Short-term exchanges of groups of pupils

1. First short-term exchanges of group of students to Italy (Sicily).

10-16.02.2019

SYCYLIJSKA PRZYGODA.

W dniach 10 - 16.02.2019 roku odbyła się pierwsza mobilność międzynarodowa w ramach programu Erasmus+. W trakcie pobytu we Włoszech realizowałyśmy zadania projektu „UNESCO- Untold Experiences Stories of a Country”. Był to czas pełen radości i niezapomnianych wrażeń! W czasie spędzonym z nowopoznanymi kolegami i koleżankami pracowaliśmy nad realizacją postawionych przed nami zadań. Był to kwestionariusz ”UNESCO in my life” . Codziennie zwiedzaliśmy zabytki wpisane na listę UNESCO, po czym przeprowadzaliśmy wywiady w grupach międzynarodowych.

Rozmowy z turystami oraz lokalnymi mieszkańcami nagrywaliśmy i zapisywaliśmy na tabletach. Podziwialiśmy piękne krajobrazy sycylijskie oraz smakowaliśmy tradycyjnych potraw. Mieliśmy okazję zatańczyć ludowy taniec sycylijski.

Po odbytej mobilności z pewnością możemy powiedzieć, że udział w takim projekcie jest świetną okazją do przełamania bariery językowej, do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni oraz otwarcia się na różnorodność kulturową. Zachęcamy naszych rówieśników do dalszej pracy w projekcie i rozwijania swoich umiejętności.

youtu.be/S40Bn-GAT6k

2. Second short-term exchanges of group of students to Romania.

08-12.04.2019

Uczniowie z Józefowa nad Wisłą w kraju hrabiego Drakuli!

Od 8 do 12 kwietnia 2019 r. trwała druga wymiana krótkoterminowa w ramach projektu Erasmus + „UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country”. Miejscem spotkania było miasto, Ploeszti, położone w południowej części Rumunii, ośrodek administracyjny okręgu Prahova. W projekcie uczestniczyli uczniowie z Polski, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Bułgarii. Gościła ich szkoła o nazwie Liceul Tehnologic Toma Socolescu.

W wyjeździe uczestniczyli uczniowie: Aleksandra Jaskot, Karolina Kosmowska, Wiktoria Mendak i Adriana Pushko.

Głównym zadaniem projektowym było poznanie Europejskiego Modelu Unesco. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania przez dyrekcję szkoły oraz inspektora ds. oświaty. Polacy zaprezentowali międzynarodowemu środowisku swoją szkołę, system edukacyjny oraz miasto Józefów nad Wisłą. Po prezentacjach odbyły się pierwsze zajęcia. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w symulacji posiedzenia trzech komisji Unesco, podczas których prezentowaliśmy wybrane miejsca, które mają być wpisane na listę Unesco. Nasza drużyna prezentowała Portugalię i uroczy Mafra Palace.

Było to dość trudne i stresujące zadanie, gdyż nie wiedzieliśmy jak ma wyglądać Model of the Unesco w praktyce. Pomimo stresu bardzo dobrze poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem.

Podczas pobytu we Rumunii uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności językowe, ale także rozwijali europejską świadomość kulturową, budowali relacje i nabywali nowe kompetencje interpersonalne. Rozwijali ponadto umiejętność adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.

Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc w pięknym regionie Transylwania. Zwiedziliśmy Turnu Monastery, Fortified Churches , które są wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco, Citadel, urocze miasta Brasov i Sinaia- perełkę rumuńskich Karpat. To właśnie w tym miasteczku zobaczyliśmy Peleşe Castle. To dawna letnia rezydencja królów Rumunii. Obecnie znajduje się tam muzeum.

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w Model of the Unesco oraz certyfikaty uczestnictwa w mobilności.

