Short- term join staff training events

1. Pierwsze spotkanie projektowe 25-27.10.2018 w ZSO w Józefowie nad Wisłą.

Link do relacji:

https://www.smore.com/app/pages/preview/dt31h

2. Drugie spotkanie projektowe 25-27.09.2019 w Paco de Arcos, Oieras. Portugalia.

W dniach 24-28 września 2019 koordynatorka projektu oraz dwie nauczycielki naszego zespołu brały udział w mobilności do miasta Paco de Arcos w Portugalii . Spotkanie miało formę warsztatów w ramach projektu „UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country”.

Pierwszy dzień okazał się bardzo pracowity. Po obejrzeniu pięknej

i nowoczesnej szkoły zabraliśmy się do pracy. Warsztaty na temat eTwinning poprowadziła portugalska koordynator projektu Ana Cristina Martins. Wieczorem odbyła się ceremonia powitania gości. Po powitaniach pełnych wzruszeń odbył się koncert przygotowany przez nauczycieli i uczniów. Wielu wrażeń dostarczył występ przedszkolaków. Entuzjazm i zaangażowanie artystów docenili wszyscy gromkimi brawami.

Drugi dzień miał mniej formalny charakter. Odwiedziliśmy piękną i jedną z najbogatszych miejscowości w Portugalii- Cascais.

Następnym przystankiem na szlaku naszej podróży była przepiękna Sintra.

Miasteczko należy do najpiękniejszych w Portugalii. Zachwyca już samą lokalizacją – u stóp góry o tej samej nazwie – skąd roztaczają się niesamowite krajobrazy. Niesamowitym miejscem jest Pałac Quinta da Regaleira, znany również jako "Pałac Milionera Monteiro" - nazwa ta nawiązuje do nazwiska pierwszego właściciela pałacu, bogatego kupca i handlarza kawą António Augusto Carvalho Monteiro. Dodatkowej wartości temu miejscu dodaje fakt, że jest ono, wraz z innymi zabytkami, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w ramach "Krajobrazu Kulturowego Sintry".

Zapoznałyśmy się także z portugalskim systemem nauczania zawodu.

W technikum Casa Pia de Lisboa miałyśmy możliwość podpatrzeć tajniki kształcenia zegarmistrzów czy kucharzy.

Portugalczycy są bardzo dumni ze swojego kraju. Ana, koordynatorka projektu, z dumą prezentowała nam muzeum Prezydentów Portugalii- Museu da Presidencia da Republica. Jest to interaktywny muzeum w którym znajduje się galeria portretów z krótkimi biografiami wszystkich prezydentów Portugalii od czasu utworzenia republiki w 1910 roku. Jest tu również ciekawa kolekcja pamiątek i prezentów otrzymanych przez prezydentów Portugalii od zagranicznych szefów państw.

Zrealizowałyśmy kolejny etap naszego projektu. Poznane metody oraz formy pracy pozwolą nam na wprowadzenie tematów eTwinningowych na lekcjach nie tylko języka angielskiego ale i innych przedmiotów.

A.I

3. Trzecie spotkanie projektowe 6-8.11.2019 w Ploiesti, Rumunia.

W dniach 5-9 listopada 2019 r. dwie nauczycielki z ZSO w Józefowie nad Wisłą wzięły udział w mobilności do Bukaresztu w Rumunii. Spotkanie miało formę warsztatów w ramach projektu Erasmus+ „UnESCo – Untold Experiences Stories of a Country”.

Pierwszego dnia, po powitaniu przez rumuńskiego kooordynatora, Mariana Dragomira, w hotelu Ibis odbyło się szkolenie pod tytułem: „Culture, Stereotypes and Prejudices and Discrimination”. Nauczyciele z każdego kraju biorącego udział w projekcie przygotowali plakat przedstawiający swój kraj. Po prezentacji prac zwiedziliśmy rumuński parlament, który jest symbolem minionego okresu komunizmu, a jednocześnie oznaką potęgi narodu rumuńskiego. Pałac Parlamentu jest drugą co do wielkości, po Pentagonie, budowlą na świecie. Posiada aż 1100 pomieszczeń, wśród których znajdują się biura i ogromne sale, w tym nawet sala koncertowa. Całość tworzy bardzo bogatą konstrukcję, na którą przeznaczono ogromne ilości marmuru, kryształu, stali i brązu. Ekskluzywność tego miejsca podkreśla przepiękny, kryształowy żyrandol o wadze przekraczającej 2 tony oraz sala, której ściany wyłożone są jedwabiem.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Pitesti, miasta położonego sto kilometrów od Bukaresztu. Kojarzone jest ono z największym sukcesem gospodarczym ostatnich dziesięcioleci. To tam ma swoją siedzibę fabryka samochodów Dacia. Ponad 60 lat wcześniej, (1949-1952) wiele osób, szczególnie studentów, doświadczyło tam piekła więzienia. Ofiarami „eksperymentu z Pitesti”, czyli „reedukacji przez tortury” padło kilka tysięcy więźniów. Po zwiedzeniu byłego więzienia udaliśmy się do Curtea de Argest, gdzie znajdują się 2 monastery, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich architektura i malowidła wywarły na nas ogromne wrażenie.

Ostatni dzień to spotkania w szkołach. Najpierw mieliśmy okazje obejrzeć występ ludowego zespołu młodzieżowego w Domu Kultury w Pojenarii, a następnie wzięliśmy udział w seminarium eTwinning w Liceul Tehnologie Toma Sosolescu w Ploiesti. Rumuńscy nauczyciele przyjęli nas bardzo gościnnie, mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń. Poznane metody i formy pracy będziemy wykorzystywać na swoich zajęciach.


Jolanta Matyka, Joanna Błaszczykowska