоятелно. Това важи и за другите му статии в нереферирани списания. На какво Воденичаров учи студентите – как да присвояват чужд интелектуален труд?!

Между другото, тази система е критикувана през последните години и също така, тенденцията в Европа е към open access[4]. В повечето научни статии със съавтори доц. д-р Стоян Гаджев е на първо място. Да се отбележи, че българските научни издания се реферират и индексират в световноизвестни бази данни с научна информация през последните десет години с някои изключения преди това. Ако беше по-млад и жив IF на доц. д-р Стоян Гаджев щеше да е много по-голям от този на Воденичаров; дори този на дъщеря му, която не се занимава с научна дейност, е по-голям от този на някои преподаватели в университета. Въпреки това статиите на доц. д-р Стоян Гаджев са реферирани/индексирани световноизвестни бази данни като Scopus, MEDLINE/PubMed, Google Scholar, и др. и продължават да се цитират в световен мащаб.

Ако Воденичаров и сътрудници не разбират и не могат да ползват никоя от международните научни системи за цитиране (APA, MLA, Chicago и др.) е трябвало да използват Българския стандарт БДС 17377-1996 Библиографско цитиране, 1996, по-късно заменен от БДС ISO 690:2011 Информация и документация. Ръководство за библиографски позовавания и цитиране на информационни ресурси.

1.2. Няколко примера за плагиатство от учебниците на проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) от 60-70-те год. на 20 век и др.

Както казахме в трите тома писания по систематична анатомия липсва задължителното авторско позоваване – библиография, правилно рефериране на източници и др., за да не се разбира от кои научни трудове на други автори е плагиатствано, присвоявано, преписвано, например от учебниците на проф. Стефан Иванов (1908-1987) (от 60-70-те г. на 20 век), Ellenberger & Baum (от 40-те г. на 20 век) и др.

В тази жалба ще дадем два примера, а останалите примери, случайно избрани, прилагаме като pdf документи към тази жалба. Смяната на по една-две думи и леките размествания, е глупав и неуспешен опит да се прикрие плагиатство, недостоверност на научните данни и квазинаучност. Когато плагиатството се повтаря в рамките на един документ е трудно да приемем, че това е било неволно. Воденичаров и сътр. просто не могат да напишат учебници по международните научни стандарти. Самият факт, че няма библиография е плагиатство, недостоверност на научните данни и квазинаучност. И трите тома писания по систематична анатомия са тотално плагиатство и компилация от преписвани параграфи, като Воденичаров и сътрудници са си мислили, че никой няма да забележи. Вероятно има и неистински и манипулирани данни. Може би някои от колегите са забелязали също, но ги е страх от поддръжниците на Воденичаров. Още при издаването на първия том, доц. д-р Стоян Гаджев, е писал доклади до Ректора и Контролния съвет, че това са стари данни от преди 100 години. Лично на мен, съпругата на доц. д-р Стоян Гаджев, Воденичаров каза нагло „Аз не съм сам“ миналата година. Воденичаров е станал асистент през комунизма без конкурс; не е отишъл по разпределение и е чакал да стане асистент.

Почти цялата Глава Седми шиен прешлен от Анатомия на домашните животни Том I Двигателен апарат на стр. 51 на Воденичаров и сътр. е преписана дословно, без една-две думи и изречения, от Глава Седми шиен прешлен на стр. 52 от учебника на проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987), Анатомия на домашните животни, част първа, 1960 г. т.е това са стари данни от преди най-малко 62 години. Никаква нова информация не е дадена за особеностите при отделните видове животни. Тъй като няма никаква библиография както казахме, проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) не е и цитиран като референтен източник.

Проф. д-р Стефан Иванов, Анатомия на домашните животни, част първа, 1960 г.

Глава Седми шиен прешлен, стр. 52

Ковачев, Георгиев и Воденичаров, Анатомия на домашните животни Том I Двигателен апарат

Глава Седми шиен прешлен, стр. 51 (вж. и т. 1.3. на тази жалба)

Почти цялата Глава Рога – cornu на Анатомия на домашните животни Том III Съдова, нервна система и сетивни органи на Воденичаров и сътр. е преписана почти дословно от Глава Рога на преживните, стр. 202 от друг учебник на проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) - Анатомия на домашните животни, Част трета трето издание, 1973 г.

Проф. д-р Стефан Иванов, Анатомия на домашните животни, Част трета трето издание, 1973

Глава Рога на преживните, стр. 202

В Приложения, изпращаме Ви и други глави плагиатствани от учебници на проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) на случаен принцип – Останалите шийни и гръдни прешлени, Лопатка – scapula, Раменна кост – humerus, Лъчева кост- radius, Лакътна кост-ulna, Къси мускули на пръстите (вж. т. 1-6 Приложения). За останалото Комисията по академична етика трябва да наеме експерти и да се използва софтуер при разглеждане на нашия сигнал. Самият факт, че и трите тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия са без библиография е достатъчен за тяхното спиране от предлагане на студентите по ветеринарна медицина и във ВМФ на ТрУ и във ВМФ на ЛТУ София ако се предлага и др. Ние положихме допълнителни усилия, за да покажем наглостта на Воденичаров и сътр.

Както се вижда от примерите, Воденичаров и съавтори, са толкова некомпетентни, че присвояват чужди текстове/преписват буквално почти целите глави, със сменени една-две думи и няколко допълнителни изречения, и следват логиката и последователността на изреченията в параграфите на проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) от страх да не сбъркат. Преписвали са не само фактологическа информация, но и авторски анализи и заключения без надлежно цитиране; няма нищо, плагиатството е абсолютно ясно. Преполагаме, че останалите параграфи са плагиатствани от други автори, най-вероятно от където са взели фигурите и са си ги намествали/компилирали тук и там, което е квазинаучност. Няма фигури обаче от проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987), за да се прикрие името му, че са плагиатствали буквално от него. Трябва да се има предвид, че самият проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) е ползвал по-ранни научни трудове като учебниците на Ellenberger & Baum, преведени на български през 40-те години на 20 век., a Wilhelm Ellenberger (1948-1929) умира през 1929 г., а Herman Baum (1864–1932) умира през 1932 г. и тяхните учебници са написани десетилетия по-рано.

По-голямата част от фигурите (под които има споменати някакви автори, без правилно цитиране и години, защото са присвоявани през няколко автора от учебник в учебник) в трите тома писания по систематична анатомия, са на Nickel и сътр. (не е ясно кои са тези сътрудници като няма библиография). Вероятно това е Richard Nickel и вероятно от него е преписвал също. Има и доста фигури от Najbrt и сътр. Предполагаме, че това е Radim Najbrt (1921-1996) работил в комунистическа Чехословакия, който директно казва в своя учебник Veterinárni Anatomie от 1973 г., че е само ползвал Ellenberger & Baum и Jan Kolda – „Naše veterinárni veřejnost zná anatomii v nomenklatuře, kterou uvádĕji starši vydáni učebnice Ellenberger & Baum a kterou do našich učebnic uvedl akademik Jan Kolda“. Ellenberger & Baum са класика, но остаряла от преди 130 г. и не може всичко да се преписва от тях, не може да се преписва въобще.

Какво плагиатство и квазинаучност! Дори е унизително за читателите да четат тези три тома писания по систематична анатомия. Такава срамота! Дори някъде Воденичаров и съавтори да са сменили латинската номенклатура според по-новата Nomina Anatomica Veterinaria (NAV) 5th edition 2005 г. това никъде не е отбелязано и прави тези плагиатствани квазинаучни писания със стари данни от преди 60-100-120 години още по-объркани и недостоверни. Той обича да заблуждава студентите. NAV 5th edition revised 2012 и 6th edition revised 2017 представляват само корекции на типографски грешки, като не са добавени други промени в съдържанието или нови термини, но естествено Воденичаров заблуждава студентите в предговора, че това са различни редакции. NAV е само стандартизиране на номенклатурата на доброволен принцип т.е. списък на актуалните латински термини как се развиват в различните държави по света, където се ползват и преводите им на съответния език, в опит да се направят по-логични, прецизни и кохерентни. Тези термини обаче трябва да се разбират и обясняват в учебниците, като това не прави цялата ветеринарна анатомия също. Както видяхме, тези писания са плагиатствани и квазинаучни; явно Воденичаров и сътр. нищо не разбират как да се вярва, казано на разбираем език, че са сложили изяснени латински термини, прилагателни и др. на вярното място. Дори на специалисти е ясно, че това е невъзможно. В допълнение, Воденичаров и сътр. заблуждават студентите в предговора, където също така твърдят, че са „заимствали“ (т.е. плагиатствали както обяснихме) и фигури от Illustrated Veterinary Anatomical Nomenclature (IVAN). В предговора не се споменава от кое издание на IVAN, което има четири издания с ревизии след 1992 г. с различни редактори (Oskar Schaller и/или Georghe M. Constantinescu) заедно с други автори. Никъде не открихме фигури от IVAN в трите тома писания по систематична анатомия. Както казахме по-горе, под фигурите е написано само по един автор и без година; няма и библиография за подробна информация. Има една-две фигури „по Constantinescu“ (фигури от Schaller няма), но вероятно не става въпрос за фигури от IVAN, защото не е отбелязано, че е редактор, няма и сътр., а Constantinescu е публикувал и други научни трудове като професор по ветеринарна анатомия и медицински илюстратор. Няма правилно цитиране, няма библиография, има плагиатство и недостоверност на научните данни! Воденичаров е, също така, не е бил професор при издаването на (NAV) 5th edition 2005, а е бил само доцент по това време и все още не е участвал в тези три тома плагиатствани квазинаучни писания с Ковачев и Георгиев. Воденичаров твърди, че е бил поканен да участва в комитета по ангиология за петото издание на NAV в годините преди 2005 г., което не е вярно, защото участието е на доброволен принцип, с пътувания в чужбина също. По това време Воденичаров е бил доцент и заместник декан на ВМФ на ТрУ и не е допуснал доц. д-р Стоян Гаджев да участва. По-късно при следващите редакции на NAV, явно си е мълчал, че е плагиат. Ако тези международни експерти по ветеринарна анатомия знаеха, за тези три тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия, никога нямаше да го допуснат в комитета по ангиология за следващите редакции от 2012 г. и 2017 г., въпреки, че е на доброволен принцип. Някои от фигурите в тези писания са дори плагиатствани от някои от тези професори, участвали в редакциите на NAV. Доц. д-р Стоян Гаджев е много по-добър ангиолог от него, с дисертация и много по-вече публикации от него в тази сфера, вкл. и четирите му учебника по топографска и систематична анатомия на домашните животни и птици.