Warto dodać, że nasi uczniowie byli zakwaterowani u rodzin goszczących, gdzie mogli w praktyczny sposób poznać zwyczaje i kulturę oraz specyfikę narodu rumuńskiego. Podczas komunikowania się wszyscy używali języka angielskiego. Kompetencje w tym zakresie znacząco wzrosły po zaledwie tygodniowym wyjeździe, gdzie na każdym kroku trzeba było się porozumiewać z innymi osobami . Uczestnicy niecodziennej szkolnej wycieczki przyznają, że szkoda było wracać do Polski, ponieważ nawiązali nowe przyjaźnie, poznali ciekawe miejsca oraz tradycje i zwyczaje.

Jeszcze w tym roku w czerwcu, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Józefowie nad Wisłą udadzą się w odwiedziny do szkoły partnerskiej w Hiszpanii. Początek kolejnego roku szkolnego, a więc wrzesień, to wyjazd do Portugalii.

youtu.be/dHadRxDZgSM

Welcoming speech of the project's coordinator.

Portuguese team

Spanish team

Italian team

3. Third short-term exchanges of group of students to Almaden, Spain.

03-07.06.2019

Uczniowie z Józefowa nad Wisłą szlakiem Don Kichota z La Manczy!

W dniach 3 – 7 czerwca 2019 r. uczennice naszej szkoły: Alicja Dżoń, Karolina Przywara, Natalia Podchorska i Oliwia Waleryś uczestniczyły w trzeciej wymianie młodzieży w ramach programu Erasmus + „UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country”. Opiekunami młodzieży byli: koordynatorka projektu, p.Ludmiła Makoviychuk oraz Marzenna Kapica i Sławomir Majcher.

W projekcie uczestniczyli uczniowie z Polski, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Bułgarii. Tym razem miejscem spotkania było hiszpańskie miasto Almaden. Gościła ich szkoła o nazwie IES Pablo Ruiz Picasso.

Po wylądowaniu w Madrycie, który przywitał nas saharyjskim upałem, odbyliśmy jeszcze czterogodzinną podróż autobusem do Almaden. Dzień rozpoczęty przez niektórych o 3 rano zakończył się przed północą kolacją i szybkim snem.

Pierwszego dnia, po oficjalnym rozpoczęciu spotkania przez dyrektora placówki, uczniowie zwiedzili szkołę oraz rozpoczęli prace w grupach. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu n.t. wykorzystania technik IT w edukacji. Następnie wszyscy udali się na spotkanie z Burmistrzem Miasta Almaden. Kolejnym punktem była wizyta w uniwersytecie Escuela de Ingeniería Minera e Industrial de Almadén (UCLM), gdzie po obiedzie nastąpiło zwiedzanie placówki i udział w ćwiczeniach laboratoryjnych. Wieczorem nastąpiło oficjalne otwarcie programu, w czasie którego uczestnicy z poszczególnych krajów prezentowali międzynarodowej publiczności swoją szkołę, system edukacyjny oraz swoje miejscowości. Wręczono też nagrody zwycięzcom konkursu na projekt logo programu Erasmus+. Gospodarze zaprezentowali zaś gościom tańce regionalne oraz występ orkiestry dętej. Późnym wieczorem była jeszcze kolacja z rodzicami, na której poszczególne kraje przygotowały swoje regionalne potrawy.

Kolejnego dnia uczestnicy spotkania zwiedzali Almaden, nieduże ale urocze śródziemnomorskie miasto położone w kotlinie, otoczonej niewysokimi górami. Leży ono w prowincji Kastylia-La Mancha, skąd pochodził słynny bohater powieści Cervantesa, Don Kichot. Jego podobizny można było zobaczyć namalowane na budynkach, a nazwa słynnego rycerza również często pojawiała się w nazwach ulic czy barów.

Uczniowie i nauczycieli zobaczyli w Almaden m.in. bullring, czyli miejsce, gdzie odbywają się korridy oraz kopalnię rtęci, która został wpisana na listę zabytków UNESCO.

