PAŻDZIERNIK 2021

12.10.2021 Przedstawienie inauguracyjne (edycja III) programu AKTYWNI BŁĘKITNI - Szkoła Przyjazna wodzie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

We współczesnym spektaklu muzyczno-tanecznym RODZAJE BŁĘKITU wzięli udział uczniowie klasy 3A,7A,7B,8A,8B, 3M1 LO.


Inaugurację otworzyła Pani Ewa Wiśniewska, przedstawicielka Wód Polskich i przywitała gości – przedstawicieli policji, straży miejskiej, miasta i edukacji. Gorąco również powitano przybyłe dzieci.

Dzieci wyszły zbudowane i wzruszone. Przedstawienie problemów suszy i powodzi w nietuzinkowej artystycznej odsłonie uwrażliwiło młodzież na potrzeby środowiskowe, a spektakl pokazał spójność między przedmiotową, która jest bardzo ważnym elementem współczesnej edukacji. Obok relacje w obrazach.

Uczniowie klasy 7b, 7M i 5 M uczestniczyli w w Dniach Zrównoważonego Rozwoju w Uniwersytecie Gdańskim oraz w festynie Wydziału Biologicznego.

Otwarcie wydarzenia i przywitanie uczestników odbyło się przez dwie Panie: dr hab. Beatę Grobelną, prof. UG Dziekan Wydziału Chemii oraz dr hab. Monika Bąk, prof. UG Dziekan Wydziału Ekonomicznego.

Drugim prelegentem była dr hab. Beata Majecka, prof. UG, Wydział Ekonomiczny. Za sprawą Pani profesor mogliśmy zastanowić się nad pojęciem „Droga woda” w różnych aspektach życia i ekonomii. Dowiedzieliśmy się również o ważności dostępności wody na naszej Planecie.

Ocena jakości wody względem jej przeznaczenia – to trzeci wykład poprowadzony przez dr Aleksandrę Bielecką- Giełdoń z Wydziału Chemii. Mogliśmy spojrzeć analitycznym okiem na wodę, na jej skład i metody określania jej przydatności i klasy min. do spożycia, mycia, dla przemysłu.

Czwartym wykładem była prezentacja wyników projektu międzynarodowego FanpLESStic –sea dotyczącym mikroplastiku w Morzu Bałtyckim. To bardzo ciekawy i pouczający wykład o miro plastiku pochodzącego z różnych źródeł, głównie z prania, naszych ubrań. Te niewidoczne często cząstki w dużych skupiskach stanowią poważny problem dla fauny i flory Morza Bałtyckiego. Prace prezentowała Pani Katarzyna Cur (GIWK).

Drugą częścią spotkania były warsztaty dla uczniów. To był bardzo ciekawie i aktywnie spędzony czas. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę zdobywając liczne nagrody w konkursach i zadaniach specjalnych.


Nieoczekiwaną niespodzianką był piknik na wydziale Biologii, gdzie po raz kolejny uczestniczyliśmy w wielu konkursach i zajęciach aktywizujących.

W namiocie piknikowym czekały na nas następujące atrakcje, min. malowanie toreb ekologicznych, tworzenie ryb z makaronu, tworzenie mieszanki soli z kwiatami do kąpieli, chemiczne reakcje dr Tomasza Plucińskiego, warsztaty karate, malowanie twarzy, konkursy z logistyki, nauka żonglerki, budowanie struktur przestrzennych, dyskusje na scenie z gości wydarzenia, warsztaty z bursztynem, rozgrywki szachowe, nauka tańca belgijka i wiele innych….

W naszym filmie tańczymy również Belgijkę, a Pan Pluciński robi małe bum...

To był dzień pełen emocji i atrakcji. Wyszliśmy z mnóstwem nagród.

9-24 Października CodeWeek


Wzięliśmy udział w 9 edycji CodeWeek.

https://codeweek.eu/login

To fantastyczny pomysł na ruszenie głową. W tygodniu kodowania może wziąć udział każdy. Drużyna domowa - tata mama, dziadkowie, rodzeństwo i ty. Zaproś rodzinę do planszówki i nie tylko. Poproś dziadków by nauczyli Cię w co sami grali. Zarejestrujcie swój pomysł. I bądźcie dumni z własnych aktywności. Poniżej przykłady aktywności szkolnych.