Воденичаров трябва се учи от учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев на модерна ветеринарна анатомия и как се пишат учебници. Учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев, както казахме, са единствените университетски учебници в България след много години, на международно ниво, с библиография, акуратно цитиране на източниците и използвана съвременна номенклатура, като внимание е обърнато и на приложния характер на анатомичните данни:

- Гаджев, С. Анатомия на домашните животни Том I (2-ро изд., 2016) – 24 източника на български и руски език и 21 на английски, немски и др. езици.

- Гаджев, С. Анатомия на домашните животни Том II (1999) – 15 източника на български и руски език, и 37 на английски, немски и др. езици.

- Гаджев, С. Приложна и топографска анатомия на домашните животни и птици (2-ро прер. и доп. изд., 2014) – 36 източника на български и руски език и 58 на английски, немски и др. езици.

- Гаджев, С. Анатомия на домашните птици (2-ро прер. и доп. изд., 2019) – 14 източника на български и руски език и 31 на английски, немски и др. езици.

И трите тома писания по систематична анатомия на домашните животни на Воденичаров и сътр. нямат почти никаква практическа насоченост. Анатомичните особености при различните видове домашни животни са малко описани, като са предимно плагиатствани от стари данни от преди 60-100-120 години. Прави впечатление, че особеностите при отделните домашни животни, са дословно плагиатствани от учебниците на проф. Стефан Иванов (1908-1987) от 60-70 г. на 20 век. Това е ветеринарна медицина! Страници и страници текст за отделните системи с много малко разглеждане на анатомичните особености при отделните домашни животни. Очевидно е неразбирането и липсата на практически и научен опит за отделните домашни животни от Воденичаров и сътр. Воденичаров няма никакъв личен опит в практиката по принцип; разглезен и безскрупулен от червената номенклатура, той е от тези хора, на които им е втълпявано, че всичко трябва да им принадлежи по право, без да влагат труд и интелект; той е срам и позор за преподавателския състав на ВМФ на ТрУ. Не всички учебници през комунизма обаче нямат библиография; има учебници, които имат – само определени хора можеха да си позволят да пишат учебници без библиография по това време. И повече от 30 г. след началото на демокрацията все още определени хора като Воденичаров и сътр правят каквото си искат и издават писания без библиография, които съдържат много стари данни от преди 60-100-120 години, както доц. д-р Стоян Гаджев винаги е казвал.

Най-смешното е, че Воденичаров е заимствал текстове от учебниците на проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) толкова буквално, че има и абсурди - на стр. 405 на Анатомия на домашните животни Том III Съдова, нервна система и сетивни органи е написано „За съдържанието на копитната капсула и намиращите се вътре в нея образувания вж. Топографска анатомия“. За коя топографска анатомия става дума - за тази, която Воденичаров и съавтори НЕ могат да напишат или може би за учебника на доц. д-р Стоян Гаджев по Приложна и топографска анатомия на домашните животни и птици (2-ро прер. и доп. изд., 2014), единственият учебник в България в момента от десетилетия, на международно ниво, с библиография, правилно цитиране на източниците и използвана съвременна номенклатура, като внимание е обърнато и на приложния характер на анатомичните данни.

Самият Етичен кодекс на Тракийски университет осъжда такова плагиатство и квазинаучност, но нищо не е направено от ръководството. В Етичния кодекс на ТрУ се твърди: „3. Отнасяме се с респект към научната рационалност, към чуждите мисли и творчески постижения, цитираме коректно научни данни и техните автори, съзнаваме единствено сътвореното от нас самите като авторски продукт в смисъла на Закона за авторските права. Разпознаването на авторски продукти – тези, научни основоположения, теоретични конструкти, идейни проекти и др., е част от обучението. 3.1. Недопустимо е плагиатството на чужди идеи, мисли, научно-изследователски резултати – публикувани или непубликувани – в собствени разработки, образователни материали, публикации, без авторски позовавания и коректно цитиране на ползваните източници......3.5. Недопустимо е компюлирането на материали, претендиращи за авторство или за самостоятелни студентски разработки, като набор от цитирания – квазинаучност....“ Ако Воденичаров беше положил същите усилия, които е положил да плагиатства и компилира материали от различни автори, той можеше да научи малко повече ветеринарната анатомия, но за това трябва интелектуален капацитет, който той няма очевидно. Затова, че той не се отнася с респект към чуждите мисли и творчески постижения, както изисква Етичния кодекс на ТрУ, особено тези на доц. д-р Стоян Гаджев, ще обясним по-долу по-подробно в т. 3 на тази жалба.

Съгласно чл. 65 от новия Правилник за структурата и дейността на Тракийски университет от 1921 г. „Катедрата се ползва с автономия в учебната и научната дейност, която се изразява в: 1. Подготовка и обсъждане на учебни планове и учебни програми; 2. Обсъждане на учебници и учебна литература за обучение по преподаваните дисциплини; 3. Обсъждане на научни и научно-приложни трудове; 4. Подготовка на научноизследователски и научно-приложни проекти; 5. Разпределение на учебната заетост.“ Голяма наглост и лъжа е написаното от Воденичаров и сътр. под предговорите, че трите тома плагиатстваните квазинаучни писания по систематична анатомия без задължителното авторско позоваване – библиография, правилно цитиране и др., с недостоверни и стари данни от преди 60-100-120 г., са одобрени от Министерство на образованието и наука, което не одобрява университетските учебници per se (вж. т. 4.2 на тази жалба). Доцентите в момента в катедрата по Ветеринарна анатомия, хистология и ембриология на ВМФ на ТрУ, явно ги е страх като позволяват Воденичаров да прави каквото си иска и да притиска студентите да купуват по списък само неговите плагиатствани квазинаучни писания, а не четирите учебника на доц. д-р Стоян Гаджев по топографска и систематична анатомия на домашните животни и птици, който е техен учител и им е помогнал да станат доценти. Ръководството на катедрата, където Воденичаров до скоро беше заместник ръководител катедра, дори не може да осъвремени страницата си; двата конспекта в Word формат показват старите издания на учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев, но въпреки нашите писмени коментари, все още не са ги поправили. С какво толкова плаши Воденичаров колегите си; той е плагиат който едва говори дори, но е нагъл и агресивен в интригите. Линк към страницата на катедрата: http://uni-sz.bg/truni6/%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b5%d0%b4%d1%80%d0%b8/%d0%b2%d0%b5%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d1%80%d0%bd%d0%b0-%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be%d0%bc%d0%b8%d1%8f-%d1%85%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%b8%d1%8f-%d0%b8-%d0%b5%d0%bc/.

Ръководството на Тракийски университет не спазва собствения си Етичен кодекс и други вътрешни правила и правилници, бездейства и продължава да предлага тези плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия на студентите по ветеринарна медицина от много години и Воденичаров не е наказан. Най-смешното е, че самите те казват в Етичния кодекс 2.1. „Недопустимо е толерирането на стария манталитет на властови и партийни начини за вмешателство и утилизиране на кариерното развитие на членовете на Университетската общност“, а правят точно това. Няма никакъв академичен етос, както се твърди в Етичнния кодекс.

Ние, съпругата и дъщерята на доц. д-р Стоян Гаджев, няма да позволим Воденичаров да петни семейството ни с думата „фашист“. Студент е докладвал на доц. д-р Стоян Гаджев, че Воденичаров е казвал на лекции „Не купувайте учебниците на Гаджев, защото е фашист“ и това е десетилетия след края на комунизма. Години наред те тормозиха доц. д-р Стоян Гаджев, защото той не беше член на БКП, а на БЗНС, а някои преподаватели и от ръководството на Тракийски университет са били и доказани агенти с досиета. През 1992 г., когато Ковачев и Воденичаров посрещат Александър Лилов, те посочват Гаджев като „фашист“. Това е най-голямата глупост, която сме чували. През 1998 г. Комисията по Закона за достъп до документите на бившата Държавна сигурност (ЗДДБДС) удостоверява, че няма данни да е събирана информация за доц. д-р Стоян Гаджев от бившата ДС. Доц. д-р Стоян Гаджев е от много бедно семейство с 5 деца от Гоцеделчевския край и всичко е постигнал сам с много труд и глад. На доц. д-р Стоян Гаджев никога не му беше разрешено да отиде в чужбина през комунизма и малко след това, само на комунистически шпиони се разрешаваше. Както знаем, това са пропагандни измишльотини на комунистически режими, но комунистическият режим в България свърши преди повече от 30 г. и би трябвало да има демокрация, но явно има хора, които искат пак да се върнат назад.

Воденичаров е меко казано неморално човешко същество. Десетилетия наред работната атмосфера в катедрата е ужасна заради него. Преди 20 години Воденичаров, заедно с други преподаватели, посегна и на интелектуалната собственост на доц. д-р Стоян Гаджев, като плагиатства от една негова статия. Но както се очакваше, съдилища по това време в началото на демокрацията не бяха наясно как да се справят с подобни въпроси за нарушаване на интелектуалната собственост, на авторското право в случая и според тях самото извинение беше достатъчно, за да загубим делото. Явно обаче в Тракийски университет нищо не се е променила за последните 20 г. и никой нищо не прави относно трите тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия на Воденичаров и сътр., които са без задължителното авторско позоваване – библиография, правилно цитиране и др. и стари данни от преди 60-100-120 години.

