Методичні знахідки


Опановуємо мистецтво данмал

Педагоги-дошкільники та батьки давно помітили, що звичні рухливі ігри та спостереження в природі під час прогулянки дітям вже наскучили. Тож знайомимось з новою ідеєю -   створювати данмали. Осінь — найбільш вдала пора, щоб навчити дітей створювати данмали, мозаїки із природнього матеріалу. Тож вчимось самі, навчаємо дітей та батьків.

Данмала — це різновид мандали — кругового зображення, елементи якого розміщені симетрично. Данмали викладають на площині у вигляді круглої мозаїки із природних матеріалів — опалого листя, квітів, плодів і навіть камінців.

Створення данмал — це різновид арт-терапії. Така творчість допомагає розвивати уяву, творчі здібності, дрібну моторику, підвищує концентрацію уваги та знижує загальний рівень тривожності. По суті, викладаючи данмали, діти засвоюють новий для себе спосіб заспокоїтися, зняти стрес і впоратися зі складними емоціями. Згодом вони зможуть використовувати цей спосіб під час самостійної діяльності.

Діти із великим бажанням створюють  данмали на прогулянці.

Робота над данмалами дає змогу дошкільникам відчути радість від участі в цікавій справі. 

Зрештою створення данмал є для дітей одним зі способів самовираження, прояву своїх почуттів та емоцій. Символічне поєднання матеріалів, кольорів і форм слугує відображенням їхнього внутрішнього світу.

Доклавши зусиль, дошкільники насолоджуються результатом своєї праці — незвичайною мозаїкою, що поєднує красу природи й вправність рук людини.

 



Техніка Ебру або малювання на воді

Чи знайома вам техніка малювання Ебру? Напевно, не всі про неї чули. У той же час це дуже цікавий і захоплюючий процес творчості. Техніка ебру малювання на воді доступна кожному. 


                                                                          ЩО ЦЕ ТАКЕ?


Ебру в перекладі з перської означає «схожий на хмари». Перші знайдені на території Туркестану вироби в цій техніці датуються 800 р н.е. Сенс Ебру полягає в тому, щоб малювати на воді нерозчинними фарбами, а потім переносити зображення на папір. Виходить щось середнє між малюванням аквареллю і естампом. На Сході фарби отримують шляхом змішування натурального пігменту, жовчі і води. Фарби ж виходять водянистими, дуже рідкими, тому легко рухаються по поверхні. За допомогою тонкої кисті художник створює малюнок, перекочуючи фарби. Потім опускає папір під воду, вичікує 10 секунд і піднімає полотно з готовим виробом. Це найвідповідальніший момент: малюнок повинен повністю зберегтися на папері. Сьогодні техніка Ебру стала не тільки надбанням обраних. Її актвіно застосовують на заняттях в дитячому саду. 

ЯК ЗРОБИТИ ФАРБИ І ЯК МАЛЮВАТИ?

Які фарби підійдуть? Зробити їх неважко. Знадобиться розчинник і олійні фарби. Візьміть кольори, які вам до вподоби і в окремих ємностях за допомогою розчинника доведіть їх до рідкого стану. Тепер розглянемо, як зробити рідину, на якій ми будемо малювати. Для цих цілей потрібен буде крохмаль. Розведіть його у звичайній воді до стану рідкого клейстеру. Це і буде наша основа для малювання. А тепер найголовніше: як правильно розмішувати фарби, щоб вийшов малюнок. Візьміть посуд з широкою поверхнею. Чим ширше буде поверхню, тим більше вийде малюнок. Вилийте в підготовлену посуд клейстер і капніть на нього трохи фарби. Тонким пензликом починайте переміщати фарби так, щоб вийшов орнамент. Почати можна з найпростішого - розлучень і плям. Потім ускладнюйте малюнок, додаючи контури квітів, павиних пір`я. Крім пензлика, можна підключити й інші інструменти у вигляді ложок, лопаток і т.д.

Як малювати і які візерунки виконувати, вирішувати вам. Зачаровує швидше не результат, а процес, коли контури узорів створюються на поверхні густий рідини. Коли малюнок готовий, кладемо поверх нього папір, очікуємо протягом кількох секунд, потім піднімаємо і даємо воді стекти. Потрібно бути готовим, що результат може не збігатися з зображенням на воді, оскільки фарби можуть розпливатися під впливом стікаючої рідини і міняти обриси. 

 ЕБРУ ДЛЯ ДІТЕЙ

  Техніка ебру в дитячому садку ще простіше, ніж описаний вище приклад. В якості рідини для нанесення фарб використовується звичайне молоко: його можуть принести батьки для кожного малюка окремо. У широку миску треба налити трохи молока. Краще, якщо його жирність буде невелика, не вище 2,5%. Гуаш слід злегка розвести водою. Для нанесення фарб на поверхню можна використовувати піпетку, зубочистку, пензлики. Як тільки фарби потрапили на поверхню води, можна починати творити. Ця техніка абсолютно безпечна для малят. Навіть якщо хтось із них через незнання вирішить спробувати кольоровий «коктейль», нічого страшного не трапиться. Деякі експериментатори додають в фарби миючий засіб для посуду, але у випадку з дітьми цього робити не треба. Звичайна гуаш набагато безпечніше. Коли малюнок на молоці створений, можна приступати до відбитку. Підійде як альбомний папір для малювання, так і звичайний папір з блокнота: результат буде однаковий. Ось які роботи можна створити!