7C koduje na macie do kodowania, maluje morski kod QR oraz koduje na Ipadah szkolnych w programie lighbouth.

Kahot to okazja do rywalizacji z klasą 7B z wiedzy o kotach.

IM LO Układa morski tamgram oraz odkodowuje książki po kodzie ISBN.

7D uczy się kodowania na szkolnych Ipadach w programie Lighbouth.

6A i 7D układa ekologiczne puzzle na czas.

Nasze działania zostały docenione i otrzymaliśmy certyfikat aktywnego udziału w tygodniu Kodowania w roku 2021. Za rok też nie zawiedziemy na 10 rocznicę.

20.10.2021 Przystąpiliśmy do nowego projektu polsko-polskiego eTwinning w ramach szkolnego Wolontariatu.


Z serca do Serca


O PROJEKCIE

  1. Projekt ambasadorów eTwinning z Polski

2. Projekt promować ma postawę otwartości, bezinteresowności oraz pomocy starszym, samotnym osobom przebywających w domach pomocy.


CELE

1. Integracja społeczności ambasadorów w Polsce w kontekście realizacji wspólnego projektu.

2. Rozbudzenie postawy obywatela wrażliwego na innego człowieka u uczniów.

3. Integracja społeczności szkolnej wokół wolontariatu.

4. Wpisanie się w założenia polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.

5. Rozwój kompetencji społecznych.

6. Kształtowanie umiejętności komunikacji w języku ojczystym, a także używania aplikacji IT.

7. Rozwijanie i udoskonalanie umiejętności pracy w grupie.

POSTĘP DZIAŁAŃ

1. Zaproszenie ambasadorów do projektu. 2. Założenie i prowadzenie TwinSpace. 3. Stworzenie dokumentu Google, dzięki któremu wpiszemy adresy DPSów, do których przesyłać będziemy listy z życzeniami. 4. Podział miejsc, do których wysyłać będziemy listy z życzeniami. 5. Przygotowanie filmu z życzeniami świątecznymi dla osób starszych i/lub samotnych przez uczniów ze szkół, które biorą udział w projekcie. 6. Podsumowanie wydarzeń projektowych w formie ebooka i/lub konferencji.

SPODZIEWANE REZULTATY

1. Stworzenie kartek świątecznych przez uczniów i ich przesłanie do określonych DPSów. 2. Stworzenie ebooka i filmu z życzeniami udostępnionymi na stronach szkół. 3. Prowadzenie TwinSpace. 4. Wzrost znaczenia szkolnych wolontariatów i pokazanie dobrych praktyk wolontariackich realizowanych w szkołach.


Wraz z 37 innymi szkołami z Polski uczniowie planują przygotować kartki świąteczne z życzeniami.

Paczki będą wysłane na mikołajki do Domów Pomocy Społecznej dla dorosłych i dzieci.

27.10.2021 Odbyła się międzynarodowa lekcja online z naukowcami z grupy Polar Bears Interational /Flipgrrid Live Events/ w ramach międzynarodowego projektu eTwinning Blue Planet Green Planet part 2. To było interesujące spotkanie pełne emocji i wrażeń na temat niedźwiedzi polarnych - ich życia, budowy ciała, diety.

28.10.2021 Otrzymaliśmy Europejskie Odznaki Jakości za międzynarodowe projekty eTwinning realizowane w roku szkolnym 2020/2021. Do otrzymania tych odznak najpierw musieliśmy zdobyć Krajowe Odznaki Jakości, które przyszły do szkoły podczas wakacji.

Krajowe Odznaki Jakości: 02.07.2021 Safe Stepto the Future, 02.08.2021 ECO AWARE

Największy wkład w projekty mieli uczniowie w roku szkolnym 2020/2021

Krzysztof Bursztyński 5A,

Daniel Walas 6B,

Ania Zygmunt 3M,

Gloria Szwedka 6B,

Natalia Świątkowska 6B,

Maja Zakrzewska 6B,

Jakub Zakrzewski 7B,

Klaudia Bochra 2A1 LO

Europejskie Odznaki Jakości 28.10.2021:

UWAGA KONKURS

do 31.10.2021