На допомогу вчителю

Як і про що говорити з учнями на уроках 24 лютого

ДЖЕРЕЛО ІНФОРМАЦІЇ: 

https://nus.org.ua/articles/yak-i-pro-shho-govoryty-z-uchnyamy-na-urokah-24-lyutogo/

Варто почати зі стабілізації!

Вчителі не можуть передбачити, з яким настроєм та в якому ресурсі учні приєднаються до онлайн-занять. Тому важливо на початку уроку стабілізувати їхній стан:  

1. запропонуйте дітям зручно сісти. Вони можуть покласти руки на стіл, спертися, щоб відчути стійку опору стоп, спини тощо;

2. потім варто знайти разом із дітьми в кімнаті те, що пов’язано в них зі спокоєм та силою;

3. запропонуйте, якщо діти захочуть, подивитися одне на одного – ніби торкнутися добрим поглядом;

4. сфокусуйте увагу на тому, що сьогодні 24 лютого 2023 року.


Які слова підібрати: 

Наприклад: Сьогодні 24 лютого 2023 року. У цей день рік тому почалася повномасштабна війна. Насправді всі ви знаєте, що війна йде вже дев’ять років. За останній рік ми всі переживали багато складних подій. Цей рік був дійсно важким для українців. Шкода, що нам із вами довелося через це проходити. І я пишаюсь вашою силою, мудрістю, стійкістю. Я вчилась / вчився / вчусь у вас. Але сьогодні вже 2023 рік. Ми стали дорослішими, стійкішими та впевнилися, які ми сильні. Ми всі вдячні ЗСУ. Але в нас із вами теж є своя роль і своя сила. Назвіть свою особисту силу – те, що вам у цей рік допомагало”. Це може бути розум, почуття гумору, дружба, витривалість, близькість та ін. Можна, щоб думки дітей повторювалися. Коли хтось каже те, що подібне й до наших відчуттів, ми робимо спеціальний жест, про який домовляємося заздалегідь. Це дає можливість відчути єдність та підтримку.

Будьте готові й до того, що діти не зможуть назвати свою “суперсилу”. Тоді ви можете запропонувати її зі своїх спостережень: Я у вас бачила \ бачив…”.

Слова дітей можна фіксувати, акцентувати на них, записувати на дошці чи на екрані. Згодом можна зібрати цілу карту того, що допомагало дітям пережити цей рік.

Далі згадайте про те, що на варті нашої безпеки стоять українські військові, які захищають нас вдень і вночі, а сміливі волонтери допомагають і ЗСУ, і внутрішньо переміщеним особам, і мешканцям тих населених пунктів, де ще тривають бойові дії. (Якщо учні займалися волонтерством, або ж діти писали військовим листи, то можна сказати, що…) наші герої вдячні вам за підтримку. Вони мужні для нас, бо ми мужні для них”.


Ці вправи допоможуть дітям заспокоїтися та відчути більше сили 

Ідеї для мотивації учнів (Від TeachThought Staff)

Мотивація — як внутрішня, так і зовнішня — є запорукою успіху учнів на всіх етапах навчання.

Найкращі уроки, книги і матеріали в світі не змусять дітей навчатися і старанно працювати, якщо у тих відсутня мотивація.

Учителі можуть зіграти ключову роль в забезпеченні мотивації й заохоченні своїх учнів. Звісно, це значно легше сказати, ніж зробити, оскільки у кожного мотивація своя. Учителеві необхідно багато витратити часу й докласти зусиль, щоб усі діти в класі захопилися його предметом, старанно працювали і прагнули успіхів.


Дозвольте учням обирати самостійно.

Щоби діти зосереджено й захоплено працювали, надайте їм можливість навчатися в своєму темпі. Цей прийом є насправді одним із найкращих способів мотивації школярів. Наприклад, учні самостійно вибирають тип завдання або проблему для вивчення. Вони відчують, що контролюють процес, і це мотивуватиме їх намагатися краще виконати роботу. 

Створіть безпечне середовище.

Звісно, можна карати дітей за порушення правил. Проте похвала впливає краще, ніж погрози. Учитель має створити безпечне, сприятливе для навчання середовище й постійно повторювати, що він вірить у здібності учнів. Це мотивує значно краще. Наприкінці навчального дня учні неодмінно виконають очікування, які дорослі на них покладають. Тому краще зосередити увагу дитини на тому, що вона вміє, а не на тому, чого не вміє. 

