SmartEnvironment_PlasticBottles.mp4
SmartEnviroment_Promo.mp4
Розумне Довкілля Хмельницький - Історія Гуфі.mp4
полігон з коптера.MP4
презентація для шкіл Косюк.pptx

ЯК ПОЧАТИ СОРТУВАТИ СМІТТЯ?

Навіщо взагалі сортувати сміття?

Сміття – це цінний ресурс. Звичайну паперову упаковку з-під пластівців можна переробити 7 разів, а 60 кілограмів такого паперу рівноцінні одному дереву.

В Україні сортують 3% відходів, а в Європі – близько 60%. Невідсортоване сміття або спалюють, або відправляють на полігони, які займають величезні території, а купи мотлоху на них можуть сягати двадцятиповерхового будинку.

На звалищі сміття змішується і вже не придатне до переробки. На його миття потрібно дуже багато води, тому переробники просто купують відсортовану сировину за кордоном.

З чого почати?

1. Завести окремі контейнери для вторсировини.

2. Знайти адреси пунктів прийому найближчих до вашого будинку. Зараз деякі супермаркети також приймають вторсировину та відпрацьовані батарейки.

Яке саме сміття йде на переробку?

ПАПІР

Що можна переробити? Картон. Офісний папір, газети, глянцеві журнали, книги, зошити. Упаковку з-під продуктів

Що не переробляється?

1. Серветки, рушники, шпалери. Це продукти, які багато разів переробляли. У них забагато клею, який знижує якість сировини

2. Паперові стаканчики та ламінований папір. Вони покриті тонким шаром поліетилену, тому їх дуже дорого переробляти

Як підготувати до переробки? На сортувальній станції рекомендують попередньо розкласти папір за типами – білий, кольоровий і картон.

ПЛАСТИК

Існує сім видів пластику. Їх можна розрізнити за позначкою у вигляді трикутника і цифрою в ньому. Продукти без маркування до переробки не приймають

Що можна переробити?

1. ПЕТ пляшки

2. Поліетилен високої щільності. З нього роблять флакони для ліків, кришечки, молочні пляшки

3. Поліетилен низької щільності. Це пакети, що тягнуться, різноманітні флакони, кришечки

4. Поліпропілен. Його використовують у багаторазовому посуді, іграшках, контейнерах для їжі та в упаковці Tetra Pak

Що не переробляється?

  1. ПВХ (Полівінілхлорид). Цей небезпечний для здоров’я пластик, тому його не переробляють.

2. Полістирол. З нього роблять одноразовий посуд і контейнери для їжі у супермаркетах, упаковки з-під рідкого мила. З нього виходить погана сировина

3. Трубочки та вушні палички. Вони дуже легкі і їх важко спресовувати

Як підготувати до переробки?

Весь пластик потрібно помити від залишків їжі. Пляшки необхідно зім’яти та закрити кришкою, щоб вони займали менше місця.

СКЛО

Що можна переробити? Цілі та биті пляшки різних кольорів; Банки з-під консервації; Флакони від ліків

Що не переробляється? Кришталь; Жаростійке та удароміцне скло, з якого роблять посуд для мікрохвильових печей.

Як підготувати до переробки? Пляшки помити, зняти кришку. Наліпки та дозатори з флаконів знімати не потрібно.

МЕТАЛ

Що можна переробити? Банки з-під напоїв; Флакони з-під дезодоранту, піни для гоління, лаку для волосся; Консервні бляшанки; Чисту фольгу.

Що не переробляється? Банки з-під фарби та будівельних матеріалів

Як підготувати до переробки? Банки помити та обережно стиснути ногою у взутті.

Що робити з їжею?

Для переробки органічних відходів можна поставити компостне відро. У ньому продукти перегнивають на добриво. Таке відро не займає багато місця і при правильному використанні не виділяє поганих запахів.

Куди подіти небезпечні відходи?

Небезпечні відходи – це енергоощадні лампи, ртутні термометри, батарейки, побутова техніка та електроніка, машинне мастило, ліки, рідка хімія. Такі відходи не можна викидати у звичайне сміття. Їх потрібно здавати на утилізацію, яка наразі є платною. Тут є адреси пунктів прийому батарейок. Інші небезпечні відходи можна здати до ліцензованих переробників.

Як зменшити кількість відходів?

Найголовніше – відмовитися від одноразових речей. Наприклад, можна ходити у магазин зі своєю торбинкою, а у кав’ярні користуватися своєю чашкою замість стаканчика. Деякі заклади навіть роблять знижку за це.

Якщо користуватися багаторазовими речами немає змоги, можна замінити їх на екологічні аналоги. Пластикові ватні палички можна замінити дерев’яними, а одноразовий посуд з полістиролу – на солом’яний.

Куди здавати відсортоване сміття?

Здавати відсортоване сміття можна в спеціальні пункти прийому вторсировини, якщо йде мова про підприємства або організації, то вони мають заключити особисто договір про здачу власних відходів із конкретними переробними підприємствами. Також, можна встановити на телефон спеціальні додатки, які допоможуть розділити сміття та знайти найближчі пункти прийому сортованих відходів у вашому місті.

«Сортуй» – це український додаток, який був розроблений минулого року компанією «MacPaw Labs». Він є енциклопедією для тих, хто хоче детально розібратися у типах відходів та правилах сортування різних організацій.

goRecycle – Ще один український додаток, але з іншою місією. По суті, це мапа, на якій визначено пункти прийому технологічних відходів, а саме ламп та батарей.

Trash-It – З цим додатком англійською мовою все просто: ти фотографуєш те, що йде у смітник, а машинний інтелект (як вказано розробниками) підкаже, чи це підходить для компосту, загального сміття, електронних відходів або може йти на переробку. Якщо програма сумнівається у типі відходів, то відобразить це у процентах.