ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО СОЦІАЛЬНІ МЕДІА?

Хто вирішує, що потрапить до вашої стрічки новин? Фейсбук, Гугл, Інстаграм та Ютуб добре вміють показувати саме те, що ви хочете бачити. Усе що ви не підтримуєте, усе що вас не цікавить – залишається поза вашою увагою.

Так ви опиняєтесь в інформаційній бульбашці. Бути всередині інформаційної бульбашки означає бути в інтелектуальній ізоляції, що здається дивним, якщо говорити про Інтернет. Як ви можете бути ізольовані, коли світ ще ніколи не був таким об'єднаним, як тепер?

Уявіть собі, що ви проти вживання їжі тваринного походження. Ви читаєте про це дописи в Інстаграм, Фейсбук. І ваша стрічка новин поповнюється подібними публікаціями. Ви починаєте думати, що весь віт вважає так як ви! Але насправді це не так! Ви просто не бачите іншої точки зору.

Веб-сторінки використовують алгоритми, що відстежують що ви шукаєте, на що натискаєте. Що вам подобається, а що ні! Що ви коментуєте, та де знаходитесь.

Алгоритми досліджують усю цю інформацію і тоді вирішують, що саме Вас зацікавить! Тобто результати пошуку, посилання, рекомендації, реклама і дописи базуються на вашій попередній поведінці онлайн.

Що слід робити, щоб вийти з інформаційної бульбашки? Майте на увазі, що алгоритми показують вам інформацію, якій ви надаєте перевагу! Пам’ятайте, що завжди є альтернативна думка! Свідомо шукайте інші точки зору! Завжди перевіряйте джерело інформації, його актуальність і надійність.

Як працює інформаційна бульбашка?

Уявімо, що у вас є два друга на Фейсбук. Один підтримує вакцинацію, інший – ні. Якщо ви «за» вакцинацію, то будете більше лайкати та коментувати лише одного друга. Тоді повідомлення того, хто не підтримує вакцинацію, автоматично зникнуть з вашої новинної стрічки.

Так ви опинитесь у середовищі людей, з думкою яких погоджуєтеся. Це і є ефект інформаційної бульбашки [filter bubble] – обмежений інформаційний простір, де світ сприймається однобоко та відповідно до наших уявлень.

Інформаційні бульбашки створюються завдяки феномену «помилки підтвердження» (confirmation bias) – це схильність людини знаходити серед всієї інформації саме ту, що буде підтверджувати її думку та позицію.

Інформаційні бульбашки – чудове середовище для поширення фейків. Якщо фейк потрапив у вашу бульбашку, інформаційний простір буде розривати від неправдивої інформації. І, тому, найімовірніше, ви в неї повірите.