Druhy a typy rehabilitačních zařízení

Sociální rehabilitace 

Se zabývá problémy zdravotně postižených, zaměřuje se na problémy specifické pro určitý druh a stupeň postižení. Hlavním cílem je usnadnit pacientům návrat původní tělesné, duševní i pracovní výkonnosti a začlenit se tak zpět do společnosti. Nemocný by měl být schopen akceptovat svou situaci, ev. znevýhodnění, společnost by jej měla vnímat a přijímat jako svou součást. Sociální rehabilitace podporuje nemocného vmaximální soběstačnosti,podporuje poskytování kompenzačních pomůcek. Připravuje jedince na samostatný život, působí v oblasti prevence vyloučení osob se zdravotním postižením, je vedena formou ambulantní nebo terénní. 

Pracovní rehabilitace 

Je zaměřená na dopomoc při vyhledávání a udržení vhodného zaměstnání jedinců se zdravotním postižením. Poskytuje poradenství zaměřené na samotnou volbu povolání. Snahou je zabránit vzniku frustrace a stresu spojeného s neuspokojenou potřebou aktivity a práce. Do psychoterapie řadíme například arteterapii a muzikoterapii. Arteterapie je léčba prostřednictvím výtvarných technik, kresby, malby, keramiky apod. Cvičí jemnou motoriku, ale také působí na psychiku člověka. Muzikoterapie je léčba pomocí hudby, která má pozitivní vliv na člověka, navozuje relaxační nebo stimulační efekt. Může mít příznivé účinky na poruchy chování, stavy úzkosti a deprese, významná je při léčbě chronické bolesti apod.




Pedagogická, edukační / výchovná rehabilitace


Je cílenou výchovnou a vzdělávací činností pro osoby se získaným a vrozeným postižením. Zaměřuje se na získání vhodné kvalifikace, aby se jedinec mohl uplatnit se v pracovním procesu a společnosti. Cílem této činnosti je obnova přirozeného vývoje osobnosti jedince.