Plan działań na 2018-2020

Regulamin projektu

REGULAMIN-UDZIAŁU-W-PROJEKCIE-ERASMUS.pdf
ERASMUS_regulamin (4).pdf

1. Mobilności nauczycieli i uczniów z ZSO w Józefowie nad Wisłą

1.

Pierwsze spotkanie projektowe nauczycieli ze szkół partnerskich w ramach projektu Erasmus+ (short term join-staff training meeting of teachers) w Józefowie nad Wisłą, Polska

25-28.10.2018

2.

Mobilność uczniów i nauczycieli z ZSO w Józefowie nad Wisłą do Włoch/Sycylia (short-term exchanges of group of students and teachers)

11-15.02.2019

3.

Mobilność uczniów i nauczycieli z ZSO w Józefowie nad Wisłą do Rumunii (short-term exchanges of group of students and teachers)

08-12.04.2019

4.

Mobilność uczniów i nauczycieli z ZSO w Józefowie nad Wisłą do Hiszpanii (short-term exchanges of group of students and teachers)

03-07.06.2019

5.

Krótkoterminowe wyjazdy szkoleniowe nauczycieli z ZSO w Józefowie nad Wisłą do Portugalii (short term join-staff training meeting of teachers)

25-27.09.2019

6.

Krótkoterminowe wyjazdy szkoleniowe nauczycieli z ZSO w Józefowie nad Wisłą do Rumunii (short term join-staff training meeting of teachers)

05-09.11.2019

7.

Mobilność uczniów i nauczycieli z ZSO w Józefowie nad Wisłą do Portugalii (short-term exchanges of group of students and teachers)

02-06.03.2020

8.

Mobilność uczniów i nauczycieli z ZSO w Józefowie nad Wisłą do Bułgarii (short-term exchanges of group of students and teachers)

11-16.05.2020

(nowy termin- do ustalenia)


9.

Zakończenie realizacji projektu w ZSO w Józefowie nad Wisłą, Polska (short-term exchanges of group of students and teachers)

02-06.06.2020 (nowy termin- do ustalenia)


2. Erasmus+ Konkurs na Logo Projektu.

W konkursie, który rozpoczyna się 1 listopada 2018r. i potrwa do 20 grudnia 2018 r. mogą wziąć udział uczniowie biorące udział w projekcie.

Spośród zgłoszonych prac zostaną wybrane dwie najlepsze. Każda szkoła partnerska zastosuje te same kryteria oceny. W drugim etapie spośród czternastu prac ze wszystkich szkół zostanie wybrane zwycięskie logo. Praca konkursowa powinna być wykonana na arkuszu A4. Technika dowolna (mile widziana grafika komputerowa).

Logo niezależnie od pomysłu artystycznego powinno zawierać:

a) tytuł projektu

b) napis 2018-2020

c) flagi/ kolory flag krajów uczestniczących w projekcie: Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Polski.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 22 grudnia 2018 r.

Najlepsze prace zostaną zaprezentowane w „Kąciku Erasmusa”, a 3 wybrane logo będą mieli możliwość do wzięcia udziału w głosowaniu na logo projektu podczas pierwszej mobilności do Włoch. Tam zostanie wybrane logo projektu.

3. Konkurs na logo rozstrzygnięty we Włoszech.

LOGO PROJEKTU -

Spanish team is the winner! Congratulation!

4. Foreign Languages Day. Promocja i rozpowszechnianie rezultatów projektu.


5.Warsztaty „Tradycje wielkanocne - zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu”.

Dziedzictwo kulturowe jest świadectwem tego, jak żyły kolejne pokolenia, jak budowały świątynie, domy i obejścia gospodarskie, jak wytyczały drogi, uprawiały ziemię. Zwyczaje, obrzędy, wszelkie przejawy twórczości, jak i wytwory rzemiosła oraz przedmioty codziennego użytku, a także sposoby gospodarowania i nabyte umiejętności, są elementami dziedzictwa.

Naszym wspólnym obowiązkiem jest ochrona tych dóbr po to, by służyły nam i następnym pokoleniom. Spadek po naszych przodkach jest ważny, bo decyduje o naszej tożsamości, naszych korzeniach, o swojskości miejsca, z którego się wywodzimy. Jednocześnie może się przyczynić do rozwoju naszej okolicy – podnosi jej atrakcyjność turystyczną, pozwala tworzyć nowe miejsca pracy i źródła dochodów dla mieszkańców. Dostarcza doznań estetycznych i emocjonalnych, podnosi jakość życia, zachęca do przyjazdu.

Właśnie w tym celu były zorganizowane warsztaty pt. „Tradycje wielkanocne - zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu”, które odbyły się 29 marca 2019 roku. Warsztaty były prowadzone przez stowarzyszenie „Wałowianki” a ich organizatorem była szkolny koordynator projekty Erasmus + L. Makoviychuk.

Celem warsztatów było kultywowanie tradycji, obrzędów i zwyczajów związanych z Wielkanocą, promowanie różnorodnych form aktywności. Uczestnikami warsztatów były uczniowie biorące udział w międzynarodowym projekcie Erasmus+” UnESCo- Untold Experiences Stories of a Country” realizowanym w ZSO w Józefowie nad Wisłą. Uczestnicy poznali tradycje i obyczaje związane z naszym regionem oraz spotkali się z lokalnymi twórcami ludowymi, którzy podzieliły się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Prowadzący zajęcia, starały się wprowadzić dzieci w świat obrzędów, tradycji i kultury ludowej naszego regionu.

6. Warsztaty plastyczne (kwiecień 2019) w fabryce

porcelany w Ćmielowie.


7. Warsztaty dekoracji bombek Bożenarodzeniowych- zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

9 grudnia 2019 w naszej szkole odbyły się warsztaty świąteczne ozdabiania szklanych bombek, pod czujnym okiem koordynatora Erasmus+ p. Ludmiły Makoviychuk i nauczyciela historii i doradztwa zawodowego p. Agnieszki Irackiej. Młodzież biorąca udział w projektach Erasmus: „Common Roots Make You”, “UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country”, miała niepowtarzalną okazję wykonania swojej oryginalnej, niepowtarzalnej bombki.

Zadanie nie było łatwe. Praca wymagała dużej precyzji, dokładności i cierpliwości, ale jej efekt końcowy zaskoczył nas wszystkich. Okazało się, że spod rąk młodzieży wyszły niesamowite „dzieła sztuki”, które ozdobiły choinkę w holu głównym naszej szkoły.

W trakcie warsztatów odbyła się telekonferencja z uczniami i koordynatorem zaprzyjaźnionej szkoły w Portugalii- Paço de Arcos School Grouping. Uczniowie mogli się nawzajem pozdrowić i pokazać swoim kolegom efekty swojej pracy. Po twarzach uczestników było widać, że warsztaty dały im wiele radości i przede wszystkim dużo satysfakcji. (A. I.)