Žehuňský rybník

Žehuňský rybník je největším rybníkem ve Středočeském kraji a devátým největším v České republice. Vodní plocha má rozlohu cca 260 hektarů a rybník je výjimečný také svým výrazně podlouhlým tvarem s délkou cca 5,5 km. Z pohledu přírodního se jedná především o významnou ornitologickou lokalitu, což je také důvodem pro ochranu rybníka a souvisejících biotopů na úrovni národní přírodní památky (do roku 2000 zde byla vyhlášena dokonce národní přírodní rezervace). Žehuňský rybník je také, spolu s Kněžičskou oborou, součástí Ptačí oblasti Žehuňský rybník - Obora Kněžičky a část přilehlého území dále spadá do Evropsky významné lokality Žehuňsko.

Nejlepší přímý přístup k rybníku je přímo z jeho hráze v obci Žehuň, případně pak z obce Choťovice, řeka Cidlina připravující se na vstup do rybníka pak v obci Zbraň.

Odkaz na informace v ÚSOP AOPK ČR

Národní přírodní památka Žehuňský rybník je vyhlášena na ploše 301,5 ha a hlavním předmětem ochrany jsou přírodní společenstva litorálních rákosin eutrofních stojatých vod, navazujících hygrofilních až mezofilních luk a vápnitých slatinišť, vzácné a ohrožené druhy živočichů zejména ptáků a populace kriticky ohroženého druhu živočicha vrkoče útlého, včetně jejich biotopů, vzácné a ohrožené druhy rostlin zejména populace kriticky ohrožených druhů rostlin pampelišky bavorské, pampelišky husí a pampelišky zavlažované, včetně jejich biotopů a typy přírodních stanovišť a druhů, pro které byla jiným právním předpisem vyhlášena EVL Žehuňsko a které se nacházejí na území národní přírodní památky.

Ptačí oblast Žehuňský rybník - Obora Kněžičky má celkovou rozlohu 1964 ha a mezi nejvýznamnější předměty ochrany patří populace bukáčka malého a chřástala kropenatého a jejich biotopy.

Evropsky významná lokalita Žehuňsko na rozloze 358 ha chrání především polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích, význačná naleziště vstavačovitých, panonské šípákové doubravy, eurosibiřské stepní doubravy, přirozené eutrofní vodní nádrže s vegetací typu Magnopotamion nebo Hydrocharition, polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích, bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách, nivní louky říčních údolí svazu Cnidion dubii, extenzivní sečené louky nížin až podhůří, zásaditá slatiniště a lokality výskytu roháče obecného a vrkoče útlého.


Přírodozpytně velice zajímavé je i blízké okolí Žehuňského rybníka, kde najdeme např. následující chráněná území:

  • Kněžická obora s NPR Kněžičky, PP Čihadelské rybníky a NPP Kopičácký rybník (viz samostatnou stránku),

  • NPP Dlouhopolsko ... lesní porosty tvořené společenstvy bazifilních teplomilných doubrav; trvalé travní porosty tvořené společenstvy slatinných luk s pěchavou slatinnou, bezkolencové louky a ostřicové porosty, vzácné a ohrožené druhy rostlin (pěchava slatinná, hvozdík pyšný, vstavač bahenní), vzácné a ohrožené druhy živočichů, zejména populace druhů roháč obecný a vrkoč útlý,

  • PP Žehuňsko - Báň ... polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích, polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích, význačná naleziště vstavačovitých, bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách, extenzivní sečené louky nížin až podhůří, panonské šípákové doubravy, eurosibiřské stepní doubravy, výskyt roháče obecného.

Pohled na Žehuňský rybník od Kněžičské obory

Konipas bílý

Vodní ptactvo na rybníku

Potápka roháč

Orel mořský

Racek mořský

Další fotografie a záznamy pozorování z této lokality můžete najít např. v systému iNaturalist.