ТЕСТИ

Tests

МОТИВАЦІЯ

Тест «Рівень мотивації до успіху»

Мета: виявити рівень мотивацій.

Вам буде запропонований 41 питання, на кожний з яких ви повинні відповісти « так » чи « ні ».

1.Коли є вибір між двома варіантами, його краще зробити швидше, ніж відкласти на певний час.

2.Я легко дратуюся, коли помічаю, що не можу на всі 100% виконати завдання.

3.   Коли я працюю, це виглядає так, ніби я все ставлю на карту.

4.Коли виникає проблемна ситуація, я найчастіше приймаю рішення одним з останніх.

5.Коли у мене два дні підряд немає справ, я втрачаю спокій.

6.У деякі дні мої успіхи нижче середніх.

7.По відношенню до себе я більш строгий, ніж по відношенню до інших.

8.Я більш доброзичливий, ніж інші.

9.Коли я відмовляюся від важкого завдання, потім суворо засуджую себе, бо знаю, що в ньому я домігся б успіху.

10.У процесі роботи я потребую невеликих пауз для відпочинку.

11.Старанність - це не основна моя риса.

12.Мої досягнення в праці не завжди однакові.

13.Мене більше приваблює інша робота, ніж та, якою я зайнятий.

14.Осуд стимулює мене сильніше, ніж похвала.

15.Я знаю, що мої колеги вважають мене діловою людиною.

16.Перешкоди роблять мої рішення більш твердими.

17.У мене легко викликати честолюбство.

18.Коли я працюю без натхнення, це зазвичай помітно.

19.При виконанні роботи я не розраховую на допомогу інших.

20.Іноді я відкладаю те, що повинен був зробити зараз.

21.Треба покладатися тільки на самого себе.

22.У житті мало речей важливіших, ніж гроші.

23.Завжди, коли мені треба буде виконати важливе завдання, я ні про що інше не думаю.

24.Я менш честолюбний, ніж багато інших.

25.В кінці відпустки я зазвичай радію, що скоро вийду на роботу.

26.Коли я налаштований до роботи, я виконую її краще за інших.

27.Мені простіше і легше спілкуватися з людьми, які можуть завзято працювати.

28.Коли у мене немає справ, я відчуваю, що мені не по собі.

29.Мені доводиться виконувати відповідальну роботу частіше, ніж іншим.

30.Коли мені доводиться приймати рішення, я намагаюся робити це якомога краще.

31.Мої друзі іноді вважають мене ледачим.

32.Мої успіхи в якійсь мірі залежать від моїх колег.

33.Безглуздо протидіяти волі керівника.

34.Іноді не знаєш, яку роботу доведеться виконувати.

35.Коли щось не ладиться, я нетерплячий.

36.Я зазвичай звертаю мало уваги на свої досягнення.

37.Коли я працюю разом з іншими, моя робота дає великі результати, ніж робота інших.

38.Багато чого, за що я беруся, я не доводжу до кінця.

39.Я заздрю людям, які не завантажені роботою.

40.Я не заздрю тим, хто прагне до влади і положення.

41.Коли я впевнений, що стою на правильному шляху, для доведення своєї правоти я йду аж до крайньої міри.

МОТИВАЦІЯ ДОСЯГНЕННЯ ЯК ВАЖЛИВИЙ ЧИННИК УСПІХУ

     Успіх залежить не тільки від здібностей і знань, а й від мотивації, прагнення самостверджуватись, досягати високих результатів. Чим вищий рівень мотивації, чим більше мотивів спонукають керівника до діяльності, тим більше зусиль він схильний докладати.

У структурі особистості мотивація займає особливе місце. Питання про сили, які спонукають людину до здійснення вчинків, дій, що детермінують, спрямовують і регулюють її поведінку і діяльність, цікавив людей у всі часи.

Суттєвий інтерес представляє розуміння сутності поняття „мотивація досягнення“, яке пов’язане з потребами суб’єкта добиватися успіху в поставлених завданнях будь-якої діяльності.

Вперше це поняття було введено американським психологом Генрі Мюрреєм (1893-1988 рр.) в книзі „Дослідження особистості“ (1938 р.) серед великої кількості базових потреб, які були поділені ним на дві групи – первинні (вітальні), які пов’язані з фізичним задоволенням і вторинні (психогенні), пов’язані з психічним або емоційним задоволенням.

