Як-говорити-з-дітьми-про-війну- для батьків.pdf
Як-підтримати-дітей-у-час-війни для батьків.pdf
Батькам2
Батькам
КІБЕРБУЛІНГ.docx
Як «достукатися» до своєї дитини?
Як не стати жертвою торгівлі людьми?
7 правил збору портфеля першокласника
Що робити, якщо потрібно поспішати в школу
Батькам про адаптацію 5 класників

 

                          Дитина йде в 5-й клас

 Будь-які перехідні періоди життя і діяльності дітей висувають специфічні проблеми, які потребують особливої уваги. Таким періодом є і перехід учнів з початкової ланки в середню.  Процес звикання до шкільних вимог і порядків, нового оточення, нових умов життя називається адаптація. Дуже важливо, щоб цей період пройшов успішно, так як це є умовою успішного навчання та емоційного благополуччя дитини.

Що потрібно знати батькам про особливості цього періоду.

      Дорослішають і розвиваються розумово, психічно й фізично самі діти. У зв’язку з початком статевого дозрівання. відбуваються зміни у пізнавальній сфері молодших підлітків: уповільнюється темп їхньої                   діяльності, виконання певних видів робіт потребує більше часу. Діти частіше відволікаються, можуть бути роздратованими, неуважними. Це може спричинити зниження рівня навчальних досягнень, втрату мотивації до навчання, породжувати конфліктні ситуації між однолітками та дорослими. 

  Видозмінюються цілі, зміст і характер навчальної діяльності, що обумовлено введенням нових предметів. Основним завданням на цьому етапі стає вже не процес формування головних умінь (говорити, читати, лічити, писати), а організація спільного та самостійного отримання знань. Це може сприяти появі різноманітних труднощів у п'ятикласників.

      На місце першого вчителя приходить новий класний керівник – незнайома до цього людина, що навіть на підсвідомому рівні не може не викликати внутрішньої напруги, занепокоєння учня.

   Нової якості у п'ятикласників набувають стосунки з однолітками. Діти хочуть відчувати себе частиною цілого колективу, жити з ним спільним життям, бути визнаними друзями.  Рівень сформованості класного колективу ще низький, тому вся робота з налагодження товариських, дружніх стосунків ще попереду.

Зростає кількість міжособистісних контактів (у спілкуванні, спільній діяльності тощо) учнів класу та вчителів-предметників, що не тільки урізноманітнює, але й ускладнює процес адаптації п'ятикласників. Саме в цьому пункті, як доводять спостереження, адаптаційний процес дітей відбувається особливо болісно. Встановлено, що навіть тоді, коли учневі важко дається засвоєння навчального предмета, але в нього дружні стосунки з учителем, це знімає внутрішні перешкоди на шляху навчання. Протилежною є ситуація, коли учень не знаходить з учителем «спільної мови». У цьому випадку навчальний процес значно ускладнюється для учня та сприймається ним як неприємність, якої він не може уникнути.

Ще однією важливою темою в цьому пункті є зміна стилю стосунків у системі «вчитель-учень». Дитина, яка звикла в початковій школі до одного стилю стосунків, важко й емоційно напружено переходить до іншого. Безумовно, ситуація невідповідності типів стосунків між учителем та учнями не може не впливати на переживання дитиною даного  періоду.

      Розширюється кількість предметів, які вивчаються. До того ж, їх викладають різні вчителі, кожний з яких намагається довести учням важливість саме його предмета. Звичайно, учням важко зорієнтуватися в подібній ситуації; у них починає формуватися вибіркове ставлення до навчальних предметів. В основі такої вибірковості часто лежить емоційний бік стосунків між учителем та учнем, що також впливає на адаптацію.

  Труднощі може викликати кабінетна система.

Успіх адаптації залежить не тільки від інтелекту, але й від уміння налагоджувати стосунки з однолітками, дотримуватися правил, орієнтуватися в різних ситуаціях.

     Пам’ятка для батьків

   1. Цікавтеся шкільними справами своєї дитини, обговорюйте складні ситуації

   2.Регулярно розмовляйте з учителями вашої дитини про її успішність, поведінку та взаємостосунки з іншими дітьми.

  3.Щодо домашніх завдань. Продовжуйте контролювати їх виконання.  Встановіть разом із дитиною спеціальний час, коли слід виконувати домашні завдання, і слідкуйте за виконанням цих установок.Але якщо дитина звертається до вас із питаннями, пов’язаними з домашніми завданнями, допоможіть їй знайти відповіді самостійно, а не підказуйте їх.

      4.Особливі зусилля прикладайте для того, щоб підтримати спокійну та стабільну атмосферу в домі, коли у шкільному житті дитини відбуваються зміни.

    5. Пам’ятайте, основними помічниками у складних ситуаціях є терпіння, увага, розуміння.