Безпечний інтернет
День безпечного Інтернету (Safer Internet Day).
Суспільство звернуло увагу на цю проблему 17 років тому, коли мережа стала не просто системою комунікації, а й каналом розповсюдження ворожого та шкідливого, а дуже часто жахливого контенту. День безпечного Інтернету запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. В Україні День безпечного Інтернету відзначається з 2009 року за підтримки “Майкрософт Україна”. Цього дня проводяться різноманітні конференції, круглі столи, “прямі лінії” за участю експертів, спрямовані на популяризацію механізмів безпечної роботи в мережі, обговорюються питання інтернет-етики, загроз протизаконного контенту, а також ведуться дискусії та діалоги з пошуку компромісу між ефективністю та безпечністю використання Інтернету з урахуванням української специфіки. На фоні інформаційної політичної боротьби всі чомусь забувають, що сьогодні в першу чергу безпечний Інтернет потрібен саме для дітей. Адже нові покоління фактично народжуються зі смартфонами в руках. А батьківський недогляд чи байдужість до того, що саме шукає дитина в мережі та що вона може там побачити – становить величезну загрозу. Дитина може стати жертвою емоційно-психічного нападу чи насилля, що призведе до жахливих наслідків. За інформацією ООН, 70,6% користувачів Інтернету 15-24 років піддаються небезпеці залякування та переслідувань.
Пам'ятка. Правила безпечної роботи в інтернеті
Як не стати жертвою шахраїв в інтернеті
Значна online-активність призвела до зростання шахрайства в інтернеті, яке стосується й дорослих. Як не стати жертвою шахраїв в інтернеті та що робити, якщо ви потратили у пастку, радить Міністерство юстиції України:
Остерігайтеся сайтів-двійників та фейкових інтернет-магазинів. Ніколи не залишайте свої персональні дані на незнайомих або підозрілих сайтах. Нині поширеним є шахрайство, що полягає у створенні сайтів-двійників. Сторінка, яку ви відвідуєте, візуально виглядає як справжня: має ту ж кольорову гаму, містить приблизно ту ж саму інформацію, що й офіційний сайт, однак у гіперпосиланні вказані зайві букви або цифри. Оплативши товари чи вказавши власні персональні дані на сайті-двійнику, ви потрапляєте у пастку шахраїв. Необхідні вам товари чи послуги ви не зможете отримати, а ваші персональні дані можуть бути використані проти вас. Тому перед введенням своїх даних переконайтеся, що ви точно перебуваєте на офіційному сайті. Іншим поширеним видом інтернет-шахрайства є функціонування несправжніх інтернет-магазинів. Такі магазини можуть пропонувати товари, яких у них немає в наявності або вони у неналежному стані. Остерігайтесь продавців, які пропонують товари за дуже низькою ціною, але з частковою або повною передоплатою. Для купівель в інтернеті краще використовувати перевірені інтернет-майданчики, адміністратори яких можуть гарантувати вам повернення коштів у разі, якщо товар не буде відправлено або він буде неналежної якості. Якщо ж у вас є необхідність скористатися послугами невідомого вам інтернет-магазину, тоді обов’язково вивчіть відгуки про продавця та купуйте товари з накладеним платежем – сплачуйте вартість товару після отримання та огляду.
Класна робота? Виграли приз? Не факт. Також часто шахраї розміщують на сайтах оголошення про роботу. Зазвичай пропонують виконувати легку роботу за помірну оплату, наприклад, складання ручок, наклеювання марок, збір аксесуарів тощо. Роботодавець-шахрай пропонує надіслати вам матеріали для такої роботи поштою. Однак, щоб нібито уникнути будь-якого ризику він встановлює для вас мінімальний завдаток, який буде вам повернуто разом з першою заробітною платою за виконану роботу. Оплативши такий завдаток, ви не отримаєте матеріали для роботи і втратите свої кошти. Пам’ятайте, що роботу варто шукати на офіційних сайтах та обов’язково перевіряти роботодавця. Ще одним поширеним видом інтернет-шахрайства є надсилання на електронні пошти або у соціальні мережі повідомлень різного характеру, які зводяться до того, що вам необхідно сплатити певну суму коштів. Так, наприклад, часто надсилаються повідомлення щодо виграшу великої суми коштів або цінного призу. Автори повідомлень вказують на необхідність сплати певного відсотку від виграшу задля покриття комісій та інших витрат, пов’язаних конвертацією з коштів чи відправкою призу. Варто пам’ятати золоте правило – «безкоштовний сир тільки у мишоловці». Для початку згадайте чи брали ви участь у якихось акціях. Дізнайтесь у представників офіційні умови акції, поцікавтесь назвою та сайтом компанії, що проводила акцію. У разі, якщо ви сплатите кошти на вказані рахунки, то швидше за все ніяких грошей та цінних призів ви не отримаєте, а автор повідомлення перестане відповідати на ваші листи.
