Консультація для батьків

«Роль родини в музичному вихованні дітей»

Сім’я є найважливішим середовищем формування та розвитку особистості: тут дитина народжується, зростає, пізнає світ, соціалізується. Саме в родині розвиваються її почуття та моральні якості.

Шановні батьки!

Якщо Ви хочете, щоб серце Вашої дитини прагнуло до добра, краси, людяності, спробуйте навчити її любити і розуміти музику. Вчіть її, навчайтеся разом з нею! Тому я раджу починати займатися музикою від народження дитини. Заняття повинні бути систематичними і не лише у дошкільних навчальних закладах, а і вдома. Я раджу для формування естетичного музичного смаку сформувати родинну фонотеку. До неї мають входити записи класичної музики на фоні звуків природи – шуму струмка, моря; співу пташок; пісні з улюблених мультфільмів; музичні казки.

У віці від першого року до трьох років у дітей починають виявлятися музичні здібності: емоційна чуйність, музичний слух, почуття ритму. На другому році життя діти можуть слухати невеликі музичні твори і не просто радіти, а й виражати свій емоційний стан. Дітям у цьому віці слід запропонувати дитячі інструменти та іграшки (брязкальця, бубон тощо), з якими вони можуть пограти і потім запитати у них, який інструмент звучав, порівняти тихе й гучне звучання. Для дітей на третьому році життя музично-дидактичні ігри ускладнюють. Дається завдання не лише розрізняти контрастні звучання, а й відтворювати їх. Дитині пропонується показати, який за висотою звук, наприклад, відтворює доросла кішка (низький) чи маленьке кошеня (високий). Важливим елементом співу є виразне його виконання мамою, бабусею, татом, які співають колискові, втішаючи своїх малюків.

Музичний репертуар для дітей дошкільного віку повинен бути різноманітним. Це допомагає зацікавити дитину музикою. У цьому віці зберігає своє значення використання іграшок. Засвоєнню музики допомагають короткі пояснення змісту пісень.

Дошкільні роки – це час найбільшого нагромадження різних вражень, інтенсивного розвитку музичного сприйняття. Дитина ознайомлюється зі світом музики, охоче долучається до музичної діяльності, їй цікаві такі заняття, коли вони добре організовані. І успіх дітей чимало залежить від того, яким є виховання в родині.

Шановні батьки!

Саме в сім’ї, у її традиціях закладаються джерела музичного виховання дитини.

За формування дитячого художнього смаку, музичних навичок відповідає як музичний керівник, так і батьки. Успіхів Вам!


Ігри для молодшого дошкільного віку:

Гра «Бігаємо – крокуємо – стрибаємо»

Мета : виявити вміння дітей рухатись відповідно до контрастних змін у музичному супроводі.


Методика проведення гри . Педагог пропонує дітям уважно послухати музику та відповідно до її характеру виконувати рухи . Під музичний фрагмент маршу дітям треба енергійно крокувати у вільному напрямку , не штовхаючи один одного . Під веселу музику – легко і дрібно бігати на носочках , під веселий , грайливий музичний фрагмент – підстрибувати як м’ячик .

Завдання повторюють декілька разів .

Гра з кольоровими хусточками

Мета : перевірити вміння дітей передавати характер танцю рухами (танцювальний біг, каблучок, притупи, розведення рук, змахування хусточкою, разом із дорослими кружляння в колі ).

Обладнання : різноколірні хусточки (за кількістю дітей).

Методика проведення гри . Педагог пропонує дітям (гру проводять з невеликою кількістю дітей) взяти в руки хусточки . Потім педагог змахує хусточкою і співом кличе дітей стати в коло :

Усі в коло скоріш біжіть,

Хусточки ви покажіть.

Хусточками помахаємо,

Потанцюємо, заспіваємо.

Вихователь під музику показує танцювальні рухи, а діти повторюють.

Ігри для середнього дошкільного віку

Гра « Дятел»

Мета : визначити навички дітей розрізняти та відтворювати ритм мелодії.

Методика проведення гри. Педагог співає пісню « Дятел», діти уважно слухають. Потім ще раз проспівує, як «стукав» дятел, а діти індивідуально за ним повторюють оплесками чи постукуванням, передаючи ритмічний рисунок мелодії. Потім педагог ускладнює завдання : пропонує відтворити за зразком та іншою мелодією інші ритми оплесками чи постукуванням, ніби дятел.

Гра «Відгадай , на чому граю»

Мета: виявити здібності дітей у розрізнянні на слух за тембром звучання інструментів (цимбали, металофон, ксилофон, бубон, барабан, трикутник, маракас, ложки) .

Обладнання: магнітофон, аудіо запис звучання музичних інструментів.

Методика проведення гри. Педагог за ширмою грає на інструменті, після програвання дитина називає, на якому інструменті грав дорослий. Потім педагог включає запис звучання різних інструментів, а дитині необхідно відгадати, на якому музичному інструменті грає музикант.