Використовуйте здорову конкуренцію.

Конкуренція в класі не завжди погана річ, а інколи вона може змусити учнів працювати щосили, аби досягти успіху. Працюйте над створенням духу дружнього змагання на уроках. Використовуйте будь-які засоби, щоб учні продемонстрували свої знання. 

Дайте учням відповідальні завдання.

Даючи учням доручення під час уроку, можна згуртувати колектив і створити мотивацію. Більшість учнів сприйматимуть відповідальну діяльність як привілей, а не як тягар, тому будуть ретельно працювати, аби довести, що вони й інші — гідні учні. Також учням корисно по черзі грати роль лідера або надавати допомогу іншим, аби кожен почувався важливим і цінним. 

Заохочуйте саморефлексію.

Більшість дітей хочуть домогтися успіху, їм просто необхідно допомогти з’ясувати, що їм слід зробити для цього. Один зі способів мотивувати учнів — змусити їх зрозуміти свої сильні та слабкі якості. Часто відверта критика самих себе створює для учнів більшу мотивацію, ніж коли вчитель робить це за них, оскільки вони відчувають відповідальність за постановку мети і завдань. 

Допоможіть учням з’ясувати внутрішню мотивацію.

Ви вмієте захопити учнів ідеєю? Чудово! Але наприкінці навчального дня вони повинні генерувати власну мотивацію. Допомогти учням з’ясувати особисті причини для того, щоб виконувати класну роботу і старанно працювати (цікавий матеріал, бажання вступити до коледжу або просто любити вчитися), — це один із найпотужніших подарунків, які ви можете їм дати. 

Зважайте на тривожність.

Деяких учнів не вдовольняють навчальні досягнення й те, що їхні очікування не реалізовуються. Їх необхідно переконати, що труднощі з вивченням предмета — це не кінець світу. Підтримуйте дітей незалежно від результатів навчання, особливо тоді, коли ті, остаточно виснажившись, ладні опустити руки. 

Ставте мету, високу, але досяжну.

Якщо ви вчите своїх учнів задовольнятися мінімумом, працювати не більше, ніж визначено програмою, більшість із них не намагатиметься прагнути перевершити себе. Дітям подобається долати труднощі, тому вони прагнутимуть досяжної мети. Не бійтеся підштовхувати учнів, хай вони з’ясують, що здатні досягти значно більшого. 

Стежте за прогресом.

Учням буває складно зрозуміти, чи значно вони просунулися в опануванні навчального матеріалу, особливо складних для них предметів. Моніторинг (побудова графіка успішності абощо) стане в пригоді не тільки вчителям, але й учням. Учителі можуть використовувати його для мотивації учнів, візуально демонструючи їхній прогрес протягом року. 

Допоможіть з’ясувати причину та запропонуйте шлях поліпшення. 

Учні, яким важко навчатися, можуть іноді розчаровуватися в своїх здібностях, утрачаючи мотивацію. У цих ситуаціях дуже важливо, аби вчителі допомагали з’ясувати, у чому учні припустилися помилки, як вони можуть наступного разу уникнути її. Складання алгоритму досягнення бажаних результатів може також допомогти їм зберегти мотивацію старанно працювати. 

Ефективна взаємодія в умовах війни 

Підготовлені рекомендації, допоможуть організувати роботу у складних умовах.

Поради для вчителів щодо навчання під час війни 

За матеріалами Вікторії Назаревич та рекомендаціями МОН від 04.04.2022 року. 

Війна в Україні стала стресом для усіх учасників освітнього процесу. Система освіти має значні можливості для допомоги учасникам освітнього процесу. На сьогодні освітній процес потребує уваги та обережності.


У деяких випадках методи підтримки не завжди адекватні саме для дітей різних вікових груп. 

Наш перший порив – заспокоювати людину, яка страждає від тривоги. Цього не варто робити. Замість цього слід спонукати до активних самостійних дій, щоб відновити людині відчуття контролю.

Спілкування повинно бути раціональним, а не емоційним.


Не варто в рамках освітнього процесу навантажувати дітей власними переживаннями та проблемами. Не лякайте дітей, що не встигнете опрацювати навчальний матеріал. Це хибне твердження, так як зараз діти знаходяться в кризовому стані, вони потребують стійкого дорослого, який дає опору на майбутнє.

