UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country

Z dniem 1 września 2018 roku w naszej szkole jest realizowany kolejny projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

Sukcesem jest dla nas to, że nasz projekt ”UnESCo-Untold Experiences Stories of a Country ”zdobył uznanie i pozwoli nam na realizację postawionych zadań, które niewątpliwie wpłyną na jakość pracy w naszej szkole co będzie korzystne dla całej społeczności szkolnej oraz lokalnej . Warto zaznaczyć, że nasza szkoła jest głównym koordynatorem tego projektu.

Projekt będzie realizowany przez uczniów i nauczycieli ZSO w Józefowie nad Wisłą i będzie trwał 24 miesięcy od 1.09.2018 do 31.08.2020 (z powodu pandemii projekt został przedłużony do 28 lutego 2021).

Głównym celem projektu jest :

- poznanie dziedzictwa kulturowego regionu, kraju oraz Europy;

-uzyskiwanie nowych kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw);

-zwiększenie wiedzy na temat innych krajów i kultur;

-lepsze posługiwanie się językami obcymi przez uczniów oraz kadrę szkół;

-zwiększanie mobilności uczniów i nauczycieli;

-większe umiędzynarodowienie placówek;

-wdrażanie innowacji i poprawa jakości nauczania w szkołach;

-zapewnienie jakościowego uznawania kompetencji uzyskanych podczas nauki za granicą. .

W ramach projektu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na udział w realizacji mobilności oraz zadań projektowych. Całkowita kwota przyznanej dotacji to 33 487.000 Euro (ok.144 tys. PLN).

Zaplanowane dwa rodzaje mobilności. krótkie programy szkoleniowe dla pracowników (short term join staff training events) w których wezmą udział 9 nauczycieli z krajów partnerskich oraz krótkoterminowe wyjazdy grup uczniów (short term exchange of group of pupils), w których wezmą udział tak nauczyciele jak i uczniowie -30 osób.

W ramach projektu zaplanowane 3 wyjazdy dla 3 nauczycieli do Portugalii, Rumunii oraz Polski. Natomiast uczniowie (4 z każdego kraju partnerskiego) wraz z 2 nauczycielami będą mieli możliwość na krótkoterminowe wyjazdy do każdego kraju partnerskiego.

Szkoły partnerskie Polski :

Paço de Arcos School Grouping, Portugalia (koordynator- Ana Cristina Martins)

IISS Calleri, Włochy ( koordynator- Alessandro Ruffino)

Profesionalna gimnazia "Ivan Hadzhienov", Bułgaria (koordynator- Krasimira Chorbadzhiyska)

Colegiul Tehnic "Toma N. Socolescu", Rumunia (koordynator- Marian Dragomir)

IES Pablo Ruiz Picasso, Hiszpania ( koordynator - Noelia Sanchez )


Koordynator projektu: Ludmiła Makoviychuk

Współpraca z Instytutem Dziedzictwa Europejskiego


Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego ma na celu zachęcić jak największą liczbę ludzi do odkrywania i docenienia europejskiego dziedzictwa oraz wzmocnienia poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej. Tegoroczny slogan brzmi: „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”. W ciągu roku w całej Europie zorganizowanych zostanie szereg inicjatyw i wydarzeń. Wszystkie będą miały na celu przybliżenie społeczeństwu dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe kształtuje naszą tożsamość i nasze codzienne życie. Obejmuje zarówno europejskie miasta, jak i pomniki przyrody i obiekty archeologiczne. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko literatura, sztuka i piękne przedmioty, lecz także rzemiosło, którego uczymy się od naszych przodków, baśnie, które opowiadamy naszym dzieciom, tradycyjne potrawy czy filmy, które oglądamy i z którymi się identyfikujemy. W tym celu, z początkiem realizacji projektu Erasmus + ” UnESCo- Untold Experiences Stories of a Country” nasza szkoła nawiązała współpracę z Instytutem Dziedzictwa Europejskiego. W ramach tej współpracy zostaliśmy objęci patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Szkole zostało udostępnione logo, którym będziemy mogli posługiwać się podczas promocji projektu. Instytut będzie zamieszczał wszelkie informacje o zaplanowanych oraz zrealizowanych działaniach naszego projektu.