Рада молодих вчених

Інститут математики НАН України

Інтелектуальна математична вікторина "Що? Де? Коли?", травень 2023 р.

  19 травня 2023 року в Інституті математики проведено науково-популяризаційний захід для школярів: математичну-вікторину "Що? Де? Коли?". П'ять команд з ліцеїв "Наукова зміна", Educator та Ace School прийняли участь у нашому змаганні.

Кожна команда змогла відрізнитися своїм унікальним підходом до вирішення задач, що вимагали глибокого аналізу та креативного мислення. В процесі гри, наші команди також проявляли активну залученість у гру та спільну роботу.Переможцями стала команда з ліцею "Наукова зміна" яка  вразила присутніх своєю ерудицією та нестандартними рішеннями.

Цей захід став доказом того, що їхній ентузіазм, відданість та незламний дух можуть творити чудеса. Щира подяка всім учасникам за їхній вклад, прагнення вчитися та вдосконалюватися! Ви дійсно зробили цей день неповторним!


Перша Всеукраїнська наукова Пі-конференція, березень 2023 р.

 18 березня 2023 року Рада молодих вчених Інституту математики НАН України виступила співорганізатором Першої Всеукраїнської наукової Пі-конференції, присвяченої Міжнародному дню числа Пі. Захід проводився  у змішаному форматі: онлайн на платформі «Zoom» та офлайн у Червоному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка (м. Київ, вул. Володимирська, 60), а головним організатором виступила Мала Академія Наук (МАН).

Представники Ради молодих вчених нашого інституту - Олександр Лагодзінський, Андріяна Плакош та Софія Ратушняк - взяли участь у якості модераторів офлайн-частини конференції, а Олександра Локазюк модерувала онлайн-частину. В'ячеслав Миколайович Бойко також долучився до роботи як модератор офлайн-частини. 


ФізМатДень в ліцеї Educator by Інститут Математики та друзі, листопад 2022 р.

 19 листопада 2022 року відбувся очний фізико-математичний день "ФізМат День", вперше за довгий час у колі живого спілкування, за організації Ради молодих вчених Інституту математики НАН України, Київської Малої академії наук, ліцею Educator, ACE School - школи сучасної освіти, Національного технічного університету України НТУУ  КПІ  ім. І.Сікорського.

В рамках цього заходу учасники прослухали лекції:

Також були продемонстровані математичні фокуси та розв'язані сотні задач. Чарівні вчительки Educator надавали можливість стати ближчими до улюблених мультяшних персонажів завдяки системі координат. Ace school підготували задачі для кмітливих юних математиків, а помічники-студенти фізико-математичного факультету вели чесний підрахунок розв'язаних задач та всіляко допомагали дітям учням у розв'язуванні задач. Діти також могли відволіктися від математики з настільними іграми від Feelindigo з грою в пінг-понг чи настільний футбол та трішки підкрипитися смаколиками та смачним чаєм. 

Учні, за результатами конкурсів, отримали подарунки від організаторів та чудові враження від заходу.

Не обійшли стороною наш захід і батьки учнів, які приєдналися та активно брали участь в розв'язуванні задач і були нагороджені пам'ятними призами.

Математичний марафон: "Україні 3³+3" by Інститут Математики та друзі, серпень 2021 р.


24 серпня 2021 року в рамках святкування 30-річчя Незалежності України було проведено математичний марафон. Захід проводився з метою:

Онлайн-трансляція заходу відбувалася на YouTube каналі Інституту математики https://youtu.be/_7e_ONWSrUc. 

Дякуємо нашим лекторам за їх кропітку працю та готовність навчати!

Дякуємо academ.media за колосальну роботу в підготовці цього марафону!

Дякуємо всім, хто причетний до організації цієї події та всім, хто приєднався до нас для перегляду!

Математичний онлайн-марафон by Інститут Математики та друзі, березень 2021 р.


14 березня 2021 року в рамках відзначення  Міжнародного дня числа Пі було проведено математичний онлайн-марафон.

Під-час заходу було проведемо прямий ефір з лекціями, іграми, ребусами та конкурсами.

Серед них

Онлайн-трансляція заходу відбувалася у фейсбук зі сторінки заходу  https://bit.ly/3toImc6 та на YouTube каналі Малої академії наук України https://www.youtube.com/live/aLPbeH7apBU?si=_8MgHpCzZIcjjR35. Там же можна переглянути запис трансляції. 

ФізМатДень в Інституті математики, листопад 2018 р.

17 листопада 2018 року в Інституті математики НАН України у рамках Всесвітнього дня науки було проведено перший ФізМатДень - наукове свято, організоване задля популяризації фізики та математики. Відвідувачі мали змогу пограти в різноманітні логічні та математичні ігри, взяти участь у математичному квесті, подивитись демонстрації з фізики та прослухати популярні лекції. 