Съгласно Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 септември 2005 г. относно признаването на професионалните квалификации (ОВ, L 55, 30.09.2005 г.) и Директива 2013/55/ЕС на Европейския парламент и Съвета от 20 ноември 2013 година за изменение на Директива 2005/36/ЕО относно признаването на професионалните квалификации и на Регламент (ЕС) № 1024/2012 относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар („Регламент за ИСВП“), 3. Обучението за ветеринарен лекар гарантира, че съответният специалист е придобил следните знания и умения: а) подходящи знания в областта на науките, на които се основава дейността на ветеринарните лекари, и на правото на Съюза, свързано с тези дейности; б) подходящи знания относно структурата, функциите, поведението и физиологичните нужди на животните, както и умения и компетентности, необходими за тяхното отглеждане, хранене, хуманното отношение към тях, тяхното възпроизводство и хигиена като цяло; в) клинични, епидемиологични и аналитични умения и знания, необходими за профилактиката, диагностиката и лечението на заболяванията на животните, включително анестезия, асептична хирургия и безболезнена смърт, разглеждани поотделно или в група, включително специални знания за заболяванията, които могат да се предават на хората; г) подходящи знания, умения и компетентности за превантивна медицина, включително компетентности свързани с проучвания и сертифициране; д) подходящи знания за хигиената и технологията, които се прилагат при извличането, производството и разпространението на животински хранителни продукти или продукти с животински произход, предназначени за консумация от човека, включително уменията и компетентностите, необходими за разбирането и разясняването на добрите практики в това отношение; е) знания, умения и компетентности, необходими за отговорно и разумно използване на ветеринарни лекарствени продукти с цел лечение на животните и гарантиране на безопасността на хранителната верига и опазването на околната среда.“

В България, Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на образователно-квалификационна степен „магистър" по специалността „Ветеринарна медицина", приета с ПМС № 17 на МС от 28.01.2016 г., „...гарантира, че завършилият специалист придобива необходимите знания, умения и компетентности по Националната квалификационна рамка и по Директива 2005/36/ЕО ....и Директива 2013/55/ЕС и на Регламент (ЕС) № 1024/2012 относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар („Регламент за ИСВП") (ОВ, L 354, 28.12.2013 г.). (4) Чрез обучението по „Ветеринарна медицина" се добиват: 1. знания за: а) анатомия и физиология на здрави животни, тяхното отглеждане, възпроизводство и хигиена; б) хранене и технологии, свързани с производство на храни за нуждите на животните; в) поведение и физиологични нужди на животните; г) обща и специална патология на животните; 2. умения за: а) установяване причините, характера, развитието, диагностиката и лечението на болестите по животните, включително и безболезнена смърт; б) диференциране на болестите при животните; в) оценка на риска относно възможности за предаване на болести от животни на човек; 3. компетентности за: а) превантивна медицина, свързана с проучвания, анализ и сертифициране; б) хигиена, технологии и контрол на добиване, производство,съхраняване и реализация на храни от животински произход за човешка консумация, включително способности за разбиране и разясняване на добрите практики в това отношение; в) отговорно и разумно използване на ветеринарни лекарствени продукти с цел лечение на животни и гарантиране безопасността на хранителната верига и опазване на околната среда.“

Какви подходящи знания по ветеринарна анатомия, основна наука на ветеринарна медицина, ще получат ветеринарните студенти от плагитстваните квазинаучни три тома писания по систематична анатомия на домашните животни на Воденичаров, Георгиев и Ковачев, които са без задължителното авторско позоваване – библиография, правилно цитиране и др., с недостоверни данни и стари научни данни от преди 60-100-120 години? На такова незнание и некомпетентност ли обучава Тракийски университет бъдещите ветеринарни лекари в 21 век, особено в условията на пандемия причинена от зооноза и като се има предвид подхода „Едно здраве“ (One Health) на Европейския съюз за взаимосвързаност на здравето на хората и животните и околната среда като болести се предават от животни на хора и обратно.


1.3. Автоплагиатство след плагиатството и стари научни данни в Анатомия на домашните животни Том I Двигателен апарат (вж. т. 7 Приложения).

През 1995 г. проф. Ковачев и проф. Гигов издават Анатомия на домашните животни Том. I Двигателен апарат и вътрешни органи. Предговорът и частта Двигателен апарат са написани от проф. Ковачев (до 280 стр.). Тук също липсва библиография (старите комунистически порядки за избрани хора) и фигурите не са правилно цитирани в текста без години, със стари научни данни и е плагиатствано от проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) и вероятно и от други автори. Както ще видим по-долу подробно, Ковачев и Гигов заедно плагиатстват; после Ковачев издава неговата плагиатствана част Двигателен апарат сам като дори страниците съвпадат и я представя за нов учебник, което е автоплагиатсво; накрая към Ковачев се включват Воденичаров и Георгиев с допълнителни 20 стр., които вероятно също са плагиатствани и го представят за преработен и допълнен нов учебник за заблуждение на студентите, но той също е плагиатстван от проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987), Ellenberger & Baum и други автори.

Проф. д-р Стефан Иванов, Анатомия на домашните животни, част първа, 1960 г.

Глава Седми шиен прешлен, стр. 52

Ковачев и Гигов, Анатомия на домашните животни Том I Двигателен апарат и Вътрешни органи, 1995 г.

Глава Седми шиен прешлен, стр. 48

Десет години по-късно през 2005 г. проф. Ковачев издава самостоятелно Анатомия на домашните животни, Том I Двигателен апарат, която е точно копие (дори номерата на страниците съвпадат) на предишното писание заедно с проф. Гигов. Това не са два различни учебника/писания. Това е преиздаване на стар учебник/писание в тази част, но това никъде не е отбелязано, за заблуда на студентите (вж. т. 7 Приложения). Да не би Ковачев да е издал няколко различни анатомии през десет години. Това е автоплагиатство. И както видяхме по-горе данните са много стари и е плагиатствано от проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) от 60-те год. на 20 век, Ellenberger & Baum и други автори. Това е срамота!

По-късно към Ковачев се присъединяват Георгиев и Воденичаров и преиздават същия учебник/писание заедно, но го наричат преработено и допълнено издание (вж. т. 7 Приложения). Разликата е само 20 страници. Това не е нов учебник/писание, дори преработен и допълнен, това е автоплагиатство със стари данни плагиатствани от проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987) и други автори. Дори съдържанието е същото. Така Ковачев е издал три различни анатомии за двигателен апарат за 30 г., което е абсурд. Това никъде не е обяснено (само корицата е почти същата), в предговора например, за заблуда на студентите. Така е и записано в Летопис за 90 години ВМФ (1923-2013) (вж. т. 3.1. по-долу).

Софийския университет „Св. Климент Охридски“ вече има специализирана информационна система за засичане на плагиатство, като системата разпознава текстове на няколко езика, но такава липсва в Тракийски университет. За ветеринарната анатомия това ще бъде много лесно. Не са много учебниците на български език за последните 100 г., а за чуждестранната литература е по-лесно, вече има такива системи. Самият факт, че няма библиография е плагиатство, недостоверност на научните данни и нарушение на международните научни стандарти, но една специализирана информационна система ще покаже напълно от кои научни трудове на други автори са плагиатствали Воденичаров и сътрудници; както видяхме по-горе Воденичаров и сътрудници са плагиатствали буквално от учебниците на проф. д-р Стефан Иванов (1908-1987).

2. Забрана на трите тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия на Воденичаров и сътр. от ръководството на Тракийски университет.

Както видяхме в предишната точка на тази жалба, трите тома по систематична анатомия на домашните животни на Воденичаров и сътр. не са учебници; те са писания без задължителното авторско позоваване - библиография, правилно цитиране и др. в разрез с международните научни стандари, със недостоверни научни данни и стари научни данни от преди 60-100-120 години плагиатствани от учебниците на проф. Стефан Иванов (1908-1987), Ellenberger & Baum и други автори и без никаква научна и академична стойност. Тракийски университет трябва да ги забрани от предлагане на своите студенти по ветеринарна медицина. Ако ЛТУ-София ги предлага също, и там трябва да се забранят. При отказ на Тракийски университет да забрани тези писания, Министърът на образованието и науката и НАОА трябва да упражнят контрол и да вземат мерки съгласно своите правомощия за повишаване качеството на образованието по ветеринарна анатомия в България в съответствие с европейските стандарти (вж. т. 4 и т. 5 на тази жалба).

2.1. Нарушения при провеждане на процедурите за придобиване на научната степен „доктор на ветеринарномедицинските науки“, за заемане на академична длъжност „професор“ и редовната атестация на Воденичаров. Въпреки, че е пенсионер вече, трябва да му се отнемат правата произтичащи от двете титли.

Съгласно чл. 2б от ЗРАСРБ, (1) Кандидатите за придобиване на научна степен и за заемане на академичните длъжности "главен асистент", "доцент" и "професор" трябва да отговарят на минимални национални изисквания към научната, преподавателската и/или художествено-творческата или спортната им дейност, определени в този закон, наричани по-нататък "минимални национални изисквания" (2) Минималните национални изисквания са съвкупност от изисквания, всяко от които се определя чрез числовите стойности на един или няколко обективно измерими показатели, съотносими към съответната научна област и/или професионално направление, като:..... 2. показатели, които отразяват измерими академични резултати в преподавателската дейност, като: брой защитени под ръководство на кандидата дисертации за придобиване на образователната и научна степен "доктор", брой въведени нови лекционни курсове, брой разработени нови упражнения за лекционни курсове, брой издадени учебници в чужбина, брой издадени учебници и/или учебни пособия в Република България, включително електронни учебници, ръководство на магистърски и/или бакалавърски програми и други сходни академични постижения в преподавателската дейност.

Съгласно чл. 4. ЗРАСРБ ...“(1) Оценката за съответствие с минималните национални изисквания по чл. 2б, ал. 2 и 3, съответно с изискванията по чл. 2б, ал. 5, както и оценяването на дисертационен труд и на кандидатите за заемане на академични длъжности "главен асистент", "доцент" и "професор", включително на резултати, научен принос и оригиналност на представените трудове, се извършва от научно жури. За всяка конкретна процедура съставът му се предлага от първичното звено и се утвърждава от факултетния, съответно научния съвет.

Воденичаров е защитил дисертация за придобиване на научна степен „доктор на ветеринарномедицинските науки“ през 2009 г. Диплома No/дата: 33021 / 31.03.2009, утвърдено с Протокол No/дата: 1-11 / 30.01.2009 съгласно информацията в Регистъра на акдемичния състав и защитените дисертационни трудове на Национален център за информация и документация (НАЦИД) (вж. т. 8 Приложения). Рецензенти са били проф. д-р Константин Ковачев, проф. д-р Георги Ковачев, доц. д-р Георги Георгиев. С последните двама, Воденичаров е съавтор на трите тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия на домашните животни. Това е конфликт на интереси, неморално, недопустимо и възмутително.

Относно дисертационния труд на Воденичаров на тема: Морфологични изследвания върху ролята на мастоцитните медиатори, на други вазоактивни вещества и на гломерулните артериоли в реналната хемодинамика при домашната свиня, още през 2008 г. доц. д-р Стоян Гаджев изпрати мнение до Председателя на СНС по морфология, физиология и незаразна патология на ВАК към ВМФ, Тракийски университет, с което научно и остро критикува предложената от Воденичаров дисертация и което беше скрито от Воденичаров заедно с лаборантката от патофизиология (вж. т. 9. Приложено мнение от доц. д-р Стоян Гаджев). Проф. Борисов ни уведоми, цитат: „Доц. Гаджев, писмото дойде късно”, което не би могло да е вярно. Бъбрекът на свинете е много добре проучен, липсва подходяща методика, има очевидни грешки и Воденичаров е използвал анатомични описания и номенклатура, характерни за началото на 20 век. Както доц. д-р Стоян Гаджев пише в своето становище, ако „приложената дисертация се преработи по правилата на научните изследвания, ще се получи добра дипломна работа на студент завършващ ветеринарна медицина“.