ВСЕ ВСТИГНЕМО! 

Формуйте позитивну мотивацію.

Зробіть акцент на повторення матеріалу. Після важких емоційних переживань свідомість у всіх нас дещо пригальмована, це обумовлено загрозою життю. Потрібен час, щоб відновити здатність мозку сприймати когнітивне навантаження. 

Пам’ятайте, виконання навчальних завдань потребує енергії, якої на разі немає.


Створюйте позитивну мотивацію! Уникайте негативних думок! Пам’ятайте, все буде добре!

Бережіть себе та близьких!





Продіагностуйте свій емоційний та психологічний стан 

Цей важкий період кожен проживає по-своєму, але пам’ятайте про те, що ви теж людина, яка має дбати про власну безпеку та здоров'я. Якщо відчуваєте потребу у соціальній чи психологічній допомозі – скористуйтеся професійною підтримкою.



Якщо є можливість телефонного зв’язку або аудіоповідомлень в мессенджерах – заохочуйте школярів говорити та спілкуватися 

Діалог вголос дуже важливий, адже учні очікують на ваше співчуття, підтримку та розуміння. Використовуйте певні фрази, що допоможуть підтримати школярів з ознаками психологічно нестабільного стану, наприклад:


Залежно від поточної ситуації регулюйте розклад занять 

Час початку уроків краще змістити пізніше, а виконання домашніх завдань звести до мінімуму.

Під час вибору технологій роботи з учнями віддавайте перевагу проблемним, пошуковим, творчим методам у дискусійних та партнерських формах.

Бажано, щоб завдання сприяли розвитку соціальної та громадянської компетентностей та допомагали в соціально-психологічному аспекті.



ШЛЯХИ, СПОСОБИ, МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ ВПЛИВУ НА МОТИВАЦІЮ ДИТИНИ ДО НАВЧАННЯ

Процес формування навчальної діяльності набуває ряду специфічних особливостей відповідно до певного вікового періоду.

Мотив навчання - це спрямованість учня на різні сторони навчальної діяльності. Таким чином, існує зв'язок різних типів ставлення школяра до навчання з характером його мотивації та станом навчальної діяльності. 

Для учнів початкової школи , важливою діяльністю ще є ігрова, а головними людьми у житті – батьки та перша вчителька. У початковій школі навчальна діяльність всіх учнів підтри­мується переважно за рахунок самозадоволення, зростання самооцінки, самоповаги, усвідомлення необхідності навчання. Стимулом для цього є похвала, хороша оцінка.

Тому для цього вікового періоду важливо:

1. «Навчати, граючись» або «граючись, навчати». Бо гра — це спосіб життя і діяльності дитини. Гратися — це завжди весело, цікаво. Під час гри дитина позасвідомо, без напруги засвоює, і закріплює надзвичайно багато інформації.

2. Створення ситуації успіху для дитини, формування у неї віри у власні сили.

3. Розвивати природну допитливість дитини, зробити процес навчання цікавим для малюка.

4. Встановити позитивні стосунки із батьками школярів. Від ставлення до школи та до вчительки всієї сім’ї та дитини залежить і бажання цієї дитини вчитися.

4. Навчити учнів поділяти складні завдання на етапи і виконувати ці етапи послідовно. Це знизить у дитини напруження перед великими і складними завданнями, додасть їй впевненості та навчить планувати свою діяльність.

5. Враховувати, що за типом сприйняття нового матеріалу учнів умовно можна поділити на три типи: візуали, аудіали та кінестетики. Добирати такі методи, прийоми та засоби навчання, за яких учень будь-якого з цих типів був би успішним і почувався б комфортно.


Для учнів молодшого підліткового віку. 

При переході дитини з початкової школи до 5-го класу різко збільшується рівень навчального навантаження, змінюється характер завдань та взаємостосунків з більшою кількістю вчителів. Посилюється важливість вміння дитини самій організовувати власну діяльність.

1.  У цьому віці дуже допомагає чіткий розпорядок дня. Співпрацюючи з батьками учнів, допоможіть школяреві раціонально спланувати свій час, врахувати необхідність і навчання, і відпочинку.

2. Використовуйте дитячу цікавість. Діти відрізняються цікавістю. Тому вони виявляють особливу увагу до нових і невідомих обставин.