Ігри для старшого дошкільного віку

Вправа « Оркестр»

Мета : виявити рівень умінь дітей грати в ансамблі, слухати один одного та музичний супровід дорослого.

Методика проведення вправи . Дітей об’єднують у групи. Одна із груп виконує невеличку п’єсу в оркестрі для інших дітей. Інші групи намагаються повторити цю п’єсу в своїй групі.

Гра « Упізнай , хто це ?»

Мета: перевірити здатність дітей створювати музично – ігрові образи.

Обладнання: картки із зображенням різних казкових героїв.

Методика проведення гри. Дитина бере картку із зображенням, показує музичному керівникові. Він добирає мелодію відповідно до характеру персонажа з народної, класичної або сучасної музики, програє її. Дитина спочатку рухами передає ігровий образ так, щоб інші діти могли впізнати героя, який був зображений на картинці, а потім придумує під музику танок для героя.

У результаті їх систематичного використання в навчальному процесі у дітей розвиваються основні процеси мислення: порівняння, увага, аналіз та ін.

Музичне виховання в житті дошкільника.

Музичне виховання – це цілеспрямоване формування особистості дитини дією музичного мистецтва, формування інтересів , потреб, здібностей, естетичного ставлення до музики. Музичні керівники дитячого садочку працюють над такими завданнями:

· виховувати любов і інтерес до музики;

· збагачувати музичні здібності дітей, ознайомлюючи їх з різними музичними творами;

· ознайомлювати дітей з найпростішими музичними поняттями, розвивати навичкам слухання музики, співу, музично – ритмічного руху, гри на дитячих музичних інструментах;

· розвивати елементарну чутливість , сенсорні здібності і ладово – висотний слух, відчуття ритму формувати співочий голос і виразність рухів;

· прищеплювати елементарні співочі та рухові навички, добиваючись простоти і виразності виконання музичних творів;

· сприяти виникненню і початковим виявам музичного смаку на основі отриманих вражень і уявлень про музику, формуючи спершу вибірне, а потім оцінне ставлення до музичних творів;

· розвивати творчу активність в усі доступних дітям видах музичної діяльності: відтворенні характерних образів в іграх і хороводах, використання вивчених танцювальних рухів у нових, самостійно знайдених поєднаннях , імпровізації маленьких пісень, співаночок.

Таким чином формується самостійність, ініціатива і прагнення застосувати у повсякденному житті вивчений репертуар, грати на музичних інструментах , співати.

Невід’ємною частиною роботи музичних керівників є робота з батьками. Адже, встановити контакт з батьками – важлива робота і муз керівника і вихователя. Перед усім, співпраця з батьками потрібна для того, щоб спільними зусиллями виховувати дітей вдома і в садочку.

Традиційно в садочку про водяться Дні відкритих дверей, під час яких батьки можуть завітати на музичні заняття і побачити на власні очі успіхи своїх дітей порівняти їх знання і вміння з іншими дітьми. Музичні керівники інколи під час вивчення складного руху чи в момент відпрацювання точності, емоційності, естетичності того чи іншого руху «задають» так звані домашні завдання (вивчити слова пісеньки, відпрацювати рухи перед дзеркалом тощо). Таким чином, спільна робота музичних керівників та батьків дасть змогу кожній сім’ї взяти правильний напрям у вихованні дитини, і вихованні любові до музики, розвиткові їхніх естетичних смаків і вподобань.

Отже, щоб отримати позитивний результат і повноцінний гармонійний розвиток дітей, їх нормального музично – гармонійного розвитку, виховання в них почуття колективізму, любов до музики, всебічної і надійної підготовки до навчання в школі, можна досягти тоді, коли ми самі будемо розуміти і бажати дійти до якнайкращих результатів у своїй роботі.

Основні завдання музичного виховання:

1. Виховувати любов та інтерес до музики. Тільки розвиток емоційної чутливості дає можливість широко використовувати виховний вплив музики.

2. Збагачувати враження дітей, знайомлячи їх у виразно організованій системі з різноманітними музичними творами і засобами виразності.

3. Залучати дітей до різноманітних видів музичної діяльності, формуючи сприйняття музики і найпростіші виконавські навички в області співу, ритміки, гри на дитячих інструментах. Знайомити з початковими елементами музичної грамоти. Все це дозволить їм діяти усвідомлено, невимушено, виразно.

4. Розвивати загальну музикальність дітей (сенсорні здібності, ладо-висотний слух, почуття ритму), формувати співочий голос і виразність рухів.

5. Сприяти розвитку музичного смаку. На основі отриманих вражень і уявлень про музику проявляється спочатку вибіркове, а потім оцінювальне ставлення до виконуваних творів.

6. Розвивати творче ставлення до музики, перш за все, у такій доступній для дітей діяльності, як передача образів у музично-ритмічних рухах, пісенних імпровізаціях, в іграх і драматизації.