Zasady rekrutacji
Zasady ogólne
Kandydaci do liceum składają: podanie z załącznikami( zamieszczone na stronie szkoły do pobrania tu, ), kserokopie świadectwa (po klasie 7 szkoły podstawowej) dwa( 2) zdjęcia, oraz kserokopie opinii/orzeczeń z Poradni Pedagogiczno Psychologicznej wnoszą również opłatę za rozmowę kwalifikacyjną.
Dalsze etapy postępowania rekrutacyjnego opisane są w regulaminie rekrutacji patrz poniżej oraz do pobrania:
Osoby przyjęte do szkoły zobowiązane są wpłacić wpisowe w wyznaczonym terminie od daty ogłoszenia listy wyników. Wpisowe jest opłatą bezzwrotną, przeznaczoną na rozwój szkoły.
W wyznaczonym terminie kandydaci składają również oryginały świadectw: ukończenia szkoły i zdanym egzaminie oraz posiadane opinie psychologiczne lub orzeczenia lekarskie.
Zasady szczegółowe
1. Kandydaci do klasy pierwszej :
a) Składają podania (plus dwa zdjęcia) w terminie naboru wyznaczonym na dany rok szkolny w sekretariacie szkoły.
b) Wnoszą w sekretariacie bezzwrotną opłatę 200 zł za rozmowę kwalifikacyjną.
c) Odbywają rozmowę kwalifikacyjną zgodnie z wyznaczonym na dany rok szkolny Harmonogram rekrutacji w roku szkolnym 2025/2026
2. Przyjęcie do szkoły odbywa się na podstawie:
a) Wyników uzyskanych przez kandydata na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz innych osiągnięć (możliwe jest uzyskanie maksymalnie 40 pkt).
b) Wyników rozmowy kwalifikacyjnej z której możliwe jest uzyskanie 200 pkt.
W sumie kandydat może uzyskać 240 pkt.
3. Poza kolejnością przyjmowani są kandydaci spełniający następujące warunki:
a) Posiadają tytuł laureata w co najmniej jednym konkursie kuratoryjnym i posiadają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
b) Kandydaci będący laureatami konkursów kuratoryjnych odbywają rozmowę kwalifikacyjną według zasad zapisanych w 4 punkcie.
4. Komisja rekrutacyjna w składzie: nauczyciel języka polskiego, matematyki, wos, geografii oraz psycholog przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem.
a) Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje zagadnienia z zakresu języka polskiego, matematyki, wiedzy o społeczeństwie, geografii, oraz pasji i zainteresowań ucznia (sprawdza kompetencje społeczne, umiejętność logicznego myślenia i kreatywność oraz wiedzę ogólną na temat świata i bieżących wydarzeń).
b) Podczas rozmowy uczeń losuje pytania z zakresu każdego przedmiotu, ma 30 minut na przygotowanie odpowiedzi. Kandydat ma również możliwość zaprezentowania prac związanych ze swoimi zainteresowaniami. Rozmowa trwa 30 minut.
W razie konieczności wynikającej z zagrożenia epidemiologicznego rozmowy mogą odbywać się zdalnie. O wszelkich zmianach będziemy Państwa informowali zgodnie z komunikatami MEN i GiS.
c) Rozmowa kwalifikacyjna punktowana jest w następujący sposób:
język polski – 60 pkt
matematyka – 60 pkt
rozmowa na temat wiedzy ogólnej dotyczącej świata i bieżących wydarzeń:
- wiedza o społeczeństwie 20 pkt
- geografia 20 pkt
rozmowa z psychologiem na temat zainteresowań 40 pkt
W sumie za rozmowę kwalifikacyjną kandydat może uzyskać 200 pkt.
5. Zasady punktowania świadectw ukończenia szkoły podstawowej.
a) Brane są pod uwagę oceny z języka polskiego oraz najwyższe oceny z trzech przedmiotów spośród następujących: matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, fizyka.
b) Sposób przeliczania ocen na punkty jest następujący:
celujący – 5 pkt
bardzo dobry – 4 pkt
dobry – 3 pkt
dostateczny – 2 pkt
dopuszczający – 1pkt.
c) Maksymalnie za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej można uzyskać 20 pkt
6. Uczeń może uzyskać punkty dodatkowe:
- 5 pkt – finalista w co najmniej jednym konkursie kuratoryjnym
- 10 pkt – za udział w wolontariacie
- 5 pkt – za osiągnięcia sportowe lub artystyczne na szczeblu powiatowym.
Maksymalnie można uzyskać 20 pkt.
7. Po analizie wyników uzyskanych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, które kandydat przynosi w wyznaczonym terminie oraz przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej komisja rekrutacyjna w wyznaczonym terminie, ogłasza listę osób przyjętych do liceum.
Harmonogram rekrutacji na dany rok dostępny jest na stronie szkoły.
8. Rodzicie/opiekunowie prawni w wyznaczonym terminie od ogłoszenia wyników wpłacają wpisowe na konto liceum. Wpisowe jest opłatą bezzwrotną, przeznaczoną na rozwój szkoły.
9. W wyznaczonym terminie od ogłoszenia listy osób przyjętych, kandydaci przynoszą do sekretariatu oryginały świadectw ukończenia szkoły podstawowej, posiadanie opinie psychologiczne lub orzeczenia lekarskie.
10. Komisja sporządza protokół z przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych. Protokół przechowywany jest do zakończenia rekrutacji tj. do 01.09. każdego roku szkolnego
11. Rodzice kandydatów, którzy nie zostali przyjęci do liceum mogą zwrócić się do Dyrektora o ponowne rozpatrzenie możliwości przyjęcia kandydata do szkoły na podstawie wyznaczenia dodatkowych zadań kandydatowi.
Dyrektor
Podkowiańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 60
Izabella Olędzka – Kaźmierczyk