При заемане на академичната длъжност „професор“, Воденичаров е получил точки за трите тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия. За тях той е получил 39,90 точки (13,30 за всеки том) (вж т. 8 Приложения). Титлата „професор“ трябва да му се отнеме. Това е срамота! На това ли учим младите хора в Европейския съюз, на негромотно образование! Да се отбележи, че Воденичаров е написал някои от тези писания по няколко пъти в своя списък на публикации в регистъра на НАЦИД, за да попълва бройка вероятно. Тези три тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия, да не би да са платени от Тракийски университет, че ръководството на университета си затваря очите за този неграмотен бизнес от присвояване на чужд интелектуален труд години наред?! ПЛАГИАТ като Воденичаров няма място в университет в 21 век в демократична България. Тези стари комунистически практики трябва да спрат вече завинаги.

В конкурса за заемане на академичната длъжност „професор“, Воденичаров е представил като собствени трудове на български професори от преди повече от 60 г. и от чужди автори без съответното позоваване и цитиране – плагиатство на представените за оценяване публикации и недостоверност на представените научни данни по смисъла на §1, т.7 и т. 17 от ДР на ЗРАСРБ, с което е извършил нарушениято по чл. 30, ал. 2, т. 3 и т. 4 от ЗРАСРБ.

На основание чл. 35, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от ЗРАСРБ, ректорът на ТрУ следва да упражни своите правомощия по чл. 58, ал. 1, т. 4 от ЗВО и да уведоми Министерството на образованието и науката за предприетите мерки. Съгласно чл. 35. (1) „Освобождава се от академична длъжност лице:

1. ... когато бъде доказано по законоустановения ред плагиатство или недостоверност на представените научни данни в научните трудове, въз основа на които е придобило или е участвало в процедура за придобиване на научна степен, или е заело или е участвало в конкурс за заемане на академична длъжност;

2. ... което в качеството си на член на жури или на факултетен/научен съвет е дало становище в резултат на извършено от него престъпление, установено с влязла в сила присъда;

3. което е получило отрицателна оценка при две последователни атестации.

(2) ...В случаите по ал. 1, т. 1 се отнема и научната степен, придобита по реда на този закон, с която е свързано нарушението.

(3) ...Отнемането на научна степен и освобождаването от длъжност се извършват от ректора на висшето училище по реда на Закона за висшето образование и правилника на висшето училище, съответно от ръководителя на научната организация по ред, определен в правилника на съответната организация....“

Съгласно чл. 58. от ЗРАСРБ „(1) ...Членовете на академичния състав се освобождават от длъжност със заповед на ректора: 1. по тяхно искане; 2. при осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление; 3. ...когато не може да им се осигури изпълнението на преподавателска дейност; 4. при доказано по установения ред плагиатство в научните трудове; 5. ...при отнемане на научната степен; 6. при две последователни отрицателни атестации; 7. при извършване на провинения, даващи основания за дисциплинарно уволнение; 8. при поставяне под запрещение.

Съгласно чл. 99 от Правилник за развитието на академичния състав на Тракийски университет „(1) Освобождава се от академична длъжност лице: 1. Когато бъде доказано по законоустановения ред плагиатство или недостоверност на представените научни данни в научните трудове, въз основа на които е придобило или е участвало в процедура за придобиване на научна степен, или е заело или е участвало в конкурс за заемане на академична длъжност. 2. Което в качеството си на член на жури или на ФС е дало становище в резултат на извършено от него престъпление, установено с влязла в сила присъда. 3. Което е получило отрицателна оценка при две последователни атестации. (2) В случаите по ал. 1, т.1 се отнема и научната степен, придобита по реда и условията на ЗРАСРБ, с което е свързано нарушението. (3) Отнемането на научната степен и освобождаването от длъжност се извършват от Ректора на ТрУ по реда на Закона за висшето образование и Правилника за устройство, дейност и управление на ТрУ. (4) При отнемане на академична длъжност по ал.1, т.1 и т.2 и отнемането на научната степен по ал. 2 всички лични права на лицето, произтичащи от научната степен и академичната длъжност се смятат за отменени.“

Въпреки този чл. 99, изискванията на ЗРАСРБ, не са приложени адекватно в нормативните документи на Тракийски университет и на практика[5]. Освен в Етичния кодекс на Университетската общност на ТрУ (вж. т. 1.2. на тази жалба), не открихме в други нормативни актове и документи на ТрУ. да се споменава думата „плагиатство“ - нито в новия Правилник за структурата и дейността на ТрУ от лятото на 2021 г., нито във Вътрешните правила за атестиране на членовете на академичния и преподавателски състав в ТрУ, нито в Правилата за дейността на университетската комисия по управление на качеството в ТрУ. Явно в ТрУ ги е страх и от самата дума „плагиатство“. В Етичния кодекс се казва „Етичният кодекс на академичното поведение не дублира и не съвпада нито с юридическите, нито с трудовия кодекси: за нарушенията на Етичния кодекс се носи морална, а не дисциплинарна отговорност, освен в случаите, когато нарушението на моралната норма съвпада с административно или трудово нарушение, за което се изисква дисциплинарна отговорност.“ Какво точно означава това на практика при условие, че ТрУ няма подробни правила и прикриват плагиатството на своите колеги. В т. VI. Заключителните разпоредби на Вътрешните правила за атестация само се казва в §1. При две последователни незадоволителни атестации и неатестиране в резултат на виновно поведение на подлежащо на атестация лице, членовете на академичния и преподавателския състав се освобождават от длъжност със заповед на Ректора. Как точно е бил атестиран Воденичаров през годините; явно са го похвалили за трите тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия на домашните животни като се има предвид, че той не беше освободен от длъжност и се пенсионира спокойно (вж. за повече информация и т. 4 и т. 5 на тази жалба).

При условие, че Тракийски университет знае, че тези три тома писания на Воденичаров и сътр. са без задължителното авторско позоваване - библиография, правилно цитиране и др., със недостоверни научни данни и стари научни данни от преди 60-100-120 години плагиатствани от учебниците на проф. Стефан Иванов (1908-1987), Ellenberger & Baum и други автори и без никаква научна и академична стойност, защо досега на Воденичаров не беше отнета научната степен „доктор на науките“ и не беше освободен от академичната длъжност „професор“. Години наред качеството на обучението по ветеринарна анатомия, основна дисциплина на ветеринарната медицина страда заради този некомпетентен преподавател, които нарушава всички еверопейски и международни научни стандарти и изисквания на законодателството. Въпреки, че е пенсионер вече, на Воденичаров трябва да му се отнеме правото да се ползва от облагите на двете титли.

3. Летопис за 90 г. ВМФ (1923-2013) - Липса на професионална етика от страна на Воденичаров и бездействие на ръководството на Тракийски университет, което поддържа и дава шанс на посредствеността.

3.1. Воденичаров нагло е изтрил учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев от Летопис за 90 години Ветеринарномедицински факултет (1923 – 2013).

След кончината на доц. д-р Стоян Гаджев през 2017 г., случайно открихме, че Воденичаров се е подиграл с труда на живота на доц. д-р Стоян Гаджев - неговите 4 учебника по топографска и систематична анатомия на домашните животни и птици, като ги е изтрил от Летопис за 90 години Ветеринарномедицински факултет (1923 – 2013). Ще разкажем фактите накратко, защото изпратихме жалба до Ректор на ТрУ, Декан на ВМФ на ТрУ и Ръководител катедра „Ветеринарна анатомия, хистология и ембриология” с вх. № 3828 от 10.07.2019 г., но и досега, не сме получили отговор. Прилагаме копие от нашата предишна жалба към тази жалба (вж. т. 10 Приложения).

През 2013 г. Ветеринарномедицински факултет на Тракийски университет - гр. Стара Загора е публикувал Летопис за 90 години ВМФ - 184 стр., луксозно издание с твърди корици, което, за съжаление, все още може да се намери в електронен формат на уебсайта на университета на следния линк: http://uni-sz.bg/truni6/wp-content/uploads/vmf/file/VMF_Letopis_2013.pdf. Летописът е написан на два езика - български и английски език. Редакционната колегия се е състояла от доц. д-р Валентина Урумова, проф. Иван Борисов, двмн, доц. д-р Димитричка Димитрова, доц. д-р Лиляна Цокова и доц. д-р Мария Андонова. Ветеринарномедицински факултет на Тракийски университет, като приемник на създадения през 1923 г. факултет към Софийски университет, е отбелязал тържествено 90-ия си рожден ден на 30 и 31 май 2013 г. в залата на Държавна опера Стара Загора с много гости от страната и чужбина. Състояла се е и международна научна конференция „90 години ВМФ и висше ветеринарномедицинско образование в България".

Страници 49 – 55 от този Летопис за 90 години Ветеринарномедицински факултет (1923 – 2013) са относно Секция Анатомия на домашните животни към Катедра “Ветеринарна анатомия, хистология и ембриология” с доц. д-р Димитров като ръководител катедра по това време. Отговорник за написването на тази част от Летописа е бил Воденичаров. Подробно е представена историческа справка за катедрата, академичния състав и научно-изследователската дейност от създаването на ВМФ през 1923 г. до този момент.

На стр. 51 Воденичаров подробно е описал (много невярна информация, вж. по-долу) издадените учебници, учебни помагала и монографии в Секция „Анатомия на домашните животни“ в хронологичен ред от създаването на факултета до датата на написване на Летописа, но е изтрил четирите учебника на доц. д-р Стоян Гаджев, одобрени от катедрата и факултета и изброени в предишни летописи, издадени от ВМФ като Алманах за 80 години Ветеринарномедицински факултет 1923 – 2003.

Ние смятаме, че Воденичаров умишлено е пропуснал да напише учебниците/книгите (те са повече от учебници) на доц. д-р Стоян Гаджев. На всички е ясно от години, че злобата и завистта на Воденичаров е голяма. Факт е, че той не може да напише такива учебници на световно ниво като тези на доц. д-р Стоян Гаджев, а се опитва с елементарни и примитивни трикове да заличи името и учебниците/книгите на доц. д-р Стоян Гаджев. Нагло е, че Воденичаров умишлено изтрива учебниците/книгите на доц. д-р Стоян Гаджев, за да пробута своите три тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия без задължителното авторско позоваване - библиография, правилно цитиране и др. в разрез с международните научни стандари, със недостоверни научни данни и стари научни данни от преди 60-100-120 години плагиатствани от учебниците на проф. Стефан Иванов (1908-1987), Ellenberger & Baum и други автори и без никаква научна и академична стойност. Това е най-малкото липса на морал от страна на Воденичаров и на лицата, които го подкрепят. Както видяхме по-горе има и тотални лъжи колко учебници е издал Ковачев. Проф. Димитров се моли на доц. д-р Стоян Гаджев за препоръка, за да стане професор през 2015 г., а е бил ръководител катедра през 2013 г. и жена му е в редакционната колегия, но позорно не е уведомил доц. д-р Стоян Гаджев, че Воденичаров е изтрил неговите четири учебника от Летописа.