3. «Вплітайте» у канву уроку ефект загадки. Через дитячий інтерес ідіть до нового дитячого інтересу, іноді використовуйте ефект загадки. Учні охоче займаються різноманітними «мудрими» проблемами. Тому вони із задоволенням розгадують загадки, кросворди тощо.

4. Надто складні навчальні завдання, як і надто прості, негативно впливають на формування та зростання внутрішньої мотивації, оскільки не дають дитині змоги реалізуватися, виявити ефективність і майстерність у виконуваному, внаслідок чого руйнується почуття компетентності, знижується самооцінка й самоповага.

5. Ще однією важливою умовою зростання внутрішньої мотивації є така характеристика навчальних завдань, як новизна і непередбачуваність, що, як правило, викликає внутрішній інтерес дитини.


Для старших підлітків 

провідною діяльністю є спілкування, основними значущими особистостями – ровесники, друзі. Діти у цьому віці емоційно вразливі, чутливі до критики, невдач і помилок. Кращим засобом впливу на них є повага, визнання особистості. 

1. Обирайте такі методи діяльності на уроці, які дозволяють підліткам реалізувати потребу у спілкуванні – наприклад, інтерактивні методи навчання.

2. Дуже добре, якщо навколо учня на уроці створюється атмосфера свободи вибору: йти до дошки чи відповідати з місця, виконувати це завдання чи інше, тощо.

3. До найбільш значущих прийомів соціальної мотивації можуть бути віднесені встановлення відносин співпраці між вчителем і учнями, залучення учня до організації учбового процесу, до важливої діяльності. Основними прийомами в даній категорії можна назвати всі проблемні, частково-пошукові і евристичні ситуації, які створюються на уроках.

4. Бачити успіхи і не помічати невдачі. Адже невдача веде до розчарування — розчарування веде до браку мотивації — брак мотивації веде до прямої відмови зробити ще одну спробу. І навпаки, успіх веде до перемоги — перемога веде до мотивації — мотивація веде до бажання перемагати — і до нових успіхів.

5.  Підвищення рівня самооцінки дитини, зміцнення її віри у власні сили – шляхом створення ситуації успіху, похвали, поступового підвищення рівня вимог. Задовольніть потребу учня  у визнанні іншими людьми.

6. Зміна характеру завдань. Підліткам швидко набридають однотипні завдання – тож варто давати нові, незвичні, цікаві, зовнішньо привабливі.


Для старшокласників 

життя у школі проходить під знаком необхідності вибору подальшого життєвого шляху, майбутньої професії тощо. 

Тому для підвищення мотивації старших школярів враховуйте наступне:

1. Старшокласник повинен відчувати, що ви поважаєте його як особистість, поважаєте його вибір. Не примушуйте дитину до навчання силою, не «читайте нотацій». Знайдіть можливість поговорити «на рівних», висловити свої аргументи, але «не тисніть», продемонструйте дитині, що залишаєте саме за нею право прийняти остаточне рішення.

2.  Поставте під сумнів доступну учням логіку пояснення. До пошуку пояснень підштовхують протиріччя (суперечності). Діти прагнуть осмислювати і впорядковувати навколишній світ. Коли вони стикаються з протиріччями, то намагаються дати їм пояснення.

3. Одним із безлічі існуючих шляхів і засобів, вироблених практикою, для формування стійких пізнавальних інтересів і мотивів, є застосування в учбовому і виховному процесі інформаційних технологій. Під інформаційною технологією навчання розуміють сукупність форм організації взаємодії викладача й учня під час учбово-виховного процесу. Найбільш ефективними методами формування мотивації учіння служать: інтегровані уроки, рольові ігрові технології, формування пізнавальної мотивації через зв’язок матеріалу, що вивчається, з життям.

4. Дайте учням можливість продемонструвати власну виключність шляхом виконання індивідуальних завдань, які відповідають інтересам, здібностям, потребам дитини; використовуйте творчі завдання.

5. Співпрацюйте з батьками старшокласника. Налаштуйте їх на те, що вони мають спілкуватися з дитиною як з рівною особистістю, надавати їй право обирати і помилятися, знати інформацію про фінансові можливості сім’ї та перспективи у подальшому  житті. 

 


Використане джерело: http://lpl.school.org.ua/vchitelyam-09-52-02-02-06-2020/