Olešnice a Víno

Ze západu k Chlumci nad Cidlinou téměř bezprostředně přiléhá území přírodní památky a zároveň evropsky významné lokality systému Natura 2000 s názvem Olešnice o rozloze 388 ha. U obce Převýšov na ni pak, po přerušení silnicí Převýšov - Lovčice, navazuje Přírodní památka a taktéž EVL Víno (72,5 ha). Tato chráněná území jsou pokryta lesem s převažujícím dubem, habrem, lípou a břízou sem tam prosvětleného střídavě vlhkými loukami.

Obě chráněná území mají také společný hlavní předmět ochrany, kterým je populace největšího evropského brouka roháče obecného (Lucanus cervus). Jedná se asi o nejvýznamnější lokalitu současného výskytu roháče obecného v Královéhradeckém kraji a spolu s velmi blízkou Kněžičskou oborou ležící v kraji Středočeském, která je také rájem roháče, představuje lokalitu celostátního významu.

Pozn.: Osobně jsem roháče obecného pozoroval i v jiných lokalitách v okolí Chlumce nad Cidlinou, např. v Pamětníku, v Žiželickém lese či přímo ve městě, kam asi brouci občas zalétnou právě od Olešnice a Převýšova. Roháč obecný se vyskytuje i na řadě dalších lokalit v České republice, nejhojnější je na jižní Moravě. Roháč obecný se řadí mezi ohrožené druhy a jeho lokálně relativně hojný výskyt rozhodně není důvodem pro opomíjení jeho ochrany.

Informace k EVL Olešnice a Víno najdete na portálu DRÚSOP AOPK ČR.

Přikládám několik obrázků roháče obecného z PP Víno. Brouky jsem zastihl po vzájemném souboji, oba jedinci měli v krovkách hluboké díry a minimálně jeden z nich tento střet nakonec následně pravděpodobně zaplatil životem, což vycítily i mouchy či sršeň.

Prohlédněte si galerii pozorování v systému iNaturalist.