През 2015 г. доц. д-р Стоян Гаджев е удостоен със Златна диплома от ръководството на ВМФ на Тракийски университет, която се дава на „изявени ветеринарни лекари, завършили висшето си ветеринарномедицинско образование преди 50 години и със съществени приноси за развитието и просперитета на ветеринарномедицинската професия“, но са допуснали реномираните му учебници/книги да бъдат заличени от Летописа две години по-рано.

Един научен работник работи цял живот, за да може неговото име и научен труд да се помнят и споменават от поколенията. Това е и целта на такива документи като този Летопис, които се издават от университетите. С тях те се хвалят и се раздават като подарък на други университети и лица. Копие от този Летопис има и в изложбената секция в коридора пред Деканата на Ветеринарномедицински факултет на 5-ия етаж. Копие от този Летопис има и в библиотеката. Как този Летопис е бил одобрен за публикуване? Това е признак на слаба администрация от страна на ВМФ Тракийски университет или искат да правят реклама на плагиатстваните квазинаучни писания на Воденичаров и сътр., които все още не са спрени от предлагане на студентите.

Вече повече от две години нямаме отговор от Тракийски университет на нашата подробна жалба от м. юли 2019 г. (вж. т. 10 Приложения). Никакви действия не са предприети от ръководството на ТрУ и ВМФ на ТрУ; няма дори извинение; това е възмутително.

През 2023 г. се навършват 100 г. от основаването на ВМФ и вероятно ще има нов Алманах (има обществена поръчка за отпечатването му) и се надяваме, че тази наглост няма да се повтори.

3.2. Ръководството на Тракийски университет бездейства във връзка с нарушенията извършени от единствената в момента книжарница в централната сграда на университета.

До началото на пандемията на коронавирус Covid-19 в централата на Тракийски университет в гр. Стара Загора имаше две книжарници. Книжарницата на първия етаж, където се продаваха по-голямата част от учебниците на университетските преподаватели, преустанови своята работа през септември 2020 г. От този момент единствената книжарница е книжарницата, намираща се на втория етаж, само на метри от катедрата по анатомия, която предлагаше предимно услуги за копиране и печат до началото на пандемията. Попитахме Петко Панайотов, управител на Офис 21 ЕООД, фирмата, която наема помещението (много евтин наем от 624 лв. след търга същата година) дали можем да предложим за продажба в книжарницата четирите учебника на доц. д-р Стоян Гаджев, но той първо отказа, като каза, че трябва да попита ръководството на университета. И от ректората и от деканата по-късно отрекоха устно.

Въпреки това един месец по-късно ни казаха, че проблемът е разрешен (каквото и да означава това) и да се свържем с книжарницата. Но проблемът не беше решен, просто измислиха нови номера. Изведнъж управителят на фирмата, която наема помещението на книжарницата, поиска 30% комисионна, като отново заяви, че това е в съгласие с ръководството на университета и не подлежи на договаряне, което ръководството отново отрече. Другата книжарница, която затвори поради пандемията на коронавирус, винаги е искала 10 % комисионна. Според тръжната документация за отдаване по наем и Заповед на Ректора № 954/24.04.2020 г. (http://www.uni-sz.bg/wp-content/uploads/truni/file/poz16.pdf) наемът е само 624 лв., а този мополист искаше да печели на гърба на преподаватели и студенти в пандемия. Той също така посочи 20 % ДДС като причина, което не беше вярно, тъй като ДДС беше намален на 9 % до 31 декември 2021 г. поради пандемията. До преди началото на пандемията тази книжарница предимно извършваше копирни услуги и се продаваха няколко малки книжки.

В сградите на ТрУ в гр. Стара Загора няма друга книжарница в момента. В допълнение, управителят Петко Панайотов се опита да ни наложи Договор за дистрибуция на печатно издание, вместо Договор за продажба на консигнация, каквато е обичайната практика. Той пак повтори, че това е със съгласието на ръководството на ТрУ, което от своя страна пак отрече. Кой лъже или просто номерата ги правят заедно. Възмутително е какво пише в договора, който ни предложиха. Чл. 1 от примерния договор гласи „Чл. 1. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ се задължава да прехвърли на ДИСТРИБУТОРА правото на собственост върху печатни издания – учебници срещу задължението на ДИСТРИБУТОРА да заплати цената на стоките в уговорения размер, както и да реализира закупените печатни издания на пазара при условията на настоящия договор.“ ПРАВОТО НА СОБСТВЕНОСТ ВЪРХУ ПЕЧАТНИ ИЗДАНИЯ – УЧЕБНИЦИ !!!! – това е най-малкото изнудване към нас носителите на авторското право, това е нагло! И дори става въпрос за цялата търговска мрежа, което означава не само тази книжарница, но и на други места. Никой не пита искаш ли или не искаш, няма договаряне, такива неща не съществуват в 21 век в България (сарказъм). Доколкото знаем той е наемател и на книжарница в сградата на Тракийски университет в гр. Ямбол и други градове, защото фирмата е със седалище в гр. Пловдив.

Не ни е известно също дали същата комисионна или вид договор се предлага и на други автори, особено по отношение на трите тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия на домашните животни на Воденичаров и сътр. Книжарницата злоупотребява с монополното си положение със знанието и одобрението на ръководството на университета, както твърди управителят. В резултат на това, ние не можем да предложим в книжарницата четирите учебника на доц. д-р Стоян Гаджев по топографска и систематична анатомия на домашните животни и птици, които са официално одобрени от катедрата и ВМФ от години. В момента, ние продаваме четирите учебника на доц. д-р Стоян Гаджев само онлайн, но трябва да се продават и в книжарницата на ТрУ за улеснение на студентите.

Ръководството на ТрУ не може да се справи с този монополист въпреки, че в тръжната документация има изискване 10.2 Извършваната от Наемателя дейност да е съвместима с провеждането на учебния процес. Естествено, че пречи на учебния процес; вече две години, ние продаваме учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев само онлайн, което затруднява студентите. При условие, че Воденичаров все още работи в университета, той заблуждава и тормози студентите да купуват само неговите учебници. Студентите трудно се ориентират, че има и други учебници, макар, че учебникът по Приложна и топографска анатомия на домашните животни и птици (2-ро прер. и доп. изд., 2014) на доц. д-р Стоян Гаджев е единственият учебник в България от десетилетия. Ръководства за упражнения, атлас (с много лошо качество на фигурите), лекции, видео не са достатъчни студентите да научат ветеринарната анатомия, а без добри знания по систематична и топографска анатомия няма да станат добри ветеринарни лекари.

4. Министърът на образованието и науката и Комисията по академична етика трябват да упражнят контрол върху дейността на Ветеринарномедицински факултет на Тракийски университет относно спазването на изискванията на Закона за висшето образование (ЗВО) и Закона за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ) и други подзаконови актове, съгласно съответните им правомощия дадени от законодателството.

Ние знаем, че Министерството на образованието и науката (МОН) предвижда промени в ЗВО и ЗРАСРБ, съобразени със Стратегията за развитие на висшето образование в Република България (2021-2030 г.), която би трябвало да „започне от атестацията на преподавателите“ https://mon.bg/bg/news/4688. Въпреки това ще припомним някои по-важни действащи правни норми, както и някои вътрешни правила на ТрУ, които явно не са спазени години наред. ТрУ извършва нарушения дори на собствените си правила и няма никакъв контрол от много години. Такива плагиатствани квазинаучни писания със стари данни от преди 60-100-120 години се предлагат от ТрУ на студентите и няма адекватен отговор на жалбите на доц. д-р Стоян Гаджев през годините, а се прави всичко възможно достъпа до учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев от студентите и др. да се ограничи, като се можем да ги продаваме в книжарницата на ТрУ например (вж. т. 3 на тази жалба).

Летописът за 90 години ВМФ (1923 – 2013), в който Воденичаров е изтрил четирите учебника по топографска и систематична анатомия на домашните животни и птици на доц. д-р Стоян Гаджев е бил представен и по време на посещението на EAEVE (Европейската асоциация за развитие на ветеринарното образование) през 2019 г. Съгласно решението на Европейския комитет по ветеринарно образование (ECOVE) от 23 януари 2020 г. статутът на Ветеринарномедицински факултет, Тракийски университет е БЕЗ АКРЕДИТАЦИЯ. Ще има нова визита на 4-6 април 2022 г.

4.1. Контрол от Комисията по академична етика относно наличието на плагиатство в представените за оценяване публикации и недостоверност на представените научни данни в трите тома писания по систематична анатомия без задължителното авторско позоваване - библиография, правилно цитиране и др., със недостоверни и стари данни на Воденичаров и сътр. (вж. и т. 1 на тази жалба).

Както вече казахме, съгласно §4в. от ДР на ЗРАСРБ, „Сигнали за наличието на плагиатство и/или недостоверност на представените научни данни по отношение на приключили процедури по придобиване на научни звания и за заемане на академични длъжности по реда на този закон, както и за придобиване на научни степени и научни звания по реда на отменения Закон за научните степени и научните звания се разглеждат и проверяват от Комисията по академична етика по реда на чл. 30, ал. 5 - 12 от този закон“.

Комисията по академична етика трябва да разгледа подробно информацията представена от нас в т. 1 на тази жалба и примерите за плагиатство и недостоверност на научните данни в трите тома писания по систематична анатомия на Воденичаров и сътр., които сме дали. Комисията трябва да направи обстоен преглед на трите писания по систематична анатомия без библиография и със стари и плагиатствани научни данни т.е. без точно и коректно цитиране на използваните научни трудове на други автори и трябва да ги съпостави с публикации, документи и данни от научните трудове на проф. д-р Стефан Иванов (1908-1927), Ellenberger & Baum и други автори, като трябва да се използва и софтуер.

Когато Комисията по академична етика разглежда нашия сигнал за плагиатство в представените за оценяване публикации и недостоверност на представените научни данни, се надяваме, че няма да назначи за един от най-малко тримата арбитри (както изисква чл. 30 (8) от ЗРАСРБ) проф. Георгиев от ВМФ на Лесотехнически университет – гр. София, с когото Воденичаров е съавтор на трите тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия на домашните животни. Той не може да бъде независим и безпристрастен арбитър. Проф. д-р Георги Ковачев почина през март 2020 г. Проф. д-р Константин Ковачев също не трябва да се допуска да бъде арбитър, защото той е бил рецензент на дисертацията на Воденичаров за придобиване на научната степен „доктор на ветеринарномедижинските науки“. Не трябва да са арбитри и никой от останалите хабилитирани лица в катедрата по анатомия на ВМФ на ЛТУ – гр. София, защото са на пряко подчинение на проф. д-р Георги Георгиев и проф. д-р Константин Ковачев, а Воденичаров смята след пенсиониране да отиде да работи в София, както други преди него са правили. ВМФ на ЛТУ – гр. София никога не е бил акредитиран на Европейско ниво; със сигурност знаят още по-малко какво е интелектуална собственост и защита на авторското право. Арбитър може да бъде и чуждестранен професор по ветеринарна анатомия ако се използва софтуер както в Софийски университет на няколко езика.

