Luty 2023

02.02.2023 Światowy Dzień Mokradeł - Aktywni Błękitni

Światowy Dzień Mokradeł to kampania prowadzona na całym świecie, której celem jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka. Obchodzony jest z okazji rocznicy podpisania Konwencji o Obszarach Wodno-Błotnych, traktatu, do którego przystąpiły 172 państwa.   

Mokradła, czyli tereny podmokłe, to obszary lądowe stale bądź sezonowo nasycone lub zalane wodą. Do śródlądowych terenów podmokłych zalicza się bagna, torfowiska, jeziora, rzeki, tereny zalewowe i moczary. Do mokradeł nadbrzeżnych należą słonorośla, estuaria, lasy namorzynowe, laguny, a nawet rafy koralowe.

Tereny podmokłe pełnią ważną rolę retencyjną. Chłoną wodę, kiedy jest jej pod dostatkiem, zaś oddają ją podczas suszy. Akumulują również duże ilości węgla i tym samym przyczyniają się do ograniczania efektu cieplarnianego. Mokradła zapobiegają też erozji i degradacji gleb. Są również naturalnymi filtrami, które redukują zanieczyszczenia z opadów atmosferycznych, wód powierzchniowych i podziemnych.

Warto sobie uświadomić, że osuszając mokradła, niszczymy nieodwracalnie zasoby wody, bogaty świat roślin i zwierząt oraz  ekosystemy podmokłe. Mokradła magazynują i oczyszczają wodę. Są podstawą globalnej gospodarki,  a roślinom i zwierzętom zapewniają miejsce do życia.

Zapraszamy do włączenia się w obchody Światowego Dnia Mokradeł. Pod linkiem https://www.worldwetlandsday.org/ można znaleźć rejestr wydarzeń na świecie.


Posłuchaj 10 minutowego podcastu o mokradłach i stwórz plakat pod hasłem "Co żyje na mokradłach?"

Posłuchaj 10 minutowego podcastu o mokradłach i stwórz plakat pod hasłem "Co żyje na mokradłach?" 

Najładniejsze prace zawisną w naszej galerii, autorzy otrzymają dyplom oraz słodką niespodziankę.


https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/201emokradla-i-zycie201d-swiatowy-dzien-mokradel


07.02.2023 Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu - Safer Internet Day

W tym roku przypada na dzień 7 lutego 20 edycja Safer Internet Day i jak co roku bierzemy udział w tej celebracji , by przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa w sieci oraz podyskutować o nowych zagrożeniach i jak z nimi walczyć.

Koło pozytywnie kreatywni spotka się z partnerami z projektu Our Eco Minecraft School 

https://youth.europa.eu/news/join-safer-internet-day-sid-2023_pl

20 lecie Bezpiecznego Internetu Świętowaliśmy z klasami zmagając się w quizach kahoot. 

Udział wzięły klasy: 3A SP, 7A SP, 8B SP, 8C SP, 8M SP, 2A LO, 2B LO, 2C LO 

Klasa 3A SP - Wychowawca Ewa Jura-Ilis

Świetlica

Dzieci w świetlicy również świętowały przy pomocy gości - Pana Furkana z klubu Beniaminek, który wraz z dwoma wolontariuszami z Europejskiego Korpusu Solidarności pomagali nam w odkodowywaniu rysunków.

Klasa 7A -zajęcia na temat zagrożeń w Interneie

Klasa 8 B - -zajęcia na temat zagrożeń w Interneie

Klasa 8C - -zajęcia na temat zagrożeń w Interneie

Klasa 8M - -zajęcia na temat zagrożeń w Interneie

Klasa 2A LO - -zajęcia na temat zagrożeń w Interneie

Klasa 2B LO - -zajęcia na temat zagrożeń w Interneie

Klasa 2C LO - -zajęcia na temat zagrożeń w Interneie

UWAGA Konkurs - zrób plakat lub afisz  w formacie od A3 do A0 dowolną techniką na jeden z tematów:

Wykonaną pracę przynieś do sali 28 do Pani Justyny Gejdel do 15 marca wraz z podpisaną zgodą rodziców. Zgodę można pobrać na dole strony konkursu 

https://gdansk.wody.gov.pl/aktualnosci/1419-wciagnij-sie-w-wir-zabawy-i-wiedzy-o-wodzie-i-wez-udzial-w-konkursie-stworz-plakat-i-przyspiesz-w-dbalosci-o-wode

12.02.2023 

Spotkanie warsztatowe międzynarodowej grupy eTwinning our Eco Minecraft School - budowanie klasy biologicznej w szkole. 

18.02.2022 DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

To jak zwykle obok specjalizacji sportowych dobra okazja do promocji działalności koła, naszych projektów eTwinning w synergii z Erasmus plus i nie tylko oraz działań ekologicznych. 

W tym roku promujemy międzynarodowy projekt eTwinning Our Eco Minecraft School.

18.02.2018 Jest to również ważny dzień dla ekologii - DZIEŃ BATERII. 

Data ta związana jest z urodzinami Alessandro Volta wynalazcy pochodzącego z Włoch, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaniczne, co przyczyniło się do powstania baterii. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez nich. 

Nie zapominamy również o szkodliwym odpadzie dla środowiska jakim jest bateria i co z niej wycieka. W związku z tym bierzemy udział w kampanii zbierania baterii w szkole i oddawania jest do recyklingu.

24.02.2023 Spotkanie online międzynarodowej grupy projektowej eTwinning Our Eco Minecraft School

27.02.2023 Zajęcia podsumowujące dyskusję na temat eko praktyk w naszej szkole w klasie 7A . W części teoretycznej zbieraliśmy informację co możemy zrobić by nasza szkoła była bardziej eko.  Edkacyjna i pełna emocji była krzyżówka ekologiczna oraz wykreślanka. 

27.02.2023 Grupa projektowa eTwinning z projektu Our EcoMinecraft School budowała systemy retencjonowania wody