Obora Kněžičky

Pár kilometrů na západ od Chlumce nad Cidlinou, sevřená mezi "starou pražskou" silnicí č. 611 a Žehuňským rybníkem, se nachází Kněžičská obora - jeden z nejzajímavějších přírodních komplexů na Chlumecku. Obora je velmi pestrá co se druhového složení rostlinstva a živočišstva týče a k tomu na svém území skrývá i některá maloplošná zvláště chráněná území, konkrétně Národní přírodní rezervaci Kněžičky, Národní přírodní památku Kopičácký rybník a Přírodní památku Čihadelské rybníky. Tato MZCHÚ jsou také, spolu s dalšími lokalitami vně obory, součástí Evropsky významné lokality Žehuňsko a obora sama pak tvoří společně s Žehuňským rybníkem Ptačí oblast Žehuňský rybník - Obora Kněžičky. V bezprostředním okolí Kněžičské obory se nachází několik dalších významných přírodních a také chráněných lokalit a celkově se tedy jedná o opravdu zajímavou a lecčím výjimečnou oblast. Obora sama je i mimo speciálně chráněné oblasti velmi zajímavá, pohybují se zde volně stáda daňků, muflonů, podél cest i přímo na nich se vyhřívá spousta hmyzu, o ptácích ani nemluvě.

Zajímavost obory dále podtrhuje její dobrá dostupnost pro pěší, cyklisty a, jsou-li hosty hotelu nebo akcí konaných na území obory, pak i automobilisty. Všechny hlavní brány do obory, případně alespoň průchody pro pěší jsou otevřené a návštěvníci, kteří se zde chovají ohleduplně k obyvatelům obory a ctí některá specifická pravidla vyplývající z povahy obory a jejího statutu celoroční honitby, nejsou prakticky nijak omezováni.

Hlavním předmětem ochrany v Národní přírodní rezervaci Kněžičky s rozlohou 89 ha je, jak uvádí Ústřední seznam ochrany přírody, výskyt společenstva teplomilných doubrav s vysokým podílem starých stromů, teplomilných stepních a lesostepních společenstev na slínovcovém podkladě, raně sukcesních společenstev obnažených erodovaných ploch slínovců na nejprudších svazích a střídavě vlhkých, místy subhalofilních společenstev mírných terénních depresí na nepropustném podloží ve spodní části svahů a na tato společenstva vázaných vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. NPR Kněžičky tvoří především jižní svahy obory nad železniční tratí. Napříč NPR se dá projít po zpevněné cestě spojující komplex budov kolem hotelu Obora a zámečku s železniční stanicí Choťovice.

Odkaz DRÚSOP (NPR Kněžičky): http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=12480

Národní přírodní památka Kopičácký rybník je vidět bezprostředně po vejití do obory její hlavní severní branou vpravo (tedy západním směrem). NPP představuje nevelký rybník s okolními porosty s celkovou výměrou něco málo přes 8 hektarů. Hlavním předmětem ochrany jsou biotopy a populace vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, zejména pěchavy slatinné, rdestu trávolistého a skokana skřehotavého v mokřadních společenstvech slatinných a bezkolencových luk a rákosin a ve vodních společenstvech rybníka. Až přímo k rybníku se lze pohodlně dostat místními cestami, u kterých jsou také umístěny informační tabule.

Dalším maloplošným chráněným územím na území obory Kněžičky je Přírodní památka Čihadelské rybníky. Jedná se o malou (1,4 ha) soustavu rybníčků situovaných kolmo k Lovčické cestě vedoucí z centra obory k východní bráně. Chráněna je zde makrofytní vegetace přirozeně eutrofních a mezotrofních stojatých vod a živočichů na tyto biotopy vázaných, zejména kuňky obecné, čolka obecného a šídla lučního. K vidění jsou zde i další druhy vážek i obojživelníků. I tato lokalita je dobře přístupná.

Jak již bylo výše řečeno, obora spolu s Žehuňským rybníkem tvoří Ptačí oblast Žehuňský rybník - Obora Kněžičky. Ptačí oblast je vyhlášena na téměř 2000 hektarech plochy a hlavním předmětem ochrany a pozornosti je populace bukáčka malého a chřástala kropenatého a jejich biotopy, jakož i dalších vodomilných druhů. Nedaleko severozápadním směrem se pak nachází další ptačí oblast - Rožďalovické rybníky, což dotváří velice zajímavou širší oblast pro zájemce o ornitologii.

Zvláště chráněná území nacházející se přímo v oboře (NPR Kněžičky, NPP Kopičácký rybník, PP Čihadelské rybníky) jsou také zahrnuta do Evropsky významné lokality Žehuňsko, ke které náleží i přírodní památka Žehuňsko - Báň a prostor mezi oborou, resp. železniční tratí a severním břehem Žehuňského rybníka a řeky Cidliny. EVL Žehuňsko je vyhlášena na celkem 358 ha plochy a zahrnuje ochranu především polopřirozené suchých trávníků a křovin na vápnitých podložích, význačných nalezišť vstavačovitých rostlin, panonské šípákové doubravy, eurosibiřské stepní doubravy, přirozené eutrofní vodní nádrže s vegetací, bezkolencových luk na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách, nivních luk říčních údolí, zásaditých slatinišť a lokalit roháče obecného a vrkoče útlého.

V bezprostředním okolí Kněžičské obory se nachází řada dalších velice zajímavých a chráněných lokalit, z nichž nelze opomenout národní přírodní památku Žehuňský rybník (300 hektarů ráje vodních a mokřadních živočichů a rostlin), národní přírodní památku Dlouhopolsko (lesní a travní porosty přiléhající k Dlouhopolskému rybníku s řadou vzácných živočichů), přírodní památku Žehuňsko - Báň (100 hektarů přírodně velmi zajímavých a ochranyhodných biotopů na západ od obory) a přírodní památky Víno a Olešnice zaměřené na ochranu roháče obecného.

V Kněžičské oboře a jejím blízkém okolí je toho k vidění opravdu hodně a co do pestrosti a přírodní zajímavosti se této lokalitě může jen máloco z našeho i vzdálenějšího okolí rovnat.

Přírodní památka Čihadelské rybníky

Přírodní památka Čihadelské rybníky

Národní přírodní památka Kopičácký rybník

Hranice ptačí oblasti u cesty k Bludské bráně

Pozn.: Nepřírodní zajímavostí je i železniční stanice Choťovice, která se nachází na samotě u trati mezi Žehuňským rybníkem a oborou, přičemž obec Choťovice leží na opačné straně rybníka bez přímé dostupnosti železniční stanice. Ke stanici lze dojít pěšky nebo dojet na kole podél trati od silnice č. 328 a uzavřít např. okruh zpět přes oboru. Stanice Choťovice bude zrušena při zdvojkolejňování železniční trati, což prý už nebude dlouho trvat, takže její návštěva je doporučeníhodnou záležitostí pro jakéhokoli železničního fandu.

Daněk skvrnitý

Daněk skvrnitý

Babočka síťkovaná

Dlouhososka velká

Dlouhososka velká

Krajník hnědý

Hlaváček jarní

Lesklice měděná

Hrobařík obecný

Mravenec lesní

Muflon evropský

Okáč pýrový

Okáč prosíčkový

Orel mořský a káně lesní

Perleťovec dvanáctitečný

Pulci a pijavice

Skokan skřehotavý

Soumračník jitrocelový

Tesařík dubový

Tesařík polokrový

Vážka ploská

Zlatohlávek zlatý

Žluťásek řešetlákový