Не варто вірити всім повідомленням «Ваш родич потрапив в аварію. Необхідні гроші» – це інший тип повідомлень, які використовують шахраї в інтернеті. Гроші зазвичай потрібно платити терміново, оскільки нібито це питання життя і смерті. Так особа, отримавши повідомлення такого змісту, починає панікувати та намагається допомогти своєму родичу чи другу і у стресовому стані перераховує кошти на вказаний рахунок. З часом виявляється, що все в порядку, а автор повідомлення більше не виходить на зв’язок. Отримавши таке повідомлення, насамперед варто діяти розсудливо. Для початку спробувати зв’язатись із людиною, стосовно якої ви отримали повідомлення. У разі, якщо вона не виходить на зв’язок, тоді спробувати дізнатись більше про описану ситуацію з інших джерел. У будь-якому разі, надсилати гроші варто лише, якщо ви встановили дійсність фактів, що зазначені у повідомленні.
Повідомлення нібито від банківських установ про блокування вашого рахунку тощо. Зазвичай такі повідомлення містять заклики до відправлення ваших даних, наприклад, пін-коду до картки, 16 цифр, що вказані на картці, термін дії картки, CVV-коду. У такому разі варто звернутись до банку за офіційною електронною адресою або офіційним номером телефону для уточнення ситуації. У жодному разі не повідомляйте даних щодо ваших банківських карт та рахунків стороннім людям.
Правила безпеки в інтернеті
Перераховані вище варіанти інтернет-шахрайства є найпоширенішими, але не виключними. З кожним днем з’являються нові види шахрайства в інтернеті. Для того щоб не втрапити у пастки шахраїв, варто під час здійснення операцій в інтернеті дотримуватись таких правил:
1. Не вказувати власні персональні дані на неперевірених сайтах.
2. Нікому не повідомляти термін дії банківської карти та CVV-код.
3. Перевіряти гіперпосилання та наповнення сайту на відповідність офіційним даним компаній.
4. У разі отримання спірних листів чи повідомлень не здійснювати ніяких оплат до встановлення обставин ситуації, що виникла.
5. Не робити передоплат у неперевірених інтернет-магазинах.
6. Не користуватися неперевіреними оголошеннями щодо роботи, яка обіцяє швидкий заробіток за внесення завдатку.
Що робити, якщо ви стали жертвою інтернет-шахраїв?
Необхідно звернутись до найближчого відділу поліції або зателефонувати 102. Зберіть інформацію, що підтверджує факти вчинення щодо вас шахрайських дій: чеки про оплату, квитанції з банку про проведення грошових операцій, роздруківки оголошень, посилання на сайт тощо. Зверніться до адміністратора сайту з метою блокування сторінки шахрая, а також зателефонуйте в банк, через який було здійснено платіжні операції, повідомте, що переказ здійснено на картку шахрая. Після притягнення винної особи до кримінальної відповідальності, ви можете звернутись до суду з вимогою відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Згідно із частиною першою статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка, набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Тому дієвим способом захисту уразі, якщо ви перерахували кошти шахраям в інтернеті може бути звернення до суду з позовом про повернення безпідставно набутих коштів до власника банківського рахунку, на який здійснено зарахування коштів.
Для отримання правової допомоги ви можете звернутись у найближчий до вас місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги, адресу і контактний телефон яких ви зможете дізнатися за номером Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги − 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно в межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів), або за посиланням: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/.
Оригінал статті - на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/den-bezpechnogo-internetu-2021
Що таке залежність від гаджетів та як захистити дітей від неї
Останнім часом зростає кількість гаджет-залежних дітей. Як не прикро казати, але в більшості випадків в цьому винні саме батьки.
«Що ж поганого у комп’ютерних іграх?» — запитують батьки. І дійсно, деякі комп’ютерні ігри розвивають у дитини швидкість реакції, пам’ять і увагу, логічне мислення, зорово-моторну координацію, дрібну моторику рук. Виконуючи веселі ігрові завдання дитина вчиться аналітично мислити у нестандартних ситуаціях, класифікувати та узагальнювати поняття.
Але, якщо не обмежувати комп’ютерний час, то незабаром гаджети із помічників перетворяться на вашого сімейного ворога. Занадто тривале перебування перед монітором може призвести до проблем із зором. А знайомство дитини з навколишнім світом за допомогою комп’ютера призводить до того, що розриваються зв’язки дитини з реальним світом, підмінюючись віртуальними. Але, найбільша небезпека — це виникнення стійкої комп’ютерної залежності. Таку залежність від гаджетів вчені прирівняли до алкоголізму і наркоманії. Дитину не цікавить світ без планшетів та телефонів, адже у віртуальному світі йому цікаво і він може бути ким забажає.
Що ж зробити, щоб комп’ютер не заподіяв шкоди, а був корисним?
Встановіть часові рамки сидіння дитини перед гаджетом.