Захід був організований Інститутом математики НАН України і  Радою молодих вчених Інституту математики за активної участі Київського академічного університету, творчої лабораторії «5 наук», Київського природничо-наукового ліцею № 145, Інституту металофізики імені Г.В. Курдюмова НАН України, Інституту проблем математичних машин і систем НАН України, Інститут теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України, Київського Університету імені Бориса Гринченка та українського виробника настільних ігор FEELINDIGO.

Програма заходів також включала пізнавальні лекції: 

Владислав Зіненко "Математика та музика" (відео)

Розповів про математичне підґрунтя побудови сучасного звукового ряду та  продемонстрував це на електрогітарі.

Катерина Терлецька "Незвичайні хвилі та звичайна математика" 

З доповіді присутні дізнались про різні види хвиль та про те, як математика може розвіяти давні міфи про морські чудовиська, що не дають кораблям рухатись, а також таємницю озера Лох-Несс. Ці явища можна пояснити динамікою внутрішніх хвиль в озерах, де присутні стратифіковані течії. 

Ірина Єгорченко "Діаграми Вороного в науці та мистецтві"

Розповіла про діаграми, створені видатним українським математиком Георгієм Вороним. Вони мають застосування у багатьох сферах, зокрема, у математиці, астрофізиці, біології, історії, антропології і навіть у мистецтві.  Від визначення округів для доставки піци і 3D-друку до архітектури та досліджень зоряного неба – різноманітність сфери застосувань діаграм Вороного просто вражає. 

Олександр Кордюк "Як стати фізиком-експериментатором" 

Розповів як природна дитяча цікавість підштовхує до експериментів та призводить до вибору наукового шляху, а також про природу високотемпературної надпровіддності матеріалів, почули школярі та студенти, серед яких, сподіваємось, з’явились майбутні фізики-експериментатори .

Олександр Рибак "Метод потенціалів у комбінаториці" 

Лекція була присвячена цікавим питанням комбінаторики. Так деякі комбінаторні задачі вимагають знайти максимальну або мінімальну кількість певних операцій, які можна виконати до настання певної ситуації. З лекції усі, хто цікавиться комбінаторикою, змогли дізнатися про метод потенціалів, що дозволяє оцінити кількість дій або іншу подібну характеристику системи. 

Антон Рудаковський "Темна матерія у Всесвіті" 

Лекція стосувалась темної матерії — однієї з найбільш інтригуючих загадок сучасної фізики. Відвідувачі почули про експериментальні дані, що є свідченням існування темної матерії, а також про різні теорії, які намагаються пояснити її можливу природу. Очевидно, що таємниці Всесвіту нікого не залишають байдужими,  після лекції пролунало дуже багато питань. Слухачів дуже цікавило, які саме експерименти можуть підтвердити існування темної матерії і подробиці того, як вони проводяться. 

Постер

Фото заходу

Дні науки в Інституті математики, травень 2018 р.

12 травня 2018 року в Інституті математики НАН України  в рамках Всесвітнього дня науки було проведено «Дні науки». Присутні мали змогу пограти в захоплюючі ігри Hape, розв'язувати цікаві та незвичайні ломиголовки, а також взяти участь у квесті. 

Активну участь у проведенні заходу також взяли: Інститут проблем математичних машин та систем, Ліцей № 100 “Поділ”, Ліцей “Наукова зміна”, Науково-природничий ліцей № 145, Творча лабораторії “5 НАУК”, Ліцей № 208. 

Програма заходів також включала пізнавальні лекції: 

 О. Рибак “Застосування комбінаторних конструкцій у алгебрі”

Було показано, як комбінаторні конструкції допомагають при розв’язанні задач із алгебри. Наприклад, будуть продемонстровані деякі тотожності, які можна довести перерахунком деяких об’єктів. Автор покаже і зворотний зв’язок: як побудувати певну конструкцію за допомогою алгебраїчного підходу. Наприклад, буде показано спосіб розфарбування усіх сторін та діагоналей 16-кутника у три кольори так, щоб не було жодного трикутника зі сторонами одного кольору.

 М. Працьовитий “Фрактальна геометрія і фрактальний аналіз”

У лекції було представлено кілька простих прикладів фігур і функцій з несподіваними властивостями і показано, як сучасні методи фрактальної геометрії та фрактального аналізу дозволяють описувати й вивчати такі математичні об’єкти.

 С. Максименко “Арифметичні і геометричні прогресії та їх застосування”

У лекції йшлося про арифметичні та геометричні прогресії, а також про те, де ми можемо спостерігати їх у повсякденному житті, і як їхні властивості можна використати для практичних обчислень: в будівництві, для нарахування відсотків на банківських депозитах, для оцінки росту популяцій, тощо.