До первинних потреб учений включив потреби у: кисні, воді, їжі, сексі, лактації, сечовипусканні, уникненні пошкоджень, того, що отруює, переохолодженні, відчуттях; до вторинних

– потреби: придбання, охорони, порядку, утримання, конструювання, переваги (досягнення, визнання), демонстрації, недоторканності (безчестя, захисту, протидії), домінування, шанування, уподібнення, автономії, суперечності, агресії, приниженні, уникненні провини, аффіляції, нехтуванні, протегуванні, підтримці, гри, пізнання, вислову.

Потребу досягнення Г. Мюррей розумів як стійку потребу в досягненні результату в роботі, як прагнення до подолання перешкод; розвитку сили; намагання зробити щось складне якнайкраще і швидше.

Перші дослідження цього різновиду мотивацій проводилися ще в 1950-і рр. американським ученим Девідом Мак-Клелландом (нар. 1917 р.). Відштовхуючись від концепції Г.Мюррея про потребу в досягненні, він досліджував мотивацію досягнення на матеріалі лабораторних експериментів і статистичних показників економічного добробуту націй. Основною була ідея, що люди ставлять перед собою цілі і рухаються до них тому, що у них є потреба в досягненні як спонука робити щось якнайкраще, причому не для схвалення або нагороди, а заради результату як такого. Це дуже стійка тенденція, що виявляється в безлічі життєвих ситуацій.

Д. Мак-Клелланд відзначав, що на розвиток мотивації досягнення впливають зовнішні умови. Зокрема, важливу роль грають батьки, які можуть створити сприятливі умови для становлення цієї форми мотивації. Він проаналізував прагнення до досягнення у представників різних культур залежно від типових в даній культурі процесів соціалізації й способів виховання й дійшов висновку, що в країнах, де заохочуються автономія і особистісні досягнення, економічний розвиток має відбуватися швидше.

Фахівець в галузі психології мотивації, американський психолог Джон Уїльям Аткінсон (нар. 1923 р.) відмітив, що в мотивації досягнення виявляються дві тенденції – прагнення до успіху і прагнення уникнути невдачі. При домінуванні першої суб’єкт здійснює якісь дії, при домінуванні другої – схильний нічого не робити. Причому ці дві тенденції взаємодіють з очікуваннями і цінностями. Так, якщо очікування успіху або велике, або мале, спонукальна цінність дії незначна. А саме, якщо суб’єкт не вірить в свій успіх, тоді йому не треба докладати зусиль, а якщо успіх гарантований, то також немає чого старатися. Те ж саме правило виконується відносно прагнення уникнути неуспіху. Якщо очікування невдачі велике, значить, є підстави уникати виконання завдання, в протилежному випадку, оскільки невдача при виконанні легкого завдання дуже принизлива, суб’єкта, потреба якого – уникнути невдачі, схильна відмовлятися від вирішення легких завдань.

Різні автори по-різному дивляться на співвідношення між прагненням до успіху й уникненням невдачі. Одні вважають (наприклад, Д. Аткінсон), що це взаємовиключні полюси на шкалі „мотиву досягнення“, і якщо суб’єкт орієнтований на успіх, то він не зазнає страху перед невдачею (і навпаки, якщо орієнтований на уникнення невдачі, то у нього слабо виражене прагнення до успіху). Інші доводять, що виразно виражене прагнення до успіху цілком може поєднуватися з не менш сильним страхом невдачі, особливо якщо вона пов’язана для суб’єкта з якими-небудь тяжкими наслідками. І дійсно, є дані, що між вираженістю прагнення до успіху і уникнення невдачі може бути позитивна кореляція. Тому швидше за все мова йде про переважання у того чи іншого суб’єкта прагнення до успіху або уникнення невдачі за наявності того й іншого. Причому це переважання може бути як на високому, так і на низькому рівні вираженості обох прагнень.

Суб’єкти, мотивовані на успіх, надають перевагу завданням середньою або трохи вище середньою трудності. Вони упевнені в успішному результаті задуманого, їм властиві пошук інформації для думки про свої успіхи, рішучість в невизначених ситуаціях, схильність до розумного ризику, готовність узяти на себе відповідальність, велика наполегливість при прагненні до мети, адекватний середній рівень домагань, який підвищують після успіху і знижують після невдачі. Дуже легкі завдання не приносять їм відчуття задоволення і справжнього успіху, а при виборі дуже важких велика вірогідність неуспіху; тому вони не вибирають не ті, не інші. При виборі ж завдань середньої трудності успіх і невдача стають рівноімовірними і результат стає максимально залежним від власних зусиль суб’єкта. У ситуації змагання і перевірки здібностей вони не втрачаються.