Переривайте заняття з гаджетом на активні ігри.
Не дозволяйте грати ігри, в яких є насильство, агресія.
Допоможіть дитині збалансувати день.
Пояснюйте дитині, що гаджет, в основному, повинен використовуватись не заради гри, а для справи.
Що ж робити, якщо дитина має гаджет-залежність?
Насамперед не панікуйте, не кричіть на дитину і відлучайте її від смартфона поступово.
Поговоріть з дитиною, спробуйте донести до неї, що надмірне використання гаджетів шкодить фізичному і психічному здоров’ю.
Свідомо обмежте час використання дитиною будь-яких технічних засобів. Буде важко, але мотивуйте свої дії спокійно.
Ходіть із дитиною кудись разом: кататись на велосипедах, на прогулянку в ліс, в парк, в кіно, у театр — будь куди. Такі дії допоможуть побудувати інші стосунки, дадуть можливість повернути дитину до нормального життя. Але пам’ятайте, цей процес не буде швидким. Він проходитиме із сварками, незадоволенням зі сторони дітей.
Корисним для вас буде додаток для батьківського смартфона під назвою «Family Link», який можна скачати із «Play Маркет» (безкоштовно). Цей додаток встановлюється на телефон батьків і дає можливість керувати дитячим смартфоном через власний.
Ви зможете встановити добовий ліміт користування телефоном, будете відслідковувати місце перебування вашої дитини, а також контролювати програми, якими вона користується. В разі потреби ви зможете заблокувати чи розблокувати дитячий телефон через власний.
Пам’ятайте, ви є прикладом для наслідування і вчителем життя ваших дітей. Тому показуйте гідний приклад для нашого майбутнього покоління.
Правила безпеки дітей в інтернеті
Правила використання комп'ютера та Інтернета дітьми віком до 7 років:
1. Приділить достатньо уваги першому етапу знайомства дитині з комп’ютером ( гаджетом). Гарні звички у дітей виробляються вже під час перших відвідувань Інтернету. Поясніть малечі основні правила онлайн-життя, зверніть увагу на можливість використання мережі для навчання та саморозвитку.
2. Встановить чіткі рамки користування комп'ютера та Інтернета (тільки намагайтеся обійтися без заборон – їх-то якраз найбільше хочеться порушувати). Регламентуйте час знаходження дитини за комп’ютером (в мережі) – використовуйте таймер (будильник) для обмеження часу (заздалегідь, обговоріть час, щоб уникнути можливих конфліктних ситуацій). Поясніть дитині, що це необхідно для того, аби не нанести шкоду стану її здоров’я.
3. Комп'ютер має стояти у кімнаті, якою користуються всі члени сім’ї. Бажано, щоб біля дошкільнят під час використання ними Інтернету знаходився хтось із дорослих. Діти віком до 7 років не завжди можуть розуміти розміщену в Інтернеті інформацію, зокрема відрізняти корисну інформацію від некорисної. Діти часто не бачать різниці між використанням Інтернету або ігор та створенням малюнків на комп'ютері.
4. Використовуйте технічні засоби захисту: функції батьківського контролю в операційній системі, антивірус та спам-фільтр. Доступ дітей дошкільного віку до Інтернету повинен бути обмеженим знайомими сайтами, що заздалегідь визначені батьками. Найбезпечнішим рішенням є створення для дитини персонального операційного середовища, де доступ до Інтернету обмежено лише визначеними сайтами.
Навчайте дітей критично ставитися до інформації в Інтернеті і не повідомляти конфіденційні дані он-лайн (повідомте дитині, що практично кожен може створити свій сайт і при цьому ніхто не може проконтролювати достовірність інформації, розташованої на такому сайті).
5. Створіть «Сімейні Інтернет-правила», що містять правила онлайн-безпеки для дітей. Діти навчаються шляхом експериментування. Якщо ви зацікавлені у тому, аби ваша дитина навчалась не на своїх власних помилках — якомога частіше обговорюйте теми, пов’язані із Інтернетом. Так ви невимушено створите свої «родинні правила» Інтернет-безпеки. Традиції, норми та правила, які закріпились у родині — довговічні. Згодом, не випустити з уваги активність дитини в соцмережах. Причому НЕ обов'язково встановлювати стеження та тотальний контроль - досить "зафрендити", регулярно переглядати оновлення її сторінки, брати участь в обговореннях. Ви ж сучасні батьки сучасної дитини!
6. Проводьте більше часу із дитиною. Всіляко заохочуйте обговорення тем, пов’язаних з Інтернетом. В житті кожного трапляються помилки. Щоб не сталось, ваша дитина повинна бути впевненою, що у будь якій ситуації вона може розраховувати на вашу підтримку та прийняття. Гарний рецепт побудови довірливих відносин — щоденне спілкування та спільне проведення вільного часу. В якості профілактики є корисним проходити час від часу різні тести і опитувальники, розроблені саме для виявлення Інтернет-залежності.