Otvorenje Proljetne škole školskih knjižničara 

Republike Hrvatske

Ponedjeljak, 22. travnja 2024. godin

14:00 - 15:00

Pozdravni govori

Martin Srša

načelnik općine Sveti Martin na Muri

Petra Novinščak

ravnateljica Osnovne škole Sveti Martin na Muri

Sandra Breka-Ovčar

ravnateljica Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec

Kulturno-umjetnički program

Brass kvintet i solo pjevačice Gimnazije 

Josipa Slavenskog Čakovec 

Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec ponosno nosi ime skladatelja i glazbenog pedagoga. Jedna je od najboljih srednjih škola u državi, a osim po svojim akademskim postignućima, široj je javnosti zasigurno poznata i popularnoj emisiji „Do posljednjeg zbora“ gdje su njezini polaznici osvojili drugo mjesto. Unatrag nekoliko godina njezin je glazbeni izričaj fokusiran na manje skupine, prilagođene željama samih učenika. Instrumentalni i orkestralni nastupi, mjuzikli i solo dionice, obrade filmske glazbe te razdoblja osamdesetih, dočekani su s velikim odobravanjem.

Chriztel Renae Aceveda - Osnovna škola 

Sveti Martin na Muri 

Chriztel Renae Aceveda, dvanaestogodišnja Filipinka koja već nekoliko godina živi u Svetom Martinu na Muri, prava je ambasadorica međimurske baštine. Njezin put u Supertalentu osvojio je srca publike i žirija, a njezina ljubav prema hrvatskoj narodnoj baštini izražava se kroz pjevanje tradicionalnih međimurskih popevki.

Chriztel je posebno oduševljena kulturom ovog kraja. Nakon selidbe u Međimurje, zainteresirala se za međimurske popevke i narodnu nošnju. Njezina obitelj i prijatelji u Međimurju podržavaju njezino pjevanje tradicionalne hrvatske glazbe. Ljubav prema tradicionalnim međimurskim popevkama počela je na satu glazbene kulture, a u upoznavanju baštine kraja u koji je doselila pomogla joj je i majka.

U Hrvatskoj joj se sviđa što ima proljeće, jesen i što nije prevruće. Sveti Martin na Muri, malo selo u kojem živi, osvojilo ju je svojom ljepotom, dobrim ljudima i bogatom tradicijom. Iako je bila zabrinuta zbog drugačijeg izgleda, školski kolege su je srdačno prihvatili.

Kulturno-umjetnička udruga

"Veseli Međimurci" Čakovec

Kulturno-umjetnička udruga "Veseli Međimurci" Čakovec nosi snažan pečat međimurske tradicije i ima bogatu povijest. Udruga je osnovana 1949. godine, a danas okuplja oko 70 članova koji su raspoređeni u 6 sekcija: Dječja i starija folklorna sekcija, Tamburaška sekcija, Dramska sekcija, Vokalna sekcija, Sekcija posvećena očuvanju narodnih nošnji i običaja

Izvode tradicionalnu glazbu Međimurja koja izvire iz tog kraja i nosi snažne emocije, često melankolične i tužne, što izvođenje čini izazovnim i emotivno bogatim iskustvom. Pjesmu prati i bogat folkloraški opus i očuvane nošnje. No, udruga izvodi pjesme i drugih područja Hrvatske, kao i izvan granica Lijepe naše kao što su pjesme Gradišćanskih Hrvata ili Slovenije. Zahvaljujući čuvaru baštine i zapisivaču Vinku Žgancu, koji se pobrinuo da Međimurje ima zapisan ogroman glazbeni opus, nije problem pronaći materijal za izvođenje.

S ljubavlju prema pjesmi i tradiciji, Veseli Međimurci ostvaruju svoju glazbenu viziju i ostavljaju snažan dojam na svojoj glazbenoj stazi.

Zrinska garda Čakovec

Zrinska garda Čakovec osnovana je 2001. godine s ciljem očuvanja i promocije baštine slavne hrvatske plemićke obitelji Zrinski, koja je u Čakovcu stolovala od 1546. do 1670. godine. Ova povijesna postrojba ima značajnu ulogu u čuvanju i širenju hrvatske povijesti, kulture i vojničke tradicije.

Članovi Zrinske garde njeguju tradicijske kršćanske vrijednosti kao što su dom, obitelj, vjera, domovina, solidarnost i prijateljstvo. Također, svjedoče istinu o Hrvatskoj i njezinoj samostalnosti. 

Geslo udruge i pozdrav postrojbe dolaze iz pjesme Frana Krste Frankopana: "NAVIK ON ŽIVI KI ZGINE POŠTENO".

Njihova odora, izrađena prema slikovnim zapisima iz doba Zrinskih, uključuje čizme s mamuzama, hlače, crveni ili crni plašt, surku, dolamu, sablju, kapu, kravatu i bijelu košulju. 

Zrinska garda postaje sve jača i nezaobilazna kulturna institucija novije povijesti, i plijeni pažnju svojom pojavom i ponositim držanjem.