O NAS

Legia Warszawa to w przeszłości również pływanie, które wychowało wielu olimpijczyków m.in.: Ilia Szrajbman (Berlin 1936), Ewald Bastek (Rzym 1960), Jan Lutomski (Rzym 1960), Dariusz Wolny (Moskwa 1980).

W 1968 roku wysunięta została propozycja pokrycia dachem pływalni zbudowanej w latach 1954-55 z myślą o Międzynarodowych Igrzyskach Sportowych Młodzieży. Zawiązał się komitet społeczny budowy. W 1972 roku została oddana do użytku hala pływalni według projektu inżyniera Sokołowskiego. Niestety poważne niedoróbki i niedoskonały nadzór techniczny spowodował, że basen był czasowo nieczynny z powodu awarii i braku ciepłej wody. Nie sprzyjało to realizacji planów treningowych. Sekcja korzystała więc z basenów na terenie stolicy i w okolicznych miejscowościach, szkoląc przede wszystkim młodzież.

Pod koniec 1982 roku przestała istnieć drużyna seniorów piłki wodnej. Juniorzy jeszcze w 1985 roku zdobyli Puchar Polski. Dwa lata później zamknięto krytą pływalnię. Trudności finansowe i brak perspektyw odbudowy krytego basenu oraz środków na wyremontowanie otwartej pływalni spowodował zawieszenie działalności sekcji pływackiej Legii.

Od roku szkolnego 2010/2011 po latach nieobecności na arenie pływackiej zaczyna funkcjonować, sekcja pływacka Legia Warszawa. Głównym celem sekcji jest wyszkolenie dzieci i młodzieży oraz zaadaptowanie ośrodka szkoleniowego gdzie zawodnicy będą trenowali do osiągnięcia Mistrzostwa Sportowego.

Chcemy rozpowszechnić piękno pływania poprzez organizację zawodów i mitingów międzynarodowych, których w szczególności brakuje w naszym kraju, a które są niezbędne do rozwoju dyscypliny. Jako zawodowi pływacy zwiedziliśmy wiele Światowych ośrodków przygotowawczych i możemy posłużyć się badaniami uzyskanymi w zakresie techniki i przygotowania motorycznego.

Reaktywacja "pływania" na Legii datuje się na rok 2010, kiedy to pasjonaci pływania: Łukasz Drzewiński, Michał Rokicki i Krzesimir Sieczych byli pływacy klubów z całej Polski, zarazili swoją pasją sporą grupę rodziców i ich potomków.

Po pół roku starań trenerów wyselekcjonowana została 20-stka rokujących młodzików. Dzięki wspólnej pracy i systematycznemu podnoszeniu swoich kompetencji pod koniec 2013 roku sekcja liczyła już 150 zawodników, we wszystkich kategoriach wiekowych.

Zdolna młodzież, ambitni trenerzy i wspaniałe zaplecze było motywacją do pracy i obowiązków. Wiele sukcesów sportowych motywowało trenerów oraz rodziców do podejmowania coraz to nowych działań.

Odbudowując struktury pływackiej Legii cieszy nas stały progres czołowych zawodników, aktualny sezon mimo wysokiej rangi pozwala naszym zawodnikom zdobywać najważniejsze trofea. Potwierdzają to: wysoka forma, wysoki procent rekordów życiowych oraz duży progres całej grupy, a nie tylko jednostek. Różnica pomiędzy procentem rekordów życiowych na długim i krótkim basenie wynika z dużo większej liczby zawodów na krótkiej pływalni (25m.). Wyjątkowo cieszą nas sukcesy w wyścigach sztafetowych. Świadczy to o sile drużyny jaką budujemy. Po pierwszym sezonie nasi zawodnicy są poważna konkurencją dla Polskiej czołówki.

Głównym założeniem programu szkoleniowego jest, zapewnienie, młodzieży uzdolnionej pływacko, profesjonalnych warunków do szkolenia i podnoszenia przez nią swojego poziomu sportowego, przygotowania jej do reprezentowania kraju we współzawodnictwie międzynarodowym, zarówno w kategoriach młodzieżowych, jak i dalszej perspektywie olimpijskiej.

W sezonie 2014/15 rozpoczęliśmy budowę sekcji seniorskiej. W pierwszym etapie budowy sekcji seniorskiej oparliśmy się na zawodnikach trenujących w USA. Zawodnicy trenujący w USA i startujący w popularnej lidze NCAA posiadają doświadczenie w pracy z najlepszymi specjalistami światowego pływania, które staramy się wykorzystać do układania programów treningowych na kolejne sezony. Nasi szkoleniowcy jako zawodowi pływacy zwiedzili wiele Światowych ośrodków przygotowawczych i w dniu dzisiejszym możemy posłużyć się badaniami uzyskanymi w zakresie techniki i przygotowania motorycznego. Wśród rywalizacji seniorskiej udało nam się zdobyć 5 medali indywidualnie i 2 w wyścigach sztafetowych. Zawodnik reprezentujący barwy Legii Warszawa Marcin Tarczyński zakwalifikował się w 2016r. do kadry Narodowej i reprezentował barwy Polski podczas Mistrzostw Europy w Londynie. Wśród naszej licznej grupy juniorów w minionych sezonach udało nam się zdobyć 12 miejsc w finałach podczas Mistrzostw Polski Juniorów rozgrywanych w różnych kategoriach wiekowych na pływalniach w całym kraju.

Przez ostatnich kilka lat Nasz klub współpracował z wieloma doświadczonymi zawodnikami-trenerami, Olimpijczykami. W latach 2010-2014 Michał Rokicki (IO Pekin 2008) , 2014-2015 Agata Korc (IO Londyn 2012), 2016-2018 Paweł Korzeniowski (IO Ateny, Pekin, Rio).

Aktualnie szkoleniem młodzieży zajmują się: dr Robert Białecki, trener Pawła Korzeniowskiego podczas Igrzysk Olimpijskich (Pekin, Londyn, Rio), oraz Łukasz Drzewiński, Olimpijczyk z Aten 2004r.