Vertikalizace a mobilizace

Pokud u pacienta upoutaného na lůžko dojde ke zlepšení stavu, je vhodné začít s vertikalizací, postupným polohováním nemocného do vertikály. Nejprve zvyšujeme polohu horní poloviny těla, poté pokračujeme až do dosažení stoje 

Cílem vertikalizace je dosáhnout maximální možné míry soběstačnosti v běžných pohybových aktivitách. Včasnou vertikalizací lze eliminovat změny v hemodynamice projevující se např. bolestmi hlavy, nauzeou, dušností, bušením srdce
Cílem mobilizace je prevence atrofie svalstva, prevence osteoporózy, prevence vzniku degenerativních změn chrupavek, vaziva a kloubních pouzder, zamezení vzniku heterotopických osifikací. Význam mobilizace pacienta spočívá ve zlepšování zdravotního stavu, ochranou před nemocemi, zvýšení výkonnosti orgánů, zlepšení duševního zdraví a následně prodloužení délky života. 

Tři fáze mobilizace 

Posazování na lůžku 

Posazování na lůžku s nataženými dolními končetinami se provádí za pomoci vhodných pomůcek např. žebříček, uzdička, hrazdička nebo s pomocí sestry. Sestra poučí pacienta, jak se může přetočit na bok z polohy na zádech.

Přesun pacienta z lůžka na židli, vozík nebo křeslo

Přesun pacienta z lůžka na židli, vozík nebo křeslo provádíme tak, že se sestra postaví za postiženou stranu pacienta. Jednou rukou pacienta přidržuje kolem pasu, poté se pacient snaží postavit, v případě nestability nemocného v kolenou, fixuje kolena sestra.

Vstávání z křesla, vozíku nebo židle

Vstávání z křesla, vozíku nebo židle provádíme tak, že si pacient položí ruce na ramena sestry, která stojí před ním. Sestra položí své ruce na lopatky pacienta a opře se svými koleny o jeho kolena, tím se pacient postaví.