МЕТОДИЧНА РОБОТА

За останні роки педагогічний колектив ДНЗ «Професійно-технічне училище №40» поповнився молодими викладачами та майстрами виробничого навчання. Професійне становлення молодих спеціалістів - безперервний процес набуття особистістю професійних компетентностей, саморозвитку та самореалізації в педагогічній діяльності.

Успішна педагогічна діяльність педагога-початківця залежить не тільки від його професійної підготовки й особистих якостей, а й від того в який колектив він потрапив, які умови праці йому створять, яку надаватимуть методичну допомогу, як стимулюватимуть його ініціативу і творчість. Процес адаптації початківця великою мірою зумовлюється підтримкою адміністрації, досвідчених колег.

В навчальному закладі приділяється значна увагу безпосередній практичній роботі з молодими педпрацівниками, а саме індивідуальному консультуванні, організації наставництва, взаємовідвідування уроків, функціюванню училищної Школи професійної адаптації. Упродовж певного часу методист проводить щоденні інструктажі – консультаці ї з підготовки окремих уроків, організовує для молодого педагога відкриті уроки, запрошує колегу на свої уроки, відвідуються та аналізуються уроки кращих педагогів.

В колективі багато молодих фахівців, тож методична підтримка кожного з них – цілком індивідуальна справа. Разом з тим, на підставах реалізації концепції роботи всього педагогічного колективу, серед педагогів-початківців проводяться

колективні заходи.

Робота педагогів-наставників розглядається як одна з найважливіших громадських доручень. Досвідчені педагоги передають своїм колегам секрети педагогічної діяльності, допомагають у конструюванні уроків, у роботі з батьками тощо. Треба бачити багато зразкових уроків. Це дасть можливість обрати свій, оптимальний варіант.

Педагогічні міні-консиліуми з певних проблем , які практикуються із педагогами-початківцями дають змогу встановити індивідуальну траєкторію професіонального зростання молодого педагога.

Радує те, що серед молодих педагогічних працівників десять - випускники нашого навчального закладу. Закінчивши училище та здобувши освіту в вищому навчальному закладі, Чайковський О.В., Іщенко О.М., Лебідь П. С., Немченко Н.Б., Галушка С. О., Пастернак М. Л., Чернявський В. О., Гончаренко Д. О., Бубнов С. Л., Колеснік П. І. успішно працюють на педагогічній ниві.

Вчительська професія не знає зупинок у своєму розвитку, але вже сьогодні радує наполеглива творча праця молодих колег, яка приносить радість наставникам. Участь та перемоги молодих педагогічних працівників в обласних конкурсах,в роботі творчих груп, обласних предметних секціях тримає на сучасному рівні педагогічної вдосконаленості, не дає затьмаритися багаторічному досвіду. А коли бачиш, що твій підшефний досяг вершин педагогічної майстерності, то це для наставника – найбільша радість.

В навчальному закладі створена система методичної роботи з молодими педагогами-початківцями. Реалізація даної системи на практиці дозволяє адаптувати молодих фахівців до роботи у професійно-технічному навчальному закладі, сформувати у них базові знання та вміння щодо організації навчального і виховних процесів та навички роботи з учнівською молоддю.

Практику роботи методиста навчального закладу Залужної Л.Б. «Професійне становлення молодого педагогічного працівника в роботі методиста професійно-технічного навчального закладу» схвалено навчально-методичною Радою НМК ПТО у Кіровоградській області та рекомендовано для впровадження при організації методичної роботи з педагогами-початківцями закладів професійно-технічної освіти області.