Както вече казахме няколко пъти, ръководството на Тракийски университет не е направило нищо по тези въпроси години наред, въпреки нашите жалби и тези на доц. д-р Стоян Гаджев преди това.

4.2. Контрол от Министъра на образованието и науката

Съгласно чл. 17 от ЗВО „(2) Университетът е висше училище, което: ...6. ...осигурява на академичния състав, на студентите и на докторантите условия за отпечатване на научни трудове, учебници, монографии, както и за реализация на присъщи творчески изяви....10. ...има система за защита на интелектуалната собственост, която включва правилник и структура за реализация на резултатите от научните изследвания и на други обекти на интелектуалната собственост, както и за обучение по защита на интелектуалната собственост.“

Съгласно чл. 57 от ЗВО ...„(1) Висшите училища оценяват приноса на всеки член на академичния състав в учебната, научноизследователската, художествено-творческата, административната и други дейности и атестират веднъж на 3 години нехабилитираните и веднъж на 5 години хабилитираните преподаватели. (2) Оценяването и атестацията се извършват по предварително оповестени показатели и критерии, определени в правилниците на висшето училище, които задължително включват: 1. изпълнение на норматива за учебна заетост, приет от академичния съвет; 2. разработени нови семинарни и/или лабораторни упражнения, учебници и учебно-помощна литература; 3. научна (художествено-творческа) продукция, участие в договори за научни изследвания и международно научно сътрудничество; 4. ръководство на дипломанти, докторанти и специализанти; 5...проучване на студентското мнение“. Трите тома по систематична анатомия на Воденичаров и стр. не са учебници, а плагиатствани квазинаучни писания със стари данни от преди 60-100-120 години без никаква академична стойност.

Съгласно чл. 1а. от Правилника за прилагане на ЗРАСРБ ...„(1) Кандидатите за придобиване на научна степен и за заемане на академичните длъжности "главен асистент", "доцент" и "професор" трябва да отговорят на съответните минимални национални изисквания към научната, преподавателската и/или художественотворческата или спортната дейност, определени в приложението по научни области и/или професионални направления за всяка научна степен и за всяка академична длъжност въз основа на показателите по чл. 2б, ал. 2 от ЗРАСРБ.

(2) Висшите училища и научните организации могат да определят в правилниците си и допълнителни изисквания към кандидатите за заемане на академични длъжности при спазване на ЗРАСРБ и на този правилник.

(3) Допълнителните изисквания по ал. 2 може да включват създаване на допълнителна група/групи показатели и/или повишаване на минималните изисквани точки по групи показатели, определени в таблица 1 на всяка област от приложението.“

В Годишния доклад на ТрУ за дейностите по изпълнение на оперативния план за изпълнение на първия етап на националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017-2030 г. се казва 2. Дейности за постигане на специфична цел 1. Осигуряване на висока квалификация и ефективно кариерно развитие на учените, основано на високо ниво на научните изследвания. Осигуряването на висока квалификация и ефективно кариерно развитие при заемане на академичните длъжности "главен асистент", "доцент" и "професор" се извършва само за лицата, които отговарят на минималните национални изисквания по чл.2б, ал. 2 и ал. 3 от ЗРАСРБ, съответно на допълнителните изисквания по чл. 3 от правилника на Тракийския университет. Чл. 5. (1) Оценката за съответствие с минималните национални изисквания по чл.2б, ал. 2 и ал. 3 от ЗРАСРБ, съответно с изискванията по чл. 3 от правилника на Тракийския университет, както и оценяването на дисертационен труд и на кандидатите за заемане на академичните длъжности „главен асистент“, „доцент“ и „професор“, включително на резултати, научен принос и оригиналност на представените трудове, се извършва от научно жури. Приетите изисквания за развитие на академичния състав посочени в правилник за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в Тракийски университет в повечето направления надвишават минималните национални изисквания по чл.2б, ал. 2 и ал. 3 от ЗРАСРБ.“ Как точно ги надвишават като все още на академична длъжност в ТрУ има плагиати като Воденичаров (вж. т. 1 на тази жалба) и ръководството на ТрУ не е направило нищо години наред.

Докладът на Ректора, доц. д-р Добри Ярков, за състоянието на ТрУ през периода 01.12.2019 г. -20.06.2021 г. също така твърди, че „през 2020 год. в Тракийски университет беше въведена нова система за атестиране на преподавателите и беше проведена атестация на целия преподавателски състав. Основните критерии за оценяване на научната дейност на преподавателите бяха пряко свързани с дейности 5.2.1. и 5.2.2 от Стратегията.“

Съгласно чл. 13. от новите Вътрешните правила за атестиране членовете на академичния и преподавателски състав в ТрУ. „(1) Индивидуалният атестационен лист е документ, който в частта си за самооценка се подготвя от атестирания преподавател, съобразно критериите и показателите в основните области за оценка, посочени в него. (2) Оценяването на качеството на преподавателската дейност, изпълнението на служебните задължения и способността за работа в колектив, вкл. и академично поведение се извършва с решение на Катедрен съвет (Съвета на колежа или филиала). (3) Отдел „Личен състав“ на основното звено изготвя и предоставя на АК справка за научно-преподавателския стаж на лицето, подлежащо на атестация. (4) Проверката за съответствие на извършеното самооценяване с установените в индивидуалния атестационен лист критерии и показатели се извършва от АК. В случаите на констатирани непълноти, грешки или несъответствие, индивидуалния атестационен лист се връща на оценявания за корекция.“

Съгласно чл. 20.Резултатите от атестирането са основание за работодателя да упражни следните права:

1. При получаване на оценка „Много добра“;

1.1. Да предостави на преподавателя в максимален размер на допустимото, според действащите „Вътрешни правила на работната заплата“ допълнително материално стимулиране.

2. При получаване на оценка „Добра“;

2.1. Да предостави на преподавателя допълнително материално стимулиране в допустимите според действащите „Вътрешни правила на работната заплата“ граници

3. При получаване на оценка „Незадоволителна“ или при неатестиране в резултат на виновно поведение на подлежащо на атестация лице;

3.1. Да не предостави на преподавателя допълнително материално стимулиране.“

Това означава, че Воденичаров се е оценил сам, а за останалото е бил оценен от Катедрения съвет, където до скоро беше заместник-ръководител катедра, а преди това е бил и ръководител катедра и заместник декан също. Много ни е интересно каква оценка Воденичаров си е дал сам през 2020 г. като е плагиат. Каква оценка му е дал ТрУ при условие, че знаят от години (и от нашата официална жалба от 2019 г.) за тези три тома плагиатствани квазинаучни писания и неетичното поведение на Воденичаров. Как тази система ще даде независима и адекватна оценка на него и плагиатстваните му квазинаучни писания? И разбира се оценката на студентите (не мислим, че са го оценили високо) не винаги е адекватна за някои неща. Познаваме много настоящи студенти по ветеринарна медицина както и вече завършили ветеринарни лекари, които дори не знаят, че тези три тома писания по систематична анатомия на Воденичаров и сътр. са без задължителното авторско позоваване – библиография, правилно цитиране и др., със стари научни данни и са плагиатствани като има недостоверност на научните данни. Много от тях дори не знаят какво е библиография, какво е интелектуална собственост, как се оформят научни трудове. Тези теми те ще научат най-рано в горните курсове, дори в правото се учи в последните години, а ветеринарната анатомия се учи до трета година първи семестър и Воденичаров манипулира и заблуждава студентите както видяхме и те обикновено искат да са в добри отношения с преподавателите си. Някои от тези ветеринарни лекари не знаят нищо по тези теми и след завършване. Ако Воденичаров е получил оценка „Много добра“ или „Добра“ и ТрУ му е предоставил допълнително материално стимулиране т.е. пари е направо престъпление.

В VII семестър има задължителна дисциплина Професионална етика само от 15 ч. и не е ясно какво се преподава. Но Стратегията за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021 - 2030 г. предвижда „Мярка 2.1.6 Въвеждане в първата година на обучение след средно образование на задължителен курс по научна етика, в който се обясняват проблемите на академичното плагиатство и борбата с него, изискванията за коректно цитиране на източниците на информация, основните принципи при създаване и защита на интелектуална собственост, и други свързани въпроси“ като част от мерките за изпълнение на Цел 2. Въвеждане на съвременни, гъвкави и ефективни форми на обучение. Дейност 2.1 Въвеждане на стандарти за добро обучение, ръководени от европейския опит и традиции.

Както казахме, систематична и топографска анатомия се учи от 1-ви до 3-ти курс (преди топографската анатомия се учеше в 4-ти курс). Как студентите ще разберат, че Воденичаров ги заблуждава, като ги притиска да купуват плагиатствани квазинаучни писания без задължителното авторско позоваване – библиография, правилно цитиране и др. и стари плагиатствани научни данни от преди 60-100-120 години, като студентите нямат никакви познания по интелектуална собственост и нейните нарушения като академичното плагиатство и др. до 4-ти курс в момента (VII семестър).

Никъде в Отчета за дейността на деканското ръководствo и факултетния съвет на ВМФ с Декан проф. д-р Тодор Стоянчев за периода 19.12.2019 г. – 30.06.2021 г. не е обърнато внимание на повишаване знанията, уменията и компетенциите на студентите по ветеринарна медицина и преподавателите относно интелектуалната собственост в научноизследователската дейност и защита на авторското право, участие в европейски и международни проекти и програми, публикуване на резултатите от научноизследователската дейност и др. На стр. 34 се казва, „с участието на лектори от Франция и Шотландия беше формиран нов курс за „Академично писане на статии“, който се проведе на английски език. Имаше много кандидати от факултета, но поради ограничението от страна на лекторите бяха обучени само 5 докторанти и преподаватели. Предстои регистрация на курса като основен за Тракийски университет през 2021 г.“ Да направят и курс как се пишат учебници за преподавателите, въпреки, че правилата за академично писане са еднакви! Чужденците направо ще се шокират, че в 21 век може да има три тома писания по систематична анатомия от общо повече от 800-900 страници без задължителното авторско позоваване - библиография, правилно цитиране и др. Разбира се в отчета няма нито дума за плагиатстваните квазинаучни писания по систематична анатомия на Воденичаров и сътр., които все още са одобрени и Воденичаров кара студентите да ги купуват. Деканът така и не се извини за това как Воденичаров изтри учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев от Летописа за 90 г. ВМФ, дори имаше нахалството да каже, че е изминала една година за дисциплинарни мерки. Проблемите с книжарницата, заради което се нарушава учебния процес и учебниците на доц. д-р Стоян Гаджев не могат да се предлагат на студентите в книжарницата, също не е решен. Пълно отказ от отговор от страната на деканското и ректорското ръководство на ТрУ по каквато и да е жалба. Това е недопустимо!!! Знаем, че завистта към доц. д-р Стоян Гаджев е голяма от години, както и страха от Воденичаров и приятели, но като искат да са ръководители, трябва да си вършат работата. Години наред, доц. д-р Стоян Гаджев, е изпращал много доклади до ректорите на ТрУ и деканите на ВМФ във връзка със слабото практическо обучение от страна на Воденичаров, който саботира учебния процес, неговите интриги и постоянен тормоз върху доц. д-р Стоян Гаджев заедно с част от ръководството дори.