Kolejne dwa dni były wyjazdowe. Uczestnicy wymiany mieli możliwość poznać najważniejsze miejsca i zabytki dwóch pięknych miast Hiszpanii: Kordoby i Toledo. Przewodnicy w obu miejscowościach opowiadali (oczywiście w jęz. angielskim) o najciekawszych wydarzeniach i miejscach, które związane były z tymi miastami.

Ostatniego dnia uczniowie spędzili na zabawach integracyjnych i tańcach zaś potem, w grupach, tworzyli filmy z pobytu w Hiszpanii. Nauczyciele mieli spotkanie dotyczące projektu.

Wieczorem odbyło się zakończenie hiszpańskiej wymiany młodzieży, wręczenie certyfikatów i zabawa taneczna.

W sobotę po całodniowej podróży wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wrócili do Polski i Józefowa. Zostały piękne wspomnienia… (S.M.)

A to wrażenia z pobytu naszych uczennic:

“Czas spędzony z przyjaciółmi z różnych europejskiej krajów pozostanie na długo w mojej pamięci. Dzięki niemu pogłębiam znajomość języka angielskiego, poznałam kulturę, zabytki i krajobrazy Hiszpanii. Poznałam nowych ludzi, z którymi bardzo dobrze się bawiłam. Zdobyłam nowe doświadczenia oraz nabrałam większej pewności siebie” (Karolina)

“Miło spędziłam czas w Hiszpanii. Dzięki temu wyjazdowi poznałam wielu wspaniałych ludzi, ich kulturę, zwyczaje i to nie tylko hiszpańską, ale także innych narodowości. Zachęcam każdego do brania udziału w takich projektach.” (Oliwia)


Fourth short-term exchanges of group of students to Paso de Arcos, Portugal.

02-06.03.2020

NA KRAŃCU EUROPY – WIZYTA W PORTUGALII

W dniach 2.03 – 06.03.2020 r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą pod opieką koordynatora projektu Erasmus+ pani Ludmiły Makowijczuk i Elżbiety Kępowicz wzięli udział w wymianie młodzieży w Paso de Arcos, Portugalia.

Dla większości uczniów był to pierwszy zagraniczny wyjazd i pierwsze tak bezpośrednie zetknięcie z odmienną kulturą. Pobyt w Paso de Arcos był nie tylko niezwykłą okazją zwiedzenia egzotycznego kraju. W równej mierze było to, zgodnie z założeniami europejskiego programu Erasmus Plus, przekraczanie granic, także tych symbolicznych, wyznaczanych przez język, tradycję i obyczaje.

Program pobytu obfitował w liczne zajęcia projektowe takie jak: prezentacje multimedialne dot. dziedzictwa kulturowego Portugalii, warsztaty dla uczniów i nauczycieli, praca zespołowa w międzynarodowych grupach, telekonferencje z włoskim partnerem.

Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach dydaktycznych w szkole partnerskiej Agrupamento de Escolas de Paso de Arcos.

Nasz wyjazd urozmaicony był wieloma wycieczkami. Zwiedziliśmy Lizbonę, piękną dzielnicę Belem. Następnego dnia udaliśmy się na zwiedzanie nadmorskich miejscowości : Cascais, Mafra, Sintra, Bocas do Inferno, Guinco i Cabo da Roca (Przylądku Roca) – punktu wysuniętego najbardziej na zachód Europy. Widok na ocen był niesamowity.

Udział w programie Erasmus + to także możliwość poznania kultury i obyczajów mieszkańców, najbardziej poprzez bliski kontakt z rodzinami, u których mieszkały uczennice.

Uważamy, że program Erasmus + jest niesamowitą inicjatywą i idealną okazją, aby poznawać świat, jego wielokulturowość, zawierać nowe znajomości i doskonalić zdolności językowe. (L.M.)

video: https://www.facebook.com/groups/707052833001100