 О. Кухаренко “Біологічні основи виробництва ігристих вин”

Виробництво вина є складним біологічним процесом. Основний етап перетворення виноградного соку у вино пов’язаний з життєдіяльністю дріжджів. Різні види дріжджів та бактерій постійно супроводжують процес виробництва вина і в кінцевому рахунку суттєво впливають на його аромат та смак, тобто якість. Серед усіх інших виноматеріали для ігристих вин мусять відповідати найвищим стандартам якості, оскільки вони проходять повторну ферментацію в закритих резервуарах з метою насичення діоксидом водню (шампанізацію).

 О. Скороход “Шаперони: молекули-рятівники від стресу”

Шаперони - клас білків, які допомагають “зібрати” до купи пошкоджені білкові молекули або ж навіть цілі макромолекулярні комплекси. Як працюють шаперони? Яким чином рятують клітини організму від стресових факторів? Що відбувається при фізичних навантаженнях? Про все це - поговоримо на лекції.

Постер

Фото:https://photos.google.com/share/AF1QipMWyKacLrP9-_RZWaMzgjyyitbHWsygeJ-9qD-AjEnh_In6CVuUphQ1aO330bMFMQ?key=ZV9wUXJSSWQxRkFaSnhMZkNNMnQ4T2ZYUEN6Rlp3

Дні науки в Інституті математики, 2017 р.

11 листопада 2017 року в Інституті математики НАН України  в рамках Всесвітнього дня науки було проведено «Дні науки». Присутні мали змогу пограти в різноманітні математичні ігри, порозв'язувати головоломки та цікаві завдання на логіку. Захід відвідало близько 100 учасників. 

Програма заходів також включала пізнавальні лекції: 

Пилипенко А. «Чому альбіносів так багато?» 

Максименко С. «Парність та непарність»

Жарова Л.  «Свідоме споживання або ми те, що ми споживаємо»

Рибак О. «Задача про зачепленість та знайомство з групами гомотопій»

Колежук О.  «(Квантовий) магнетизм і інформаційні технології »

Постер

Інформація про захід

Дні науки в Інституті математики, 2015 р.

15 листопада 2015 року в Інституті математики НАН України  в рамках Всесвітнього дня науки було проведено «Дні науки».  На свято науки до Інституту математики завітали діти дошкільного і шкільного віку, студенти, аспіранти  та  інші відвідувачі, загалом захід відвідали майже 300 людей. Присутні мали змогу пограти в різноманітні математичні ігри, порозв'язувати головоломки та цікаві завдання на логіку. У цьому їм допомагали молоді вчені Інституту математики, а також математики-волонтери декількох освітніх закладів.  Запрошені представники  Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова  демонстрували досліди з хімії та фізики: Квіти змінюють колір, Кров без рани, Хімічний вогнегасник, Замерзання води при кімнатній температурі, Фараонові Змії, Адитивне змішування кольорів, Ефект Пельтьє, Стробоскопічний ефект. 

Програма заходів також включала лекції з різних розділів математики: 

 Сергій Іванович Максименко «Симетрії в математиці»  (Відео)

 Юрій Анатолійович Дрозд  «Арифметика і геометрія (Діофантові рівняння)» (Відео)

Лариса Тимошкевич ««Максимінні  теореми » (Відео)

Олександ Рибак «Методи двійкової алгебри в комбінаториці»  (Відео)

Ольга Томченко  «Обличчя Землі, або про що розповідають космічні знімки» (Відео)

Постер

Інформація про захід 

Дні науки в Інституті математики, 2014 р. 

9 листопада 2014 року в Інституті математики НАН України  в рамках Всесвітнього дня науки було проведено «Дні науки». Детальну інформацію про захід можна знайти за посиланням http://dni-nauky.in.ua/archive/osin2014/index.html. 

На День науки до Інституту математики завітали діти дошкільного і шкільного віку, студенти  та  інші відвідувачі, що захоплюються математикою.  Загалом захід відвідали більше 250 людей віком від 2 до 56 років. Присутні мали змогу пограти в різноманітні математичні ігри, порозв'язувати головоломки та цікаві завдання на логіку. В цьому їм допомагали молоді вчені Інституту математики, а також математики-волонтери декількох освітніх закладів. 

У день науки в Інституті математики відвідувачі мали змогу послухати пізнавальні лекції з різних розділів математики:  

Анатолій Михайлович Самойленко «Задача на мільйон: гіпотеза Рімана»  (Відео)

Юрій Анатолійович Дрозд  «Давньогрецька задача про трисекцію кута»  (Відео)

Сергій Іванович Максименко «Ейлерова характеристика та топологія зачісок» (Відео)

Олександр Владиславович Рибак «Математика жонглювання» (Відео)

Постер 

Інформація про захід опубліковано на сайті НАН України: http://www.nas.gov.ua/text/pdfNews/Instytut_matematyky_Dni_nauky.pdf.