Министърът на образованието и науката съгласно чл. 10. от ЗВО ..... 7....упражнява контрол върху висшите училища и организациите по чл. 47, ал. 1 по спазването на този закон, като за извършените проверки в едномесечен срок се съставя констативен протокол с препоръки и срок за отстраняване на допуснатите закононарушения; при неизпълнение на препоръките в посочения срок министърът на образованието и науката прави предложение пред Националната агенция за оценяване и акредитация за отнемане на акредитацията; информация за извършените проверки и за резултатите от тях се публикува на интернет страниците на Министерството на образованието и науката и на висшето училище.8. ...упражнява контрол върху висшите училища и организациите по чл. 47, ал. 1 по спазването на изискванията на Закона за развитието на академичния състав в Република България при условия и по ред, определени в него; информация за извършените проверки и за резултатите от тях се публикува на интернет страниците на Министерството на образованието и науката и на висшето училище, съответно научната организация; 9....утвърждава политика за развитието на всяко държавно висше училище със стратегически цели, задачи, целеви стойности и показатели за изпълнението им.“

Трите тома писания по систематична анатомия на Воденичаров и сътр. са без задължителното авторско позоваване – библиография, правилно цитиране и др. в разрез с всички международни научни стандарти и са плагиатствани от учебниците на проф. Стефан Иванов (1908-1987), Ellenberger & Baum и други автори от преди много години; има и автоплагиатство след плагиатсвото (вж. т. 1 на тази жалба) и съдържат недостоверни научни данни. Следователно те нямат никакъв научен принос и оригиналност, но научното жури не е направило нищо (чл. 4. ЗРАСРБ). Как ще ТрУ ще обучава студентите в 21 век в Европейския съюз с такива писания!!!

Години наред никой не посмява да спре тези три тома плагиатствани квазинаучни писания и Воденичаров и сътр. стават все по-нагли. Имат наглостта да напишат под предговора, че „учебникът е одобрен от МОН“, при условие, че МОН не одобрява университетските учебници. Това е измама като Воденичаров и сътр. допълнително заблуждават студентите с името на МОН!

Настояваме, Министърът на образованието да направи проверка и да упражни контрол:

· Защо Тракийски университет (предполагаме, че и ВМФ на ЛТУ-София също ги предлага на студентите си) не спира предлагането на тези три тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия в разрез с всички международни научни стандарти, със стари данни от преди 60-100-120 години? Защо се позволява на Воденичаров да притиска студентите да ги купуват? Защо Тракийски университет не спазва собствените си Етичен кодекс и други правила?

· Как Тракийски университет - гр. Стара Загора е изпълнил всички изисквания на ЗВО и ЗРАСРБ и подзаконовите актове, както обяснихме в другите точки на тази жалба?

· Каква оценка е получил плагиата Воденичаров при оценяването и атестацията на всеки 5 г. и последно през 2020 г. (чл. 57, (2) 2 ЗВО) с неговите плагиатствани квазинаучни писания?

· Адекватни ли са и в съответствие със законодателството, вътрешните правила и правилници на Тракийски университет за справяне с такива проблеми като академично плагиатство, нарушение на авторското право по принцип и във връзка с публикации представени за получаване на научна степен и заемане на академична длъжност. Или ТрУ само имитира работа и „бълва“ ненужни документи с празни приказки.

· Има ли изградена система за обучение на студенти и преподаватели какво точно е интелектуална собственост и нейната защита съгласно изискванията на чл. 17, ал. (2) 6 ЗВО)? Ръководството на Тракийски университет в някои свои отчети твърди, че има без повече обяснения, но явно няма, което означава, че ръководството лъже. Както казахме в т. 1.2 и т. 2 на тази жалба, освен в Етичния кодекс на Тракийски университет, не открихме в други нормативни актове и документи на Тракийски университет да се споменава думата „плагиатство“ и борбата с него. Няма дори и в Правилника и политики за прилагане и защита правата на интелектуална собственост и комерсиализация на резултатите от научноизследователската дейност на Тракийски университет.

· Курсът по Професионална етика да се свали през 1-та година от следването както исисква Стратегията за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021 - 2030 г.

· МОН трябва да се погрижи и тези плагиатствани квазинаучни писания да се спрат и от търговската мрежа, защото злоупотребяват и с името на МОН.

· Да се внедри електронна система за откриване на плагиатство подобно на Софийски университет, както изисква и „Мярка 3.2.3 Въвеждане на съвременни средства за превенция и контрол на плагиатството в учебния процес, включително чрез софтуер за проверка за наличие на плагиатство и регламентиране в етичните кодекси на ВУ“ от Стратегията за развитие на висшето образование (2021-2030).

5. Нарушения при програмната акредитация на специалност от регулираните професии „Ветеринарна медицина” във Ветеринарномедицински факултет на Тракийски университет – гр. Стара Загора. Нужда от по-адекватно и по-стриктно следакредитационно наблюдение и контрол като неделима част от процеса на акредитация осъществяван от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) (чл. 71 и сл. от Правилник за дейността на НАОА).

Съгласно чл. 82 от ЗВО „(1) При постъпило в агенцията предложение от министъра на образованието и науката по чл. 10, ал. 2, т. 7 от ЗВО председателят на агенцията го насочва към постоянната комисия за следакредитационно наблюдение и контрол.“

Вж. и т. 4 на тази жалба.

На 14.05.2020 г. Акредитационният съвет на НАОА дава програмна акредитация на специалност от регулираните професии „Ветеринарна медицина“ във ВМФ на Тракийски университет, с обща оценка 9.48, с увеличен капацитет на 1200 студенти и за срок от 6 г. Тази акредитация се случва само четири месеца след като на 23 януари 2020 г. ECOVE решава статуса на ВМФ на ТрУ да бъде, БЕЗ АКРЕДИТАЦИЯ. Най-учудващото е, направо смешно, че Акредитационният съвет на НАОА има само една препоръка - „Изграждане на съвременен вивариум на ВМФ, необходим за учебния процес и научно-изследователската дейност“ – въпреки, че ECOVE има много препоръки. Всичко е перфектно във ВМФ на ТрУ (сарказъм), обучават студентите, бъдещите ветеринарни лекари, по ветеринарна анатомия, една от основните дисциплини на ветеринарната медицина, с плагиатстваните квазинаучни писания със стари данни от 60-100-120 години на Воденичаров и сътр.

Докладът от 2020 г. на постоянната комисия по аграрни науки и ветеринарна медицина за резултатите от акредитация на специалност от регулираните професии „Ветеринарна медицина“ във ВМФ на ТрУ, гр. Стара Загора, е разработен „съгласно чл. 88а, ал. 5, т. 2 от ЗВО и чл. 33, ал. 1, т. 2 и чл. 35, ал. 1 от ПДНАОА и приетите от Акредитационния съвет на НАОА (20.10.2016 г.) критерии за програмна акредитация на специалностите от регулираните професии в съответствие със стандартите и насоките за осигуряване на качеството в европейското пространство за висше образование (ESG)- част 1 /1-10/ и по смисъла на чл.78, ал.3 от ЗВО.“

Според Доклада определената от Акредитационния съвет на НАОА Експертна група по процедурата е в състав: 1. Доц. д-р Симона Ралчева - Селскостопанска академия, ръководител на ЕГ; 2. Проф. д-р Георги Георгиев – Лесотехнически университет – гр. София; 3. Мирослав Манахилов – студент в Университет по хранителни технологии – гр. Пловдив. Наблюдаващ процедурата от ПКАНВМ: Доц. д.н. Веселин Кутев.

Проф. д-р Георги Георгиев е един от тримата автори, заедно с Воденичаров и Ковачев, на плагиатстваните квазинаучни три тома писания по систематична анатомия. Това е очевиден конфликт на интереси и разбира се Георгиев не би помогъл да бъде независим и безпристрастен експерт при акредитацията. Още през 1996 г. малко преди Георгиев да отиде в София, той изпитва всички двойки, които е написал доц. д-р Стоян Гаджев, просто така от злоба; има доклади за тези и други проблеми. Да не говорим, както казахме по-горе, че ВМФ на ЛТУ - гр. София никога не е бил акредитиран на Европейско ниво и доц. д-р Стоян Гаджев винаги е бил против неговото създаване.

След всичко изброено по-горе, явно резултатът от проверката НЕ Е достигнал до правилните изводи:

· Политиката на ВМФ на Тракийски университет НЕ Е в съответствие със Стандарт 1 Политика за осигуряване на качеството 1.1. При обучение в професионално направление 6.4. „Ветеринарна медицина“ се поддържа и развива политика за осигуряване на качеството, която се оповестява и е част от стратегическото управление на висшето училище и Насоките за осигуряване на качеството в европейското пространство за висше образование /ESG/- част 1 /1-10/ и по смисъла на чл. 78, ал. 2 от ЗВО.

· НЯМА никакво изпълнение на Стратегическата цел Непрекъснато усъвършенстване на системата за осигуряване и поддържане качеството на обучение и перманентна атестация на преподавателския състав. Нищо не се е променило, старите порядки и мислене в Тракийски университет все още съществуват, далеч от световните тенденции и европейските изисквания.

· В Тракийски университет НЕ действа „Система за контрол на качеството на обучението и на академичния състав”. НЯМА контрол върху качеството на дейностите, свързани с осъществяване на обучението. НЯМА контрол върху системата за гарантиране равнището на академичната подготовка на студентите.

· Тракийски университет НЕ прилага успешно и правилно вътрешната си система за оценяване и поддържане на качеството на обучението и на академичния състав и НЕ осигурява високо качество на образованието и научните изследвания съгласно изискванията на чл. 88в ЗВО.