Суб’єкти зі схильністю до уникнення невдачі шукають інформацію про можливість невдачі при досягненні результату. Вони беруться за вирішення як дуже легких завдань (коли їм гарантований 100% успіх), так і дуже важких (коли невдача не сприймається як особистий неуспіх).

В дослідженнях Д. Мак-Клелланда було достовірно зафіксовано, що ті студенти, у яких переважала мотивація успіху, через багато років після закінчення університету мали значно вищі професійні досягнення (у сфері економіки і політики), ніж мотивовані уникненням невдачі.

У людини основні типи поведінки, які спрямовані на досягнення успіху, складаються досить рано – десь між 3 і 13 роками життя і формуються як під впливом батьків, особливо матері, так і під впливом середовища. Зокрема, доведено, що в ранньому віці (3-5 років) мотивація, орієнтована на успіх, складається, якщо успіх заохочується похвалою батьків.

Рівень мотивації досягнення індивіда тісно пов’язаний з груповою динамікою. Так, зокрема, в дослідженнях Т. Антопольської показано, що, по-перше, якщо соціальні умови життєдіяльності групи забезпечують високий рівень мотивації досягнення, то тим самим вони благотворно впливають як на розвиток особистості, так і на становлення самої групи; по-друге, наявність лідерів, що уміють організувати групу на вирішення сумісних проблем і з високою мотивацією досягнення значущих групових цілей, сприяє активній рефлексії сформованості групової спрямованості.

На думку С.С. Занюка, суб’єкт з сильним мотивом досягнення характеризується наполегливістю у досягненні мети, схильністю ставити віддалені цілі, не задовольняється отриманим результатом, нескладним завданням і легкодосяжними цілями, для нього головне в житті – це переживання радості успіху внаслідок досягнення високих результатів.

Суб’єктивна цінність та привабливість успіху в управлінській діяльності – це важливий чинник, який визначає мотивацію досягнення. Від того, якого значення керівник навчального закладу надає досягненням в управлінській діяльності, залежить наскільки інтенсивно він працюватиме задля досягнення успіху в цій сфері.

Формувати мотивацію досягнення в управлінській діяльності у керівників необхідно шляхом навчання способів поведінки, типових для людини з високорозвинутою мотивацією досягнення, а саме, коли вибираються середні за складністю цілі й уникаються як занадто легкі, так і дуже складні, переважають ситуації, що передбачають особистувідповідальність за успіх справи, вивчаються конкретні приклади зі свого повсякденного життя та людей з високою мотивацією досягнення тощо.

Результати тесту «Рівень мотивації до успіху»

Аналіз та інтерпретація результатів

Ви отримуєте по 1 балу за відповідь «ТАК» на питання 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21, 22, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 37, 41.

Ви також отримуєте по 1 балу за відповідь «НІ» на питання 6, 13, 18, 20, 24, 31,36,38,39.

Відповіді па питання 1, 11, 12, 19, 23, 33, 34, 35, 40 не враховуються. 

Порахуйте суму набраних балів.

1 до 10 балів низький рівень мотивації до успіху.

11 до 16 балів середній рівень мотивації до успіху.

17 до 20 балів помірно високий рівень мотивації до успіху.

Понад 21 бал дуже високий рівень мотивації до успіху.

Дослідження показали, що люди з помірно високою орієнтацією на успіх надають перевагу середньому рівню ризику. Ті ж, хто побоюються невдач, надають перевагу малому чи, навпаки, надто завеликому рівню ризику.

Чим вища мотивація людини до успіху досягнення мети, тим нижчий показник готовності до ризику. При цьому мотивація до успіху впливає і на сподівання на успіх: при сильній мотивації до успіху надія на успіх зазвичай більша, ніж при слабкій. До того ж людям, мотивованим на успіх і тим, що мають великі надії на нього, притаманно уникати великого ризику.

Ті, хто сильно мотивований на успіх і має високу готовність до ризику, рідше потрапляють в незручні ситуації, ніж ті люди, що мають високу готовність до ризику, але високу мотивацію до уникнення невдач (захист). І навпаки, коли у людини є висока мотивація до уникнення невдач (захист), це є перешкодою мотиву до успіху  досягнення мети.