· В Тракийски университет НЕ действа „Етичен кодекс, в който са описани подробно ценностите на университетската общност като стандарти за поведение и начините за идентифициране на етични проблеми и конфликти“ (1.2.2. от Доклада). Воденичаров си прави каквото иска и никой не може да го спре, защото не е сам, както се похвали той самият. Етичният кодекс е само на теория.

През целия срок на валидност на акредитацията висшите училища подлежат на следакредитационно наблюдение и контрол като неделима част от тяхната акредитация (Чл. 71. (1) Правилник за дейността на НАОА) като следакредитационното наблюдение и контрол имат за обект изпълнението на препоръките, които са дадени от акредитационния съвет при институционалната или програмната акредитация на висшите училища, както и прилагането на вътрешната система за оценяване и поддържане на качеството на обучението и на академичния състав във висшите училища (Чл. 73. (1) Правилник за дейността на НАОА).

Вече повече от 15 г. ръководството на Тракийски университет позволява бъдещите ветеринарни лекари да учат от тези три тома плагиатствани квазинаучни писания по систематична анатомия без задължителното авторско позоваване – библиография, правилно цитиране и др. и със стари плагиаствани научни данни, които нарушават всички международни научни стандарти. Настояваме, ако тези три тома плагиатствани квазинаучни писания по систематичн анатомия на Воденишаров и сътр. не се отхвърлят официално от ВМФ и не се спрат от предлагане на студентите, да се отнеме акредитацията на ВМФ на Тракийски университет или най-малкото да се намали акредитационната оценка на специалност Ветеринарна медицина в Тракийски университет и тези писания се забранят (чл. 73. (2) Правилник за дейността на НАОА - 9.48 е твърде много при условие, че Тракийски университет не спазва международните научни стандарти.

Надяваме се, че нашите жалби ще бъдат разгледани надлежно и компетентно от съответните институции съгласно правомощията им и ще получим отговори в законоустановения срок.

Приложения:

1. Плагиатство – Шийни и гръдни прешлени

2. Плагиатство – Лопатка

3. Плагиатство – Раменна кост

4. Плагиатство – Лъчева и лакътна кост

5. Плагиатство – Къси мускули на пръстите

6. Плагиатство – Рога

7. Автоплагиатство след плагиатство - Анатомия на домашните животни, Том I Двигателен апарат.

8. Извлечение от информацията за Воденичаров в Регистъра на академичния състав и защитените дисертационни трудове на Национален център за информация и документация (НАЦИД).

9. Мнение от доц. д-р Стоян Гаджев относно дисертацията на Воденичаров за присъждане на научна степен – 24.11.2008 г.

10. Предишна жалба до Тракийски университет с вх. № 3828 от 10.07.2019 г.

13.03.2022 г. С уважение:

гр. Велинград д-р Ваня Василева Царвуланова-Гаджева

адв. Мая Стоянова Гаджева, LLM


[1] https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/charter

[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:32005H0251R(01)

[3] https://allea.org/code-of-conduct/

[4] Woolston, Chr. (2021). Impact factor abandoned by Dutch university in hiring and promotion decisions, Nature, https://www.nature.com/articles/d41586-021-01759-5

[5] http://www.uni-sz.bg/%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81/%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%82/%D0%BD%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/

ЗАКОН ЗА РАЗВИТИЕТО НА АКАДЕМИЧНИЯ СЪСТАВ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

§ 1, т. 7 от ДР на ЗРАСРБ "плагиатство" е представяне за собствени на трудове, които изцяло или частично са написани или създадени от другиго, или използването на публикувани от другиго научни резултати, без позоваване или цитиране в процедурите за придобиване на научни степени или за заемане на академични длъжности“.

§ 1, т. 17 от ДР на ЗРАСРБ, "недостоверност на представените научни данни" е умишлено използване на неистински и/или манипулирани изходни данни при създаването на научен труд.“

§4в. от ДР на ЗРАСРБ, „Сигнали за наличието на плагиатство и/или недостоверност на представените научни данни по отношение на ПРИКЛЮЧИЛИ процедури по придобиване на научни звания и за заемане на академични длъжности по реда на този закон, както и за придобиване на научни степени и научни звания по реда на отменения Закон за научните степени и научните звания се разглеждат и проверяват от Комисията по академична етика по реда на чл. 30, ал. 5 - 12 от този закон“.

Чл. 30.

".....

(5) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г.) Проверката по ал. 4, т. 1 се извършва от комисия, която включва задължително правоспособен юрист и експерт, отговарящ за дейността на висшите училища и научните организации. В 7-дневен срок от назначаването на комисията същата се произнася с мотивирано становище относно допустимостта на сигнала.

(6) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г.) Когато комисията по ал. 5 изрази становище, че сигналът е допустим, министърът на образованието и науката в тридневен срок от получаване на становището възлага на Комисията по академична етика да извърши проверката по ал. 4, т. 2.

(7) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г.) В случаите по ал. 2, т. 1 и 2 проверката се извършва от Комисията по академична етика по ред, определен в правилника за прилагане на закона.

(8 (Нова - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г., изм. - ДВ, бр. 56 от 2022 г.) В случаите по ал. 2, т. 3 и 4 в 14-дневен срок Комисията по академична етика определя за конкретната процедура не по-малко от трима арбитри, които са хабилитирани лица от регистъра по чл. 2а, които:

1. (изм. - ДВ, бр. 56 от 2022 г.) са хабилитирани в български висши училища или научни организации, с резултати в съответната специалност и/или професионално направление за обявения конкурс или тема на дисертационен труд, а при невъзможност - в съответната научна област и/или учени от чуждестранни висши училища или научни организации с резултати в съответната специалност и/или професионално направление, и/или научна област;

2. не са участвали в съответната процедура в друго качество;

3. нямат конфликт на интереси с лицето, посочено в сигнала по ал. 2;

4. нямат конфликт на интереси с лице, подало сигнала по ал. 2.

(9) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г.) Комисията по академична етика се произнася в срок до 30 дни с доклад до министъра на образованието и науката относно наличието или липсата на нарушения по ал. 2, т. 1 - 4. Докладът при нарушения по ал. 2, т. 3 и 4 се изготвя въз основа на становищата на всеки един от арбитрите.

(10) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г.) В случаите на необходимост министърът на образованието и науката със заповед може да удължи срока по ал. 9, но за не повече от 30 дни.

(11) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г.) Преди да се произнесе в случаите по ал. 2, т. 2, 3 и 4, Комисията по академична етика дава възможност на кандидата, представил оценявания труд, предмет на проверката, съответно на лицето, посочено в сигнала за наличие на конфликт на интереси, да изрази своето становище.

(12) (Предишна ал. 5, изм. и доп. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 04.05.2018 г., изм. - ДВ, бр. 56 от 2022 г.) Членовете на Комисията по академична етика обсъждат приложените към сигнала по ал. 2 доказателства, както и всички доказателства, представени от лицата по ал. 11. Проверката завършва с доклада по ал. 9, който съдържа и констатации за редовността на всеки отделен етап на процедурата."


ЗАКОН ЗА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ

чл. 10. Министърът на образованието и науката "...7....упражнява контрол върху висшите училища и организациите по чл. 47, ал. 1 по спазването на този закон, като за извършените проверки в едномесечен срок се съставя констативен протокол с препоръки и срок за отстраняване на допуснатите закононарушения; при неизпълнение на препоръките в посочения срок министърът на образованието и науката прави предложение пред Националната агенция за оценяване и акредитация за отнемане на акредитацията; информация за извършените проверки и за резултатите от тях се публикува на интернет страниците на Министерството на образованието и науката и на висшето училище.8. ...упражнява контрол върху висшите училища и организациите по чл. 47, ал. 1 по спазването на изискванията на Закона за развитието на академичния състав в Република България при условия и по ред, определени в него; информация за извършените проверки и за резултатите от тях се публикува на интернет страниците на Министерството на образованието и науката и на висшето училище, съответно научната организация; 9....утвърждава политика за развитието на всяко държавно висше училище със стратегически цели, задачи, целеви стойности и показатели за изпълнението им.“

ОПИТИТЕ ЗА ШИКАЛКАВЕНЕ (разиграване, овъртане, размотаване) НА МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА!!!

1-ви ОПИТ ЗА ШИКАЛКАВЕНЕ - НЕКОМПЕТЕНТО НАПИСАНО ПИСМО ОТ МОН С ДАТА 13 АПРИЛ 2022 г. - ПЪЛНО С ЛЪЖИ, НЕТОЧНОСТИ И ЯВЕН МЪРЗЕЛ (ИЛИ НЕЖЕЛАНИЕ?) ДА СИ СВЪРШАТ РАБОТАТА! В PDF ФОРМАТ ТУК!

НАШИЯТ ОТГОВОР-ЖАЛБА С ДАТА 15 АПРИЛ 2022 г. В PDF ФОРМАТ ТУК!

2-ри ОПИТ ЗА ШИКАЛКАВЕНЕ - ОТ 20 МАЙ 2022 г. ЧАКАМЕ ОТГОВОР ОТ КОМИСИЯТА ПО АКАДЕМИЧНА ЕТИКА КЪМ МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА. ПРИКАЧЕНО КОПИЕ ОТ НЕКОМПЕТЕНТНО НАПИСАНОТО ПИСМО (второ дори) ОТ МОН, С КОЕТО УЖ СЕ НАЗНАЧАВА ПРОВЕРКА ОТ КОМИСИЯТА ПО АКАДЕМИЧНА ЕТИКА, НО ПО-ДОЛУ ВЕДНАГА СЕ ОПИТВАТ ДА НИ ЗАБЛУДЯТ, ЧЕ КОМИСИЯТА Е САМО ЗА ТЕКУЩИ НЕПРИКЛЮЧИЛИ ПРОЦЕДУРИ, КОЕТО НЕ Е ВЯРНО СЪГЛАСНО §4в. от ДР на ЗРАСРБ! ЯВНО МИНИСТЪРЪТ НЕ ИСКА ДА ИЗВЪРШИ КОНТРОЛ, КАКТО ИЗИСКВА ЗАКОНА (чл. 10 от ЗАКОН ЗА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ) И ПРЕПРАЩА КЪМ НАОА И ТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ, ОТ КОЙТО НЯМА НИКАКЪВ ОТГОВОР! В PDF ФОРМАТ ТУК! ОЩЕ ЧАКАМЕ ОТГОВОР!

NB! ТHE EXAMPLES OF VERBATIM PLAGIARISM FROM SOVIET AUTHORS (FROM ANATOMY OF DOMESTIC ANIMALS BY A. I. AKAEVSKIY, YU. F. YUDICHEV, N. V. MIHAYLOV & I. V. HRUSTALEV, 1975-1984) COULD BE FOUND ON THE HOME PAGE!